Jump to content

Το πρωτο μου με ευκολα φυτα


skamanakos

Recommended Posts

Καλησπερα.Το ενυδρειο ειναι 80χ35χ40 πανοραμικο με δυο λαμπες 11βατ η μια εξωτερικο φιλτρο τετρα1200 με 2 θηκες μακαρονι 1 βιοσφαιρες 1 χοντρο σφουγγαρι 1 ενυδρειακο υαλομβαμβακα και ψιλο σφουγγαρι.Το φιλτρο τρεχει 3 χρονια το ενυδρειο εναμιση μηνα.Οι μετρησεις μου ειναι

NO3-12.5

NO2-0

NH3NH4-0

GH-9

KH-7

PH-7.5

Ειναι το πρωτο μου ενυδρειο με ευκολα φυτα εχινοδωρο, ανουμπια νανα,κρυπτοκορινα,και μια πτερη που δεν παει καλα οπως τη βλεπω.Φιλοξενει 7 καποετα τετραζονα(τιγρακια) και 4 σαλιγκαρια λεω να βαλω και μερικες ρεντ τσερι γαριδες.Εχω βαλει υποστρωμα λιπασμα της τετρα σαμπσντραντ πανω απο αυτο ενα ειδος ελαφροπετρας ακουαλιτ και χαλικι.

Αυτο ειναι post-17095-1272127389_thumb.jpg

Τα σχολια σας και της συμβουλες σας αν εχω κανει κατι λαθος :D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλή προσπάθεια, οι ανούμπιες να μην είναι φυτεμένες αλλά δεμένες κάπου ή εν πάση περιπτώσει να μην είναι ο κορμός τους μέσα στο χαλίκι.

Δεν θα έβαζα γαριδούλες (ειδικά τις μικρές φυλές όπως red chery) με τιγράκια δεν μου φαίνεται καλή ιδέα.

To Tetratec 1200 είναι κομμάτι μεγάλο για τα 100 λίτρα αλλά λίγη φίλτρανση παραπάνω δεν βλάπτει αρκεί να μην έχεις πάρα πολλή ανατάραξη (αλλά και πάλι αρκετή ώστε να οξυγονώνεται το νερό).

Προσπάθησε να κρύψεις κάποια εξαρτήματα με τα φυτά σου και τη διακόσμηση. Μερικά όπως το θερμόμετρο βεντούζας και ο μαγνήτης δεν είναι ανάγκη να είναι φάτσα μπροστά υπάρχουν και πλαϊνά τζάμια για να παρκάρουν. Κανένα ξυλαράκι ακόμη σίγουρα θα το σήκωνε.

Link to comment
Share on other sites

Καλή προσπάθεια, οι ανούμπιες να μην είναι φυτεμένες αλλά δεμένες κάπου ή εν πάση περιπτώσει να μην είναι ο κορμός τους μέσα στο χαλίκι.

Δεν θα έβαζα γαριδούλες (ειδικά τις μικρές φυλές όπως red chery) με τιγράκια δεν μου φαίνεται καλή ιδέα.

To Tetratec 1200 είναι κομμάτι μεγάλο για τα 100 λίτρα αλλά λίγη φίλτρανση παραπάνω δεν βλάπτει αρκεί να μην έχεις πάρα πολλή ανατάραξη (αλλά και πάλι αρκετή ώστε να οξυγονώνεται το νερό).

Προσπάθησε να κρύψεις κάποια εξαρτήματα με τα φυτά σου και τη διακόσμηση. Μερικά όπως το θερμόμετρο βεντούζας και ο μαγνήτης δεν είναι ανάγκη να είναι φάτσα μπροστά υπάρχουν και πλαϊνά τζάμια για να παρκάρουν. Κανένα ξυλαράκι ακόμη σίγουρα θα το σήκωνε.

Την ανουμπια την εχω δεμενη στην πετρα.Θελω να βαλω και ριζα αλλα δεν μπορω να βρω ευκολα στην πολη μου.Γαριδες δεν βαζω τοτε.Ευχαριστω για τις παρατηρησεις :D

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο ενυδρείο και κυρίως δεν είναι φορτωμένο με ψάρια. Πολύ καλή επιλογή τα τιγράκια. Τι άλλο σκέφτεσε να βάλεις;

Βάλε λίγο ακόμα νεράκι.

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

Όμορφο ενυδρείο και κυρίως δεν είναι φορτωμένο με ψάρια. Πολύ καλή επιλογή τα τιγράκια. Τι άλλο σκέφτεσε να βάλεις;

Βάλε λίγο ακόμα νεράκι.

Δεν νομιζω να βαλω κατι αλλο για να μην το φορτοσω πολυ.Θα ηθελα να βαλω ισως καποιο αλγοφαγο αλλα δεν ξερω αν ταιριαζει με τα τιγρακια μου.Κατι που να μην γινεται τεραστιο γιατι τετοια πουλανε συνηθως στα πετ στην πολη μου.Εσυ τι προτηνεις?

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο ενυδρείο με προοπτικες!! :D.

Νομίζω οτι θα μπορουσες να βάλεις αλλα 2-3 τιγρακια αν δεν θες να βαλεις αλλο ειδος ψαριου. Ετσι κι αλλιως με το EX1200 δεν θα έχεις προβλημα. @ καλαθια βιολογικό έχεις και βιόμπαλες!

Επίσης προσθεσε νερο μέχρι εκει που είναι το καπάκι. Θα φαίνεται πιο ωραίο και έτσι (όπως το έχεις τώρα) χανεις αρκετά λίτρα.

Καλή συνέχεια :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αλλαγη σκηνικου ετσι ειναι τωρα το ενυδρειο μου post-17095-1273678468_thumb.jpg

Πηρα στεγανα ακροφυσια για δυο λαμπες τ5 24βατ η μια luviana grolux και αυριο θα μπουν στο καπακι :) επισης θα δοκιμασω και diy co2 :)

Το μαγνητακι δεν μπαινει στο πλαι γιατι δεν εχει χωρο αντιαισθητικο αλλα δεν πυραζει :)

Ακουω συμβουλες για τυχον λαθη :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο το ενυδρειο σου :):)

Μια ερωτηση μονο..Τα Tetrazona ειναι βαμενα :)

Δεν ειναι βαμενα.Δεν αγοραζω μεταλαγμενα ψαρακια.

Link to comment
Share on other sites

Φανταστικό το ξύλο που έβαλες πολύ ωραία έδειξε.

Δεν μου φαίνονται βαμμένα τα τιγράκια μια χαρά τα βλέπω εγώ

(πάντως άλλο βαμμένα και άλλο μεταλλαγμένα)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το ενυδρείο σου να το χαίρεσαι Τώρα με τη ρίζα είναι πιό καλό... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πολύ ωραίο απλα είναι πολυ... συμμετρικό. :thumbup: Ισως αν μπορουσες να μετακινήσεις λίγο πιο εδω και λίγο πιο εκει τα μπροστινά φυτά ή αν προσθετες ενα του ίδιου είδους κοντά σε ενα απο τα δύο θα ήταν καλύτερα.

Επίσης... Έχεις ένα θέμα με την άλγη;

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

Αλγη εχω απο τοτε που το εστησα :thumbup: ελπιζω να κανει τον κυκλο της και να φυγει.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν ακόμα πιο ωραίο αν του προσθέσεις μερικά έυκολα χαμηλά φυτα στο μπροστινό μέρος για να σπάσει λίγο η μονοτονία.

Κατα τα άλλα είναι όντος πολύ ωραίο

Τούμπανο τα τιγράκια σου :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Freeman
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου, απλό και όμορφο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομε που σας αρεσει :thumbup: Ψαχνω και ενα ζευγαρι sp3 και ειμαι κομπλε απο ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

πολυ ομορφο!! και τα τιγρακια μαρεσουν πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό!! Μπράβο! :)

Κάνε όμως αυτό που σου είπε ο Freeman...

Εγώ συμφωνώ μαζί του. Κανένα χαμηλό φυτάκι για μπροστά...καμιά ανούμπια...

Ααα, μου αρέσουν και πάρα πολύ τα τιγράκια σου!! :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το βρίσκω.

Μου αρέσει πολύ και το μεγάλο ξύλο τώρα που δείχνει παλιό, και τα ψαράκια σου αστέρια!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...