Jump to content

Γεννητούρια Apistogramma Cacatuoides


Recommended Posts

Πραγματικά, δεν είναι και ότι ευκολότερο υπάρχει να καταφέρει κανείς να κρατήσει τα μικρά, αλλά δεν πρέπει και να απογοητευόμαστε!

Και που κατάφερες να κρατήσεις τόσο καιρό έστω και αυτά τα 5 που λες, για μένα είναι μεγάλη υπόθεση.

Πάντως πιστεύω πως η αναπαραγωγή και το μεγάλωμα των νεογνών σε ξεχωριστό ενυδρείο θα βοηθούσε πάρα πολύ.

Αρχίζω να σκέφτομαι σοβαρά τη μετατροπή του μικρού μου(100 λίτρα) σε αποκλειστικό –apistogramma-.

Πάντως σου εύχομαι έστω και αυτά που μείνανε να καταφέρεις να τα μεγαλώσεις.:thumbup:

*Τα δικά μου για την ώρα μόνο κυνηγητό παίζουν, δεν βλέπω "σοβαρές" κινήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον λιγόστεψαν λίγο ακόμη! :thumbdown::lmao:

Δέχομαι ότι είναι πολύ δύσκολο να μεγαλώσουν, αλλά εάν δεν καταλάβω που είναι το πρόβλημα/λάθος, δεν θα τα καταφέρω ποτέ! :ninja: Πως θα το μάθω αυτό, αλήθεια;

Πάντως περνώ πολύ από τον (ελάχιστο) ελεύθερο χρόνο μου παρατηρώντας τα. Είναι πολύ ενδιαφέρον να βλέπω τα μικρά να κηνυγούν αρτέμια, να φουσκώνει η μικροσκοπική ημιδιάφανη κοιλίτσα τους με πορτοκαλί "περιεχόμενο", να στέκεται τελείως άφοβη η μητέρα τους ανάμεσα στο αδιάκριτο βλέμμα μου κι αυτά...

Το δεύτερο θηλυκό το βλέπω περισσότερο τώρα, αφού πλέον δεν το κυνηγούν τόσο επίμονα όπως πριν. Οι καρύδες πάντως δεν είναι δημοφιλείς για φωλιά, σε αντίθεση με τον αμφορέα. Μάλλον θα το κάνω λίγο πιο "κιτσ" με έναν ακόμη, εφόσον τον προτιμούν. Ίσως εκεί στον αμαζόνιο να έχει πολλούς αμφορείς από την εποχή των Ίνκας! :o:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον όνειρο ήταν και πάει! :thumbup::o:thumbdown:

Πλέον δε μπορώ να βρω ούτε ένα μικρό, και δε νομίζω ότι κρύβονται...

Μας στεναχώρησε ιδιαίτερα το γεγονός όλους στο σπίτι.

Καμιά ιδέα του πως θα βρω τι θα μπορούσε να φταίει;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...