Jump to content

Labidochromis με Nimbochromis?


omegka

Recommended Posts

Καλημερα

έχω ενα χαρεμι με labidochromis mbamba και έπειδη σημερα θα παω για αγορα ψαριων θελω να ρωτησω αν ταιριαζουν μαζι με τα mbamba τα:nimbochromis venustus και τα pseudotropheus socolofi.

το ενυδρειο μου ειναι 300 λιτρα καθαρα.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε omegka το Νimbochromis venustus ανήκει στην κατηγορία των Haplochromines και φτάνει σε μέγεθος περίπου τα 30 εκατοστά, ενώ στην φύση τρέφεται με μικρότερα από αυτό ψάρια. Κοίτα σχετικά εδώ. Έχοντας υπόψιν τα παραπάνω δεν τα θεωρώ συμβατά με τα Labidochromis mbamba. Αντίθετα το Pseudotropheus socolofi ανήκει στην κατηγορία των mbuna και είμαι της άποψης ότι μαζί με τα mbamba μπορούν να συνθέσουν έναν καλό σύνολο. Ας περιμένουμε όμως να ακούσουμε κι άλλες απόψεις.

:thumbup:

Έγινε επεξεργασία - karydas
Link to comment
Share on other sites

Φίλε omegka το Νimbochromis venustus ανήκει στην κατηγορία των Haplochromines και φτάνει σε μέγεθος περίπου τα 30 εκατοστά, ενώ στην φύση τρέφεται με μικρότερα από αυτό ψάρια. Κοίτα σχετικά εδώ. Έχοντας υπόψιν τα παραπάνω δεν τα θεωρώ συμβατά με τα Labidochromis mbamba. Αντίθετα το Pseudotropheus socolofi ανήκει στην κατηγορία των mbuna και είμαι της άποψης ότι μαζί με τα mbamba μπορούν να συνθέσουν έναν καλό σύνολο. Ας περιμένουμε όμως να ακούσουμε κι άλλες απόψεις.

:thumbup:

για το μεγεθος το ηξερα και ειχα εκει εναν ενδοιασμο αλλα δεν ηξερα οτι ανηκουυν στα Haplochromines οποτε το αποκλειω τελειως και με βλεπω για pseudotropheus.

σ ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα πηρα τα socolofi τα χω βαλει εδω και κανα 2ωρο στο ενυδρειο και το μονο που εχω να πω σε σχεση με τα mbamba ειναι οτι τα socolofi απλα ειναι ΤΕΛΕΙΑ,υπερδραστηρια και πραγματικα χαιρεσαι να τα βλεπεις! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε omegka θα πρότεινα όταν μπορέσεις να μας κάνεις μια αναλυτική παρουσίαση του ενυδρείου σου στην αντίστοιχη κατηγορία, για να να το χαρούμε κι εμείς μαζί με σένα. Καλή συνέχεια.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε omegka θα πρότεινα όταν μπορέσεις να μας κάνεις μια αναλυτική παρουσίαση του ενυδρείου σου στην αντίστοιχη κατηγορία, για να να το χαρούμε κι εμείς μαζί με σένα. Καλή συνέχεια.

:thumbup:

Ναι το χω στα υποψιν απλα ειχα θεμα με τη φωτο

θα ανεβασω το συντομοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Κατι που ξεχασα να πω ειναι οτι εβαλα επισης σημερα εναν κυκλοφορητη που ειναι 3000l/h.Για τα 300 λιτρα που εχω εγω μηπως ειναι πολυ?

Link to comment
Share on other sites

Αν ο κυκλοφορητής σου έχει ρυθμιζόμενη ροή, ρύθμισε τον έτσι ώστε να μην σου δημιουργεί πρόβλημα. Τον κυκλοφορητή σε ποιό ύψος τον έχεις; Τον χρησιμοποιείς για ανατάραξη της επιφάνειας ή χαμηλά στον βυθό;

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αν ο κυκλοφορητής σου έχει ρυθμιζόμενη ροή, ρύθμισε τον έτσι ώστε να μην σου δημιουργεί πρόβλημα. Τον κυκλοφορητή σε ποιό ύψος τον έχεις; Τον χρησιμοποιείς για ανατάραξη της επιφάνειας ή χαμηλά στον βυθό;

:thumbup:

Για αναταραξη της επιφανειας απ το πλαι αρκετα ψηλα ετσι ωστε να μη δημιουργει και πολυ ρευμα και πιο χαμηλα στο ενυδρειο.βασικα ρωταω πιο πολυ για τον αν εχουν προβλημα τα ψαρια με το ρευμα.

Link to comment
Share on other sites

Αν ο κυκλοφορητής σου έχει ρυθμιζόμενη ροή, ρύθμισε τον έτσι ώστε να μην σου δημιουργεί πρόβλημα. Τον κυκλοφορητή σε ποιό ύψος τον έχεις; Τον χρησιμοποιείς για ανατάραξη της επιφάνειας ή χαμηλά στον βυθό;

:thumbup:

Δεν εχει ρυθμιζομενη ροη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει ρυθμιζομενη ροη.

Με συγχωρείες φιλε μου που επεμβαίνω αλλα τον έχεις σε λειτουργεία?δεν σου έχει κανει το ενυδρείο "πλυντήριο"???

Έγινε επεξεργασία - PRINCE
Link to comment
Share on other sites

Φίλε omegka, στο φυσικό τους περιβάλλον υπάρχουν ρεύματα και τα ψάρια τα απολαμβάνουν αρκεί βέβαια η ροή να είναι σε λογικά πλαίσια. Θεωρώ ότι 3000 l/h είναι πολλά και ίσως θα έπρεπε να κοιτάξεις για κάποιον κυκλοφορητή μικρότερο ή κάποιον με ρυθμιζόμενη ροή.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

στην αρχη οτι βρωμια ειχε στην αμμο τη σηκωσε και την εφερνε γυρω-γυρω,τωρα ή εχει κατακατσει ή τη ρουφηξε το φιλτρο.

θα το αφησω και σημερα να δω και τη συμπεριφορα των ψαριων αλλιως θα παρω καποιο κυκλοφορητη που να γυρναει 3-4 φορες τα λιτρα του ενυδρειου και οχι 10..

Link to comment
Share on other sites

Τα mbamba πού τα βρήκες, αν επιτρέπεται;

Link to comment
Share on other sites

Τα mbamba πού τα βρήκες, αν επιτρέπεται;

Απο ζωοφιλια(παγκρατι).

τα χα παρει το καλοκαιρι,δε νομιζω να χει τωρα.

Πανω στο θεμα με τα mbamba θελω να πω οτι οτι αυτη τη στιγμη η μια θυληκια ειναι μπουκωμενη αλλα δε νομιζω να δω παλι μικρα.αν βρισκετε καποιος κοντα ν.προαστεια με ενυδρειο για να φιλοξενηθει το ψαρι να βγαλουμε καμια γεννα,καλο θα ταν.γιατι απ οτι καταλαβα δε παιζουν γενικα mbamba.

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβεις τα ψάχνω πάνω από έξι μήνες

Κρίμα που δεν είμαι Αθήνα, έχω stαnd by ενυδρείο... και να φανταστείς Αθήνα είμαι στο Παλαιό Φάληρο.

Αν καταφέρεις γέννα τα παίρνω με κλειστά τα μάτια.

Να τα χαίρεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβεις τα ψάχνω πάνω από έξι μήνες

Κρίμα που δεν είμαι Αθήνα, έχω stαnd by ενυδρείο... και να φανταστείς Αθήνα είμαι στο Παλαιό Φάληρο.

Αν καταφέρεις γέννα τα παίρνω με κλειστά τα μάτια.

Να τα χαίρεσαι!

οντως κριμα,ερχοσουνα και τωρα να το παρεις :thumbup:

παντως αν εχω γεννα και μου μεινουν καπως θα τη φτιαξουμε να παρεις.6 μηνες ειναι αυτοι..

Link to comment
Share on other sites

Να 'σαι καλά!

Βγάλε κανένα mbambακι γιατί αν περιμένω από τους breeders, φέξε μου...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

στην αρχη οτι βρωμια ειχε στην αμμο τη σηκωσε και την εφερνε γυρω-γυρω,τωρα ή εχει κατακατσει ή τη ρουφηξε το φιλτρο.

θα το αφησω και σημερα να δω και τη συμπεριφορα των ψαριων αλλιως θα παρω καποιο κυκλοφορητη που να γυρναει 3-4 φορες τα λιτρα του ενυδρειου και οχι 10..

Εώς 5 φορές νομίζω είναι καλά....

Ευχομαι να πάνε όλα καλά με την μπουκωμένη θυληκιά! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εώς 5 φορές νομίζω είναι καλά....

Ευχομαι να πάνε όλα καλά με την μπουκωμένη θυληκιά! :thumbup:

μακαρι φιλε μου και οπως ειπα αν βρεθει καπιος ασ στειλει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...