Jump to content

Amorealex - Vol. 2


amorealex

Recommended Posts

Ορέστη, στον 1ο όροφο ο οποίος βρίσκεται πάνω από το γκαράζ της πυλωτής της πολυκατοικίας.

Η πολυκατοικία είναι κατασκευή του 1999 κι εγώ σαν συνειδητοποιημένος χομπίστας ( :thumbup: ), τσέκαρα πολύ καλά το χώρο κάτω από το σημείο που βρίσκεται το ενυδρείο.

Τρέχει δοκάρι και 2 κολώνες, οπότε θα είμαι ήσυχος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 219
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ορέστη, στον 1ο όροφο ο οποίος βρίσκεται πάνω από το γκαράζ της πυλωτής της πολυκατοικίας.

Η πολυκατοικία είναι κατασκευή του 1999 κι εγώ σαν συνειδητοποιημένος χομπίστας ( :thumbup: ), τσέκαρα πολύ καλά το χώρο κάτω από το σημείο που βρίσκεται το ενυδρείο.

Τρέχει δοκάρι και 2 κολώνες, οπότε θα είμαι ήσυχος.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σε όροφο θα μπει αυτό το θηρίο?Γενικά βλέπω αρκετά μεγάλα ενυδρεία σε ορόφους αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι ασφαλές αυτό.

Παιδια.... μην ειμαστε υπερβολικοι.....

Σε αυτα τα λίτρα δεν εχουμε προβλημα.... βεβαια υπαρχουν και οι εξαιρεσεις!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή με βάλατε σε σκέψεις όσον αφορά τη βάση, ήρθε σπίτι φίλος μηχανικός και αφού εξέτασε λεπτομερώς όλη τη βάση, τις κολλήσεις και τα ποδαράκια που στηρίζεται, με διαβεβαίωσε ότι η βάση αντέχει με απόλυτη ασφάλεια, πολλαπλάσιο βάρος από αυτό που θα σηκώσει, χωρίς να χρειάζεται επιπλέον στήριγμα στη μέση. :thumbup:

Όσον αφορά την πορεία, μπήκαν 80 κιλά αραγωνίτης χοντρόκοκκος (3-5 mm) και μέσα στην εβδομάδα τελειώνουν και οι σωληνώσεις PVC.

Το ενυδρείο ήδη τρέχει με νερό βρύσης για έλεγχο διαρροών και για πλύσιμο του αραγωνίτη.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή με βάλατε σε σκέψεις όσον αφορά τη βάση, ήρθε σπίτι φίλος μηχανικός και αφού εξέτασε λεπτομερώς όλη τη βάση, τις κολλήσεις και τα ποδαράκια που στηρίζεται, με διαβεβαίωσε ότι η βάση αντέχει με απόλυτη ασφάλεια, πολλαπλάσιο βάρος από αυτό που θα σηκώσει, χωρίς να χρειάζεται επιπλέον στήριγμα στη μέση. :thumbup:

Όσον αφορά την πορεία, μπήκαν 80 κιλά αραγωνίτης χοντρόκοκκος (3-5 mm) και μέσα στην εβδομάδα τελειώνουν και οι σωληνώσεις PVC.

Το ενυδρείο ήδη τρέχει με νερό βρύσης για έλεγχο διαρροών και για πλύσιμο του αραγωνίτη.

:thumbup:

Και πολύ καλά έκανες με τον μηχανικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

up? :hysterical:

:D

Άδειασα το νερό βρύσης, αφαίρεσα τον αραγωνίτη, έχω γεμίσει με όσμωση και έχω προσθέσει αλάτι.

Με τα PVC δεν έχω τελειώσει ακόμη, οπότε δεν υπάρχει νεότερο φωτορεπορτάζ. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

τέζαααααααααααααααα σου λέωωωωωωωωωωωωω!!!!!!!!!!

πες μας τιμες!

Link to comment
Share on other sites

τέζαααααααααααααααα σου λέωωωωωωωωωωωωω!!!!!!!!!!

πες μας τιμες!

Ποιες τιμές?

Δεν έχω μετρήσει τίποτα ακόμη!

Link to comment
Share on other sites

για ευρουδάκιαααα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όχι.

Αυτός που το έφτιαξε, ναι. :D

Για να είσαι 100% σίγουρος θα σου πρότεινα κάτι ανάλογο. Λόγο το ότι το τζάμι δεν είναι καθόλου ελαστικό υλικό έχει μεγάλο φόβο να σπάσει. Στην μέση της κατασκευής σου υπάρχει φόβος να κάνει κοιλιά λόγο κάμψης, καλό είναι έστω στην μέση να βάλεις κολονάκια. Επίσης τα χιαστά βοηθανε για τα πλάγια φορτία και δένουν καλύτερα την όλη κατασκευή. Κάτι ακόμα, εκεί που παταει το ενυδρείο αν κατάλαβα έχεις βάλει φελιζολ χωρίς κάποια οριζόντια πλακά ξύλου, με αποτέλεσμα όλα τα φορτία να διανέμονται στην επιφάνεια του σκελετού(μεγάλα φορτία σε μικρή αναλογία επιφάνια) και να μην κατανέμεται ισότιμο φορτίο σε όλη την επιφάνεια του τζαμιού.

Τώρα κάνε όπως πιστεύεις καλύτερα εσύ βεβαία αλλά σκέψου τα κιλά είναι πολλά.

Φιλικότατα.

Link to comment
Share on other sites

Όπως νομίζετε παίδες, απλά εγώ θέλω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, τίποτα παραπάνω και τίποτα λιγότερο, καλή συνέχεια !!! :D:hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Ωραια προχωραει η ολη κατασκευη αλλα εγω εξακολουθω να εχω τις ενστασεις μου για την βαση και το εχω ειδη γραψει ... εγω προσωπικα που εχω φτιαξει κατι αντιστοιχο(ειμαι 770λιτρα πανω κ 320 κατω στα 2 μετρα) εχω φτιαξει σαν την βαση του φιλου RIK δηλ με κοντρες πισω και χιαστη αλλα και περισσοτερα ποδαρακια κατω για να κατανεμεται το βαρος πιο ομοιομορφα... η βαση αυτη ετσι οπως ειναι δεν υπαρχει αμφιβολια οτι αντεχει αρκετους τονους, αλλα ΚΑΘΕΤΑ τι θα γινει ομως σε περιπτωση που το σπιτι "κουνηθει " αριστερα δεξια?? γιαυτο βαζουμε την χιαστη και αλλο ενα καθετο τουλαχιστον πισω... καλλιο γαιδουροδενε παρα γαιδουρογυρευε... εντελως φιλικα και αποψη μου παντα ......

Link to comment
Share on other sites

Επειδή με βάλατε σε σκέψεις όσον αφορά τη βάση, ήρθε σπίτι φίλος μηχανικός και αφού εξέτασε λεπτομερώς όλη τη βάση, τις κολλήσεις και τα ποδαράκια που στηρίζεται, με διαβεβαίωσε ότι η βάση αντέχει με απόλυτη ασφάλεια, πολλαπλάσιο βάρος από αυτό που θα σηκώσει, χωρίς να χρειάζεται επιπλέον στήριγμα στη μέση. :D

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ μου φίλε Amorelex, σκέψου ότι έχεις περίπου 1500 κιλά όλα κομπλέ, επίσης αυτός που στο έφτιαξε σου το ανέφερε και αυτός για ενίσχυση αν κατάλαβα καλά και όχι επειδή είμαι και εγώ Αρχιτέκτονας και θέλω να το παίξω έξυπνος αλλά για να μην σπάσει ο διάολος το ποδαρι που λένε θα το έκανα ποιο ενισχυμένο προσωπικά, από εκεί και πέρα δεν θέλω να σε προβληματίσω παραπάνω, είναι όπως με τα ασανσέρ πχ, που αναγράφει μέχρι 4 άτομα αλλά το συρματόσκοινο είναι για 12 άτομα λόγο ασφάλειας. :D

Link to comment
Share on other sites

Εχω 1300 λιτρα επανω σε βαση απο κοιλοδοκο 4αρη,χωρις καμια ενισχυση και κανενα χιαστη.

Μαλιστα σαν αποκορυφωμα,το ενυδρειο εξεχει απο την πισω μερια της βασης 10 εκατοστα.

Η βαση μου ειναι ενα απλο Π.

Χαλαρωστεεεε..... :D

Link to comment
Share on other sites

αλεξ μια χαρα ειναι :D !

αν θες να την ενυσχισεις παρολα αυτα,πες μου να το κανουμε μαζι!

εφτιαξα και εγω για μενα μια εχθες!

Link to comment
Share on other sites

Εχω 1300 λιτρα επανω σε βαση απο κοιλοδοκο 4αρη,χωρις καμια ενισχυση και κανενα χιαστη.

Μαλιστα σαν αποκορυφωμα,το ενυδρειο εξεχει απο την πισω μερια της βασης 10 εκατοστα.

Η βαση μου ειναι ενα απλο Π.

Χαλαρωστεεεε..... :D

Κοίτα να δεις μπορεί να έχω 2 μπουλόνια στην ζάντα του αυτοκινήτου μου και να περπατά μια χαρά, αλλά δεν θα ήμουν και τόσο χαλαρός.

Πιστεύω πως ήμουν κατανοητός από εκεί και πέρα ο κάθε ένας πράττει όπως νομίζει.

Link to comment
Share on other sites

Πενταρης κοιλοδοκος,με νευρο στη μεση στο πανω μερος,και με μεγαλο συν τους ροοστατες στα ποδια,δεν εχει αναγκη ουτε με τσουναμι................

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τα PVC σχεδόν τελείωσαν. Και λέω σχεδόν γιατί απομένει μόνο το εσωτερικό του πύργου υπερχείλισης όπου θα μπει σωλήνας Stockman και αρθρωτοί σωλήνες Loc-Line για τις 2 επιστροφές.

Η υπερχείλιση είναι Φ50 και καταλήγει σ' ένα "Υ" όπου συνεχίζει με Φ50 για το διαμέρισμα του skimmer, ενώ αριστερά με Φ32 για το refugium. Αντίστοιχα, τοποθετήθηκαν βάνες έτσι ώστε το 80% περίπου του νερού της υπερχείλισης να οδηγείται στο skimmer και το υπόλοιπο 20% στο refugium.

DSCN0224Medium.jpg

DSCN0225Medium.jpg

DSCN0222Medium.jpg

Οι 2 γραμμές επιστροφής ξεκινάνε με αντλίες EHEIM Compact+ 5000 και με σωλήνα Φ20 καταλήγουν στο εσωτερικό του πύργου.

Στην παρακάτω φωτογραφία διακρίνονται οι βάνες από τις 2 επιστροφές, καθώς και το level module του IKS για την αυτόματη αναπλήρωση.

DSCN0223Medium.jpg

Στο refugium τοποθετήθηκαν εσωτερικά 4 μαύρα plexiglass, έτσι ώστε να μην περνάει το φως από τα πλάγια για να δημιουργηθεί μελλοντικά cryptic/benthic zone.

DSCN0228Medium.jpg

Τέλος, τοποθετήθηκε στο διαμέρισμα της αναπλήρωσης φλοτεράκι από τη WaterWaves, για να συμπληρώνεται αυτόματα νερό από τη RO/DI. Στο ίδιο διαμέρισμα έβαλα και μια Koralia 1 για να μην μένει το νερό στάσιμο.

DSCN0221Medium.jpg

Στις παρακάτω φωτογραφίες φαίνεται όλο το σύστημα κάτω από το ενυδρείο.

DSCN0226Medium.jpg

DSCN0227Medium.jpg

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλή δουλειά ! :)

πολύ νερό ! :D;)

μην επιτρέπεις το κάπνισμα στο δωμάτιο του ενυδρείου , φρόντισε για καλό αερισμό του χώρου ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...