Jump to content

Καταστροφή!!!


Recommended Posts

Πεθαναν αρκετα ψάρια.... ίσως λόγο θερμοκρασίας .. .. το MAX της θερμοκρασίας με όλα τα FANS ανοιχτα κλπ φτανει τους 29C. Σε κάποια αλλαγή νερου ανέβασα κατα λαθος την αλατοτητα ΑΡΚΕΤΑ μολις το καταλαβα περασαν 2 μέρες και εχασα ενα ψάρι... εanyway to εφτιαξα....

Υστερα εχει εμφανιστεί ενα μώβ πραγμα σαν ινες που παίζουν με την ροη του νερού κατω στο gravel σαν αλγη μου μοιάζει αλλα εγω πρώτη φορά βλέπω κατι τετοιο ....

Αμμωνια δεν εχω καθόλου

Νιτρικα καλα...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που αναφέρεις πρέπει να είναι περισσότερο κόκκινο κεραμυδί. Είναι άλγη που πιθανά να προέκυψε από την αύξηση της θερμοκρασίας.

Ο φωτισμός σου και η φωτοπερίοδος είναι σωστά?

Κάνε και τεστ για φωσφορικά.

Πιστεύω μια καλύτερη οξυγόνωση θα βοηθήσει την μείωση του οξυγόνου, που οφείλεται στην αύξηση της θερμοκρασίας.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

6 ωρες με

2X λευκη 30wat 12.000k

1 blue actinic 30Wat

12 ωρες με

1X λευκη 30wat 12.000k

1 blue actinic 30Wat

Δηλαδή για 6 ωρες παιζουν 3 λάμπες μετα τις εξι ΄ωρες κλεινει η μια λευκή γιατι μπορει να φτάσει και τους 30 βαθμους!!!!!!! (Ασχετα αν έχω τοποθετήσει 3 fans σε πολύ καλα σημεια...που χωρις αυτα εφτανε 35!!!! στην πολύ ζέστη πχ μεσημέρι.) οποτε το απογευμα κλεινει η μια η λευκη.... και ειναι ανοιχτη η αλλη λευκη με την blue actinic Αυτα...

Υπαρχουν φυσαλίδες μέσα απο πετρα Οξυγονώνετε δηλαδη και ο κυκλοφορητης αναταράσει την επιφάνεια... Αυτα!

Έγινε επεξεργασία - GC9N
Link to comment
Share on other sites

Έχεις τα καπάκια σου είναι ανοιχτα?

Δηλαδή το ενυδρείο σου είναι εντελώς ξεσκέπαστο?

Μου κάνει εντύπωση πως με τόσα λίγα watt και δύο ανεμιστηράκια έχεις τέτοιες θερμοκρασίες.

Link to comment
Share on other sites

3 ανεμηστιράκια....

ειναι 2 τα καπάκια ενα μικρο και το βασικο το μεγάλο εχω το μικρό μονίμως ανοιχτό..

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θέλεις να πεις ότι και τα τρία ανεμιστηράκια σκοπεύουν σε μία συγκεκριμένη περιοχή της επιφάνειας? Δεν νομίζω ότι θα έχεις αποτέλεσμα.

Θα έλεγα να το ξεσκεπάσεις εντελώς, τουλάχιστον για του καλοκαιρινούς μήνες, και να προκαλέσεις αντάραξη στην επιφάνεια με ένα κυκλοφορητή.

Θα δεις αποτέλεσμα με τη λειτουργία και μόνο των δύο ανεμιστήρων.

Επίσης βελτίωση της όλης κυκλοφορίας θα βοηθήσει κατά πολύ την οξυγόνωση.

Η θερμοκρασία σίγουρα θα πέσει στα επιθυμητά επίπεδα, με αντάλαγμα όμως την άφθονη εξάτμιση.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Οχι κανένα απο τα τρία δεν σκοπεύει σε συγκεκριμένη περιοχή. Και τώρα γενικά ειναι καλύτερα τα πράγματα.. με ανεμηστιρες ανατάραξη και αερόπετρα. αυτο που με ανησυχεί ειναι η αλγη που βγαίνει συνέχεια η μώβ αλγη η οποια βγήκε απο την στιγμή που έβαλα και την 2η λευκή λάμπα λόγο ασπόνδυλων(12.000κ). Όσον αναφορά την κυκλοφορία ειναι πάρα πολυ καλή και ειναι απίστευτο πως σχηματίζετε αυτη η αλγη στο υπώστρομα

Και τέλος κάτι πολύ σημαντικό

Την συμπλήρωση για το νερό που εξατμίστηκε την κάνεις με ΦΡΕΣΚΟ ΝΕΡΟ? ή με ΑΛΑΤΟΝΕΡΟ.....

Link to comment
Share on other sites

Και τέλος κάτι πολύ σημαντικό

Την συμπλήρωση για το νερό που εξατμίστηκε  την κάνεις με ΦΡΕΣΚΟ ΝΕΡΟ? ή με ΑΛΑΤΟΝΕΡΟ.....

24316[/snapback]

Με φρεσκο νερο!! Το αλατι δεν εξατμιζεται οποτε ανεβενει η αλατοτητα...αρα συμπληρωνεις μονο με γλυκο νερο...

Link to comment
Share on other sites

Με φρεσκο νερο!! Το αλατι δεν εξατμιζεται οποτε ανεβενει η αλατοτητα...αρα συμπληρωνεις μονο με γλυκο νερο...

24345[/snapback]

AYTO TOULAXISTON KALA TO EKANA

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά εγώ αυτή τη στιγμή έχω (κρατηθείτε) 34 βαθμούς στο reef μου χωρίς καμία απώλεια τα κοράλλια και ειδικά τα σκληρά (εφιλιες)είναι τεράστια και ούτε κλείνουν τα ψάρια μια χαρά μόνο η σινουλαριες την έχουν ακούσει λίγο αλλά όχι ιδιαίτερο πρόβλημα μέχρι στιγμής όσο για άλγη τίποτα το ιδιαίτερο

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ αυτή τη στιγμή έχω  (κρατηθείτε)  34 βαθμούς στο reef  μου χωρίς καμία απώλεια τα κοράλλια και ειδικά τα σκληρά (εφιλιες)είναι τεράστια και ούτε κλείνουν τα ψάρια μια χαρά  μόνο η σινουλαριες την έχουν ακούσει λίγο αλλά όχι ιδιαίτερο πρόβλημα μέχρι στιγμής  όσο για άλγη τίποτα το ιδιαίτερο

27588[/snapback]

Καμιά φορά οι ύφαλοι ανεβάζουν θερμοκρασία αρκετά. Οι 34 βαθμοί βέβαια είναι πολύ μεγάλη θερμοκρασία και θα σου έλεγα να βρεις τρόπο να την μειώσεις σύντομα. Τα κοράλλια σου μπορεί να άντεξαν αυτές τις θερμοκρασίες για λίγο. Είσαι σίγουρος όμως πως θα συνεχίσουν να τις αντέχουν για πολύ ακόμα?

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος όμως πως θα συνεχίσουν να τις αντέχουν για πολύ ακόμα?

27592[/snapback]

Όχι δεν είμαι καθόλου σίγουρος παρόλο που 2 εβδομάδες τώρα δεν έχω πρόβλημα

Ωστόσο από τρίτη που θα μπει το a/c σαλόνι συν τα ανεμιστιρακια που θα μπούνε αύριο πιστεύω ότι θα τη ρίξω σε νορμάλ επίπεδα .

Αυτό που ήθελα να πω στο ποστ είναι ότι σε μια μεγάλη αύξηση θερμοκρασίας δεν έχεις ακαριαία συμπτώματα (δηλαδή αμέσως θανάτους κτλ ) αλλά σιγά σιγά και αν μείνει η θερμοκρασία για κάποιο καιρό σε μεγάλο βαθμό

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μετά την τοποθέτηση ενός τεράστιου ανεμιστήρα έχω επιτέλους θερμοκρασία 28 βαθμούς όλα καλά εκτός του ότι έχω τεράστια εξάτμιση κοντά στα 10 λίτρα την μέρα από 5 που είχα :wootwoot::wootwoot::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μετά την τοποθέτηση ενός τεράστιου ανεμιστήρα έχω επιτέλους θερμοκρασία 28 βαθμούς όλα καλά  εκτός του ότι έχω τεράστια εξάτμιση  κοντά στα 10 λίτρα την μέρα  από 5 που είχα  ;)  ;)  ;)

27705[/snapback]

Eίναι αδύνατο να τα έχουμε όλα. Από την άλλη μεριά όμως, τα 10 λίτρα δεν διαφέρουν πολύ από τα 5. Και στις δυο περιπτώσεις χρειάζεται συμπλήρωμα νερού. :wootwoot::wootwoot::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ αυτή τη στιγμή έχω  (κρατηθείτε)  34 βαθμούς στο reef  μου χωρίς καμία απώλεια τα κοράλλια και ειδικά τα σκληρά (εφιλιες)είναι τεράστια και ούτε κλείνουν τα ψάρια μια χαρά  μόνο η σινουλαριες την έχουν ακούσει λίγο αλλά όχι ιδιαίτερο πρόβλημα μέχρι στιγμής  όσο για άλγη τίποτα το ιδιαίτερο

27588[/snapback]

Τα κοράλλια έχουν πολύ αργό μεταβολισμό.

Όταν γίνουν ορατά τα προβλήματα λόγω της παρατεταμένης αύξησης της θερμοκρασίας ( ή ακόμα και για οποιαδήποτε άλλη αλλαγή κάποιας σταθερής παραμέτρου), θα είναι δυστυχώς μη αναστρέψιμα.

Βέβαια έχουν και το καλό της προσαρμογής όταν οι αλλαγές αυτές γίνονται με πολύ βραδείς ρυθμούς. Οι 34 βαθμοί όμως μου φαίνονται υπερβολικοί έτσι και αλλιώς και ιδιαίτερα η απότομη αύξηση.

Μην μας διαφεύγει ότι στην Καραϊβική εξαφανίστηκαν εκτάσεις με SPS και LPS (ιδιαίτερα euphilia, που σήμερα είναι προστατευόμενο είδος), λόγω της αύξησης του μέσου όρου της θερμοκρασίας κατά 1 βαθμό.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...