Jump to content

Για μια αποτελεσματικοτερη ψυξη


Rik

Recommended Posts

Αν οχι αζωτο θα βαλουμε και ξεμπερδεψαμε :blush:

:thumbup::blink:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 97
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Το πρόβλημα με τη συσκευή που αναφέρεις είναι η υψηλή τιμή και οι πολύ στενές σωληνώσεις.

Το έψαξα λίγο το χειμώνα και βρήκα πως μπορεί να γίνει και παραγγελία σε βιοτεχνία ειδών εργαστηρίου.

Ο κούκος αηδόνι βέβαια.... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με τη συσκευή που αναφέρεις είναι η υψηλή τιμή και οι πολύ στενές σωληνώσεις.

Το έψαξα λίγο το χειμώνα και βρήκα πως μπορεί να γίνει και παραγγελία σε βιοτεχνία ειδών εργαστηρίου.

Ο κούκος αηδόνι βέβαια.... :thumbup:

Επίσης η θερμοαγωγιμότητα του γυαλιού δεν είναι η καλύτερη...

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με τη συσκευή που αναφέρεις είναι η υψηλή τιμή και οι πολύ στενές σωληνώσεις.

Το έψαξα λίγο το χειμώνα και βρήκα πως μπορεί να γίνει και παραγγελία σε βιοτεχνία ειδών εργαστηρίου.

Ο κούκος αηδόνι βέβαια.... :thumbup:

Φιλε μου το συγκεκριμενο site εχει αυτον τον ψυκτιρα 50 cm στην τιμη 9,90 χωρις φπα.

Θα το δοκιμασω με μια μικρη αντλια και θα σας πω! :blink:

Υ.Γ. Το intercooler το εχεις ακομα; :blush:

Επίσης η θερμοαγωγιμότητα του γυαλιού δεν είναι η καλύτερη...

Πανο η αληθεια ειναι οτι με ενα σπιραλ τιτανιου θα ηταν σουπερ αλλα παμε σε αλλα κολπα και κοστος, σιγουρα ειναι καλυτερα απο πλαστικο! :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Παιδια πηγα και το πηρα σημερα μια που βρισκομε Αθηνα. :thumbup:

Τη λετε θα κανουμε δουλεια!

post-16909-1306597522_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλο ειναι τελικα!!!

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ψυξη θα κανει!!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ψυξη θα κανει!!

Και εγω θελω να πιστευω πως θα κανει δουλεια αλλα πρωτα πρεπει να βρω κανενα ψυγειο σε καμια μαντρα πεταμενο για να μην σκασουμε τρελα λεφτα. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το μέγεθος σε αυτή την τιμή είναι μια χαρά! (Εκτός αν έχεις παίξει με photoshop.... :thumbup: )

Έχω ένα ψυγείο λαδιού 25 σειρών αν σου κάνει και ένα intercooler γαϊδούρι.... :blush:

Link to comment
Share on other sites

Το μέγεθος σε αυτή την τιμή είναι μια χαρά! (Εκτός αν έχεις παίξει με photoshop.... :blush: )

Έχω ένα ψυγείο λαδιού 25 σειρών αν σου κάνει και ένα intercooler γαϊδούρι.... :blink:

Ο συγκεκριμενος ψυκτιρας Graham τον αγορασα σημερα 12 ευρω με φπα και εχει παρα πολλους στην αποθηκη για οποιον τυχων ενδιαφερεται να αγοραση. Μολις τον ειδα γυαλισαν τα ματια μου αλλα το μονο που με χαλασε ειναι οτι η εισοδος και η εξοδος της εξωτερικης φυαλης (οχι του σπιραλ) εχει μικρες εισοδους.

Δευτερα γυρναω Βολο, οποτε θα παω σε εναν φιλο μου τζαμα να τον ρωτησω εαν μπορει να μου κοψει λιγο τις ακρες για να μην δημιουργητε μπουκομα στο συγκεκριμενο σημειο, τη λετε θα τα καταφερει;

Οσο για το ψυγειο θα ψαξω λιγο στα λιμερια μου μηπως και βρω κανενα ψυγειο για καλοριφερ αυτοκινητου μια που θελω να ειναι λιγο μαζεμενω, Παντως σε ευχαριστω φιλε και ευχαριστω δημοσια και τον φιλο johhny που προσφερθηκε να βοηθησει! :thumbup:

post-16909-1306610130_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα! :thumbup:

Σημερα πηγα και πηρα τελικα ενα ψυγειακη απο καλοριφερ ή air condition αυτοκινητου δεν ξερω ακριβως αλλα ειναι το μεγεθος που εψαχνα τελικα δηλαδη 40 επι 30 περιπου. Εφοσων το ξεπλυνα αρκετα μεσα εξω με τρεχουμενο νερο, του εριξα μεσα και 1 μπουκαλι ξυδι για καμια ωρα και τωρα ειναι για στεγνωμα και ετοιμο προς χρηση. Συντομα νεοτερα...............

post-16909-1306938644_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το σκεπτικο ειναι το παρακατω:

Δεκτες γνωμες και αποψεις!

:thumbup:

post-16909-1306941923_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

:thumbup: Μια χαρά φαίνεται. Τώρα απομένει να το κάνεις και πράξη για να δεις αν αποδίδει. Επίσης αν το φυγειάκι κάνει καλή δουλειά μπορείς με ακόμα 12 ευρώ να βάλεις ακόμα ένα ψυκτήρα είτε σε σειρά, είτε παράλληλα. Καλές κατασκευές και αν τα καταφέρεις και αποδίδει θα είναι χάρμα :blush:
Link to comment
Share on other sites

:thumbup: Μια χαρά φαίνεται. Τώρα απομένει να το κάνεις και πράξη για να δεις αν αποδίδει. Επίσης αν το φυγειάκι κάνει καλή δουλειά μπορείς με ακόμα 12 ευρώ να βάλεις ακόμα ένα ψυκτήρα είτε σε σειρά, είτε παράλληλα. Καλές κατασκευές και αν τα καταφέρεις και αποδίδει θα είναι χάρμα :blush:

Φιλε ελπιζω οντως να δουλεψει! Οπως βλεπεις στις φωτο εχω αρχισει να μονταρο, αν προλαβω αυριο θα κανω το πρωτο τεστ για να δω σε τι αντλιες θα καταληξω. Αυτο τον καιρο ψιλοπνιγωμε και αυτες οι δουλειες θελει να τι κανεις με το πασο σου για να το απολαμβανεις. :blink:

post-16909-1307051294_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

για αρχη και για να μην παιδευεσαι αδικα, θα σου ελεγα να κατασκευασεις μονο το πρωτο κυκλωμα με το ψυγειακι και να συγκρινεις τη θερμοκρασια του νερου στο κουβα, με το νερο που θα εχεις αφησει σε αλλο κουβα. Αν δεις οτι η θερμοκρασια πεφτει, να καταγραψεις ποσο θα πεσει για καθε μοναδα του χρονου (πχ 5λεπτο) και τι θερμοκρασια θα εχει ο αλλος κουβας. Είναι, πιστευω, πολυ σημαντικο η πτωση της θερμοκρασιας να ειναι αρκετη και αμεση, ωστε να μεταφερθει και στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Οπως βλεπεται το ενυδρειακι που θα εχω σαν δοχειο του ψυκτικου υγρου ειναι του Jumbo και απο επανω εκατσε κουτι το ψυγειακι με τους ανεμιστηρες απο πισω. Βασικα χρειαζεται ενα καλο τελαρωμα η ολη κατασκευη για να μπορεσω να στερεωσω και καλα τον γυαλινο ψυκτιρα κατακορυφα. Σκεφτομε επισης να μονωσω τις σωληνωσεις και το ενυδρειακη και καποια στιγμη να φτιαξω ενα Fan Shroud για μια καλυτερη διοχετευση του αερα.

Να δουμε τη θα καταφερουμε απο ολη αυτη την ιστορια...........................

post-16909-1307051467_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

για αρχη και για να μην παιδευεσαι αδικα, θα σου ελεγα να κατασκευασεις μονο το πρωτο κυκλωμα με το ψυγειακι και να συγκρινεις τη θερμοκρασια του νερου στο κουβα, με το νερο που θα εχεις αφησει σε αλλο κουβα. Αν δεις οτι η θερμοκρασια πεφτει, να καταγραψεις ποσο θα πεσει για καθε μοναδα του χρονου (πχ 5λεπτο) και τι θερμοκρασια θα εχει ο αλλος κουβας. Είναι, πιστευω, πολυ σημαντικο η πτωση της θερμοκρασιας να ειναι αρκετη και αμεση, ωστε να μεταφερθει και στο ενυδρειο.

Φιλε μου σιγουρα με τον εναν ή τον αλλον τροπο θα πειραματιστω και δεν προκειτε να προσπαθησω να σας εντυπωσιασω μια που ο σκοπος ειναι να γινει η δουλεια αλλιως τζαμπα ο κοπος.

Σιγουρα παιζουν ρολο, και οι αντλιες, και οι ανεμηστηρες στο ολο ενχυρημα περαν του ψυγειου και του γυαλινου ψυκτιρα και εχω και μια ιδεα για υδρονεφωση, αν και το ολο ενχυρημα γινεται ποιο πολυπλοκο. Ισως μετα χρειαστω και controller, θα δουμε, βημα βημα.................... :blush:

Αρκει να μην περασει το καλοκαιρι!!! :blink::thumbup::thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τελικά βρήκες χρόνο Rik και τεσταρες την κατασκευή σου? Περιμένουμε νέα και κατά πόσο είναι αποτελεσματική.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην Παρέα!

Το πείραμα έγινε αλλά συνάντησα προβλήματα με τον ελικοειδή ψυκτήρα .

Συγκεκριμένα το πείραμα με τον ψυκτήρα Graham είχα πρόβλημα ροής μια που οι μικρές αντλίες δεν κατάφερναν να γυρίσουν το νερό από το ψυγείο και τον ψυκτήρα, έβαλα τελικά έναν κυκλοφοριτη 2000 λίτρων ανά ώρα αλλά και πάλι είχα 100 λίτρα ανά ώρα στην πράξη στο τέλος του εσωτερικού κυκλώματος από το γυάλινο σπιράλ, δηλαδή στο τανκ σαν επιστροφή.

Όπως καταλαβαίνεται έφαγα την πρώτη μούντζα, οι μικρές διατομές του ψυκτήρα συν το ψυγείο που και αυτό από μέρος του έκοβε αρκετά την ροή ανέβαλε το όλο πείραμα μια που δεν θα μπορούσε να επιβιώσει η όλη ιδέα.

Η λύση βρέθηκε με την αντικατάσταση του ψυκτήρα με έναν άλλον τύπου Allihn με φούσκες. Αν και ποιο κοντός έχει μεγαλύτερες διατομές και είναι ποιο ογκώδες σαν κατασκευή.

Επίσης έβαλα στο κύκλωμα έναν κυκλοφοριτη των 50 Watt και έναν ανεμιστήρα των 40 Watt που τα είχα στην αποθήκη μου. Το όλο κύκλωμα επιτέλους δούλεψε όπως πρέπει και είχα μετά από 3 ώρες 24 βαθμούς σταθερά σε ενυδρείο των 100 λίτρων με εξωτερική θερμοκρασία στους 28 C. Σίγουρα το όλο κύκλωμα χρειάζεται βελτίωση μια που θέλω να μονώσω το όλο κύκλωμα και να φτιάξω ένα Fan Shroud για μια καλύτερη διοχέτευση του αέρα έτσι ώστε να μην έχω μεγάλες απώλειες.

Το ερώτημα που προκύπτει βεβαίως από το όλο εγχείρημα είναι τελικά, αξίζει να έχουμε μια κατανάλωση των 100 Watt για να μπορούμε να ψύχουμε ένα ενυδρείο κάποιων λίτρων, ή είναι καλύτερα να παλεύουμε με τα ανεμηστηρακια και την εξάτμιση;

Άλλωστε και τα κλασσικά chiller είναι αρκετά ενεργοβορα πέραν του κόστους αγοράς και πιστεύω πως είναι ένας βασικός παράγοντας στο όλο σκεπτικό της ιδέας. :)

post-16909-1308642527_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγώ λέω να κάνεις μια έρευνα για Peltier είναι μια

τεχνολογία που έχει αποδείξει τη μπορεί να

κάνει στα φορητά ψυγεία.

Εγώ πιστεύω ότι όλη η μελέτη πρέπει να γίνει

στον έλεγχο των απωλειών με ένα σωστό καπάκι

για ένα πραγματικά κλειστό και ελεγχόμενο σύστημα.

Απ ότι έχω καταλάβει σε χώρο με κανονικές θερμοκρασίες

θα χρειαστείς Peltier ίσα βατ με το φωτισμό για μια σταθερή

θερμοκρασία. :bye2:

Από την άλλη θέλει αρκετά καλό σχεδιασμό και πολύ

ψάξιμο για να το εκμεταλλευτεί σωστά και να έχεις

αξιοπιστίας. :thumbup:

Εισαγωγή στα θερμοηλεκτρικά στοιχεία

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να κάνεις μια έρευνα για Peltier είναι μια

τεχνολογία που έχει αποδείξει τη μπορεί να

κάνει στα φορητά ψυγεία.

Εγώ πιστεύω ότι όλη η μελέτη πρέπει να γίνει

στον έλεγχο των απωλειών με ένα σωστό καπάκι

για ένα πραγματικά κλειστό και ελεγχόμενο σύστημα.

Απ ότι έχω καταλάβει σε χώρο με κανονικές θερμοκρασίες

θα χρειαστείς Peltier ίσα βατ με το φωτισμό για μια σταθερή

θερμοκρασία. :bye2:

Από την άλλη θέλει αρκετά καλό σχεδιασμό και πολύ

ψάξιμο για να το εκμεταλλευτεί σωστά και να έχεις

αξιοπιστίας. :thumbup:

Εισαγωγή στα θερμοηλεκτρικά στοιχεία

Φιλε μου, χλωμο εως πολυ χλωμο το κοβω το ολο συστημα!

Πριν κανα χρονο την ειχα ψαξει λιγο και τα συμπερασματα μου δεν ηταν και τοσο θετικα.

Κατα αρχας το ενυδρειο δεν ειναι φορητο ψυγειακι, το οποιο ειναι μονωμενο αλλα ,εχουμε τεραστιες απωλειες, δευτερων θελουμε μεγαλα αποθεματικα ενεργειας πραγμα το οποιο θα ειναι ασυμφορο στην χρηση του, εχεις δει ψυγειο για οικιακη χρηση;

και τριτον ειναι και πανακριβα εαν θελουμε να παρουμε αρκετα κομματια τα οποια να μπορεσουνε να κανουνε καποια δουλεια συν το οτι και κατασκευαστικος το ολο εγχηρημα θα ειναι αρκετα πολυπλοκο.

Δυστηχως περαν τα ανεμιστηρακια σαν λυση με τα υπερ και τα κατα τους, οποιαδηποτε αλλη λυση θελει μεγαλα αποθεματικα ενεργειας συν το κοστος αγορας υλικων και πολυπλοκοτητα της κατασκευαστικης ιδεας και στην πραξη. Λογο χρονου δυστηχως δεν μπορεσα να ξανασχοληθω με την τελευταια μου προσπαθεια μια που ναι μεν ειχα θετικα αποτελεσματα αλλα εχω και μεγαλες απωλειες μια που δεν το εχω μονωμενο το ολο κυκλωμα, αλλα το θεμα παντα μενει το μεγαλο αποθεματικο ενεργειας που χρειαζομαστε για την λειτουργεια του, οποτε για την ωρα βωλευομε οπως οι ποιο πολυ απο εμας με απλα ανεμηστιρακια γιατι οσοι δουλευουν με chiller το ρολοι δεν παυει να γυρναει τρελα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω στα σκαριά να φτιάξω ένα σαμπ ψυγείο και θα βάλω ένα μετρητή

κατανάλωσης για ποιο ασφαλείς συμπεράσματα. Αν και η κατανάλωση

δεν θα ξεπερνά τα 20€ ετησίως στα 120 λίτρα.

Και όποτε καταλήξω στο τη θέλω θα φτιαχτεί ένα καπάκι

υπερπαραγωγή σετάκι με φωτοβολταϊκά . :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Έχω στα σκαριά να φτιάξω ένα σαμπ ψυγείο και θα βάλω ένα μετρητή

κατανάλωσης για ποιο ασφαλείς συμπεράσματα. Αν και η κατανάλωση

δεν θα ξεπερνά τα 20€ ετησίως στα 120 λίτρα.

Και όποτε καταλήξω στο τη θέλω θα φτιαχτεί ένα καπάκι

υπερπαραγωγή σετάκι με φωτοβολταϊκά . :P

Ααααααααα, εσυ εισαι ποιο βαρεμενος απο εμενα! :hysterical::hysterical::hysterical:

Περιμενουμε οποσδηποτε παρουσιαση!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το πείραμα έγινε αλλά ......

αποτι καταλαβα εχεις ενα κυκλωμα με 2 εναλλακτες θερμοτητας (μεταλλο και γυαλι) οπου το ψυκτικο μεσο που αναφερεσαι ειανι το νερο. Στο γυαλινο εναλλακτη κυκλοφορει το νερο του ενυδρειου?

Το κυκλωμα εχει απλα μια κυκλοφορια χωρις τιποτα αλλο.

Και καταφερες το αποτελεσμα που αναφερες :thumbup::P

¨Η ειναι προχωρημενη η ωρα και εγω βλεπω αστερακια :hysterical: ή εσυ κατι δεν μας λες καλα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...