Jump to content

Νέος στο χόμπι


ΜΙΚΕ

Recommended Posts

μαγκεσ !!μην με παρεξιγισετε δν ξερω αν θα γινω εθπροσδεκτοσ γτ ειμαι μονο 12 !!προσφατα πιρα για δορω ενα μικρουλι ενυδρειο και ενα ψαρακι μεσα !!φανταστειτε ενα ενυδρειο 10 εκατοστον τορα πιρα ενα πιο μεγαλο 20 εκατοστον ασ πουμε!!ειμαι στο μηδεν δν ξερω αν θα ασχοληθω με το χομπι!!(αν και με γοιτευει)!!απλα ροταο για αρχη τι θα επρεπε να κανω για να μπο στην σωστη πορεια!!αν θελετε δν ξαναποσταρω στο φορουμ απλα ροταω!!επαναλαμωανο ειμαι στο μηδεν!!και επισησ δν θα παρεξηγησο κανεναν αν δν μου δοσει απαντηση!!

ευχαριστω!Μιχαλης

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Μιχάλη καλώς ήρθες.

Αρχικά να σου πω ότι ούτε η ηλικία σου, ούτε η εμπειρία που δεν έχεις είναι λόγος για να μην σε δεχθούμε στην παρέα μας. Εδώ θα βρεις πολλές πληροφορίες και ανθρώπους πρόθυμους να σε βοηθήσουν να αποκτήσεις την γνώση που χρειάζεται για να έχεις και να χαίρεσαι ένα ωραίο ενυδρείο.

:D

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες!Με λίγη υπομονή και επιμονή θα μπεις στα κόλπα... :D

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες, υπομονή, διάβασμα και να ακολουθείς συμβουλές που θα σου δίνονται. Είναι 1 όμορφο χόμπι και αξίζει να ασχοληθείς! :D

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες Μιχάλη στην παρέα.

Νομίζω τρία πράγματα πρέπει να κάνεις για να προχωρήσεις στο χόμπυ.

Διάβαζε, Άκουγε, Ρώτα.

Σου εύχομαι καλή συνέχεια :D

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ παιδια!!να ρωτησω υπαρχει συγκεκριμενος τροπος να ξεχωριζω ποσα λιτρα ειναι καθε ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ παιδια!!να ρωτησω υπαρχει συγκεκριμενος τροπος να ξεχωριζω ποσα λιτρα ειναι καθε ενυδρειο?

Αν γνωρίζεις τις διαστάσεις του ενυδρείου, δηλαδή το μήκος, το πλάτος και το ύψος του, μπορείς να υπολογίσεις τα λίτρα χρησιμοποιώντας την εφαρμογή που θα βρεις εδώ . Αν για παράδειγμα βλέπεις για ένα ενυδρείο διαστάσεις 1,20x40x50 αυτό σημαίνει ότι έχει 120 εκατοστά μήκος, 40 εκατοστά πλάτος και 50 εκατοστά ύψος. Βάζεις τους αριθμούς στην εφαρμογή και σου δείχνει τα λίτρα.

Επίσης μπορείς να τα υπολογίσεις και μόνος σου. Η πράξη είναι απλή. Πολλαπλασιάζεις το μήκος, το πλάτος και το ύψος του ενυδρείου και διαιρείς με το 1000. Δηλαδή για το παράδειγμα που σου έβαλα παραπάνω γίνεται:

(120x40x50)/1000=240.000/1000=240 λίτρα.

:D

Έγινε επεξεργασία - karydas
Link to comment
Share on other sites

πφφ20 εκ. μηκος 11 εκ. πλατος 22 εκ.υπσος και λεει 4.84 συνολικα λιτρα και 4.114 καθαρα λιτρα !!δν ειναι καλο αφτο ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα 5 λίτρα είναι πολύ λίγα ακόμα και για το πιο μικρό ψάρι. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να ξεκινήσεις με έναν μονομάχο και ένα ενυδρείο 30 λίτρων στο οποίο θα βάλεις μερικά αληθινά φυτά και θα γίνει πολύ όμορφο.

:D

Link to comment
Share on other sites

ωραια ιδεα !!εχο ακουσει απο εναν φιλο μου οτι οι μονομαχοι δν θελουν αλλα ψαραια!!αληθευει?και επισης εχω διαβασει σε διαφορα site κατι το οποιο ονομαζετε βιολογια του ενυδρειου !θα μπορουσε καποιος να εξηγησει αυτο?αα και αν δν σας κουραζω τι ακριβωσ θα χρειαζοταν ενα ολοκληρωμενο ενυδρειο γτ απο οτι ξερω το ψαρι δν μπορει να ζησει χωρις καθαρισμο νερου και κατι αλλα που δν θυμαμαι !θα μπορουσες να εξηγησεις ?

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου όλες οι απορίες σου έχουν απαντηθεί ήδη σε προηγούμενα post!

Χρησιμοποίησε την μηχανή αναζήτησης του φόρουμ :D

Link to comment
Share on other sites

καλώς ήλθες.

όλα αυτά που ρωτάς έχουν απαντηθεί αρκετές φορές και θα τα βρείς πολύ εύκολα.

Καλό διάβασμα

Link to comment
Share on other sites

παιδια καταρχην γεια σας σημερα μολις εστρωσα χαλικι στο ενυδρειο (το 5 lt. που ειχα,μολις μπορεσω παρολα αυτα θα προμηθευτω μεγαλυτερο).Τωρα,ηθελα να ρωτησω σχετικα με την τροφη στο ενα μαγαζι που επισκεφτηκαμε μας ειπαν 3-4 φυλλαρακια στο αλλο μας ειπαν 8-10 τωρα του δινο 4 προι 4 βραδυ !Ειναι σωστη ποσοτητα διοτι εχω λιγο προβληματιστει!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...