Jump to content

μονομαχος και ασθενεια


panagiota

Recommended Posts

καλησπερα,εχω εναν μονομαχο και εχει εδω και λιγες ημερες εχω παρατηρησει οτι δεν εχει δυναμεις για να κολυμπησει .Πριν μια εβδομαδα παραλιγο να τον χασω ,τον πηρα και τον αλλαξα νερο του εβαλα αντιχλωριακο και τον τα'ι'σα, ναι μεν απο εκεινη την ημερα τρωει, αλλα ανεβαινει με πολυ κοπο επανω στην επιφανεια ,τον βλεπω συνεχεια και ο καημενος φυλαει συνεχεια κατω και μαραζομενος .Τι μπορει να εχει παθει ? Δωστε μου μια απαντηση, δεν θελω να τον χασω....τι να κανω? Ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Ο μονομάχος είναι πολύ παρεξηγημένο ψάρι, υπάρχει η φήμη οτι αντέχει και τον πουλάνε για γυάλες χωρίς θέρμανση, φίλτρο, φως και χώρο.

Κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ για να λυθούν κάποιες βασικές απορίες και ότι άλλο θες εδώ είμαστε.

Click

Link to comment
Share on other sites

μπας και έχεις δυνατή ροή νερού από το φίλτρο και πρέπει να αλλάξεις τη διάταξή του φίλτρου.Ο μονομάχος δεν θέλει πολύ δυνατή ροή αφού και στη φύση ζει στους ορυζώνες της Κίνας

Link to comment
Share on other sites

μπας και έχεις δυνατή ροή νερού από το φίλτρο και πρέπει να αλλάξεις τη διάταξή του φίλτρου.Ο μονομάχος δεν θέλει πολύ δυνατή ροή αφού και στη φύση ζει στους ορυζώνες της Κίνας

η αληθεια ειναι οτι εχει κανα δυο ημερες που μου χαλασε το φιλτρο και το εβγαλα αλλα και με το φιτρο που ειχα κολυμπουσε ανετα ,τον μονομαχο τον εχω σε ενα εξαλιτρο ενυδριο

Link to comment
Share on other sites

τον βλεπω συνεχεια και ο καημενος φυλαει συνεχεια κατω και μαραζομενος .Τι μπορει να εχει παθει ?
εχει κανα δυο ημερες που μου χαλασε το φιλτρο και το εβγαλα
:)
Link to comment
Share on other sites

,τον μονομαχο τον εχω σε ενα εξαλιτρο ενυδριο

ο μονομάχος θέλει περίπου 25-30 λίτρα μόνος του

Link to comment
Share on other sites

6λιτρο ειναι επικινδυνο ακομα και για εμπειρο χομπυστα να χασει το ψαρι με το παραμικρο.

Νεος χομπυστας 25 λιτρα μινιμουμ ειναι αποψη μου και παλι με προσοχη στις αποτομες μεταβολες συνθηκων, που οσο πιο μικρο το ενυδρειο τοσο πιο ευκολα γινονται.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...