Jump to content

Altolamprologus Calvus Chaitika White


konstantinos 808

Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,αν και έχω ψάξει για το ψάρι αυτό θα ήθελα και επιπρόσθετες πληροφορίες από τα μέλη τού αζ

και καθώς από μέλη που το έχουν.....σε τι συνθήκες ζει ακριβέστερα αυτό το ψάρι και με τι άλλα ψάρια???ευχαριστώ πολύ.... :D

post-15603-1267252455_thumb.jpg

post-15603-1267252502_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - konstantinos 808
Link to comment
Share on other sites

Φίλε konstantinos 808, τα συγκεκριμένο ψάρι ανήκει στην μάδα των Compressiceps πληροφορίες για την οποία μπορείς να διαβάσεις εδώ. Είναι ενδημικό είδος της λίμνης Τανγκανίκα, οπότε οι συνθήκες που χρειάζεται πρέπει να πλησιάζει αυτές της λίμνης.

Συγκεκριμένα

pH: 7,8-9

kH: 14-20 dKH

gH: 12-20 dGH

Θερμοκρασία: 24-27°C

Σε μέγεθος φτάνει περίπου τα 15 εκατοστά και απαιτείται ενυδρείο με ελάχιστο μήκος το ένα μέτρο για ένα ζευγάρι. Ένα παράδειγμα μπορείς να δεις εδώ. Σε περίπτωση που θέλεις να το φιλοξενήσεις σε ένα κοινωνικό ενυδρείο μαζί με άλλα είδη από την λίμνη Τανγκανίκα, θα πρέπει να πας σε μεγαλύτερο ενυδρείο και περισσότερα λίτρα. Αν γνωρίζεις Αγγλικά, μπορείς να δεις περισσότερες πληροφορίεςεδώ κι εδώ. Καλή συνέχεια

:D

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τις πληροφορίες.....σκέφτομαι να βάλω 2 ζευγάρια από αυτά μέσα σε 150-200 λίτρα(περίπου),τι λέτε εσείς??

ΑΥΤΟ βεβαία ΕΡΧΕΤΑΙ σε αντίφαση με τις παραπάνω πληροφορίες για τα λίτρα.... :D:unsure:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τις πληροφορίες.....σκέφτομαι να βάλω 2 ζευγάρια από αυτά μέσα σε 150-200 λίτρα(περίπου),τι λέτε εσείς??

ΑΥΤΟ βεβαία ΕΡΧΕΤΑΙ σε αντίφαση με τις παραπάνω πληροφορίες για τα λίτρα.... :D:unsure:

Εγω θα έλεγα να μην βάλεις 2 αρσενικα στο ιδιο ενυδρείο.....είναι πολύ επιθετικά ως προς το είδος τους.....

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τις πληροφορίες.....σκέφτομαι να βάλω 2 ζευγάρια από αυτά μέσα σε 150-200 λίτρα(περίπου),τι λέτε εσείς??

ΑΥΤΟ βεβαία ΕΡΧΕΤΑΙ σε αντίφαση με τις παραπάνω πληροφορίες για τα λίτρα.... :D:unsure:

Εγω φίλε μου εχω το ειδος GOld.

Δες το θεμα... αν δεν το εχεις δει ηδη... θα σε βοηθησει πιστευω.

Παντως... βαλε μονο ΕΝΑ ζευγαρι... και αν νομιζεις οτι ειναι αδειο το ενυδρειο... βαλε ενα αλλο συμβατό ειδος... όχι ομως καλβους.

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να ρωτήσω,πως θα αναγνωρίσω το φύλο τους,ώστε να βάλω 1 αρσενικό και αρκετά θηλυκά νια να μην έχω πρόβλημα και τι άλλα ψάρια θα ήταν συμβατά με αυτά????ευχαριστώ....... :D:unsure:

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να ρωτήσω,πως θα αναγνωρίσω το φύλο τους,ώστε να βάλω 1 αρσενικό και αρκετά θηλυκά νια να μην έχω πρόβλημα και τι άλλα ψάρια θα ήταν συμβατά με αυτά????ευχαριστώ....... :D:unsure:

Mονο Ζευγαρι παει το ειδος αυτό.... μην βαλεις κοπαδι...

Πως θα το αναγνωρισεις..... απλα θα εμπιστευτεις τον εμπειρο pet shop boy που θα σου τα διαλεξει...

Αυτό σημαινει πως δεν θα το παρεις απο τυχαιο μαγαζι.

Ίσως οι Αφρικανοι mod μπορουν να σου πουν τροπο να τα ξεχωρισεις... αλλα μαλλον δυσκολο...

Link to comment
Share on other sites

Δες ΕΔΩ......παντως να ξέρεις πως είναι δυσκολο να τα ξεχωρίσεις....εχει δικιο ο Νίκος.....αλλα αυτο είναι που σε κανει να θες να ζευγαρωσεις αυτα τα ψάρια........το οτι δεν το καταφερνουν όλοι.......οποτε προχώρα κ ευχομαι καλα αποτελεσματα..... :D

Link to comment
Share on other sites

Mονο Ζευγαρι παει το ειδος αυτό.... μην βαλεις κοπαδι...

Πως θα το αναγνωρισεις..... απλα θα εμπιστευτεις τον εμπειρο pet shop boy που θα σου τα διαλεξει...

Αυτό σημαινει πως δεν θα το παρεις απο τυχαιο μαγαζι.

Ίσως οι Αφρικανοι mod μπορουν να σου πουν τροπο να τα ξεχωρισεις... αλλα μαλλον δυσκολο...

Ειναι τρομερα δυσκολο,ειδικα στα μικρα μεγεθη,αλλα οχι ακατορθωτο.

Θελει ομως αρκετη ωρα παρατησρησης.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι τρομερα δυσκολο,ειδικα στα μικρα μεγεθη,αλλα οχι ακατορθωτο.

Θελει ομως αρκετη ωρα παρατησρησης.

Ποτε θα ερθεις??

Κερναω καφε....

Δε μπορω να καταλαβω... κι ας τα κοιταω με τις ωρες!!

Δεσε μας σε παρακαλω αν μπορεις χαρακτηρηστικα διαφορων.... :D

Link to comment
Share on other sites

Ποτε θα ερθεις??

Κερναω καφε....

Δε μπορω να καταλαβω... κι ας τα κοιταω με τις ωρες!!

Δεσε μας σε παρακαλω αν μπορεις χαρακτηρηστικα διαφορων.... :D

Πιο πολυ πρεπει να εστιασεις στην παρατηρηση συμπεριφορων..................

Link to comment
Share on other sites

Πιο πολυ πρεπει να εστιασεις στην παρατηρηση συμπεριφορων..................

Πρροσπαθω.... αλλα δεν καταλαβαινω,.... :D

Link to comment
Share on other sites

Πρροσπαθω.... αλλα δεν καταλαβαινω,.... :D

Θα τα πουμε καποια στιγμη απο κοντα

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ σας ευχαριστώ για τις έμπυρες συμβουλές .......παιδιά ας ευχηθώ να πάνε όλα καλά γιατί το ενυδρείο πού θα τα φιλοξενήσει είναι ιδιοκατασκευη και πρέπει να είναι απολύτως σωστό!!!θα παραθέσω εικόνες αργότερα με τις διάφορες ιδιοκατασκευές μου,και τα συμπεράσματα δικά σας ευχαριστώ πολύ... :D:unsure:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...