Jump to content

Sump Filter


babukis1st

Recommended Posts

Καλησπερα...

Εκει που καθομουν και σκεφτομουν πως θα φτιαξω το sump μου,μου ηρθε μια ιδεα.

Αντι για overflow box(εξωτερικη υπερχειλιση) δεν μπορω να βαλω εναν μεγαλο σωληνα φιτρου της eheim με μπαστουνι?

Εχει πολυ καλη ροη και ειναι και καλυτερο αισθητικα δια τον λογο οτι δεν υπαρχει κανενα κουτι να κρεμεται απο το ενυδρειο καθως και λειτουργικα γιατι ρουφαει νερα απο τον πυθμενα ενω η υπερχειλιση απο την επιφανεια.

Για δωστε μου τα φωτα σας οι παλιοι γιατι μου φαινεται οτι ειναι καλη ιδεα...

Περιμενω απαντησεις...

Φιλικα,Μιλτος

Υ.Σ Σε περιπτωση διακοπης ρευματος ομως τι γινεται?

Έγινε επεξεργασία - babukis1st
Link to comment
Share on other sites

Φϊλε babukis1st το πρόβλημα στην διαδικασία που περιγράφεις βρίσκεται στο ενδεχόμενο διακοπής ρεύματος. Η αντλία που στέλνει το νερό από το sump στο ενυδρείο θα σταματήσει και ο σωλήνας θα σου κατεβάσει όλο το νερό του ενυδρείου στο sump. Κάνε μια αναζήτηση στο θεματικό του θαλασσινού, για να καταλάβεις την λειτουργία του sump και της υπερχείλισης. Ενδεικτικά κοίτα εδώ.

:wacko:

Έγινε επεξεργασία - karydas
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...

Εκει που καθομουν και σκεφτομουν πως θα φτιαξω το sump μου,μου ηρθε μια ιδεα.

Αντι για overflow box(εξωτερικη υπερχειλιση) δεν μπορω να βαλω εναν μεγαλο σωληνα φιτρου της eheim με μπαστουνι?

Εχει πολυ καλη ροη και ειναι και καλυτερο αισθητικα δια τον λογο οτι δεν υπαρχει κανενα κουτι να κρεμεται απο το ενυδρειο καθως και λειτουργικα γιατι ρουφαει νερα απο τον πυθμενα ενω η υπερχειλιση απο την επιφανεια.

Για δωστε μου τα φωτα σας οι παλιοι γιατι μου φαινεται οτι ειναι καλη ιδεα...

Περιμενω απαντησεις...

Φιλικα,Μιλτος

Υ.Σ Σε περιπτωση διακοπης ρευματος ομως τι γινεται?

για να εχεις ροη θα πρεπει να κανεις εσυ αναροφηση αλλα σε περιπτωση διακοπης ρευματος η αντλια δε θα ανεβαζει νερο και θα πλημυρησεις.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

Λοιπον,εχω 80 λιτρα sump.Το ενυδρειο δεν εχει πυργο υπερχειλισης για αυτο πρεπει να βαλω εξωτερικη...

Ειναι 420 λιτρα.

1ον>Πειτε μου ποσα λιτρα την ωρα πρεπει να γυρναω στο ενυδρειο...

2ον>Προτεινετε μου κουτια υπερχειλισης και αν γινεται και καταστηματα που μπορω να τα βρω απο θεσσαλονικη...

3ον>Πειτε μου υλικα για το sump...

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...