Jump to content

-= Aquazone =-


Recommended Posts

Aquazone....Τί είναι αυτό το πράγμα?Τί να σημαίνει άραγε?Γιατί δημιουργήθηκε?......



Τα παρακάτω είναι μία μικρή ιστοριούλα σε σχέση με όλα αυτά, που θα προσπαθήσει να εξηγήσει εν συντομία κάποια πράγματα.....

Όλα λοιπόν ξεκίνησαν πρίν από περίπου 10 χρόνια, μιά εποχή πολύ διαφορετική από την σημερινή σε σχέση με το χόμπι μας....Εκείνο τον καιρό το χόμπι θεωρούνταν 'ελιτίστικο' ,ακριβό, "χόμπι για λίγους" και οι πληροφορίες που υπήρχαν διαθέσιμες ήταν ελάχιστες και δυσπρόσιτες για τους πολλούς....

Τα καταστήματα δέν είχαν ούτε το 1/4 της σημερινής τους ποικιλίας τόσο σε ψάρια αλλά και σε εξοπλισμό και οι τιμές τους σε σχέση με το σήμερα αρκετά πιό ακριβές....

Έτσι λοιπόν χωρίς πολλά εφόδια ένας νέος χομπίστας χρειάζονταν να μάθει το χόμπι με τον πλέον δύσκολο τρόπο αποθαρρύνοντας τον πολλές φορές και κάνοντας τον να τα παρατήσει....

Όσοι τα κατάφεραν αναζητούσαν και 'άρπαζαν' το παραμικρό από πληροφορία,εξοπλισμό αλλά και ψάρι το οποίο έβρισκαν διαθέσιμο...

Και κάπως έτσι άρχισαν όλα....

Θυμάμαι τον εαυτό μου να πηγαίνει από μαγαζί σε μαγαζί ακόμα και σε 5 διαφορετικά την ίδια ημέρα για να αδράξει ότι μπορούσε για να κάνω το χόμπι μου καλύτερο...Έτσι λοιπόν γνωριστήκαμε με τους περισσότερους από 'τους παλιούς'...Παιδιά που τα έβλεπες να κοιτούν με το ίδιο "περίεργο" βλέμμα με το δικό σου, το ψάρι στο απέναντι ενυδρείο και που δειλά δειλά προσέγγιζε ο ένας τον άλλο λέγοντας την κλασσική ατάκα 'έχεις ενυδρείο?' 'τί ψάρια έχεις' προσπαθώντας να βοηθήσεις αλλά και να βοηθηθείς.......

Έτσι ξεκίνησαν οι πρώτες φιλίες η πρώτη "κολλεκτιβοποίηση" χομπιστών, με ανεπίσημους καφέδες και ατέλειωτες βόλτες στα μαγαζιά.

Παράλληλα με αυτό, το ίντερνετ εισέβαλε δυναμικά στην ζωή όλων μας δίνοντας μας πρόσβαση σε πληροφορίες που μέχρι τότε φάνταζαν ουτοπικές......

Έτσι λοιπόν αρχίσαμε να βελτιωνόμαστε φτάνοντας σε σημείο πολλοί από εμάς να είμαστε μέχρι και συντονιστές σε φόρουμ του εξωτερικού με δεκάδες χιλιάδες μέλη πράγμα αδιανόητο για την εποχή εκείνη, και το σημαντικότερο, αρχίσαμε πλέον να αναθεωρούμε βασικές αρχές του χόμπι μας έως τότε ...

Φτάνουμε λοιπόν στην εποχή που οι πρώτες ελληνικές ενυδρειακές σελίδες δημιουργούνται με ελάχιστα μέλη και αρκετές δυσκολίες μιάς και κάτι τέτοιο ήταν πραγματικά "άθλος" και το λιγότερο που μπορώ να πώ προσωπικά είναι ένα μπράβο σε όλα αυτά τα παιδιά...

Έτσι λοιπόν μετά από κάποια χρόνια ενασχόλησης υπήρξε μιά παρέα παιδιών που σκέφτονταν λίγο 'διαφορετικά'...Θές ότι ταίριαζαν τα 'χνότα' μας?, θές ότι είμασταν πυροβολημένοι? δέν ξέρω και δέν μπορώ να το απαντήσω...Το σίγουρο είναι ότι θέλαμε επιτέλους το χόμπι μας να μεγαλώσει....Να γίνει αυτό που του αξίζει στην μικρή αυτή χωρα και να μήν είναι σε 'τριτοκοσμικές' συνθήκες...Θέλαμε και ΘΕΛΟΥΜΕ κάθε σπίτι να έχει ένα ενυδρείο....ουτοπικό?...μπορεί...ίσως...Γιατί όχι όμως????

Έχοντας σαν βάση φόρουμ του εξωτερικού αντιγράψαμε τα καλύτερα στοιχεία και σε λίγο καιρό βγήκε στον 'αερα' το μικρό μας Aquazone....το παιδί μας...το όνειρο μας....η τρέλα μας.....το μέρος που συζητάμε...το μέρος που κάνουμε φίλους...το μέρος που ενημερωνόμαστε...το μέρος που νευριάζουμε....το μέρος που ηρεμούμε......και φυσικά το μέρος που προσπαθούμε να κάνουμε το χόμπι μας καλύτερο.......

Ένα Aquazone με ιδέες ριζοσπαστικές, που θέλησε να ενώσει το χάσμα μεταξύ μαγαζιών και χομπιστών και που πολεμήθηκε όσο τίποτα για αυτό, ένα Aquazone που έκανε επαφές με εταιρίες, με επιστήμονες, που διοργάνωσε σεμινάρια, που έκανε απίστευτες συνεργασίες, που έκανε εκδηλώσεις και άλλα, και φυσικά συνεχίζει και κάνει και ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΑΚΟΜΑ......

Δέν υπάρχουν λόγια για να περιγράψω το παιδί μου....είμαι το λιγότερο περήφανος για ότι έχει πετύχει μέχρι τώρα....Νιώθω ικανοποίηση όταν πηγαίνω π.χ. στην γερμανία και με ρωτούν "πώς είναι το χόμπι στην ελλάδα"?..γιατί την νιώθω..????Γιατί μπορώ και τους απαντώ....υπάρχει το Aquazone κύριοι...είναι εκεί και θα είναι για πολλά χρόνια ακόμη....

Γιατί κύριοι το Aquazone έχει ξεπεράσει αυτούς που το δημιούργησαν...έχει ξεπεράσει αυτήν την μικρή παρέα που βρισκόταν κάθε σάββατο σε κάποιο μαγαζί....

Το Aquazone είναι τα μέλη του.Είστε ΕΣΕΙΣ!!!!!! όλοι εσείς που μπαίνετε εδώ και μοιράζεστε τις εμπειρίες σας και τις απορίες σας....Εσείς είστε η ψυχή του...Όλοι μαζί αλλά και ο καθένας ξεχωριστά είναι το Aquazone.....

Από τον νέο που γράφτηκε σήμερα, μέχρι τον 'παλιό', όλοι μαζί είμαστε σε αυτό το πράγμα.'Ολοι μαζί είμαστε....Χωρίς βεντετισμούς χωρίς διαφορές.....Με έναν και μοναδικό σκοπό....ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΧΟΜΠΙ ΜΑΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.....Να διατηρούμε τα ψαράκια μας με τις καλύτερες δυνατές συνθήκες πολλαπλασιάζοντας τα και πάνω από όλα προστατεύοντας τα.

Όλα τα άλλα δέν έχουν σημασία......

Σκεφτείτε λοιπόν τα ψαράκια σας......και όσο για εμένα έχω να πώ ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σε όλους σας....εσείς είστε ο λόγος ύπαρξης αλλά και η ψυχή του Aquazone....

Ελπίζω να μήν σας κούρασα.....

Καλό σας βράδυ... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που έχω να πω, είναι ότι με συγκίνησες αρχηγέ, και ταυτόχρονα μου θύμισες αξέχαστες εποχές αναζήτησης σε μηδενικές βάσεις....κι'όμως ακόμη υπάρχουμε και βασιλεύουμε.Εκείνες οι εποχές είναι αυτές που μας έφεραν σήμερα εδω και σε αυτές χρωστάμε σχεδόν τα πάντα.

Τελικά η αγάπη σε οποιοδήποτε πράγμα είναι πολύ μεγάλη υπόθεση.

Να τα χιλιάσουμε,μέσα απο την καρδιά μου.

Link to comment
Share on other sites

ΕΜΕΙΣ ευχαριστούμε που μας φιλοξενείτε στο όμορφο ''σπίτι'' σας, που μας δίνετε την δυνατότητα κάποιοι να πάρουν και κάποιοι να δώσουν γνώση για αυτό που αγαπάμε και που μας εννώνει...

Συνεχίστε έτσι και να ξέρετε πως ο κόσμος που όταν και άμα χρειαστεί να είναι δίπλα σας δέν θα έχει καμία σχέση με μία μηνιαία συνάντηση ή μια κοπή πίτας (πλυθισμιακά).

Link to comment
Share on other sites

Εσείς Δημήτρη βάλατε τα θεμέλια... γερά θεμέλια με μεράκι και αγάπη.. όλοι οι υπόλοιποι, ακόμη και το ποιο "απλό" μέλος συνεχίζουν να χτίζουν σε μήκος, πλάτος, ύψος και όγκο το "οικοδόμημα" που λέγεται Aquazone.

Μπράβο σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Να ειστε καλα παιδια!

...χωρις εσας ενυδρειο δεν θα ειχα κρατησει! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ωρε κοίτα τι κάνουν οι αϋπνίες!!! :thumbup:

Τζιμαρα.... τα είπες όλα!!!

Εγώ ως νέος χομπιστας και ως μέλος....... και ψαροκαμμενος..... ευχαριστώ το Aquazone γιατί χωρίς αυτό θα τα είχα παρατήσει από την πρώτη εβδομάδα!!!

Απλα να πω οτι χαίρομαι που σας έχω γνωρίσει.... ανθρώπους με την ίδια τρελά... και όχι μόνο για τις γνώσεις σας πάνω στα ψάρια που μας τις μοιράζεστε μαζί μας απλόχερα....

αλλά και για τον ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ σας... που με αυτόν μας κερδίσατε και μας κρατάτε!!!

Επίσης χαίρομαι που ανήκω κι εγώ στην ομάδα καταχώρησης του ΑquaZone... και θα μπορέσω να προσφέρω κι εγώ κάτι στο χόμπι που λατρεύουμε!!!

Ευχαριστούμε που υπαρχετε.... ευχαριστούμε που μας δεχτήκατε... ευχαριστούμε που μας στηρίζεται!!!

Υ.Γ. Θα βάλω τα κλάματα.... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το Aquazone είναι τόσο αξιόλογο, αφιλοκερδές και αγνό που πολλές φορές αντιμετωπίζεται με δυσπιστία το γεγονός οτι είμαστε απλά ένα τσούρμο βαρεμένοι που θέλουν το καλύτερο για το χόμπυ, τους χομπίστες και τον φυσικό πλούτο που φιλοξενούμε.

Μπράβο στο Aquazone! Εχει βάλει, βάζει και θα βάζει τα γυαλιά σε πολλούς! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα μπορούσες να περιγράψεις καλύτερα το AquaZone.

That's AZ!

Link to comment
Share on other sites

Πολλά συγχαρητήρια Δημήτρη και σ'όλους εσάς που τόσα χρόνια έχετε δημιουργήσει αυτόν τον διαδικτυακό τόπο (και όχι μόνο) και προσφέρετε γνώσεις, εμπειρίες και πολλά ακόμα !

Ενα τεράστιο RESPECT απο εμένα (και τα ψαράκια μου).

:thumbup::thumbup::D:blink::bowdown::bowdown::bowdown::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Aquazone....Τί είναι αυτό το πράγμα?Τί να σημαίνει άραγε?Γιατί δημιουργήθηκε?......



Τα παρακάτω είναι μία μικρή ιστοριούλα σε σχέση με όλα αυτά, που θα προσπαθήσει να εξηγήσει εν συντομία κάποια πράγματα.....

Όλα λοιπόν ξεκίνησαν πρίν από περίπου 10 χρόνια, μιά εποχή πολύ διαφορετική από την σημερινή σε σχέση με το χόμπι μας....Εκείνο τον καιρό το χόμπι θεωρούνταν 'ελιτίστικο' ,ακριβό, "χόμπι για λίγους" και οι πληροφορίες που υπήρχαν διαθέσιμες ήταν ελάχιστες και δυσπρόσιτες για τους πολλούς....

Τα καταστήματα δέν είχαν ούτε το 1/4 της σημερινής τους ποικιλίας τόσο σε ψάρια αλλά και σε εξοπλισμό και οι τιμές τους σε σχέση με το σήμερα αρκετά πιό ακριβές....

Έτσι λοιπόν χωρίς πολλά εφόδια ένας νέος χομπίστας χρειάζονταν να μάθει το χόμπι με τον πλέον δύσκολο τρόπο αποθαρρύνοντας τον πολλές φορές και κάνοντας τον να τα παρατήσει....

Όσοι τα κατάφεραν αναζητούσαν και 'άρπαζαν' το παραμικρό από πληροφορία,εξοπλισμό αλλά και ψάρι το οποίο έβρισκαν διαθέσιμο...

Και κάπως έτσι άρχισαν όλα....

Θυμάμαι τον εαυτό μου να πηγαίνει από μαγαζί σε μαγαζί ακόμα και σε 5 διαφορετικά την ίδια ημέρα για να αδράξει ότι μπορούσε για να κάνω το χόμπι μου καλύτερο...Έτσι λοιπόν γνωριστήκαμε με τους περισσότερους από 'τους παλιούς'...Παιδιά που τα έβλεπες να κοιτούν με το ίδιο "περίεργο" βλέμμα με το δικό σου, το ψάρι στο απέναντι ενυδρείο και που δειλά δειλά προσέγγιζε ο ένας τον άλλο λέγοντας την κλασσική ατάκα 'έχεις ενυδρείο?' 'τί ψάρια έχεις' προσπαθώντας να βοηθήσεις αλλά και να βοηθηθείς.......

Έτσι ξεκίνησαν οι πρώτες φιλίες η πρώτη "κολλεκτιβοποίηση" χομπιστών, με ανεπίσημους καφέδες και ατέλειωτες βόλτες στα μαγαζιά.

Παράλληλα με αυτό, το ίντερνετ εισέβαλε δυναμικά στην ζωή όλων μας δίνοντας μας πρόσβαση σε πληροφορίες που μέχρι τότε φάνταζαν ουτοπικές......

Έτσι λοιπόν αρχίσαμε να βελτιωνόμαστε φτάνοντας σε σημείο πολλοί από εμάς να είμαστε μέχρι και συντονιστές σε φόρουμ του εξωτερικού με δεκάδες χιλιάδες μέλη πράγμα αδιανόητο για την εποχή εκείνη, και το σημαντικότερο, αρχίσαμε πλέον να αναθεωρούμε βασικές αρχές του χόμπι μας έως τότε ...

Φτάνουμε λοιπόν στην εποχή που οι πρώτες ελληνικές ενυδρειακές σελίδες δημιουργούνται με ελάχιστα μέλη και αρκετές δυσκολίες μιάς και κάτι τέτοιο ήταν πραγματικά "άθλος" και το λιγότερο που μπορώ να πώ προσωπικά είναι ένα μπράβο σε όλα αυτά τα παιδιά...

Έτσι λοιπόν μετά από κάποια χρόνια ενασχόλησης υπήρξε μιά παρέα παιδιών που σκέφτονταν λίγο 'διαφορετικά'...Θές ότι ταίριαζαν τα 'χνότα' μας?, θές ότι είμασταν πυροβολημένοι? δέν ξέρω και δέν μπορώ να το απαντήσω...Το σίγουρο είναι ότι θέλαμε επιτέλους το χόμπι μας να μεγαλώσει....Να γίνει αυτό που του αξίζει στην μικρή αυτή χωρα και να μήν είναι σε 'τριτοκοσμικές' συνθήκες...Θέλαμε και ΘΕΛΟΥΜΕ κάθε σπίτι να έχει ένα ενυδρείο....ουτοπικό?...μπορεί...ίσως...Γιατί όχι όμως????

Έχοντας σαν βάση φόρουμ του εξωτερικού αντιγράψαμε τα καλύτερα στοιχεία και σε λίγο καιρό βγήκε στον 'αερα' το μικρό μας Aquazone....το παιδί μας...το όνειρο μας....η τρέλα μας.....το μέρος που συζητάμε...το μέρος που κάνουμε φίλους...το μέρος που ενημερωνόμαστε...το μέρος που νευριάζουμε....το μέρος που ηρεμούμε......και φυσικά το μέρος που προσπαθούμε να κάνουμε το χόμπι μας καλύτερο.......

Ένα Aquazone με ιδέες ριζοσπαστικές, που θέλησε να ενώσει το χάσμα μεταξύ μαγαζιών και χομπιστών και που πολεμήθηκε όσο τίποτα για αυτό, ένα Aquazone που έκανε επαφές με εταιρίες, με επιστήμονες, που διοργάνωσε σεμινάρια, που έκανε απίστευτες συνεργασίες, που έκανε εκδηλώσεις και άλλα, και φυσικά συνεχίζει και κάνει και ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΑΚΟΜΑ......

Δέν υπάρχουν λόγια για να περιγράψω το παιδί μου....είμαι το λιγότερο περήφανος για ότι έχει πετύχει μέχρι τώρα....Νιώθω ικανοποίηση όταν πηγαίνω π.χ. στην γερμανία και με ρωτούν "πώς είναι το χόμπι στην ελλάδα"?..γιατί την νιώθω..????Γιατί μπορώ και τους απαντώ....υπάρχει το Aquazone κύριοι...είναι εκεί και θα είναι για πολλά χρόνια ακόμη....

Γιατί κύριοι το Aquazone έχει ξεπεράσει αυτούς που το δημιούργησαν...έχει ξεπεράσει αυτήν την μικρή παρέα που βρισκόταν κάθε σάββατο σε κάποιο μαγαζί....

Το Aquazone είναι τα μέλη του.Είστε ΕΣΕΙΣ!!!!!! όλοι εσείς που μπαίνετε εδώ και μοιράζεστε τις εμπειρίες σας και τις απορίες σας....Εσείς είστε η ψυχή του...Όλοι μαζί αλλά και ο καθένας ξεχωριστά είναι το Aquazone.....

Από τον νέο που γράφτηκε σήμερα, μέχρι τον 'παλιό', όλοι μαζί είμαστε σε αυτό το πράγμα.'Ολοι μαζί είμαστε....Χωρίς βεντετισμούς χωρίς διαφορές.....Με έναν και μοναδικό σκοπό....ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΧΟΜΠΙ ΜΑΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.....Να διατηρούμε τα ψαράκια μας με τις καλύτερες δυνατές συνθήκες πολλαπλασιάζοντας τα και πάνω από όλα προστατεύοντας τα.

Όλα τα άλλα δέν έχουν σημασία......

Σκεφτείτε λοιπόν τα ψαράκια σας......και όσο για εμένα έχω να πώ ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σε όλους σας....εσείς είστε ο λόγος ύπαρξης αλλά και η ψυχή του Aquazone....

Ελπίζω να μήν σας κούρασα.....

Καλό σας βράδυ... :blink:

:thumbup::thumbup::D

Ολοι όσοι είχαν ασχοληθεί με το χόμπυ απο τη προηγούμενη δεκαετία και πρίν μπορούν να καταλάβουν οτι Το Όνειρο ξεκίνησε να περπατάει γερά !!!

Ενα μεγάλο ευχαριστώ απο εμένα προς όλα τα μέλη μας , για τη στήριξη που μας έχουν προσφέρει σε αυτή τη προσπάθεια , με τη συμμετοχή τους και το τρόπο γραφής τους που προσπαθούν ο λόγος τους να είναι υπεύθυνος και εποικοδομητικός !!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που θέλω να γράψω απο την πλευρά μου είναι οτι μετά την την εγγραφή μου τον 5/2006 γνώρισα ανθρώπους ευγενείς και με χαμόγελο που μετά αυτοί οι άνθρωποι έγιναν και είναι φίλοι αγαπημένοι.

Μόνο γιαυτό , ευχαριστώ πολύ το φόρουμ και την ηγετική ομάδα.

Σωκράτης Γεωργίου :thaman:

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Μέσα απο το φόρουμ όχι μόνο απέκτησα νέες γνώσεις,πού 12 χρόνια πριν όταν και ξεκίνησα ήταν ''απροσπέλαστες'',αλλά γνώρισα κυρίως ανθρώπους με το ίδιο μικρόβιο στο αίμα και έκανα φιλίες πολύ καλές,που δεν το φανταζόμουν...

Την εκτίμηση και τον σεβασμό μου προς το φόρουμ και την ηγετική ομάδα

:thaman:

Link to comment
Share on other sites

Τα λόγια μερικές φορές δεν είναι περιττά, καλό είναι να γράφονται μερικά πράγματα γιατί τα γραπτά μένουν.

Εγώ θα πω μόνο ότι οι φίλοι ακόμη έστω και απομακρυσμένοι που έχω κάνει εδώ, συχνά είναι πολύ πιο κοντινοί από πολλούς άλλους που βλέπω κάθε μέρα.

:thaman::thaman:

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πραγματικα ανατριχιαστικα συγκινητικο να γινεται μια τετοια γραπτη καταθεση ψηχης on line...

Δεν μπορω να φανταστω πως νιωθει καποιος που εχει και τα προαναφερθεντα βιωματα διαβαζωντας τα λογια αυτα...

Σκεφτομαι...σκεφτομαι...αλλα δεν εχω να απαντησω κατι,γιατι ειναι στιγμες που τα μπραβο και τα ευχαριστω,ειναι απλα πολυ ''λιγα'' και ''μικρα'' για να απαντησουν........

keep walking.....

Link to comment
Share on other sites

Ενα τεραστιο ευχαριστω σε αυτο το φορουμ,που με εκανε να χαρω τα ενυδρεια και να μεταφερω σε αλλα νεα παιδια κι οχι μονο απο εδω μεσα τις δικες σας γνωσεις και εμπειριες!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!!

post-4281-1266844086_thumb.jpg

υ.γ με το που μπηκε το αυτοκολλητο ολα πηγαν μια χαρα στο ενυδρειο,τιμες,γεννες,αναπτυξη..... :thaman:

Έγινε επεξεργασία - venom
Link to comment
Share on other sites

το ΑΖ είναι η μεγαλύτερη ελληνική ενυδρειακή εγκυκλοπαίδεια, μπορείς να βρεις τα πάντα, από την πιο χαζή ερώτηση μέχρι την πιο εξειδικευμένη γνώση, και συνεχώς εξελίσσεται.

Νομίζω ότι με τέτοιες βάσεις δεν έχει να φοβηθεί τίποτα!

Μπράβο σε όλους! Ακόμη και ο πιο αρχάριος που ρωτάει κάτι συνηθισμένο δίνει την ευκαιρία να ξαναδιατυπωθεί ακόμη καλύτερα η σωστή απάντηση.

Υ.Γ. θέλω αυτοκολλητάκι! έχουν σταματήσει να γεννούν οι red crystal μου :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Πριν από 15 χρόνια περίπου έφτιαξα το πρώτο μου ενυδρείο με χρυσόψαρα, 40 λίτρα και με συνθήκες άθλιες γι' αυτα..(και ντρέπομαι πολύ γι' αυτο) είχα απώλειες, στεναχώριες.. το ξαναεφτιαχνα κτλ.. τα ενυδρεία έγιναν περισσότερα αλλά πάντα δυστυχώς στο ίδιο μοτίβο.. είχα άγνοια..(και δεν ντρέπομαι που το λέω).. μεγάλωσα με το σκάλωμα στον εγκέφαλο και το ενυδρείο ΠΑΝΤΑ στο δωμάτιο μου να ξυπνώ για να δω τα χρυσόψαρα μου εάν αναπνέουν.. :rasp:.. ο καιρός πέρασε.. και βρήκα εσάς..

το ενυδρειακι με τα χρυσόψαρα έγινε τροπικό..έγιναν πολλά τροπικά..μπήκαν και πολλά φυτά.. έγινε και reef..

και ναι σταμάτησα να έχω απώλειες (μόνο από λάθος δικό μου το οποίο μέσα από εδώ διαβάζοντας το διόρθωνα) ..τα ψάρια μου ήταν και είναι μια χαρά μια χαρά..η τρέλα έχει μεγαλώσει..έχω μάθει πάρα πολλά και συνεχίζω να μαθαίνω..ακόμα βέβαια ξυπνώ καμιά φορά να δω εάν είναι όλα καλά στα ενυδρεία μου..

Πραγματικά σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ που με κάνατε να απογειώσω την τρέλα μου.. και τα καλύτερα έρχονται.. γιατί δεν μπορώ να σκεφτώ το σπίτι μου χωρίς λέπια, αλάτια, φυτά, νερά, κουβάδες, φίλτρα, τσαντίλα που βρέχονται τα χαλιά και άλλα πολλά.. μέσα..σε καμιά περίπτωση..πάντα κάτι θα λείπει..

Να είσαστε όλοι καλά.. :thaman::thaman::thaman: και πάντα με υγεία για σας και τις γυάλες σας!

Link to comment
Share on other sites

Ο Δημήτρης έκανε μία κατάθεση ψυχής και σκέψεων... Αυτό, για μένα, αποδεικνύει για ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ πως η επιλογή μου να κάνω φίλους ανθρώπους που γνώρισα μέσω αυτού του φόρουμ είναι η απόλυτα σωστή! Για μένα το πιο σημαντικό είναι οι άνθρωποι και η ψυχή τους! Ούτε οι ιδεολογίες τους, ούτε η εθνικότητά τους, ούτε η εξωτερική εμφάνιση, ούτε τίποτα άλλο!

Η ψυχή των ανθρώπων που έχτισαν το ΑΖ και στην συνέχεια όσων βοήθησαν να φτάσει αυτό το φόρουμ σε αυτό το σημείο που βρίσκεται τώρα, με κάνει περήφανο που είμαι κι εγώ μέλος αυτής της οικογένειας. όχι σαν συντονιστής, αλλά ως φίλος με τους παραπάνω ανθρώπους!

Σας ευχαριστώ θερμά, όχι για τις γνώσεις σας που μου προσφέρατε απλόχερα, αλλά για το ότι με αγκαλιάσατε και με δεχτήκατε σε αυτή την οικογένεια!

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι απο του πολυ τυχερους.Οταν ξεκινησα την ιστορια με το ενυδρειο (φυσικα με χρυσοψαρα),το Aquazone υπηρχε ηδη.Δεν μπορω ουτε να φανταστω τι περασαν τα ατομα που πρωτοεφεραν το χομπυ στην Ελλαδα.

Απο εκει λοιπον που το πρωτο ενυδρειο μου προοριζοταν ως ενα διακοσμητικο του σπιτου,τωρα ειναι το χομπυ μου,ο χωρος μου,η χαρα μου,το μερακι μου,η ευκαιρια να μιλησω με αξιολογα ατομα.

Σας ευχαριστω για τις γνωσεις,τον χαβαλε,τη συζητηση,την παρεα,τις σκεψεις και την υποστηριξη (και οχι μονο στο θεμα "Ενυδρειο").

Πανω απολα ευχαριστω ολους εσας που ειστε φιλοι και παρεα μου.

Link to comment
Share on other sites

Aquazone....Τί είναι αυτό το πράγμα?Τί να σημαίνει άραγε?Γιατί δημιουργήθηκε?......



Τα παρακάτω είναι μία μικρή ιστοριούλα σε σχέση με όλα αυτά, που θα προσπαθήσει να εξηγήσει εν συντομία κάποια πράγματα.....

Όλα λοιπόν ξεκίνησαν πρίν από περίπου 10 χρόνια, μιά εποχή πολύ διαφορετική από την σημερινή σε σχέση με το χόμπι μας....Εκείνο τον καιρό το χόμπι θεωρούνταν 'ελιτίστικο' ,ακριβό, "χόμπι για λίγους" και οι πληροφορίες που υπήρχαν διαθέσιμες ήταν ελάχιστες και δυσπρόσιτες για τους πολλούς....

Τα καταστήματα δέν είχαν ούτε το 1/4 της σημερινής τους ποικιλίας τόσο σε ψάρια αλλά και σε εξοπλισμό και οι τιμές τους σε σχέση με το σήμερα αρκετά πιό ακριβές....

Έτσι λοιπόν χωρίς πολλά εφόδια ένας νέος χομπίστας χρειάζονταν να μάθει το χόμπι με τον πλέον δύσκολο τρόπο αποθαρρύνοντας τον πολλές φορές και κάνοντας τον να τα παρατήσει....

Όσοι τα κατάφεραν αναζητούσαν και 'άρπαζαν' το παραμικρό από πληροφορία,εξοπλισμό αλλά και ψάρι το οποίο έβρισκαν διαθέσιμο...

Και κάπως έτσι άρχισαν όλα....

Θυμάμαι τον εαυτό μου να πηγαίνει από μαγαζί σε μαγαζί ακόμα και σε 5 διαφορετικά την ίδια ημέρα για να αδράξει ότι μπορούσε για να κάνω το χόμπι μου καλύτερο...Έτσι λοιπόν γνωριστήκαμε με τους περισσότερους από 'τους παλιούς'...Παιδιά που τα έβλεπες να κοιτούν με το ίδιο "περίεργο" βλέμμα με το δικό σου, το ψάρι στο απέναντι ενυδρείο και που δειλά δειλά προσέγγιζε ο ένας τον άλλο λέγοντας την κλασσική ατάκα 'έχεις ενυδρείο?' 'τί ψάρια έχεις' προσπαθώντας να βοηθήσεις αλλά και να βοηθηθείς.......

Έτσι ξεκίνησαν οι πρώτες φιλίες η πρώτη "κολλεκτιβοποίηση" χομπιστών, με ανεπίσημους καφέδες και ατέλειωτες βόλτες στα μαγαζιά.

Παράλληλα με αυτό, το ίντερνετ εισέβαλε δυναμικά στην ζωή όλων μας δίνοντας μας πρόσβαση σε πληροφορίες που μέχρι τότε φάνταζαν ουτοπικές......

Έτσι λοιπόν αρχίσαμε να βελτιωνόμαστε φτάνοντας σε σημείο πολλοί από εμάς να είμαστε μέχρι και συντονιστές σε φόρουμ του εξωτερικού με δεκάδες χιλιάδες μέλη πράγμα αδιανόητο για την εποχή εκείνη, και το σημαντικότερο, αρχίσαμε πλέον να αναθεωρούμε βασικές αρχές του χόμπι μας έως τότε ...

Φτάνουμε λοιπόν στην εποχή που οι πρώτες ελληνικές ενυδρειακές σελίδες δημιουργούνται με ελάχιστα μέλη και αρκετές δυσκολίες μιάς και κάτι τέτοιο ήταν πραγματικά "άθλος" και το λιγότερο που μπορώ να πώ προσωπικά είναι ένα μπράβο σε όλα αυτά τα παιδιά...

Έτσι λοιπόν μετά από κάποια χρόνια ενασχόλησης υπήρξε μιά παρέα παιδιών που σκέφτονταν λίγο 'διαφορετικά'...Θές ότι ταίριαζαν τα 'χνότα' μας?, θές ότι είμασταν πυροβολημένοι? δέν ξέρω και δέν μπορώ να το απαντήσω...Το σίγουρο είναι ότι θέλαμε επιτέλους το χόμπι μας να μεγαλώσει....Να γίνει αυτό που του αξίζει στην μικρή αυτή χωρα και να μήν είναι σε 'τριτοκοσμικές' συνθήκες...Θέλαμε και ΘΕΛΟΥΜΕ κάθε σπίτι να έχει ένα ενυδρείο....ουτοπικό?...μπορεί...ίσως...Γιατί όχι όμως????

Έχοντας σαν βάση φόρουμ του εξωτερικού αντιγράψαμε τα καλύτερα στοιχεία και σε λίγο καιρό βγήκε στον 'αερα' το μικρό μας Aquazone....το παιδί μας...το όνειρο μας....η τρέλα μας.....το μέρος που συζητάμε...το μέρος που κάνουμε φίλους...το μέρος που ενημερωνόμαστε...το μέρος που νευριάζουμε....το μέρος που ηρεμούμε......και φυσικά το μέρος που προσπαθούμε να κάνουμε το χόμπι μας καλύτερο.......

Ένα Aquazone με ιδέες ριζοσπαστικές, που θέλησε να ενώσει το χάσμα μεταξύ μαγαζιών και χομπιστών και που πολεμήθηκε όσο τίποτα για αυτό, ένα Aquazone που έκανε επαφές με εταιρίες, με επιστήμονες, που διοργάνωσε σεμινάρια, που έκανε απίστευτες συνεργασίες, που έκανε εκδηλώσεις και άλλα, και φυσικά συνεχίζει και κάνει και ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΑΚΟΜΑ......

Δέν υπάρχουν λόγια για να περιγράψω το παιδί μου....είμαι το λιγότερο περήφανος για ότι έχει πετύχει μέχρι τώρα....Νιώθω ικανοποίηση όταν πηγαίνω π.χ. στην γερμανία και με ρωτούν "πώς είναι το χόμπι στην ελλάδα"?..γιατί την νιώθω..????Γιατί μπορώ και τους απαντώ....υπάρχει το Aquazone κύριοι...είναι εκεί και θα είναι για πολλά χρόνια ακόμη....

Γιατί κύριοι το Aquazone έχει ξεπεράσει αυτούς που το δημιούργησαν...έχει ξεπεράσει αυτήν την μικρή παρέα που βρισκόταν κάθε σάββατο σε κάποιο μαγαζί....

Το Aquazone είναι τα μέλη του.Είστε ΕΣΕΙΣ!!!!!! όλοι εσείς που μπαίνετε εδώ και μοιράζεστε τις εμπειρίες σας και τις απορίες σας....Εσείς είστε η ψυχή του...Όλοι μαζί αλλά και ο καθένας ξεχωριστά είναι το Aquazone.....

Από τον νέο που γράφτηκε σήμερα, μέχρι τον 'παλιό', όλοι μαζί είμαστε σε αυτό το πράγμα.'Ολοι μαζί είμαστε....Χωρίς βεντετισμούς χωρίς διαφορές.....Με έναν και μοναδικό σκοπό....ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΧΟΜΠΙ ΜΑΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.....Να διατηρούμε τα ψαράκια μας με τις καλύτερες δυνατές συνθήκες πολλαπλασιάζοντας τα και πάνω από όλα προστατεύοντας τα.

Όλα τα άλλα δέν έχουν σημασία......

Σκεφτείτε λοιπόν τα ψαράκια σας......και όσο για εμένα έχω να πώ ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σε όλους σας....εσείς είστε ο λόγος ύπαρξης αλλά και η ψυχή του Aquazone....

Ελπίζω να μήν σας κούρασα.....

Καλό σας βράδυ... :rasp:

..... :thaman::thaman::thaman: .....

νιώθω πολύ τυχερός που γνώρισα και ανήκω στην οικογένεια του ΑΖ .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...