Jump to content

Ενυδρειο με χρωμα...:)


thanasisrou

Recommended Posts

καλώς ήλθες!

ωραίο το χρώμα στη ζωή, αλλά, ευτυχώς ή δυστυχώς, το ενυδρείο δεν είναι τοίχος για γκράφιτι... :bowdown:

σου προτείνω διάβασμα στο φόρουμ για τις συνθήκες που χρειάζονται τα ψαράκια που φιλοξενείς στο ενυδρείο σου...

επίσης, δώσε μας κάποιες παραπάνω πληροφορίες για το ενυδρείο σου...

καλή αρχή!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην..... Καλως όρισες!!

Πολυ ομορφο και καλο να υπαρχει χρωμα στο ενυδρειο, όμως δεν ειναι παντα καλο για τα ψαρακια μας....

Πιο συγκεκριμενα... τα πολυχρωμα ψαρακια απο καθε λογης λίμνη και ποτάμι.... δεν μπορουν να μπουν μαζι....

Ετσι λοιπον.... οπως βλεπω τα ψαρακια σου ειναι και αυμβατα μεταξυ τους... αλλα και ορισμενα σε λλιγο καιρο δε θα χωρανε.

Καποια... στη φυση ειναι τροφη για καποια.... και πολλα ακομα....

Οπότε καλο θα ειναι πριν βάλουμε σε πρωτη θεση τη δική μας ευχαριστησει... ας προσεξουμε τη διαβιωση των ψαριων...

Παντα φιλικα.... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

καλως σας βρηκα παιδια!!!γνωριζω οτι το ενυδρειο μου εχει πολλα λαθακια αλλα τουλαχιστον εξασφαλιζω την καλυτερη δυνατη διαβιωση των ψαριων. βασικα ειμαι πολυ αρχαριος με μονο τις πολυ βασικες γνωσεις. αν εφτιαχνα παλι το ενυδρειο απο την αρχη θα το εκανα εντελως διαφορετικα τωρα που εχω μαθει καποια πραγματα. ωστοσο δεν μου αρεσουν αυστηρα οι κανονες για το πως να φτιαξει ενας το ενυδρειο, μονο εκεινοι βεβαια που ειναι απαραιτητοι για την υγεια και την κατασταση των ψαριων!εχω πολλα να μαθω αλλα θα το κανω παντα με αποψη!

δεν μπορω να δωσω αυστηρες τεχικες προδιαγραφες!!!

100 λτρ

φιλτρο 700 λτρ/ωρα με UV

δευτερο βοηθητικο φιλτρο βυθου

μμμμμ...αυτα τα πιο σημαντικα

Έγινε επεξεργασία - thanasisrou
Link to comment
Share on other sites

Για να προχωρήσει η συζήτηση μπορείς να αναφέρεις πόσα και τί ψάρια φιλοξενείς, καθώς επίσης και μετρήσεις από το νερό του ενυδρείου σου.

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Για να προχωρήσει η συζήτηση μπορείς να αναφέρεις πόσα και τί ψάρια φιλοξενείς, καθώς επίσης και μετρήσεις από το νερό του ενυδρείου σου.

:bowdown:

Oτι τουλαχιστον μπορεις να μετρησεις, απο ph, kh, gh, NO2, NO3, NH3/4....

ΠΑντως φιλε μου ισως ειναι ολα καλα τωρα... αλλα σε λιγο καιρο σιγουρα δε θα ειναι....

Πες μας τα ψαρακια σου.... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

ωραια...να επαναλαβω οτι ειμαι αρχαριος ετσι...

πρωτον μετρησεις δεν εχω κανει παρα μονο στη αρχη στο στρωσιμο του ενυδρειου με τα βελτιωτικα νερου που μου εδωσε το πετ σοπ, εχω προμηθευτει βεβαια τους δεικτες για αυτα τα τεστ δεν το εχω κανει ακομα.

για τα ψαρακια μου δεν γνωριζω την ακριβη ονομασια για ολα:

3 νεον τετρα

2 αρλεκινους

5 guppy

3 αγγελοψαρα

2 γλυφτες

2 γκουραμι

3 balloon molly

1 silver shark

Link to comment
Share on other sites

καλως σας βρηκα παιδια!!!γνωριζω οτι το ενυδρειο μου εχει πολλα λαθακια αλλα τουλαχιστον εξασφαλιζω την καλυτερη δυνατη διαβιωση των ψαριων. βασικα ειμαι πολυ αρχαριος με μονο τις πολυ βασικες γνωσεις. αν εφτιαχνα παλι το ενυδρειο απο την αρχη θα το εκανα εντελως διαφορετικα τωρα που εχω μαθει καποια πραγματα. ωστοσο δεν μου αρεσουν αυστηρα οι κανονες για το πως να φτιαξει ενας το ενυδρειο, μονο εκεινοι βεβαια που ειναι απαραιτητοι για την υγεια και την κατασταση των ψαριων!εχω πολλα να μαθω αλλα θα το κανω παντα με αποψη!

δεν μπορω να δωσω αυστηρες τεχικες προδιαγραφες!!!

100 λτρ

φιλτρο 700 λτρ/ωρα με UV

δευτερο βοηθητικο φιλτρο βυθου

μμμμμ...αυτα τα πιο σημαντικα

Καλώς ήρθες φίλε Θανάση! :bowdown:

Όπως βλέπω έχεις ήδη εντοπίσει κάποια πράγματα και με δεδομένη από τη μεριά μου την αγάπη σου για τους μοναδικούς οργανισμούς που έχεις την τιμή να φιλοξενείς είμαι σίγουρος οτι με το διάβασμα θα εκπλήξεις και εμάς και τα ψαράκια σου με κάτι μοναδικό και με άποψη. :rasp:

Μην ξεχνάς, το φυσικό και ανεπιτήδευτο έχει άποψη, ψάξε το φυσικό όχι το τεχνητό.

Keep on! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

3 νεον τετρα

2 αρλεκινους

5 guppy

3 αγγελοψαρα

2 γλυφτες

2 γκουραμι

3 balloon molly

1 silver shark

Πάρε κόσμε..., τα πάντα έχω... :bowdown:

Καλώς όρισες κι από μένα φίλε...!!! Πρέπει να προσέξεις λίγο τη σύνθεση των ψαριών σου όπως είπαν και οι προηγούμενοι... :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - miltosbitoulis2
Link to comment
Share on other sites

ναι οπως ειπα και πριν αν ξεκιναγα τωρα το ενυδρειο μου απο την αρχη θα το εκανα εντελως διαφορετικο. σιγουρα θα χρησιμοποιουσα αληθινα φυτα και αλλες κατηγοριες ψαριων. ωστοσο με αφορμη αυτο εχω μαθει πολλα και θα μαθω περισσοτερα γιατι ασχολουμαι και δινω την σημασια που πρεπει. κυριος σκοπος μου αυτη την περιοδο ειναι η καλυτερη διαβιωση των ψαριων, φροντιδα και περιποιηση και αποτι φαινεται δεν εχω καποιο προβλημα ακομα. αυτα απο μενα....τωρα καλυτερα να ακουω και να διαβαζω εδω μεσα παρα να γραφω!!!να ειστε καλα ολοι καλως σας βρηκα

Link to comment
Share on other sites

Σε πρώτη φάση θα έλεγα να κάνεις τις μετρήσεις αφού έχεις ήδη τα τεστάκια για να δούμε που βρισκόμαστε. Ύστερα κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ για να βρείς κάθε είδος που φιλοξενείς τί συνθήκες χρειάζεται δηλαδή παραμέτρους νερού, λίτρα, αν μπαίνει σε ζευγάρι ή σε κοπάδι κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε κόσμε..., τα πάντα έχω... :bowdown:

Καλώς όρισες κι από μένα φίλε...!!! Πρέπει να προσέξεις λίγο τη σύνθεση των ψαριών σου όπως είπαν και οι προηγούμενοι... :bowdown:

τα υπολοιπα που εχω δεν τα ειπα εχω και αλλα εεεεε.....χιχιχι

το ξερω οτι εχω πολλα η αληθεια ειναι και οτι καποια να μην ταιριαζουν...σιγα σιγα θα μαθω

Link to comment
Share on other sites

τα υπολοιπα που εχω δεν τα ειπα εχω και αλλα εεεεε.....χιχιχι

το ξερω οτι εχω πολλα η αληθεια ειναι και οτι καποια να μην ταιριαζουν...σιγα σιγα θα μαθω

:bowdown: Μη μου πεις ότι έχεις και καμιά τσιπούρα... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω την παρατηρηση μου.

Η αφισα απο πισω αφηνει κενα-φυσαλιδες και φαινεται ασχημα.

Αλειψε τη με λαδι.

:bowdown:

ΥΓ σε λιγο καιρο θα βαλεις απο μονος σου το ενυδρειο αυτο στο πανθεον των πρωτων ενυδρειων μελων του ΑΖ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=31094&hl=

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

ωραια...να επαναλαβω οτι ειμαι αρχαριος ετσι...

πρωτον μετρησεις δεν εχω κανει παρα μονο στη αρχη στο στρωσιμο του ενυδρειου με τα βελτιωτικα νερου που μου εδωσε το πετ σοπ, εχω προμηθευτει βεβαια τους δεικτες για αυτα τα τεστ δεν το εχω κανει ακομα.

για τα ψαρακια μου δεν γνωριζω την ακριβη ονομασια για ολα:

3 νεον τετρα

2 αρλεκινους

5 guppy

3 αγγελοψαρα

2 γλυφτες

2 γκουραμι

3 balloon molly

1 silver shark

Για να λεμε και πραγματακια που εχουν καποια βαση και μπορουν σε πρωτη φαση να πραγματοποιηθουν και οχι προτασεις του στυλ δωστα ολα πισω και ξαναφτιαξτο απο την αρχη ή οπως ειναι παρτο και πετα το κλπ.....

Προτεινω να βγουν το συντομοτερο τα αγγελοψαρα,τα γκουραμια και τελος το καρχαριακι.

Αν κανεις αυτα για αρχη το ενυδρειο ακομα και αν θα ειναι παλι πολυπολιτισμικο τουλαχιστον θα ειναι ενα καλο κοινωνικο ενυδρειο.

Μετα και οσο μαθαινεις περισσοτερα για αυτο το ομορφο χομπυ θα κατασταλαξεις απο μονος σου καπου και θα κανεις τις απαραιτητες διορθωσεις που χρειαζονται για να φτιαξεις αυτο που ζητας.

Τα ψαρακια που σου ειπα ομως πρεπει να φυγουν αμεσα λογω του οτι βαζεις σε κινδυνο ζωης ολα τα υπολοιπα εχοντας σκαλαρια γκουραμια κατα κυριο λογο μεσα και το καρχαριακι λογω τελικου μεγεθους που φτανει.

Αυτα.... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Για τους "γλειφτες" και τον αριθμο των neon και των αρλεκινων κατι?

Σπυρο οι γλυφτες ειναι αγνωστο ειδος προς σε μενα πλεον.

Το ειχα ακουσει μικρος οταν πρωτοανακαλυψα το χομπυ αλλα στην πορεια μαλλον εξαφανιστικε αυτο το ειδος. :bowdown:

Ανακαλυψα τους πλεκο , ανσιστρους , οτο κλπ :bowdown:

Τεσπα σοβαρα αφου δεν ξερουμε τι ειδος ειναι τι να συμβουλεψω?

Ο αριθμος ειναι οντως μικρος αλλα δεν θα διορθωσουμε ενα λαθος με ενα ακομη λαθος.

Και το μεγαλυτερο λαθος που εχει να κανει τωρα ο φιλος ειναι να προσθεσει ψαρια ακομα και του ιδιου ειδους πχ νεον αρλεκινους

Αλλωστε τα ζωοτοκα που εχει μαλλον θα του αυξησουν το αριθμο απο μονα τους

Ξαναλεω για μενα το πλεον σημαντικο ειναι να βγουν τα ψαρια που αποτελουν αμεσο κινδυνο για τα υπολοιπα

Μετα ο φιλος εχει μια σχετικη ευχερεια χρονου να διαβασει να μαθει και να κατασταλαξει καπου πιο συγκεκριμενα.

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω την παρατηρηση μου.

Η αφισα απο πισω αφηνει κενα-φυσαλιδες και φαινεται ασχημα.

Αλειψε τη με λαδι.

:bowdown:

ΥΓ σε λιγο καιρο θα βαλεις απο μονος σου το ενυδρειο αυτο στο πανθεον των πρωτων ενυδρειων μελων του ΑΖ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=31094&hl=

:bowdown:

για την αφισα εχεις απολυτο δικιο αλλα την εχω κολλησει περιμετρικα και ειναι δυσκολο να την βγαλω και να την ξανα βαλλω.

οσο για τα φυτα συμφωνο απολυτα οτι θα εβαζα φυσικα καθοτι ειναι και πιο ωραια και πολυ πιο φθηνα!!!ασε οτι αυτα που εχω μαζευουν και καφε αλγη και τα καθαριζω συχνα πυκνα. ειναι σιγουρο λοιπον οτι θα αντικατασταθουν με αληθινα

Link to comment
Share on other sites

τα αγγελοψαρα γιατι να βγουνε?μα οσα ενυδρεια εχω δει και στο youtube κτλ εχουν και νεον τετρα και αρλεκινους, το ενα γκουραμι θα κρατησω το δευτερο θα το δωσω σε φιλο μου γιατι βλεπω μια πειθετικοτητα, ομοιως το καρχαριακι οταν μεγαλωσει εχει ετοιμο σπιτι να το περιμενει δεν με ανησυχει δηλαδη. επισης να τονισω οτι καποια που ειναι σε ζευγη επιδιδονται σε χορους και σε "στενες" επαφες :bowdown: ζευγαρωματος!!!σε αυτη τη περιπτωση θα εχω προβλημα δεν ειμαι ετοιμος για γεννητουρια

Link to comment
Share on other sites

για την αφισα εχεις απολυτο δικιο αλλα την εχω κολλησει περιμετρικα και ειναι δυσκολο να την βγαλω και να την ξανα βαλλω.

οσο για τα φυτα συμφωνο απολυτα οτι θα εβαζα φυσικα καθοτι ειναι και πιο ωραια και πολυ πιο φθηνα!!!ασε οτι αυτα που εχω μαζευουν και καφε αλγη και τα καθαριζω συχνα πυκνα. ειναι σιγουρο λοιπον οτι θα αντικατασταθουν με αληθινα

Δεν το εχεις "πιασει" τον σπυρο καθολου μου φαινεται! :bowdown:

Η καφε αλγη ή ζωντανα εχεις ή ψευτικα δεν εχει σχεση.

Αν υπαρχει θα συνεχισει να υπαρχει εκτος αν δεν βρεις το λογο που υπαρχει και να το διορθωσεις.

Παλι για το φθηνα φυτα δεν θα συμφωνησω. Τα φυτα θελουν φροντιδα και καταλληλες συνθηκες για να πεις ειναι φτηνα(δηλαδη δεν θα αγοραζεις νεα καθε 15 μερες) πραγμα που εσυ δεν εχεις για τα ψαρια τωρα για τα φυτα 2 φορες περισσοτερο.

Βεβαια υπαρχουν καποια πολυ ευκολα φυτα οπου με αυτα θα μπορουσες να κανεις ενα ξεκινημα παρολο τις οχι καταλληλες συνθηκες που εχεις

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου καλημερα.το πρωτο πραγμα που πρεπει να κανεις για την υγεια των ψαριων σου ειναι να εισαι σιγουρος οτι το ενυδρειο σου ειναι στρωμενο.εισαι σιγουρος πως ειναι?μετρησεις δεν εχεις κανει ποτε? και πως ξεκινησες να βαζεις ψαρια μεσα?ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο σου?

ωραιο το χρωμα για το ματι αλλα πολυ τεχνητο ειναι.τα πολυ εντονα χρωματα στρεσαρουν τα ψαρια.το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να ακολουθησεις τις αποψεις των εμπειρωτερων στο φορουμ.ολοι σχεδον ετσι καπως ξεκινησαμε.αν δεν παθεις δεν θα μαθεις.καλη επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου καλημερα.το πρωτο πραγμα που πρεπει να κανεις για την υγεια των ψαριων σου ειναι να εισαι σιγουρος οτι το ενυδρειο σου ειναι στρωμενο.εισαι σιγουρος πως ειναι?μετρησεις δεν εχεις κανει ποτε? και πως ξεκινησες να βαζεις ψαρια μεσα?ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο σου?

ωραιο το χρωμα για το ματι αλλα πολυ τεχνητο ειναι.τα πολυ εντονα χρωματα στρεσαρουν τα ψαρια.το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να ακολουθησεις τις αποψεις των εμπειρωτερων στο φορουμ.ολοι σχεδον ετσι καπως ξεκινησαμε.αν δεν παθεις δεν θα μαθεις.καλη επιτυχια.

Πολυ σημαντικο ρολο στο στησιμο ενος ενυδρειου για αρχαριους παιζει το πετ σοπ που αναλαμβανει να σε προμηθευσει με τον ολο εξοπλισμο κτλ. ακολουθωντας τις οδηγιες αυτου εστησα αυτο το ενυδρειο.τεστ δεν εχω κανει καθως μου ειπε πως αν δεν υπαρχει καποιο προβλημα δεν χρειαζεται να το κανω συνεχεια.πιο σημαντικο θεωρουσε τις αλλαγες νερου και τα βελτιωτικα για το χλωριο κτλ. αυτο ειναι οντως λαθος οποτε συντομα θα εχω και εγω τις μετρησεις μου. τωρα οταν "ωριμασω" και εγω ισως αλλαξω εντελως το στησιμο...με φυσικα φυτα κτλ κτλ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...