Jump to content

Λευκά Στίγματα στις ουρές των ψαριών


Recommended Posts

Ωραία. Συνεχίζω τη θεραπεία για 7 ημέρες, όπως λέει στις οδηγίες; Ξαναρίχνω καθόλου φάρμακο μέσα στις 7 αυτές ημέρες ή όχι; Θα καταφέρουν να ζήσουν 7 ημέρες χωρίς τροφή;

Είπαμε... Μέρα με τη μέρα ενημερώνεις και βλέπουμε τι κάνουμε. Τάισε ελάχιστα μετά από 3-4 μέρες και μετά πάλι στοπ. Στα υπόψη πως θα χαλάσει η βιολογία σου (μερικώς ή πλήρως) οπότε πρέπει να προσέχεις και την αμμωνία :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε... Μέρα με τη μέρα ενημερώνεις και βλέπουμε τι κάνουμε. Τάισε ελάχιστα μετά από 3-4 μέρες και μετά πάλι στοπ. Στα υπόψη πως θα χαλάσει η βιολογία σου (μερικώς ή πλήρως) οπότε πρέπει να προσέχεις και την αμμωνία :bowdown:

Την οποία αμμωνία να φανταστώ ότι δεν αρκεί να τη μετράω με το σύστημα που μου έχουν δώσει, έτσι;

Ανεβάζω μια φωτογραφία με το τεστ της αμμωνίας και του ph που μου έδωσαν.

p1240099.th.jpg

Αν πρέπει να πάρω κάτι άλλο, πες μου για να το πάρω.

Link to comment
Share on other sites

Την οποία αμμωνία να φανταστώ ότι δεν αρκεί να τη μετράω με το σύστημα που μου έχουν δώσει, έτσι;

Ανεβάζω μια φωτογραφία με το τεστ της αμμωνίας και του ph που μου έδωσαν.

p1240099.th.jpg

Αν πρέπει να πάρω κάτι άλλο, πες μου για να το πάρω.

Πόσο καιρό τα έχεις αυτά μέσα στο ενυδρείο?

Αυτά το μόνο που μπορούν να σου πουν είναι αν έχεις αμμωνία ή όχι, αλλά όχι σε τι βαθμό! Όσο πιο καινούρια είναι τόσο καλύτερα αποτελέσματα. Για του pH, άστο... Αναξιόπιστο!

Καλό είναι να προμηθευτείς και υγρό τεστ για την αμμωνία.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό τα έχεις αυτά μέσα στο ενυδρείο?

Αυτά το μόνο που μπορούν να σου πουν είναι αν έχεις αμμωνία ή όχι, αλλά όχι σε τι βαθμό! Όσο πιο καινούρια είναι τόσο καλύτερα αποτελέσματα. Για του pH, άστο... Αναξιόπιστο!

Καλό είναι να προμηθευτείς και υγρό τεστ για την αμμωνία.

Τα έχω περίπου 20 μέρες και τα δύο. Οπότε τι προτείνεις να πάρω; Πες μου αν μπορείς και για τα δύο και θα πάω να πάρω για να ξέρουμε σε τι κατάσταση βρισκόμαστε.

Τελικά είμαι ΕΝΤΕΛΩΣ αρχάριος και απ' ό,τι φαίνεται έχω πολλά να διορθώσω στο ενυδρείο μου ακόμα :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω περίπου 20 μέρες και τα δύο. Οπότε τι προτείνεις να πάρω; Πες μου αν μπορείς και για τα δύο και θα πάω να πάρω για να ξέρουμε σε τι κατάσταση βρισκόμαστε.

Τελικά είμαι ΕΝΤΕΛΩΣ αρχάριος και απ' ό,τι φαίνεται έχω πολλά να διορθώσω στο ενυδρείο μου ακόμα :bowdown:

Οι σημερινές απώλειες είναι:

1 Silver Shark

1 Neon το οποίο το βρήκα το πρωί φαγωμένο κατά μήκος μέχρι τη μέση, με τη ραχοκοκκαλιά του να φαίνεται με γυμνό μάτι.

Έτσι όπως πάνε δε θα μείνει κανένα για να θεραπευθεί!

Έχω στενοχωρηθεί πολύ κι έχω επίσης νευριάσει με τα δύο καταστήματα που πήγα και μου έλεγαν ότι τα λίτρα είναι ό,τι πρέπει για τόσα ψάρια! Εντάξει, εγώ δεν ήξερα και ρωτούσα και τους εμπιστεύτηκα. Αυτοί δεν καταλαβαίνουν ότι μιλάμε για ζωντανούς οργανισμούς και όχι απλά Ευρώ με λέπια;;;

Link to comment
Share on other sites

Έκανες καμιά μέτρηση? Ξεκίνησες καμία διαδικασία?

Link to comment
Share on other sites

Έκανες καμιά μέτρηση? Ξεκίνησες καμία διαδικασία?

Σήμερα έλειπα όλη μέρα από το σπίτι, με μια μικρή εξαίρεση το μεσημέρι, για μισή ώρα οπότε και είδα τα νεκρά ψαράκια. Μόλις γύρισα και απ' ό,τι βλέπω έχει αρχίσει λίγο να μπλεδίζει το τέστερ της αμμωνίας, οπότε αύριο το πρωί θα πρέπει να πάω στο κοντινότερο κατάστημα για να πάρω "εξοπλισμό καταπολέμησης αμμωνίας", δηλαδή και υγρό τέστερ και ό,τι χρειάζεται για να τη ρίξω όταν ανεβαίνει.

Αυτό φαντάζομαι θα είναι κάποιο υγρό που θα ρίξω μέσα στο νερό, έτσι δεν είναι; Με το φάρμιακο όμως τι κάνουμε, δε θα επηρεαστεί;

Άσχετο, τη λάμπα του ενυδρείου μπορώ να την ανάβω, έτσι; Μια πλαή λευκή λάμπα είναι, δεν είναι ούτε UV, ούτε τίποτα περίεργο. Δεν επηρεάζει σε κάτι φαντάζομαι (?)

Link to comment
Share on other sites

Λογικό να μειώνεται η αμμωνία με αλλαγή νερού αλλά από τη στιγμή που έχω ρίξει φάρμακο μέσα στο ενυδρείο, δεν μπορώ να κάνω αλλαγή ακόμα, έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα την ποσοτητα τοξικης αμωνιας.

Αν ειναι περα απο το οριο.... τι να το κανεις το φαρμακο οταν καιγεσαι.

Σωστό κι αυτό. Οπότε, μετράω αμμωνία, κάνω αλλαγή νερού και όταν τελικά φτάσει στο μηδέν θα πρέπει να προσθέσω πάλι κάποια ποσότητα φαρμάκου, αναλογικά με το νερό που άλλαξα;

Μετά την αλλαγή, πόση ώρα πρέπει περίπου να περάσει μέχρι να ξαναμετρήσω, ώστε να ξέρω αν είναι μηδέν και αν πρέπει να κάνω κι άλλη αλλαγή;

Link to comment
Share on other sites

Σωστό κι αυτό. Οπότε, μετράω αμμωνία, κάνω αλλαγή νερού και όταν τελικά φτάσει στο μηδέν θα πρέπει να προσθέσω πάλι κάποια ποσότητα φαρμάκου, αναλογικά με το νερό που άλλαξα;

Μετά την αλλαγή, πόση ώρα πρέπει περίπου να περάσει μέχρι να ξαναμετρήσω, ώστε να ξέρω αν είναι μηδέν και αν πρέπει να κάνω κι άλλη αλλαγή;

Παιδιά βοήθεια!!!

Έχω ένα χρυσόψαρο σε μια πλαστική γυάλα και παρατήρησα στο πτερύγιο της ράχης του δύο λευκές βούλες. Υπάρχει περίπτωση να είναι το ίδιο ή μπορεί να είναι τυχαίο;

Το ψαράκι κολυμπά κανονικά και δεν έχει χάσει καθόλου την όρεξή του αλλά με όλα αυτά που συμβαίνουν στους γείτονές του στο ενδρείο ανησύχησα και είπα να ρωτήσω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοήθεια!!!

Έχω ένα χρυσόψαρο σε μια πλαστική γυάλα και παρατήρησα στο πτερύγιο της ράχης του δύο λευκές βούλες. Υπάρχει περίπτωση να είναι το ίδιο ή μπορεί να είναι τυχαίο;

Το ψαράκι κολυμπά κανονικά και δεν έχει χάσει καθόλου την όρεξή του αλλά με όλα αυτά που συμβαίνουν στους γείτονές του στο ενδρείο ανησύχησα και είπα να ρωτήσω.

Πρώτον κακώς έχεις χρυσόψαρο σε γυάλα http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...w&iden=1005

Δεύτερον αυτό είναι άλλο θέμα και καλό είναι ανοίξεις ένα νέο τόπικ συμπληρώνοντας την φόρμα διάγνωσης ασθένειας.

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον κακώς έχεις χρυσόψαρο σε γυάλα http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...w&iden=1005

Δεύτερον αυτό είναι άλλο θέμα και καλό είναι ανοίξεις ένα νέο τόπικ συμπληρώνοντας την φόρμα διάγνωσης ασθένειας.

:bowdown:

Καλώς, θα το παρακολουθήσω και σήμερα και θα ανοίξω νέο θέμα αν χρειαστεί. Όσο για τη γυάλα, με δεδομένο το ρυθμό των θανάτων του ενυδρείου (είχαμε κι άλλο σήμερα το πρωί) μάλλον το χρυσόψαρο θα μετακομίσει λίαν συντόμως....

Θα κάνω μια αλλαγή νερού τώρα, όπως είπαμε χθες το βράδυ και θα μετρήσω αμμωνία. Θα σας πω τα αποτελέσματα εντός της ημέρας. Αφού κάνω την αλλαγή του νερού, να προσθέσω πάλι φάρμακο αναλογικά με την καινούρια ποσότητα νερού;

Link to comment
Share on other sites

Καλώς, θα το παρακολουθήσω και σήμερα και θα ανοίξω νέο θέμα αν χρειαστεί. Όσο για τη γυάλα, με δεδομένο το ρυθμό των θανάτων του ενυδρείου (είχαμε κι άλλο σήμερα το πρωί) μάλλον το χρυσόψαρο θα μετακομίσει λίαν συντόμως....

Θα κάνω μια αλλαγή νερού τώρα, όπως είπαμε χθες το βράδυ και θα μετρήσω αμμωνία. Θα σας πω τα αποτελέσματα εντός της ημέρας. Αφού κάνω την αλλαγή του νερού, να προσθέσω πάλι φάρμακο αναλογικά με την καινούρια ποσότητα νερού;

Νομίζω ότι πλέον είναι καλά. Δεν έμεινε και μεγάλος πληθυσμός, μόλις δύο rainbow έζησαν τελικά, αλλά προς το παρόν φαίνονται υγιή.

Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια και την υποστήριξη!

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ... φταιω εγω φανταζομαι .... το παληκαρι πληρωνει εκτος απο τις αμαρτιες του @#^%$& πετσοπα και φαρμακα για να κανει "καλα" τα ψαρια .... που θα του πεθανουν εκει μεσα .... και για την ταμπακιερα ... ουτε κουβεντα!!!! :bowdown: Φιλε μου μπορει να "φαινονται" καλα ... αλλα δυστυχως δεν ειναι ... και δεν θα γινουν γιατι θελουν πολυ μεγαλυτερο ενυδρειο και ... δεν ταιριαζουν ολα μαζι .. δυστυχως. Επι τη ευκαιρια ψαξε για αλλο μαγαζι ... δεν ειναι αναγκη να σε θεωρουν ... δεδομενο "θυμα" τους.- :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ... φταιω εγω φανταζομαι .... το παληκαρι πληρωνει εκτος απο τις αμαρτιες του @#^%$& πετσοπα και φαρμακα για να κανει "καλα" τα ψαρια .... που θα του πεθανουν εκει μεσα .... και για την ταμπακιερα ... ουτε κουβεντα!!!! :bowdown: Φιλε μου μπορει να "φαινονται" καλα ... αλλα δυστυχως δεν ειναι ... και δεν θα γινουν γιατι θελουν πολυ μεγαλυτερο ενυδρειο και ... δεν ταιριαζουν ολα μαζι .. δυστυχως. Επι τη ευκαιρια ψαξε για αλλο μαγαζι ... δεν ειναι αναγκη να σε θεωρουν ... δεδομενο "θυμα" τους.- :bowdown:

Λιγο σκληρο αυτο που γραφει ο Νικος... αλλα φιλε μου ετσι ειναι η πραγματικότητα...

Link to comment
Share on other sites

Λιγο σκληρο αυτο που γραφει ο Νικος... αλλα φιλε μου ετσι ειναι η πραγματικότητα...

Η αλήθεια είναι ότι αυτό το κατάλαβα από την πρώτη στιγμή που έγραψα σε αυτό το forum και όλοι μου είπατε ότι το όλο θέμα πήγε λάθος από την αρχή.

Εγώ παραδέχτηκα από την αρχή ότι δεν ήξερα τι γίνεται και είχα την αφέλεια να εμπιστευτώ τα λόγια όλων αυτών που έχουν τα μαγαζιά. Το χειρότερο όμως είναι ότι δεν πήγα σε ένα, ούτε σε δύο καταστήματα, ΠΗΓΑ ΣΕ ΠΕΝΤΕ και όλοι έλεγαν τα ίδια πράγματα, τα οποία όπως αποδείχθηκε είχαν σκοπό μόνο το εύκολο κέρδος τους από έναν άνθρωπο που απλά ζήτησε τη συμβουλή τους. Τους ζήτησα δηλαδή να κάνουν απλά τη δουλειά τους, για την οποία πληρώνονται και αυτοί θεώρησαν σωστό να κάνουν μια ωραιότατη αρπαχτή!

Τέλος πάντων, επειδή κατάφερα και βρήκα άνθρωπο να δώσω τα ψάρια (όσα έμειναν δηλαδή), με πολύ μεγάλο ενυδρείο, θα ήθελα, αν σας είναι εύκολο, να μου προτείνετε τι μπορώ να βάλω στο δικό μου, ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΙΒΙΩΣΕΙ ΜΕ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ, και σε ποιο κατάστημα στην Αθήνα θα ήταν καλό να απευθυνθώ.Επειδή φαντάζομαι ότι δε θα μπορείτε να γράψετε ονόματα καταστημάτων εδώ, όποιος μπορεί κι έχει όρεξη, ας μου στείλει PM. Υπενθυμίζω ότι έχω ένα απλό και ταπεινό ενυδρείο των 25 λίτρων, με ένα πλαστικό φυτό, άσπρο χαλίκι και πλέον, λόγω της θεραπείας, έχω και αεραντλία!

Ευχαριστώ :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - Snarf
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ειναι το λιγοτερο σιγουρο οτι εσυ δεν φταις σε τιποτα .... ο καθενας μας αυτο θα εκανε στη θεση σου (για να μη σου πω οτι σχεδον ολοι "το εχουμε δει αυτο το εργο". Το ενυδρειακι σου μπορει να φιλοξενησει εναν αρσενικο μονομαχο ..... εχεις και κανα-δυο ακομα επιλογες ... π.χ. μερικες γαριδουλες. Θα σε βοηθησει πολυ αν διαβασεις μερικα πραγματα πιο πριν, στο τμημα για τους αρχαριους που υπαρχει στο φορουμ και απο τα λινκ που θα σου βαλει ο Delta66 (ΑΚΟΥΕΙ Ο ΣΠΥΡΟΣ ????? :bowdown: ) και με λιγη βοηθεια απο εδω θα τα καταφερεις μια χαρα. Τα φυτα τα πλαστικα ... θα φυγουν και θα μπουν μερικα αληθινα (το γιατι θα το καταλαβεις και μονος σου στην πορεια).

Τα ψαρακια που εχεις ... δεν φτανει μονο να μπουν σε μεγαλυτερο ενυδρειο αλλα και σε σωστες συνθηκες (αυτες δηλαδη που απαιτει το καθε ειδος) και στο αναλογο αριθμο ατομων. Θα πρεπει να το ψαξεις λιγο και αυτο γιατι υποψιαζομαι οτι μπορει και ο φιλος που θα τα παρει ... να μην το γνωριζει.

Με λιγο διαβασμα ... γιατι απο ενδιαφερον βλεπω οτι διαθετεις ... θα τα καταφερουν και αυτα να ζησουν σωστα.

Απο μενα .... σου ευχομαι καλη επιτυχια.- :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ειναι το λιγοτερο σιγουρο οτι εσυ δεν φταις σε τιποτα .... ο καθενας μας αυτο θα εκανε στη θεση σου (για να μη σου πω οτι σχεδον ολοι "το εχουμε δει αυτο το εργο". Το ενυδρειακι σου μπορει να φιλοξενησει εναν αρσενικο μονομαχο ..... εχεις και κανα-δυο ακομα επιλογες ... π.χ. μερικες γαριδουλες. Θα σε βοηθησει πολυ αν διαβασεις μερικα πραγματα πιο πριν, στο τμημα για τους αρχαριους που υπαρχει στο φορουμ και απο τα λινκ που θα σου βαλει ο Delta66 (ΑΚΟΥΕΙ Ο ΣΠΥΡΟΣ ????? :bowdown: ) και με λιγη βοηθεια απο εδω θα τα καταφερεις μια χαρα. Τα φυτα τα πλαστικα ... θα φυγουν και θα μπουν μερικα αληθινα (το γιατι θα το καταλαβεις και μονος σου στην πορεια).

Τα ψαρακια που εχεις ... δεν φτανει μονο να μπουν σε μεγαλυτερο ενυδρειο αλλα και σε σωστες συνθηκες (αυτες δηλαδη που απαιτει το καθε ειδος) και στο αναλογο αριθμο ατομων. Θα πρεπει να το ψαξεις λιγο και αυτο γιατι υποψιαζομαι οτι μπορει και ο φιλος που θα τα παρει ... να μην το γνωριζει.

Με λιγο διαβασμα ... γιατι απο ενδιαφερον βλεπω οτι διαθετεις ... θα τα καταφερουν και αυτα να ζησουν σωστα.

Απο μενα .... σου ευχομαι καλη επιτυχια.- :rasp:

Σ' ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Νά'σαι καλά :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

...και απο τα λινκ που θα σου βαλει ο Delta66 (ΑΚΟΥΕΙ Ο ΣΠΥΡΟΣ ????? :bowdown: ) ...

:bowdown:

Με το μαλακο.

Ειναι αρκετα, αλλα ολα χρησιμα.

Ο κύκλος του αζώτου (τι γίνεται μέσα στο νερό του ενυδρειου) http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=98

Στρώσημο κοινόβιων ενυδρείων (το Α και το Ω για καθαρό νερό στο ενυδρειο) http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=13569

Εξοπλισμός γλυκού νερού http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=26715

Τα πρώτα μου βήματα (βασικά άρθρα για νέους στο χόμπυ) http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

Και οτι απορια εχεις ανοιγεις θεμα στην καταλληλη κατηγορια ή χρησιμοποιεις τη μηχανη αναζητησης για ενημερωση σε θεματα που σε ενδιαφερουν και εχουν ξανασυζητηθει.

Μαθε να χρησιμοποιεις τη μηχανη αναζητησης του φορουμ ειναι πανω δεξια στη μπαρα που λεει Gallery Βιβλιοθήκη Άρθρων Arcade Forum κλπ, πηγαινε το ποντικι πανω απο τη λεξη "Forum" > (ανοιγει πινακακι) πατα "Αναζητηση".

Link to comment
Share on other sites

:bowdown:

Με το μαλακο.

Ειναι αρκετα, αλλα ολα χρησιμα.

Ο κύκλος του αζώτου (τι γίνεται μέσα στο νερό του ενυδρειου) http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=98

Στρώσημο κοινόβιων ενυδρείων (το Α και το Ω για καθαρό νερό στο ενυδρειο) http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=13569

Εξοπλισμός γλυκού νερού http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=26715

Τα πρώτα μου βήματα (βασικά άρθρα για νέους στο χόμπυ) http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

Και οτι απορια εχεις ανοιγεις θεμα στην καταλληλη κατηγορια ή χρησιμοποιεις τη μηχανη αναζητησης για ενημερωση σε θεματα που σε ενδιαφερουν και εχουν ξανασυζητηθει.

Μαθε να χρησιμοποιεις τη μηχανη αναζητησης του φορουμ ειναι πανω δεξια στη μπαρα που λεει Gallery Βιβλιοθήκη Άρθρων Arcade Forum κλπ, πηγαινε το ποντικι πανω απο τη λεξη "Forum" > (ανοιγει πινακακι) πατα "Αναζητηση".

Έχω πολύ διάβασμα, όπως φαίνεται :-)

Να είστε καλά όλοι ρε παιδιά, είναι πολλή καλή η προσπάθεια που γίνεται εδώ και φαίνεται ότι ενδιαφέρεστε πραγματικά όλοι να βοηθήσετε.

Θα ξεκινήσω διάβασμα και θα επανέλθω με απορίες και σχόλια. Ό,τι προκύψει θα το αναφέρω σε νέο θέμα, αφού πλέον δε θα αφορά το θέμα της αρρώστιας.

Σας ευχαριστώ πολύ και θα τα πούμε πάλι πολύ σύντομα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...