Jump to content

"ΠΕΤΑΓΜΑ"...Μουσικός διαγωνισμός Mh


Recommended Posts

Είπα και εγω γιά πρώτη φορά στην ζωή μου, να δοκιμάσω την τύχη μου και τις δυνάμεις μου σε κάποιον διαγωνισμό μουσικής, που να μην έχει σχέση με διάφορα reality show και παρεμφερή δρώμενα.

Η αλήθεια είναι πως το σκέφτηκα αρκετά σοβαρά πριν καταθέσω και εγω την δική μου υποψηφιότητα και αυτό γαιτί στην ουσία δεν ήξερα τι ακριβώς θέλω και περιμένω απο μιά τέτοια συμμετοχή.

Μιά που όμως στην ζωή μου αρκετά πράγματα μου βγαίνουν αυθόρμητα και μιά που δεν είχα και τίποτε να χάσω αποφάσησα να συμμετέχω και εγω.

Διάλεξα λοιπόν ένα τραγούδι, που δεν πίστευα ότι θα πήγαινε μακρυά, και αυτό λόγω της αναγκαστικά μεγάλης σχετικά διάρκειάς του...(πρόκειται περί σχεδόν πραγματικής ιστορίας...)και αυτό γιατί ήθελα να δοκιμαστώ στα κάπως πιό δύσκολα μονοπάτια.

Το συγκεκριμένο τραγούδι χρειάστηκε σχεδόν 2 χρόνια μέχρι να καταφέρω να το συλλάβω και να το συναρμολογίσω σε στίχους και μουσική και σχεδόν δύο μήνες εξαντλητικής μελέτης γιά την ενορχήστρωσή του ,την ερμηνεία και την τελική του εγγραφή.

Ο διαγωνισμός στον οποίο έλαβε μέρος ήταν ο 2ος διαγωνισμός Ελληνικού τραγουδιού που διοργάνωσε το MusicHeaven ο οποιός ξεκίνησε κάπου στον Νοέμβριο του 2009.

Γιά όσους δεν γνωρίζουν το Musicheaven είναι στην χώρα μας το μεγαλύτερο δικτυακό site-forum γιά μουσικούς, μιά που αριθμεί περισσότερα απο 80.000 μέλη αυτη την εποχή.

Συνολικά πήραν μέρος περίπου 240 τραγούδια, εκ των οποίων αρκετά απο αυτά είναι και επίσημα δισκογραφημένα.

Τα τραγούδια αυτά χωρίστηκαν τυχαία σε 6 γρούπ και το δικό μου τραγούδι εντάχθηκε στο 5ο κατά σειρά γκρούπ, που κατά γενική ομολογία των μελών του ΜΗ ήταν και το πιό δύσκολο μιά που εκεί είχαν μαζευτεί συνολικά τα περισσότερο καλά τραγούδια απο τα υπόλοιπα 5 γκρούπ.

Τα τραγούδια ψήφιζαν απκλειστικά τα μέλη και μόνο όσα είχαν γραφτεί πριν την ανακοίνωση δημιουργίας του διαγωνισμού και αυτό γιά ευνόητους λόγους.

Η χρονική διάρκεια ψηφοφορίας γιά το κάθε γκρούπ ήταν 2 εβδομάδες, και τα πρώτα 8 τραγούδια απο κάθε γκρούπ περνούσαν στον μεγάλο τελικό γιά την ανάδειξη του "καλύτερου" τραγουδιού.

Ο τελικός αυτός θα διεξαχθεί απο τις 21 Μαρτίου έως και τις 18 Απριλίου 2010...αρχίζει δηλαδή την ερχόμενη Κυριακή.

Στο τέλος και προς μεγάλη μου χαρά-έκπληξη αφού εκτός των άλλων οι γνωριμίες μου εκεί με μέλη είναι μηδενικές,το ΠΕΤΑΓΜΑ μπόρεσε να περάσει στον τελικό τερματίζοντας στην 3η θέση (απο 40 του 5ου γκρούπ), ξεπερνώντας συνολικά άλλα 190 τραγούδια περίπου που έμειναν εκτός τελικού.

Οι θέσεις κατάταξης των τραγουδιών κάθε γκρούπ δεν παίζουν κανέναν απολύτως ρόλο στον τελικό και σε κάθε γκρούπ στα προκριματικά τα μέλη που ψήφιζαν δεν είχαν την ίδια συχνότητα και αυτό ίσως γιατί η μεγάλη διάρκεια των προκριματικών να κούρασε.

Κατά συνέπεια δεν μπορεί να υπάρξει συσχετισμός δυνάμεων των τραγουδιών με βάση των βαθμών που πήραν τα τραγούδια ανεξαρτήτως γκρούπ στα προκριματικά.

Τελικά το ΠΕΤΑΓΜΑ μαζί με άλλα 47 τραγούδια θα μπεί στην τελική κάλπη γιά ότι το καλύτερο ακόμη.

Αν και προσωπικά θεωρώ ότι ο στόχος μου επιτεύχθει, πλέον μιά καλή θέση μέσα στα πρώτα 20 θα μου ήταν αρκετή, και αυτό γιατί έχω ακούσει όλα τα τραγούδια που είναι γιά τον τελικό και ομολογώ ότι αρκετά απο αυτά είναι μικρά διαμαντάκια,βλέπετε πολλές φορές οι μεγάλοι δημιουργοί βρίσκονται στην διπλανή μας πόρτα και απλά δεν το/τους ξέρουμε.

Η ηχογράφιση έγινε στο προσωπικό μου studio εδω κάτω στην επαρχία, και προσπάθησα γιά ότι το καλύτερο.

Θα πρέπει στο σημείο αυτό να σας πω ότι δεν θεωρώ τον εαυτό μου ως τραγουδιστή παρά περισσότερο ως τραγουδοποιό εαν αναγκαστικά θα έπρεπε να μου δώσω έναν τίτλο.

Σύντομα θα εκδόσω μόνος μου τον πρώτο κύκλο δουλειάς μου σε cd που θα αποτελείται απο 11 τραγούδια,3 απο τα οποία είναι δική μου μελωποίηση απο την πρόσφατα εκδοθείσα ποιητική συλλογή ΟΛΟΓΡΑΜΜΑ της αδελφής μου,η οποία παρουσιάστηκε στην Τεχνόπολη με την υποστήριξη του Δήμου Αθηναίων,τον περασμένο Νοέμβριο.Εκεί μαζί με ανάλογο θεατρικό δρώμενο παρουσίασα γιά πρώτη φορά αυτές τις μελωποιήσεις.

Το cd αυτό θα εκδοθεί σε περιορισμένα αντίτυπα με δικά μου έξοδα και θα διανεμηθεί απο εμένα σε μορφή δώρου σε γνωστούς και άγνωστους, φίλους και μη που θα μου το ζητήσουν.

Η οποιαδήποτε άποψη-γνώμη σας-συμβουλή, πιστέψτε με....θα ήταν υπεροπλύτιμη γιά την μουσική μου συνέχεια.

Ευχαριστώ επίσης εκ των προταίρων όσους φίλους απο εδω μπούν στην διαδικασία και ακούσουν το τραγούδι,θα είναι τιμή μου.

Δυό λόγια τώρα γιά το ΠΕΤΑΓΜΑ, όσο μπορώ.....

Πρόκειται γιά ένα παραμυθοτράγουδο χωρίς μάγισσες ξωτικά και νάνους....ένα απροσδόκητο ταξίδι-πέταγμα σε δυνατούς ανέμους γιά συνεύρεση με "εκείνον"....γιά ψιθυριστή εξομολόγηση και κάθαρση της ψυχής, και μιά επίσης απροσδόκητη επιστροφή του ταξιδιώτη εδω κάτω,μετά απο προσταγή...δεν ήρθε ακόμα η ώρα...

Μιά σχεδόν πραγματική ιστορία,ντυμένη με λαμπερά αστέρια,καταπράσινα λειβάδια,γάργαρα νερά,κρίνα,άνθη λεμονιάς,αχανή δάση με επικά μουσικά μονοπάτια...ακριβώς όπως πρέπει να είναι η διαδρομή γιά έναν Παραδεισένιο άρχοντα.

Κάθε μέτρημα,κάθε σκαλοπάτι απο τα 9 και κάθε σπαθί απο τα 16 έχουν τον δικό τους λόγο ύπαρξης,ίσως γιατί έτσι έπρεπε να γίνει στις 9 το πρωί μιάς 16ης μέρας κάποιας χρονιάς...

"Εκείνος"πάντως μπόρεσε να δραπετεύσει....

http://www.musicheaven.gr/html/modules.php...eo&vid=3464

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 81
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

οι ανθρώποι ανταμίβονται για τις προσπάθειες τους αλλες φορές νωρίς και αλλές πολυ αργά. το τραγουδι μου άρεσε πάρα πολύ και θα προσπαθήσω σαν φοιτητής να το ακούσουν κ αλλοι

απο έμενα ένα μεγάλο μπράβο ποτέ δεν ξερεις τι σου επιφιλάσει ι ζωή μπορεί αυριο μεθαύριο να σε ακούμε και σε κανα ραδιόφωνο και θα έχουμε και την τιμή να σε ξέρουμε και να λέμε έμεις τον ακούγαμε στα πρώτα του βήματα!!! :D

Έγινε επεξεργασία - perlas
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο το τραγουδι σου. :D

Ευχομαι σε ολους να βρισκουν παντα τον τροπο και την δυναμη να δραπετευουν

απο καθε τι που τους προβληματιζει.

Link to comment
Share on other sites

Η μουσική είναι κάτι το μαγικό και ανεξαρτήτως τα αποτελέσματα του διαγωνισμού μην σταματήσεις το γράψιμο την σύνθεση και το τραγούδι.

Σου εύχομαι τα καλλίτερα για τον διαγωνισμό και να πάει το τραγούδι σου μπροστά.

Εκτιμώ όλα τα τραγούδια που έχουν ποιότητα και δεν είναι εμπορικά μπαμπα μπουμπα σουπα μουπες, κτλ.

Όσο για το τραγούδι σου με αρέσει γιατί παρόμοιο στιλ παίζει και ο γιός μου. :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πω μπράβο γιατί ασχολείσαι με κάτι διαφορετικό.

Link to comment
Share on other sites

Τα πρώτα μου βήματα ήρθαν απο τότς που ήμουν 15 περίπου ετών....απλά επειδή κυρίως έγραφα γιά εμένα και επειδή ποτέ μου δεν θέλησα να κάνω επάγγελμα κάτι τέτοιο ήμουν αρκετά τσιγκούνης προς τα έξω!!!

Πλέον δεν μπορώ να διανοηθώ τον εαυτό μου χωρίς να σκαλίζω τα δικά μου χώματα στην μουσική με τα απαραίτητα εργαλεία...

Τόσα χρόνια δεν επέλεξα να βγάλω τα τραγούδια αυτά προς τα έξω και αυτό γιά πολλούς και διάφορους λόγους....πλέον το τολμώ και ότι βράξει ας κατεβάσει!!!

Σας ευχαριστώ απο καρδιάς γιά την συμμετοχή σας στο θέμα και τον κόπο που κάνετε να ακούσετε το τραγούδι.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

είναι 1 τραγούδι που σε αγγίζει, μπράβο σου και καλή τύχη. Να ξέρεις όμως πως ανεξάρτητα μιας κατάταξης τα καλά πράγματα δεν χάνονται και το ταλέντο αναδεικνύεται αργά ή γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Το τραγουδι,πραγματικα ειναι απο παραμυθι.Μου αρεσε πολυ.Χαλαρωτικο και ταξιδευτικο.

Link to comment
Share on other sites

Το τραγουδι,πραγματικα ειναι απο παραμυθι.Μου αρεσε πολυ.Χαλαρωτικο και ταξιδευτικο.

Να είσαι καλά βρε Ακη....πολύ χαίρομαι που είχε να σου πεί κάτι.

Link to comment
Share on other sites

οι ανθρώποι ανταμίβονται για τις προσπάθειες τους αλλες φορές νωρίς και αλλές πολυ αργά. το τραγουδι μου άρεσε πάρα πολύ και θα προσπαθήσω σαν φοιτητής να το ακούσουν κ αλλοι

απο έμενα ένα μεγάλο μπράβο ποτέ δεν ξερεις τι σου επιφιλάσει ι ζωή μπορεί αυριο μεθαύριο να σε ακούμε και σε κανα ραδιόφωνο και θα έχουμε και την τιμή να σε ξέρουμε και να λέμε έμεις τον ακούγαμε στα πρώτα του βήματα!!! :D

Σου είμαι υπόχρεος γιά την διάθεσή σου να "προωθήσεις"το ΠΕΤΑΓΜΑ σε φίλους σου.

Οσο γιά το ραδιόφωνο, κατά πάσα πιθανότητα,σύντομα θα υπάρξει μιά παρουσίαση της δουλειάς μου στην ΕΡΑ.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να σας ενημερώσω μιά που τώρα με ειδοποίησαν και εμένα, ότι την προσεχή Δευτέρα 22/3/2010 στη 1 μετά τα μεσάνυχτα και απο το τρίτο πρόγραμμα της ΕΡΑ στην εκπομπή "Η 7η στο τρίτο"που παρουσιάζει η Βίκυ Τσιανίκα, θα ακουστούν 3 τραγούδια που έχω μελοποιήσει και ερμηνεύω απο την ποιητική συλλογή ΟΛΟΓΡΑΜΜΑ γιά το οποίο έχω αναφερθεί πιό πάνω.

Τα τρία αυτά τραγούδια είναι...

1) Λύγινος

2) Χρώματα

3) Η αυτοψία της αγάπης.

Σας ευχαριστώ και πάλι παιδιά.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια και από εμένα...

Keep going...

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια και από εμένα...

Keep going...

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου...να'σαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο το τργούδι σου φίλε μου. Σαν ερασιτέχης μουσικός ( δεν "ζω"απ' τη μουσική ) το εκτίμησα, να είσαι καλά και να προχωράς μπροστά! :D;):huh:

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο το τργούδι σου φίλε μου. Σαν ερασιτέχης μουσικός ( δεν "ζω"απ' τη μουσική ) το εκτίμησα, να είσαι καλά και να προχωράς μπροστά! :D;):huh:

Ούτε εγω ζω απο την μουσική και γιά αυτό μέχρι σήμερα μπορώ να κάνω πάνω σε αυτην ότι λέει η καρδιά μου...

Σε ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ καλό .

:D;):huh:

Να είσαι καλά Σταμάτη.....χίλια ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ενα μεγαλο μπραβο κι απο μενα.

Για εξι λεπτα ταξιδεψα πραγματικα,και το χρειαζομουν..................

:D;):huh:

Link to comment
Share on other sites

Ενα μεγαλο μπραβο κι απο μενα.

Για εξι λεπτα ταξιδεψα πραγματικα,και το χρειαζομουν..................

:D;):huh:

Πόσο χαίρομαι να έχω τέτοιους συνοδοιπόρους να'ξερες!!! :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχω σχέση (άμεση ή έμμεση) με το συγκεκριμένο στυλ, δεν έχω παρά να αναγνωρίσω και να παραδεκτώ τα συναισθήματα και τις εικόνες που δημιουργεί το συγκεκριμένο κομμάτι! Προσωπικά άκουσα στο youtube και "Το κουτάκι"...

Αν και οι ταμπέλες και οι ονομασίες δεν παίζουν κανένα ρόλο, προσωπικά θεωρώ πως δεν έχεις καμία απολύτως σχέση με το λεγόμενο "Έντεχνο". Κυρίως "Το κουτάκι" είναι ένα πανέμορφο βαλσάκι...

Έχω βέβαια και μία ένσταση σαν "κακιασμένος" άνθρωπος που είμαι ( ;) ) αλλά προτιμώ κάποια στιγμή να αξιωθούμε να βρεθούμε από κοντά να τα πούμε :D

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχω σχέση (άμεση ή έμμεση) με το συγκεκριμένο στυλ, δεν έχω παρά να αναγνωρίσω και να παραδεκτώ τα συναισθήματα και τις εικόνες που δημιουργεί το συγκεκριμένο κομμάτι! Προσωπικά άκουσα στο youtube και "Το κουτάκι"...

Αν και οι ταμπέλες και οι ονομασίες δεν παίζουν κανένα ρόλο, προσωπικά θεωρώ πως δεν έχεις καμία απολύτως σχέση με το λεγόμενο "Έντεχνο". Κυρίως "Το κουτάκι" είναι ένα πανέμορφο βαλσάκι...

Έχω βέβαια και μία ένσταση σαν "κακιασμένος" άνθρωπος που είμαι ( ;) ) αλλά προτιμώ κάποια στιγμή να αξιωθούμε να βρεθούμε από κοντά να τα πούμε :D

Σε ευχαριστώ πολύ που μπήκες στην διαδικασία να ακούσεις και άλο τραγούδι απο το youe tube...γιά εμένα αυτό είναι μεγάλη τιμή να ξέρεις.

Το κουτάκι είναι ένα ταγκό σε σύγχρονη μορφή και επίσης ε΄να απο τα αγαπημένα μου.

Οι ενστάσεις δεν σημαίνουν ότι αυτός που τις έχει είναι και κακιασμένος!!!

Επειδή μάλον θα αργίσουμε να βρεθούμε απο κοντά μην έχεις κανένα πρόβλημα να μου πείς εδω ανοιχτά τις ενστάσεις σου.Το θέμα δεν μπήκε γιά να αποκομίσω καλά σχόλια και είμαι ανοιχτός στην οποιαδήποτε κριτική χωρίς καμία παρεξήγηση....ίσα ίσα που μπορεί να βελτιώσω πράγματα απο αυτές και παράλληλα να μου δωθεί η ευκαιρία να εξηγήσω μερικά πράγματα...

Και μιά που μπήκες στο youtube κάνε και έναν κόπο και άκουσε τα ΧΡΩΜΑΤΑ...είναι τραγούδι που έχω μελοποιήσει απο το ΟΛΟΓΡΑΜΜΑ και το θεωρώ απο τις καλύτερες στιγμές μου.

Θα ακουστεί μαζί με την ΑΥΤΟΨΙΑ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ απο την ίδια ποιητική συλογή αργά το βράδυ την ερχόμενη Δευτέρα απο την ΕΡΑ3.

Ση....ο όρος έντεχνο είναι αρκετά ασαφής, εκτός απο τους ορισμούς που είχε δώσει κάποτε γιά αυτό ο Μάνος Χατζιδάκης και ο κάθε ένας πλέον τον ερμηνεύει διαφορετικά.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην παρεξηγηθώ, ΔΕΝ είμαι μουσικός. Με τρελαίνει η μουσική και ήμουν μέλος συγκροτήματος. Έχω συμμετάσχει σε πολλές πολυκάναλες ηχογραφήσεις, 2 των δικών μας δίσκων και σε αρκετές φίλων και γνωστών. Ενώ ΔΕΝ είμαι μουσικός, το ξέρω (και μου το λένε) πως το αυτί μου πιάνει πράγματα που κάποιοι δεν τα πιάνουν. Ίσως αυτό να συμβαίνει επειδή πέραν του να ακούω ένα τραγούδι και να λέω ότι μου αρέσει ή ότι δεν μου αρέσει, μου αρέσει να το ακούω και 2η και 3η φορά και να αναλύω τα όργανα, τις εντάσεις, τις χροιές και γενικώς να σκανάρω όσο μπορώ το κάθε τραγούδι πριν το κρίνω τελικά.

Όλα τα παραπάνω δεν έχουν σχέση με σένα, απλά τα αναφέρω για να καταλάβεις πως κρίνω ένα τραγούδι αλλά και από την άλλη για να σου δώσω να καταλάβεις πως λόγο του ότι είμαι άσχετος μουσικά δεν ξέρω να σου πω κάποια πράγματα με μουσικούς όρους...

Η ένστασή μου είναι στη φωνή σου. Ενώ έχεις δυνατή, πολύ όμορφη και ταυτόχρονα γλυκιά φωνή, αυτό που με "χάλασε" είναι ότι βγαίνει περισσότερο η ανάσα παρά η φωνή, ενώ τα τελειώματα μερικών λέξεων είναι πολύ απότομα και "αυστηρά".

Στο αυτί μου δεν κάθονται "λάθος" (λάθος εννοώ όπως πχ ένα φάλτσο), αλλά θεωρώ πως "αλλιώς" θα μου καθόντουσαν καλύτερα. Πως αλλιώς δεν μπορώ να το εξηγήσω... ;)

Άκουσα και το "Χρώματα" που μου άρεσε αλλά και το "Η αυτοψία της αγάπης" που φέρνει περισσότερο στο "έντεχνο" όπως το έχω βάλει εγώ στο μυαλό μου και δεν με συγκίνησε ιδιαίτερα.

Βέβαια το αν μου αρέσει εμένα ή όχι ένα τραγούδι δεν λέει κάτι καθότι προέρχομαι από εντελώς διαφορετική μουσική σκηνή :D

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...