Jump to content

Λευκά Στίγματα στις ουρές των ψαριών


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα!

Πριν από περίπου ενάμιση μήνα μου έκαναν δώρο ένα ενυδρείο 25 λίτρων, μάρκας ΑΑ και αυτή τη στιγμή είμαι αντιμέτωπος με την πρώτη μεγάλη δυσκολία....μια φονική (νομίζω) αρρώστια.

Για να πάρω τα πράγματα με τη σειρά, το ενυδρείο έχει μέσα θερμοστάτη και υλικό φιλτραρίσματος, απ' τη μάνα του, με ένα μαύρο κουτί το οποίο περιέχει τα εξής:

  1. Κάτι άσπρα μπαλάκια, σαν ελαφρόπετρες
  2. Κάτι άλλα μαύρα μπαλάκια, πλαστικά
  3. Ένα μεγάλο χώρο ενδιάμεσα, όπου μπαίνει ένα σακουλάκι με άνθρακα τυλιγμένο σε βαμβάκι

Επίσης, έχει μια λευκή λάμπα κι ένα μαγνήτη για να καθαρίζει το τζάμι του ενυδρείου.

Όταν το πρωτοπήρα λοιπόν, μου είπαν από το κατάστημα ότι θα πρέπει να λειτουργήσει μόνο του για 2-3 μέρες, έχοντας ρίξει μέσα αντιχλώριο και βακτήρια και στη συνέχεια να βάλω ένα χρυσόψαρο (εθελοντή) για να κάνει το νερό βιώσιμο. Να διευκρινίσω ότι το νερό που χρησιμοποιώ είναι το κλασικό νεράκι της ΕΥΔΑΠ.

Αφού πέρασαν 5 μέρες, έβαλα τον εθελοντή μας μέσα, ο οποίος έζησε 20 υπέροχες μέρες μόνος του σε μία βίλα 25 λίτρων. Στη συνέχεια, μετακόμισα το χρυσόψαρο σε μια γυάλα, όπου ζει μέχρι σήμερα ζωή χαρισάμενη και στο ενυδρείο έβαλα τα εξής ψάρια:

  1. 3 Neon
  2. 3 Gapi
  3. 3 Καρχαριάκια
  4. 2 Rainbow
  5. 2 Mollie
  6. 1 Γλύφτη

Διευκρινίζω ότι δεν μπήκαν όλα μαζί αλλά σταδιακά και ποτέ δεν υπήρξαν όλα ταυτόχρονα στο ενυδρείο. Ο λόγος ήταν ότι όταν αρχικά είχα μέσα μόνο τα 3 Neon και τα 3 Gapi (αν τα γράφω και σωστά), μετά από 2 μέρες πέθαναν τα 4 από τα 6!!!

Έκανα μια μερική αλλαγή νερού και έβαλα τα υπόλοιπα και μια μέρα μετά πέθανε ένα από τα καινούρια, το ένα από τα δύο Mollie. Σήμερα, παρατήρησα ότι το δεύτερο Mollie έχει τη μισή ουρά του εντελώς άσπρη, ενώ τα υπόλοιπα ψάρια του ενυδρείου έχουν λευκά στίγματα στις ουρές τους. Φαντάζομαι ότι αυτό θα είναι κάποια ασθένεια η οποία θα έχει σκοτώσει και τα υπόλοιπα.

Τι θα πρέπει να κάνω;;;;; :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

τα λίτρα σου είναι πολύ λίγα για αυτά τα ψάρια

Αφού πέρασαν 5 μέρες, έβαλα τον εθελοντή μας μέσα, ο οποίος έζησε 20 υπέροχες μέρες μόνος του σε μία βίλα 25 λίτρων. Στη συνέχεια, μετακόμισα το χρυσόψαρο σε μια γυάλα, όπου ζει μέχρι σήμερα ζωή

κάλο θα ήταν να μην έβαζες το χρυσόψαρο γιατί εκτός ότι τα λίτρα είναι λίγα για ένα χρυσόψαρο και τα χρυσόψαρα δεν είναι εργαλεία στρωσίματος ενός ενυδρείου

Έγινε επεξεργασία - chris99
Link to comment
Share on other sites

τα λίτρα σου είναι πολύ λίγα για αυτά τα ψάρια

Αυτή τη στιγμή έχω τα εξής μέσα:

  1. 3 καρχαριάκια
  2. 2 Rainbow
  3. 2 Neon
  4. 1 γλύφτη
  5. Το Mollie με την άρρωστη ουρά

Είναι πολλά; Από το κατάστημα που τα πήρα μου είπαν ότι είναι καλά, αλλά αυτοί φαντάζομαι ότι μπορεί να λένε και ό,τι θέλουν για να πουλήσουν! Είναι όλα τους πολύ μικρά πάντως.

Σχετικά με τα στίγματα, ξέρεις μήπως τι θα πρέπει να κάνω; Να τους πάρω κάποιο φάρμακο ή κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολλά; Από το κατάστημα που τα πήρα μου είπαν ότι είναι καλά, αλλά αυτοί φαντάζομαι ότι μπορεί να λένε και ό,τι θέλουν για να πουλήσουν! Είναι όλα τους πολύ μικρά πάντως.

Σχετικά με τα στίγματα, ξέρεις μήπως τι θα πρέπει να κάνω; Να τους πάρω κάποιο φάρμακο ή κάτι άλλο;

βεβαία είναι πολλά τα ψάρια το μόνο που μπορείς να βάλεις σε αυτά τα λίτρα είναι ένας πανέμορφος μονομάχος

τούς πετσοπαδες δεν τούς ενδιαφέρουν αν τα ψάρια είναι άνετα σε ένα ενυδρείο αλλά τουσ νοιαζει να τα πουλισουν να τα πουλήσουν <οι περισοτεροι το κανουν αυτο >

δύστυχος δεν ξέρω τίποτα από φάρμακα

Έγινε επεξεργασία - chris99
Link to comment
Share on other sites

τα λίτρα σου είναι πολύ λίγα για αυτά τα ψάρια

κάλο θα ήταν να μην έβαζες το χρυσόψαρο γιατί εκτός ότι τα λίτρα είναι λίγα για ένα χρυσόψαρο και τα χρυσόψαρα δεν είναι εργαλεία στρωσίματος ενός ενυδρείου

Δηλώνω παντελώς άσχετος με το θέμα, το αναγνωρίζω. Το χρυσόψαρο μου είπαν από το κατάστημα που μου πήραν το ενυδρείο ότι έπρεπε να μπει για μερικές ημέρες πριν μπουν τα τροπικά. Δεν ήξερα αν είναι έτσι, απλά εμπιστεύτηκα τη συμβουλή του ¨ειδικού". Αν τώρα μου λες ότι δεν έπρεπε, δεν μπορώ να πω κάτι, δεν το ήξερα.

Τώρα τι κάνουμε με την ασθένεια στα τροπικά;

Link to comment
Share on other sites

Τώρα τι κάνουμε με την ασθένεια στα τροπικά;

για φάρμακα θα σε συμβουλέψουν οι ποιο έμπειροι

Link to comment
Share on other sites

για φάρμακα θα σε συμβουλέψουν οι ποιο έμπειροι

ΟΚ, σ' ευχαριστώ πολύ που ασχολήθηκες. Τώρα βέβαια, αν είναι πολλά τα ψάρια που έχω μέσα αυτή τη στιγμή, κάτι θα πρέπει να κάνω. Να μεταφέρω τα μισά σε ένα δεύτερο ενυδρείο, ίσων διαστάσεων λες; Πόσα ψάρια μπορώ να κρατήσω και να είναι καλά;

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς φίλε μου δεν μπορείς να κρατήσεις κανένα από τα ψαράκια που έχεις όσα δεν είναι άρρωστα επέστρεψε τα πίσω

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς φίλε μου δεν μπορείς να κρατήσεις κανένα από τα ψαράκια που έχεις όσα δεν είναι άρρωστα επέστρεψε τα πίσω

Υπέροχα :bowdown:

Κάτι μου λέει ότι αύριο θα είναι μια δύσκολη μέρα για κάποιους "καλοθελητές" ιδιοκτήτες καταστημάτων μικρών ζώων....

Σ' ευχαριστώ πολύ και πάλι. Θα ήθελα όμως αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να τα γιατρέψω να πει μια γνώμη. Ψυχή έχουν κι αυτά άλλωστε.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι μου λέει ότι αύριο θα είναι μια δύσκολη μέρα για κάποιους "καλοθελητές" ιδιοκτήτες καταστημάτων μικρών ζώων....
ναι αλλά υπαρχουν και μερικοί που ξερουν άρα δεν είναι όλοι έτσι
Link to comment
Share on other sites

συμπλήρωσε και αυτή τη Φόρμα Διάγνωσης Ασθένειας http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=25739

Έγινε επεξεργασία - chris99
Link to comment
Share on other sites

Φαινεται σαν ich ιδαιτερη κολλητικη και φονικη... επιβεβαιωσε το με φωτο που θα βρεις για αυτην..

Link to comment
Share on other sites

Φαινεται σαν ich ιδαιτερη κολλητικη και φονικη... επιβεβαιωσε το με φωτο που θα βρεις για αυτην..

Καλά... Το ich δεν είναι και τρομακτικό. Αν αντιμετωπιστεί σωστά και δεν καθυστερήσουμε να το διαγνώσουμε δεν υπάρχει πρόβλημα.

Δεν υπάρχει λόγος να πανικοβάλλουμε τον Snarf :bowdown:

Περιμένουμε την φόρμα :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ :

Λευκά στίγματα σε όλα σχεδόν τα ψάρια του ενυδρείου και σχεδόν εντελώς λευκή ουρά σε ένα Mollie. Στο ίδιο ψάρι η ουρά έχει ξεφτίσει σαν κουρελού και το ψάρι είναι υποτονικό, έχει γρήγορη αναπνοή και κάθεται συνεχώς πίσω από τον θερμοστάτη, κρυμμένο, μαζί με ένα Neon.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 25

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):

 Το ενυδρείο λειτουργεί περίπου ενάμιση μήνα

- Ψάρια (είδη και αριθμός):

1. 3 καρχαριάκια

2. 2 Rainbow

3. 2 Neon

4. 1 γλύφτη

5. Το Mollie με την άρρωστη ουρά

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):

Τάισμα μια φορά την ημέρα, πρωί, με Hikari Flake Tropical

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 7

- KH:

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): Ένδειξη "Safe"

- ΝΟ2 (νιτρώδη):

- ΝΟ3 (νιτρικά):

- Θερμοκρασία: 28

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

Test που είναι τοποθετημένο με βεντούζα στο πλάι του ενυδρείου (αυτό μου είπαν να πάρω). Μετράω μόνο αμμωνία και PH.

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:

Όλα τα παραπάνω πιθανότατα είναι μολυσμένα με την ίδια ασθένεια.

- Ιστορικό Ψαριού:

Χθες είχα το θάνατο ενός ακόμα Mollie

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):

Γρήγορη αναπνοή, κάθεται συνεχώς κρυμμένο πίσω από το θερμοστάτη, ιδιαίτερα άσπρη και ξεφτισμένη ουρά. Τα υπόλοιπα έχουν λευκά στίγματα κυρίως στις ουρές τους.

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)[/b]

Καμία θεραπεία μέχρι σήμερα

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

Δυστυχώς στις φωτογραφίες δε φαίνονται καλά τα στίγματα. Στο κίτρινο Mollie πάντως, φαίνεται ότι το κάτω μέρος της ουράς τους είναι λευκό και "χαλασμένο"

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

1.

2.

3.

4.

5.

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή νερού κατά 50%, Sera Omnipur και με το καλό όταν γίνουν καλά τα ψαράκια σου, θα κάνεις αλλαγές γιατί δεν έχεις λάθη :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή νερού κατά 50%, Sera Omnipur και με το καλό όταν γίνουν καλά τα ψαράκια σου, θα κάνεις αλλαγές γιατί δεν έχεις λάθη :bowdown:

Σ' ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Θα πάω πρωί πρωί να το πάρω και θα σας ενημερώσω. Τι λες, θα τα προλάβουμε να τα σώσουμε;

Όταν λες ότι δεν έχω λάθη, εννοείς ότι απ' όσα έγραψα, σου φαίνεται να ακολούθησα σωστά τη διαδικασία; Εσένα ποια είναι η γνώμη σου για τον αριθμό των ψαριών που έχει τώρα το ενυδρείο; Ο chris99 έγραψε νωρίτερα ότι είναι πάρα πολλά κι ότι θα πρέπει να βάλω μόνο ένα μονομάχο με βάση τη χωριτικότητα του ενυδρείου μου. Εσύ τι πιστεύεις;

Υ.Γ.: Τον άνθρακα να τον αλλάξω κι αυτόν; Να πάνε όλα καθαρά μέσα;

Έγινε επεξεργασία - Snarf
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Θα πάω πρωί πρωί να το πάρω και θα σας ενημερώσω. Τι λες, θα τα προλάβουμε να τα σώσουμε;

Όταν λες ότι δεν έχω λάθη, εννοείς ότι απ' όσα έγραψα, σου φαίνεται να ακολούθησα σωστά τη διαδικασία; Εσένα ποια είναι η γνώμη σου για τον αριθμό των ψαριών που έχει τώρα το ενυδρείο; Ο chris99 έγραψε νωρίτερα ότι είναι πάρα πολλά κι ότι θα πρέπει να βάλω μόνο ένα μονομάχο με βάση τη χωριτικότητα του ενυδρείου μου. Εσύ τι πιστεύεις;

Υ.Γ.: Τον άνθρακα να τον αλλάξω κι αυτόν; Να πάνε όλα καθαρά μέσα;

Ήθελα να γράψω ότι έχεις λάθη :bowdown:

Το αν θα τα σώσουμε θα δείξει. Ξέχασα να σου γράψω να χρησιμοποιήσεις αεραντλία οπωσδήποτε κατά τη διάρκεια της θεραπείας.

Τα λίτρα που είναι για 1 μονομάχο ή γαριδούλες. Αλλά αυτά θα τα πούμε στη πορεία :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να γράψω ότι έχεις λάθη :bowdown:

Το αν θα τα σώσουμε θα δείξει. Ξέχασα να σου γράψω να χρησιμοποιήσεις αεραντλία οπωσδήποτε κατά τη διάρκεια της θεραπείας.

Τα λίτρα που είναι για 1 μονομάχο ή γαριδούλες. Αλλά αυτά θα τα πούμε στη πορεία :bowdown:

Εντάξει, θα πταχτώ το πρωί μέχρι το κοντινότερο κατάστημα και θα πάρω το φάρμακο. Όταν λες αεραντλία, φαντάζομαι ότι θα ξέρουν τι να μου δώσουν, έτσι; Αυτό είναι κάτι σαν αντλία που τραβάει αέρα από το περιβάλλον και τον βάζει μέσα στο ενυδρείο ή λέω άσχετα πράγματα εντελώς; Συγχώρεσε την άγνοιά μου αλλά μόλις άρχισα να ασχολούμαι και μάλλον μου έπεσαν πολλά μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, θα πταχτώ το πρωί μέχρι το κοντινότερο κατάστημα και θα πάρω το φάρμακο. Όταν λες αεραντλία, φαντάζομαι ότι θα ξέρουν τι να μου δώσουν, έτσι; Αυτό είναι κάτι σαν αντλία που τραβάει αέρα από το περιβάλλον και τον βάζει μέσα στο ενυδρείο ή λέω άσχετα πράγματα εντελώς; Συγχώρεσε την άγνοιά μου αλλά μόλις άρχισα να ασχολούμαι και μάλλον μου έπεσαν πολλά μαζί.

Θα ζητήσεις μία αεραντλία (προτίμησε της Eheim που είναι αθόρυβη), διάφανο σωληνάκι, βαλβίδα εντεπιστροφής και μία αερόπετρα.

Η αεραντλία κάνει αυτό που λες... Στην ουσία θα βγάζει μπουρμπουλίθρες μέσα στο ενυδρείο σου! Είναι απαραίτητο αξεσουάρ στις περιπτώσεις των ασθενειών!

Link to comment
Share on other sites

Θα ζητήσεις μία αεραντλία (προτίμησε της Eheim που είναι αθόρυβη), διάφανο σωληνάκι, βαλβίδα εντεπιστροφής και μία αερόπετρα.

Η αεραντλία κάνει αυτό που λες... Στην ουσία θα βγάζει μπουρμπουλίθρες μέσα στο ενυδρείο σου! Είναι απαραίτητο αξεσουάρ στις περιπτώσεις των ασθενειών!

Εντάξει λοιπόν! Τα σημείωσα όλα και είμαι έτοιμος για την αυριανή μου εξόρμηση στα μαγαζιά.

Σε υπερευχαριστώ για τη βοήθεια και μάλιστα τόσο αργά τη νύχτα! Αύριο το μεσημέρι φαντάζομαι θα έχω νέα.

Μόνο μια τελευταία ερώτηση και θα σε αφήσω στην ησυχία σου για απόψε. Το πρωί συνήθως τα ταΐζω. Αύριο να τα αφήσω χωίς φαγητό μέχρι να κάνω την αλλαγή; Μετά θα πρέπει να αλλάξω κάτι στο πρόγραμμα του ταΐσματος;

Καλό βράδυ και πάλι σ' ευχαριστώ. Θα τα πούμε ξανά αύριο :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει λοιπόν! Τα σημείωσα όλα και είμαι έτοιμος για την αυριανή μου εξόρμηση στα μαγαζιά.

Σε υπερευχαριστώ για τη βοήθεια και μάλιστα τόσο αργά τη νύχτα! Αύριο το μεσημέρι φαντάζομαι θα έχω νέα.

Μόνο μια τελευταία ερώτηση και θα σε αφήσω στην ησυχία σου για απόψε. Το πρωί συνήθως τα ταΐζω. Αύριο να τα αφήσω χωίς φαγητό μέχρι να κάνω την αλλαγή; Μετά θα πρέπει να αλλάξω κάτι στο πρόγραμμα του ταΐσματος;

Καλό βράδυ και πάλι σ' ευχαριστώ. Θα τα πούμε ξανά αύριο :bowdown:

Τάισε μία φορά αύριο, μετά από μισή ώρα κάνε την αλλαγήκαι μετά ξεχνάς το φαΐ για 4-5 μέρες. Θα τα πούμε και στην πορεία!

Ότι θες, εδώ ήμαστε :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Τάισε μία φορά αύριο, μετά από μισή ώρα κάνε την αλλαγήκαι μετά ξεχνάς το φαΐ για 4-5 μέρες. Θα τα πούμε και στην πορεία!

Ότι θες, εδώ ήμαστε :bowdown:

Καλημέρα.

Δυστυχώς το πρωί μας αποχαιρέτησε και το πολύ άρρωστο πια κίτρινο Mollie μου :bowdown: Οι προσπάθειες λοιπόν τώρα θα επικεντρωθούν στη σωτηρία των υπόλοιπων ψαρακίων που απομένουν.

Έχω ήδη πάρει το φάρμακο και την αεραντλία και ετοιμάζομαι να τα βάλω στο ενυδρείο. Δυστυχώς δε βρήκα αεραντλία της Eihem, όπως μου είπες χθες αλλά πήρα μία Tetratec APS50 που μου είπαν ότι είναι κι αυτή αθόρυβη.

Για να δούμε....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Δυστυχώς το πρωί μας αποχαιρέτησε και το πολύ άρρωστο πια κίτρινο Mollie μου :bowdown: Οι προσπάθειες λοιπόν τώρα θα επικεντρωθούν στη σωτηρία των υπόλοιπων ψαρακίων που απομένουν.

Έχω ήδη πάρει το φάρμακο και την αεραντλία και ετοιμάζομαι να τα βάλω στο ενυδρείο. Δυστυχώς δε βρήκα αεραντλία της Eihem, όπως μου είπες χθες αλλά πήρα μία Tetratec APS50 που μου είπαν ότι είναι κι αυτή αθόρυβη.

Για να δούμε....

Όλα έτοιμα. Το φάρμακο μπήκε στο ενυδρείο, η αεραντλία εγκαταστάθηκε (κάνει λίγο θόρυβο τελικά) και από 'δω και πέρα φαντάζομαι περιμένουμε...

Έγινε επεξεργασία - Snarf
Link to comment
Share on other sites

Όλα έτοιμα. Το φάρμακο μπήκε στο ενυδρείο, η αεραντλία εγκαταστάθηκε (κάνει λίγο θόρυβο τελικά) και από 'δω και πέρα φαντάζομαι περιμένουμε...

Ακολουθείς πιστά τις οδηγίες του φαρμάκου και ενημερώνεις συνεχώς εδώ μέσα για τις εξελίξεις!

ΔΕΝ ΤΑΪΖΕΙΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθείς πιστά τις οδηγίες του φαρμάκου και ενημερώνεις συνεχώς εδώ μέσα για τις εξελίξεις!

ΔΕΝ ΤΑΪΖΕΙΣ!!!

Ωραία. Συνεχίζω τη θεραπεία για 7 ημέρες, όπως λέει στις οδηγίες; Ξαναρίχνω καθόλου φάρμακο μέσα στις 7 αυτές ημέρες ή όχι; Θα καταφέρουν να ζήσουν 7 ημέρες χωρίς τροφή;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...