Jump to content

κατασκευη diy ενυδρειου


GXSARA

Recommended Posts

το βρηκα θα παω αυριο στο water inn εχετε ιδεα μεχρι τι ωρα ειναι ανοιχτο ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 86
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

πηγα σημερα στο water inn και πηρα ενα φωτιστικο τ5 τις juwel 92 cm με 2*35 watt και ειναι οτι πρεπει για το καπακι μου για να το προσαρμοσο. ειδα και μετασχηματιστες με ακροφυσια ξεχωριστα, για 2 λαμπες στα ιδια λεφτα περιπου οποτε ειπα καλυτερα να ειναι και ετοιμο .εκανα καλα?

Link to comment
Share on other sites

ετοιμο σχεδον και ο φωτισμος συντομα φωτο :)

Link to comment
Share on other sites

ελεγα θα το φτιαξω σιγα σιγα αλλα με τρωει :) να τελειωνω

Link to comment
Share on other sites

;) oι φωτο απο το καπακι και το φωτιστικο που πηρα και εβαλα με 2 λαμπες τ5 και αντανακλαστηρες υπαρχουν και οι λαμπες μια daylight kαι μια για φυτα. 2 ανεμιστηρακια 12 volt, το καλοκαιρι θα σηκωνω το πισω καπακι και θα βαζω τα ανεμιστηρακια σε λειτουργια. και στο μπροστινο καπακι led ψειρες για βραδυνο φωτισμο 12 volt .τα τα led ειναι στεγανα και πωλιουνται 20 ευρω το μετρο και το κοβεις οπου θες.

οι γνωμες σας και οι παρατηρησεις σας δεκτες φιλικα Γιωργος :)

Έγινε επεξεργασία - GXSARA
Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι ειναι κομπλε και το καπακι

γνωμες και παρατηρησεις δεκτες.παντως και για πολυ φυτεμα πιστευω οτι δεν θα αρκει γιατι ειναι ψηλο το ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

συγχαρητηρια!!

πολυ καλη δουλεια....!

αν βαλεις ανακλαστηρες στις λαμπες πιστευω οτι μπορεις να φιλοξενησεις ευκολα και μετρια φυτα....

Link to comment
Share on other sites

εχω παρει και αντανακλαστηρες και τις λαμπες απλος δεν τα εχω βαλει πανω για να μην σπασουν.οι λαμπες ειναι τις juwel T5 μια day light kαι μια που κοκκινιζει που θα βαλω στο πισω μερος για τα φυτα.τις πηρα με την δωρο επιταγη απο το waterr inn.τις πηρα και μετα σκευτικα να επερνα grolux και να επερνα κατι αλλο. :) γιατι ακομα θελω εξωτερικο φιλτρο και επιπλο.

Link to comment
Share on other sites

σημερα ηρθε και το επιπλο ετοιμο βεβαια αλλα θελει στησιμο... :)

και για φιλτρο καταληξα στο εheim eco pro 300-2036 eheim πιστευω και οικονομικο και καλο για τα λιτρα μου :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

τι extra υλικα χρειαζομαι για το φιλτρο αυτο?η αυτα πουεχει μεσα ειναι καλα?

Link to comment
Share on other sites

τι extra υλικα χρειαζομαι για το φιλτρο αυτο?η αυτα πουεχει μεσα ειναι καλα?

Σουπερ τα υλικα αλλα το φιλτρο ειναι "λιγο" για το ενυδρειο σου (100Χ40Χ60) κατα την αποψη μου

2,8 + 0,3 (prefilter)

750 λιτρα ροη

http://www.eheim.de/eheim/inhalte/index.js...tail_32311_ehen

http://www.eheim.de/eheim/pdf/en/anleitung...36_ecco_pro.pdf

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

το επιπλο ετοιμο την δευτερα ερχεται το εξωτερικο φιλτρο και.αναμονη το τι θα βαλουμε στον πατο του ενυδρειου.λεω για ψιλο χαλικη μαυρο η το γηινο χρωμα με υποστρομα για τα φυτα αλλα πρωτα θα κανω το τεστ με τον μαγνητη :hysterical.ψαρια εχω και φυτα μπολικα.

συντομα φωτο :):thumbup::helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

το επιπλο ετοιμο την δευτερα ερχεται το εξωτερικο φιλτρο και.αναμονη το τι θα βαλουμε στον πατο του ενυδρειου.λεω για ψιλο χαλικη μαυρο η το γηινο χρωμα με υποστρομα για τα φυτα αλλα πρωτα θα κανω το τεστ με τον μαγνητη :hysterical.ψαρια εχω και φυτα μπολικα.

συντομα φωτο :):thumbup::helpsmilie:

το επιπλο ειναι 1*42*73 της anubias ειναι μαυρο αλλα επειδη το ενυδρειο ειναι με αλλουμινιο περιφεριακα κατι θα φτιαξω στο επιπλο με αλουμηνιο για να ταιριαζει

Link to comment
Share on other sites

σχεδον ετοιμο ειχα προβλημα με τις λαμπες

Link to comment
Share on other sites

τι θερμοστατη να βαλω στο μεγαλο ενυδρειο εχω 2 τησ jbl 100 watt o καθενας να βαλω και τους 2 η τον 1

οι διαστασεις του ενυδρειου ειναι 1*40*60 :)

Link to comment
Share on other sites

τι θερμοστατη να βαλω στο μεγαλο ενυδρειο εχω 2 τησ jbl 100 watt o καθενας να βαλω και τους 2 η τον 1

οι διαστασεις του ενυδρειου ειναι 1*40*60 :)

το ενυδρείο σου είναι 240 λτ , αλλα τα καθαρά πρέπει να είναι κοντά στα 200 λτ , άρα 200 w

για θέρμανση , βεβαια τώρα δεν νομίζω να τους χρειαστεις αφου οσο πάει όλο και πιο πολύ

ανεβαίνει η θερμοκρασία , αλλά για χειμώνα σίγουρα και τους 2.

Καλογέμιστο το νέο σου ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

να και η πρωτη φωτο εβαλα χαλικι μαυρο 3-4mm και υποστρομα aquabasic plus τις jbl και δυο ενυδρειακα ξυλα για αρχη που τα ειχα στο 120αρι

Link to comment
Share on other sites

:):D:closedeyes::thumbup::thumbup::angry2: να διαγραφει το ποστ η κατασκευη απετυχε εσπασε ο πατος και ηταν 8αρι το τζαμι μαλλον αστοχια υλικου μετα απο 3 ωρες που το ειχα γεμισει.πλυμηρισσα και ηταν γεμματο με υποστρομα για φυτα και χαλικι μου εμεινε το καπακι :D:thumbup::thumbup::(:(:(

ευχαριστω θερμα για τις συμβουλες και τις γνωμες σας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...