Jump to content

Προβλημα με χρονοδιακοπτη για φωτα στο ενυδρειο


Recommended Posts

Αν μπορει καποιος με ηλεκτρολογικες γνωσεις να βοηθησει pls!Εβαλα χρονοδιακοπτες για τα φωτα του ενυδρειου στον πινακα που εφτιαξα.Εχουν γινει κανονικα οι ενωσεις κ οταν το τσεκαρισα χθες δουλευε κανονικα,και ανοιγε και εκλεινε τις metal halide.Σημερα ενω επρεπε να τις κλεισει δεν...Ειναι ο 2ος χρονοδιακοπτης που αλλαζω και κανει τα ιδια στις συγκεκριμενες λαμπες.Συγκεκριμενα ειναι ο Hager EH010.Στα υπολοιπα φωτα που εχω τον ιδιο δεν εχω κανενα προβλημα.

Αν εχω κανει λαθος στην ενοτητα που επρεπε να το δημοσιευσω ας το μετακινησει καποιος mod στην σωστη

Ευχαριστω

Έγινε επεξεργασία - geos3
Link to comment
Share on other sites

μεταφέρθηκε εδώ και είσαι οκ. ;)

Link to comment
Share on other sites

μεταφέρθηκε εδώ και είσαι οκ. ;)

Ευχαριστω φιλε μου

Ο χρονοδιακοπτης ειναι αυτος

post-5885-1265665217_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στην επαφη 2 & 4 συνδεεις τη φαση και στην 1 τον ουδετερο και μετα συνδεεις το ενα καλωδιο της λαμπας στην επαφη 3 και το αλλο στην επαφη 1 μαζι με τον ουδετερο.... Καποιο λαθος εχει γινει στις συνδεσεις η στον προγραμματισμο διαφορετικα η λαμπα θα αναβε σιγουρα :hysterical: Προσπαθησε ξανα και ενημερωσε ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν κανεις τη δουλεια σε στυλ αν αναψουν οι ταδε λαμπες να σβησουν οι αλλες, χρησιμοποιησε τους hager EG010 και για να μην μπερδευσαι και για μικροτερο κοστος ;)

Link to comment
Share on other sites

Στην επαφη 2 & 4 συνδεεις τη φαση και στην 1 τον ουδετερο και μετα συνδεεις το ενα καλωδιο της λαμπας στην επαφη 3 και το αλλο στην επαφη 1 μαζι με τον ουδετερο.... Καποιο λαθος εχει γινει στις συνδεσεις η στον προγραμματισμο διαφορετικα η λαμπα θα αναβε σιγουρα :hysterical: Προσπαθησε ξανα και ενημερωσε ;)

Σ'ευχαριστω για την απαντηση Στεφανε.Θα το κανω το μεσημερι που θα γυρισω σπιτι μου.Το θεμα μου ειναι οτι δεν σβηνουν οι συγκεκριμενες λαμπες.Λυσε μου μια απορια σε παρακαλω μηπως εχω κανει πατατα :hysterical: .Στο 1 εχω βαλει ουδετερο,στο 2-3 φαση κ στο 4 την εντολη φασης για τις λαμπες.Ουδετερο για τις λαμπες εχω παρει απο την γενικη κλεμα του ουδετερου του πινακα που παιρνουν ολα οσα εχω συνδεσει επανω.Τα υπολοιπα φωτα ανασβοσβηνουν κανονικα με την συνδεση που σου περιεγραψα.

Link to comment
Share on other sites

Το μεσημερι εκανα τις αλλαγες στα καλωδια των χρονοδιακοπτων και ολα δουλευουν super :) .Ευχαριστω και παλι Στεφανε.Δεν μπορεις να φανταστεις απο τι σπαζοκεφαλιες με γλυτωσες!!!!!

Link to comment
Share on other sites

http://download.hager.com/hager-tehalit.ch...otice/EH011.pdf

Ολα εδω τα λεει και στο κυκλωμα εκει που εχει ενα αλλο κυκλωμα με ενα πηνιο και κατι διακοπτες μεσα σε διακεκομενες γραμμες να υποθετεις οτι ειναι η λαμπα... Μπραβο σου :)

Link to comment
Share on other sites

Κυριακης χαρα Δευτερας λυπη τελικα.Ενω χθες δουλεψαν ολα καλα οπως ειπα σημερα παλι τα ιδια.Δεν θελανε να κλεισουνμε με τιποτα!!!Μηπως ειναι πολλα τα watt και γι'αυτο να'χουν θεμα?

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα κανεις καποιο λαθος στον προγραμματισμο.... Επειδη εκανα κι εγω πατατα σ αυτο γ αυτο στο επισημενω.... Ακολουθησε ευλαβικα τις οδηγιες που λεει στ pdf παραπανω και θα εισαι οκ...... Πρεπει αρχικα πριν προγραμματισεις ON/OFF να βαλεις και την πραγματικη ωρα αλλα δε ξερω να σ πω πως γιατι δεν το εχω στ χερια μ.... :)

ΥΓ:Θα ψαξω να δω αν εχω και θα σ πω

Link to comment
Share on other sites

Λυθηκε τελικα το μυστηριο του χρονοδιακοπτη και το δημοσιευω ωστε αν εχει καποιος το ιδιο προβλημα με μενα αν το αναζητηση εδω να μπορει να βρει την λυση.Συζητοντας το θεμα μου με ενα παιδι στο μαγαζι που πηρα τους χρονοδιακοπτες μου ειπε οτι μπορει να λεει ο χρονοδιακοπτης οτι μπορει να οδηγησει καποια kw αλλα ειναι για ομικη αντισταση και οτι οι λαμπες εχουν επαγωγικη αντισταση και γι'αυτο τον λογο δεν μπορει να τις σβησει ασχετα με το οτι ο χρονοδιακοπτης εχει κλεισει.Η λυση του λοιπον ηταν ενα ρελε νομιζω χρονικο μου το ειπε το οποιο μπαινει μετα τον χρονοδιακοπτη και ανοιγικλεινει ενα πηνιο αναλογα με την εντολη που παιρνει απο τον χρονοδιακοπτη οποτε και σβηνει τις λαμπες.Δυστυχως δεν μπορεσα να βρω καπου το συγκεκριμενο ρελε για να μπορεσω να το βαλω φοτογραφια.Παντως ειναι της Scheider eletric ct le25a.Τωρα λοιπον μπορω να πω τελος καλο ολα καλα :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επανερχομαι με νεες αποριες σχετικα με καποιο κυκλωμα που φτιαχνω για εξομοιωση ανατολης δυσης.Εχω παρει τα υλικα αλλα εχω προβλημα στην συνδεσμολογια και θα ηθελα την βοηθεια οποιου γνωριζει.Εχω παρει τον χρονοδιακοπτη EΗ111 της hager και τον πιλοτο (dimmer)EV108 της ιδιας εταιριας.Αναμεσα σε αυτα τα 2 πρεπει να μπει ενας διπλος ραγοδιακοπτης για να κoβει την ταση σε καποια σημεια ωστε να μπορω να προγραμματισω τον πιλοτο.Αυτος ο ραγοδικοπτης ειναι ο SB225N της ιδιας εταιριας.Μιλησα με την hager οσον αφορα την συνδεσμολογια αλλα κατι παει στραβα.Η συνδεση που μου εχουν πει ειναι(ξεκινωντας απ'τον χρονοδιακοπτη μετα στον ραγοδιακοπτη και τελος στον πιλοτο(dimmer):

Χρονοδιακοπτης: επαφη 3 & 5 φαση,6 ουδετερο και ενα καλωδιο απ'την επαφη 1 που θα παει στο dimmer στην επαφη 15.

Ραγοδιακοπτης: επαφη 2 & 4 δινω αυτα τα 2 καλωδια που θελω να κοβονται ωστε να μπορω να προγραμματισω το dimmer δηλαδη φαση και το καλωδιο που ανεφερα παραπανω που θα παει στην επαφη 14 του πιλοτου.

Πιλοτος(dimmer): επαφη 1 ουδετερο, επαφη 3 φαση, επαφη 11 φαση(την φαση που διακοπτεται απ'τον ραγοδιακοπτη) και επαφη 15 το καλωδιο που ερχετε απ'τον χρονοδιακοπτη και περναει μεσα απ'τον ραγοδιακοπτη.

Το καλωδιο που ειναι στην επαφη 1 του χρονοδιακοπτη πρεπει να ανοιγοκλεινει αναλογα με την θεση του διακοπτη δηλαδη οταν ο διακοπτης ειναι στο manual στην θεση I να μην υπαρχει ταση εκει ενω οταν ειναι στο 0 να δινει ταση.Το προβλημα ειναι οτι οταν ειναι αυτο το καλωδιο επανω στον χρονοδιακοπτη εχει παντα ταση ασχετα που ειναι ο manual διακοπτης ενω οταν το βγαζω δουλευει κανονικα.

Ο χρονοδιακοπτης ειναι αυτος

post-5885-1267688885_thumb.jpg

και το dimmer ειναι αυτο

post-5885-1267688822_thumb.jpg

και τα manual ειναι αντιστοιχα

EH110_EH111_EH171.pdf

EV108.PDF

και ο ραγοδιακοπτης ειναι

post-5885-1267690073_thumb.jpg

αλλα δυστυχως δεν βρηκα manual για την συνδεση του.Ευχαριστω και συγνωμη για το μακροσκελες post :D

Έγινε επεξεργασία - geos3
Link to comment
Share on other sites

Τελικα ηταν λαθος ο χρονοδιακοπτης που μου ειχαν δωσει και γι'αυτο δεν επαιζε σωστα το dimmer.Πρεπει να δινει παλμο ο χρονοδιακοπτης για να δουλεψει το dimmer οποτε μου εδωσαν τον ΕG 203E και ενα button για να μπει αναμεσα απο τον χρονοδιακοπτη και το dimmer σε περιπτωση που θελω να ανοιξω το dimmer ασχετα απ'τον χρονοδιακοπτη.Αυτο το button ειναι το SVN411.Εχω μπλεξει λιγο με την συνδεση τους οποτε αν ξερει καποιος ας με βοηθησει pls.Ευχαριστω

Χρονοδιακοπτης και button

post-5885-1267780698_thumb.jpeg

XP1_EG203E_6E6324c_NL_GR.pdf

post-5885-1267780719_thumb.jpg

2007_push_buttons_indicator_lights.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...