Jump to content

Ikola


krisos

Recommended Posts

Kαλησμπερα μπορουν οιTropheus moorii Ikola να μπουν σε 250 λιτρα?

ποσα ειναι τα ελαχιστα λιτρα?

..μπορουν να συνδιαστουν με τις Tropheus moorii Memba ?

Memba

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτα τα λιτρα οπως ειπε ο Κωστας,αυστηρα μια μονο φυλη,με παρα πολλες κρυψωνες.

Link to comment
Share on other sites

Και όχι κατω απο 10 ατομα.

Το 12 νομιζω ειναι το καταλληλότερο νουμερο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ρίξεις μια ματιά εδώ στο θέμα του Ανδρέα, για να διαβάσεις την κουβέντα που έγινε σχετικά με τα tropheus σε ένα ενυδρείο 300 λίτρων. Προσωπική μου άποψη, μεγάλο ποσοστό για το αν θα δουλέψει ένα τέτοιο εγχείρημα παίζει η εμπειρία αυτού που το χειρίζεται. Κράτα μας ενήμερους αν τελικά αποφασίσεις να το προχωρήσεις.

:D

Link to comment
Share on other sites

Να μας δώσεις τις διαστάσεις του ενυδρείου σου;.

Link to comment
Share on other sites

Να μας δώσεις τις διαστάσεις του ενυδρείου σου;.

εχω δει ενα ενυδρειο που πωλειται στις αγγελιες της Τζουελ ..αλλα δεν θελω να ξοδεψω και μια περιουσια γιατι θα θελει τα διπλα και τα τριδπλα ..ισως και παραπανω για να κανω το στησιμο ..πχ φιλτρα ,πετρες , αμμοι ..μου αραισουν πολυ αυτα τα ψαρακια

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το έκανα το πείραμα αυτό με σχετικά λίγα λίτρανα βάλω tropheus σε RIO300,

θα έλεγα ότι εξαρτάται από το μήκος (120 εκατοστά τουλάχιστον) και φυσικά να έχεις και κάποια λίτρα.

Προφανώς τα περισσότερα λίτρα είναι καλύτερα αλλά νομίζω ότι (και ξέρω ότι συμφωνούν και άλλοι φίλοι της Αφρικής μαζί μου) καιρός είναι να ξεφύγουμε από τα στερεότυπα και να δούμε αν μπορούν να στηθούν καλά ενυδρεία σε λιγότερα λίτρα τα οποία να αντιστθαμίζονται από

α) κρυψώνες και γενικά πολύ καλό στήσιμο της διακόσμησης

β) one species tank

γ) διαδικασία εισόδου των ψαριών και πλήθος

δ) υπερφίλτρανση

ε) συνολική εμπειρία του χομπίστα

Ξέρουμε από άλλες περιπτώσεις καλών φίλων ότι σε RIO180 (1 μέτρο μήκος, 180 λίτρα περίπου) το εγχείρημα κατέληξε σε καταστροφή. Ίσως να ήταν μικρό το πλήθος των ψαριών κάτι που οδήγησε σε αυξημένη επιθετικότητα αλλά και πάλι τα λίτρα ήταν μάλλον οριακά.

Για τα 250 λίτρα θα συμφωνήσω σε ΜΙΑ ΜΟΝΟ ΦΥΛΗ, πολλές πέτρες και καλές κρυψώνες, μία δωδεκάδα ψάρια όλα μαζί από την αρχή (με προοπτική να μείνει ένα χαρέμι), φίλτρανση με ονομαστική ροή τουλάχιστον 2.500 lit/h και τέλος καλύτερα ας μην είναι το πρώτο ενυδρείο σου στην Αφρική αν και ακόμη και αυτό το στερεότυπο θα έλεγα ότι πρέπει να τα καταρρίψουμε.

Δες παραδείγματα, σκέψου, κρίνε, και τα ξαναλέμε.

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς τα περισσότερα λίτρα είναι καλύτερα αλλά νομίζω ότι (και ξέρω ότι συμφωνούν και άλλοι φίλοι της Αφρικής μαζί μου) καιρός είναι να ξεφύγουμε από τα στερεότυπα και να δούμε αν μπορούν να στηθούν καλά ενυδρεία σε λιγότερα λίτρα τα οποία να αντιστθαμίζονται από

α) κρυψώνες και γενικά πολύ καλό στήσιμο της διακόσμησης

β) one species tank

γ) διαδικασία εισόδου των ψαριών και πλήθος

δ) υπερφίλτρανση

ε) συνολική εμπειρία του χομπίστα

:D

Link to comment
Share on other sites

...φοβερος :thumbup::D ...λες με 300 να κανω δουλεια? ..δεν ξερω ασε να δουμε πως θα πανε τα οικονομικα μου :thumbup:) ...ωραιο και το ψαρακι του karydas στην δεξια πλευρα του banner

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς τα περισσότερα λίτρα είναι καλύτερα αλλά νομίζω ότι (και ξέρω ότι συμφωνούν και άλλοι φίλοι της Αφρικής μαζί μου) καιρός είναι να ξεφύγουμε από τα στερεότυπα και να δούμε αν μπορούν να στηθούν καλά ενυδρεία σε λιγότερα λίτρα τα οποία να αντιστθαμίζονται από

α) κρυψώνες και γενικά πολύ καλό στήσιμο της διακόσμησης

β) one species tank

γ) διαδικασία εισόδου των ψαριών και πλήθος

δ) υπερφίλτρανση

ε) συνολική εμπειρία του χομπίστα

:D:thumbup::thumbup:

Πόσταρε το παντου σε παρακαλώ πολύ..............

Και πάλι

:thumbup::thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το έκανα το πείραμα αυτό με σχετικά λίγα λίτρανα βάλω tropheus σε RIO300,

θα έλεγα ότι εξαρτάται από το μήκος (120 εκατοστά τουλάχιστον) και φυσικά να έχεις και κάποια λίτρα.

Προφανώς τα περισσότερα λίτρα είναι καλύτερα αλλά νομίζω ότι (και ξέρω ότι συμφωνούν και άλλοι φίλοι της Αφρικής μαζί μου) καιρός είναι να ξεφύγουμε από τα στερεότυπα και να δούμε αν μπορούν να στηθούν καλά ενυδρεία σε λιγότερα λίτρα τα οποία να αντιστθαμίζονται από

α) κρυψώνες και γενικά πολύ καλό στήσιμο της διακόσμησης

β) one species tank

γ) διαδικασία εισόδου των ψαριών και πλήθος

δ) υπερφίλτρανση

ε) συνολική εμπειρία του χομπίστα

Ξέρουμε από άλλες περιπτώσεις καλών φίλων ότι σε RIO180 (1 μέτρο μήκος, 180 λίτρα περίπου) το εγχείρημα κατέληξε σε καταστροφή. Ίσως να ήταν μικρό το πλήθος των ψαριών κάτι που οδήγησε σε αυξημένη επιθετικότητα αλλά και πάλι τα λίτρα ήταν μάλλον οριακά.

Για τα 250 λίτρα θα συμφωνήσω σε ΜΙΑ ΜΟΝΟ ΦΥΛΗ, πολλές πέτρες και καλές κρυψώνες, μία δωδεκάδα ψάρια όλα μαζί από την αρχή (με προοπτική να μείνει ένα χαρέμι), φίλτρανση με ονομαστική ροή τουλάχιστον 2.500 lit/h και τέλος καλύτερα ας μην είναι το πρώτο ενυδρείο σου στην Αφρική αν και ακόμη και αυτό το στερεότυπο θα έλεγα ότι πρέπει να τα καταρρίψουμε.

Δες παραδείγματα, σκέψου, κρίνε, και τα ξαναλέμε.

Απολυτα συμφωνος :D

Link to comment
Share on other sites

Απολυτα συμφωνος :rasp:

θα κανω και εγω ετσι για ειμαι μεσα στα πλαισια της κουβεντας lol :rasp:

:D:thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:

συμφωνω με ολους τους προλαλισαντες! :hysterical:

Υ.Γ. ..Ρε γ........ο εχω πολλες φιλοδοξιες +ονειρα ..δεν εχω ομως φραγκαααα! ..τι να κανωωω? :hysterical::rasp:

mod note

Προς το παρων λιγο προσοχη το τι γραφεις,γιατι μας διαβαζουν και μικρα παιδια,καθως και κυριες. :rasp:

Ειμαι σιγουρος οτι τα ονειρα σου αν παλεψεις,καποια στιγμη θα πραγματοποιηθουν. :rasp:

Έγινε επεξεργασία - Δίας
Link to comment
Share on other sites

θα κανω και εγω ετσι για ειμαι μεσα στα πλαισια της κουβεντας lol :rasp:

:D:thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:

συμφωνω με ολους τους προλαλισαντες! :hysterical:

Υ.Γ. ..Ρε γ.....ο εχω πολλες φιλοδοξιες +ονειρα ..δεν εχω ομως φραγκαααα! ..τι να κανωωω? :hysterical::rasp:

Οικονομια(αν γινετε πλέον αυτο.....) και αργα ή γρήγορα θα έχεις το ενυδρειο που σκεφτεσαι :rasp:

Έγινε επεξεργασία - Δίας
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...