Jump to content

Θολό μάτι σε Labido


Recommended Posts

Γειά σας φίλοι μου σήμερα παρατήρησα κατα την ώρα του ταίσματος ότι το ένα εκ των 3 θυληκών λάμπιντο που έχω στο ενυδρείο μου έχει μια πληγή στην αριστερή πλευρά του σώματος του και το αριστερό του μάτι έχει κάνει μία θολή εξόγκωση.....σας παραθέτω πληροφορίες σχετικά με το ενυδρείο μου και περιμένω άμεσα τις λύσεις των ειδικών...

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

Λίτρα - 400

Φίλτρανση - 2 εξωτερικά (1*1000λ/ω) (1*1400λ/ω)

Χρόνος λειτουργίας - 4 μιση μήνες

Ψάρια - 4 labidochromis caureleus, 4 Metriaclima greashakei albino

Ρουτίνες - Αλλαγή νερού 30% εβδομαδιαία με καλό καθαρισμό βυθού,τάισμα 1 φορά την ημέρα spurulina συνδιασμό με vipagran και ανα 2 βδομάδες artemia η κατεψυγμένο

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:8

- KH:5 dkh

- GH:8 dgh

- ΝΗ3/NH4:0

- ΝΟ2:0

- ΝΟ3:10 mg/λ

- Θερμοκρασία:26 C

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: SERA

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: Labidochromis caureleus female 8cm

- Συμπτώματα που παρουσιάζει: πληγή στην αριστερή πλευρά του σώματος του και το αριστερό μάτι έχει κάνει ένα θολό εξόγκωμα,περιττώματα φυσιολογικά,τρέφεται κανονικά απλά είναι κρυμένη στις πέτρες και δεν πολυ βγαίνει

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: Εχει παρατηρηθεί κατα την περίοδο ζευγαρώματος να τραυματίζεται απ τον αρσενικό η επειδή ανταγωνίζεται με κάποια άλλη θυληκιά

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας φίλοι μου σήμερα παρατήρησα κατα την ώρα του ταίσματος ότι το ένα εκ των 3 θυληκών λάμπιντο που έχω στο ενυδρείο μου έχει μια πληγή στην αριστερή πλευρά του σώματος του και το αριστερό του μάτι έχει κάνει μία θολή εξόγκωση.....σας παραθέτω πληροφορίες σχετικά με το ενυδρείο μου και περιμένω άμεσα τις λύσεις των ειδικών...

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

Λίτρα - 400

Φίλτρανση - 2 εξωτερικά (1*1000λ/ω) (1*1400λ/ω)

Χρόνος λειτουργίας - 4 μιση μήνες

Ψάρια - 4 labidochromis caureleus, 4 Metriaclima greashakei albino

Ρουτίνες - Αλλαγή νερού 30% εβδομαδιαία με καλό καθαρισμό βυθού,τάισμα 1 φορά την ημέρα spurulina συνδιασμό με vipagran και ανα 2 βδομάδες artemia η κατεψυγμένο

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:8

- KH:5 dkh

- GH:8 dgh

- ΝΗ3/NH4:0

- ΝΟ2:0

- ΝΟ3:10 mg/λ

- Θερμοκρασία:26 C

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: SERA

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: Labidochromis caureleus female 8cm

- Συμπτώματα που παρουσιάζει: πληγή στην αριστερή πλευρά του σώματος του και το αριστερό μάτι έχει κάνει ένα θολό εξόγκωμα,περιττώματα φυσιολογικά,τρέφεται κανονικά απλά είναι κρυμένη στις πέτρες και δεν πολυ βγαίνει

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: Εχει παρατηρηθεί κατα την περίοδο ζευγαρώματος να τραυματίζεται απ τον αρσενικό η επειδή ανταγωνίζεται με κάποια άλλη θυληκιά

Παιδιά σορρυ για το άνοιγμα 2 ίδιων θεμάτων είχε κολλήσει ο firefox....και έγινε μπέρδεμα....επίσηε θέλω να αναφέρω για την ασθένεια ότι το θολό εξόγκωμα που έχει το ψάρι και καλύπτει το κέντρο του ματιού του είναι διάφανο....

Link to comment
Share on other sites

Κατάφερα να βγάλω και μερικές φωτογραφίες για να εστιάσουμε και στο πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή νερού κάπου 30%, μιά δώση Melafix της API... και είσαι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή νερού κάπου 30%, μιά δώση Melafix της API... και είσαι μια χαρά.

Οταν λές μια δόση τι εννοείς πόσες μέρες πρέπει να πέφτει melafix στο ενυδρείο???????
Link to comment
Share on other sites

Αντιχλώριο , Εκτοζόν , Melafix είναι αυτά που θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις για λόγους πρόληψης και επούλωσης της πληγής .

Συμβουλή , σταμάτα τη σπιρουλίνα .

Link to comment
Share on other sites

Αντιχλώριο , Εκτοζόν , Melafix είναι αυτά που θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις για λόγους πρόληψης και επούλωσης της πληγής .

Συμβουλή , σταμάτα τη σπιρουλίνα .

Τι προτείνεις να ταίζω????

Link to comment
Share on other sites

Φίλε malaw είχε γίνει σχετική συζήτηση στο θέμα που είχες ανοίξει εδώ για την ιδιαιτερότητα που έχουν τα labido στη διατροφή τους σε σύγκριση με την ομάδα των mbuna στην οποία ανήκουν. Μην ξεχνάς ότι δεν πρόκειται για φυτοφάγα ψάρια αλλά για παμφάγα. Αυτό σημαίνει ότι χρειάζονται περισσότερη πρωτεΐνη στην διατροφή τους από αυτή που τους παρέχεις.

:wacko:

Έγινε επεξεργασία - karydas
Link to comment
Share on other sites

Φίλε malaw είχε γίνει σχετική συζήτηση στο θέμα που είχες ανοίξει εδώ για την ιδιαιτερότητα που έχουν τα labido στη διατροφή τους σε σύγκριση με την ομάδα των mbuna στην οποία ανήκουν. Μην ξεχνάς ότι δεν πρόκειται για φυτοφάγα ψάρια αλλά για παμφάγα. Αυτό σημαίνει ότι χρειάζονται περισσότερη πρωτεΐνη στην διατροφή τους από αυτή που τους παρέχεις.

:wacko:

Μάλιστα...δεν τα ταίζω μόνο σπιρουλίνα αλλα συνδιασμό βασικής τροφής που έχει και σπιρουλίνα...θα τους κάνω αλλαγή σήμερα μετά το τάισμα και θα πέσει melafix για να βοηθήσω το χτύπημα...
Link to comment
Share on other sites

Είμαστε στην δεύτερη μέρα θεραπείας με melafix και η κατάσταση του ψαριού παραμένει στάσιμη.....να ταίζω κανονικά?????? για πόσες μέρες να κάνω την θεραπεία..????

Link to comment
Share on other sites

3η ημέρα θεραπείας και κανένα αποτέλεσμα...η κατάσταση στάσιμη....το ψάρι τρέφεται κανονικά αν και δυστάζει να κινείται μέσα στο ενυδρείο λόγω της έντονης επιθετικότητας του αρσενικού ο οποίος την ξανα τραυμάτησε ελαφρώς λίγο και στο κεφάλι....αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι για πόσες μέρες πρέπει να κάνω την θεραπεία...?το διάστημα μπορώ να ταίζω κανονικά?

Link to comment
Share on other sites

αν και παρατηρώ και εχθρική στάση και από το ένα θυληκό το οποίο της ρίχνει κανένα μάρς πού και πού απ την μια γωνία στην άλλη..

Link to comment
Share on other sites

Επισης δεν μπορω να διακρινω αν το ψαρι ειναι σιγουρα θυληκο.

Το χρωμα δε μου λεει κατι

Έγινε επεξεργασία - Δίας
Link to comment
Share on other sites

Το ψάρι είναι θυληκό και απόδειξη αυτού είναι οτι πριν κανα 20 ήμερο εφτησε μπροστά μου καταλάθως καμια 7αριά κουτσούβελα και αυτά χωθήκανε μέσα στις moonstone,τα έχω σε χαρέμι τα labido 1 αρενικό\3 θυληκά ...αυτό που κάνω είναι από την Τετάρτη θεραπεία με melafix.....

Link to comment
Share on other sites

Εγινε θεραπεία 7 ημερών με melafix και το μάτι του ψαριού γιατρέυτηκε πλήρως αλλά παράλληλα στο ίδιο ψάρι παρατηρήθηκε οτι η μία απ τις θυληκιές συστηματικά την χτυπούσε και της δημιούργησε σοβαρό τραύμα στο άνω πτερύγιο.....και έτσι η θεραπεία των 7 ημερών τελείωσε στις 27/4 στις 28/4 έγινε 30% αλλαγή νερού με καθαρισμό υποστρώματρος και ξεκίνησε απ τις 29/4 επανάληψη (βεβαια σήμερα μας τελείωσε το melafix) οπότε η θεραπεία θα συνεχιστεί απο δευτέρα σας παραθέτω και φωτογραφίες με τα χτυπήματα του ψαριού....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...