Jump to content

Ηρθε η ωρα της παρουσιασης (rio 180 κοινωνικο)


billys

Recommended Posts

Το ενυδρειο μου (rio 180)

Πληροφορίες

Διαστάσεις: 101*41*50

Όγκος: περιπου 180

Κατηγορία: κοινωνικο

Φυτά: φυκι, κερατόφυλλο,anubia,cryptocorine,moss(δεν θυμαμαι πιο ακριβως),6 Cladophora aegagropila (μπαλες),Cabomba caroliniana

Λιπανση: ανα 15 μερες υγρο λιπασμα της eheim

Ψάρια: 8 νεον, 3πλατυ,4 Kryptopterus Bicirrhis ( διαφανειες), 2 albino γατοψαρα, 1 πλεκο,8 red cherry

Διακοσμητικά υλικά: χαλικι aquatica 1mm. 2 ξυλα και 2 πετρες,4 καρυδες.

Φωτισμός: 2x45 w Τ5

Διάρκεια φωτισμού:9 ώρες

Φιλτράρισμα: Εσωτερικό Juwel 600lt/h (μεσα εχει τα σφουγγαρια και 1 λιτρο biomech τις eheim το οποιο ειναι σε 2 δυχτακια)

Θερμοστάτης: juwel 200 w

Παράμετροι:

pH:7,2

Γενική σκληρότητα (GH):12

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):11

Αμμωνία (ΝΗ3):0

Νιτρώδη (ΝΟ2):0

Νιτρικά (ΝΟ3):<5

Αλλαγές νερού:30%/10 μερες

Θερμοκρασία: 26

ολα τα τεστ ειναι υγρα τις api

Το ενυδρειο λειτουργει απο 8/3/10 (Το στρωσιμο εγινε με το safestart της tetra το οποιο ειναι απιστευτο :D )

post-18002-1272990802_thumb.jpg

post-18002-1272990820_thumb.jpg

post-18002-1272990831_thumb.jpg

post-18002-1272990842_thumb.jpg

post-18002-1272990851_thumb.jpg

post-18002-1272990863_thumb.jpg

post-18002-1272990874_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εχει μερακι.

Ειμαι σιγουρος οτι εχεις τις δυνατοτητες να το βελτιωσεις κι αλλο. :D

Οταν λες "φυκι" ποιο φυτο εννοεις?

Τα ζωοτοκα δεν ειναι τοσο συμβατα απο αποψη συνθηκων νερου με τα αλλα ψαρια.

Αν και οι παραμετροι του νερου του ενυδρειου σου (pH gH) δεν ειναι απολυτα ιδανικη ουτε για τα neon ουτε για τα Platy.

Επισης λογω της υψηλης ανθρακικης σκληροτητας, πιστευω οτι το πεχα θα εχει την ταση να ανεβει κι αλλο αν δεν ειναι ηδη πιο ψηλα.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε ένα σκούρο φόντο και θα ανέβει επίπεδο :D . Κατα τα άλλα πολύ ωραίο!

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο το ενυδρείο σου και σίγουρα θα γίνει καλύτερο!

Για καλύτερες φωτογραφίες, φωτογράφιζε με τα φώτα του ενυδρείου ανοιχτά, τα φώτα του δωματίου κλειστά και χωρίς φλας. Θα "δείξει" περισσότερο η δουλειά που έχεις κάνει...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό ξεκίνημα!Μ'αρέσει! :D

Η επαφή σου με το Aquazone θα σε βοηθήσει να το κάνεις ακόμη καλύτερο!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχει μερακι.

Ειμαι σιγουρος οτι εχεις τις δυνατοτητες να το βελτιωσεις κι αλλο. :angry2:

Οταν λες "φυκι" ποιο φυτο εννοεις?

Τα ζωοτοκα δεν ειναι τοσο συμβατα απο αποψη συνθηκων νερου με τα αλλα ψαρια.

Αν και οι παραμετροι του νερου του ενυδρειου σου (pH gH) δεν ειναι απολυτα ιδανικη ουτε για τα neon ουτε για τα Platy.

Επισης λογω της υψηλης ανθρακικης σκληροτητας, πιστευω οτι το πεχα θα εχει την ταση να ανεβει κι αλλο αν δεν ειναι ηδη πιο ψηλα.

Φυκι εννοω το Vallisneria americana (gigantea). Τα ψαρια αυτα τα ειχα σε ενα ενυδρειο 60 λιτρων :D αλλα μετα βρηκα το aquazone, διαβαζοντας καταλαβα οτι ειναι πολυ λιγα τα 60 λιτρα και μετα απο λιγο καιρο καταφερα κ πηρα το ριο. Επισης μαζι με το ριο πηρα και τα πρωτα υγρα τεστ (κ τοτε εκανα τις πρωτες μου μετρησεις). Δεν θελω να κατεβασω το ph με ζουμια. Εχω ενα βαρελακι που κανω τις αλλαγες νερου και εχω σκεφτει να παρω τυρφη αλλα επειδη εχω ειδη τα ψαρια στο ενυδρειο φοβαμαι να το κατεβασω με τις αλλαγες νερου γιατι θελει σταδιακο κατεβασμα για να μην υπαρχουν ξαφνικες μεταβολες. Εχω βαλει και 2 ξυλα για να μαλακωσει το νερο οσο γινεται(αν κ δεν μπορει να κανει θαυματα)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή προσπάθεια που με τον καιρό θα γίνει ακόμα καλύτερη. Να το χαίρεσαι το ενυδρείο σου.

:D

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο το ενυδρείο σου και σίγουρα θα γίνει καλύτερο!

Για καλύτερες φωτογραφίες, φωτογράφιζε με τα φώτα του ενυδρείου ανοιχτά, τα φώτα του δωματίου κλειστά και χωρίς φλας. Θα "δείξει" περισσότερο η δουλειά που έχεις κάνει...

Ευχαριστω για την συμβουλη θα το δοκιμασω και θα ανεβασω καλυτερες φωτο :D

Link to comment
Share on other sites

Φυκι εννοω το Vallisneria americana (gigantea). Τα ψαρια αυτα τα ειχα σε ενα ενυδρειο 60 λιτρων :D αλλα μετα βρηκα το aquazone, διαβαζοντας καταλαβα οτι ειναι πολυ λιγα τα 60 λιτρα και μετα απο λιγο καιρο καταφερα κ πηρα το ριο. Επισης μαζι με το ριο πηρα και τα πρωτα υγρα τεστ (κ τοτε εκανα τις πρωτες μου μετρησεις). Δεν θελω να κατεβασω το ph με ζουμια. Εχω ενα βαρελακι που κανω τις αλλαγες νερου και εχω σκεφτει να παρω τυρφη αλλα επειδη εχω ειδη τα ψαρια στο ενυδρειο φοβαμαι να το κατεβασω με τις αλλαγες νερου γιατι θελει σταδιακο κατεβασμα για να μην υπαρχουν ξαφνικες μεταβολες. Εχω βαλει και 2 ξυλα για να μαλακωσει το νερο οσο γινεται(αν κ δεν μπορει να κανει θαυματα)

Σωστα σκεφτεσαι. :angry2:

Μονο που θα πρεπει να αποχωριστεις ή να βαλεις σε αλλο ενυδρειο τα ζωοτοκα που θελουν σκληρο νερο.

;)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Σωστα σκεφτεσαι. :D

Μονο που θα πρεπει να αποχωριστεις ή να βαλεις σε αλλο ενυδρειο τα ζωοτοκα που θελουν σκληρο νερο.

:angry2:

Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου!!Μπράβο και εις ανώτερα, 500 λίτρα λέω εγώ...!! Τώρα αν αποφασίσεις να χαμηλώσεις το pH, 3 τρόποι υπάρχουν:1)τύρφή η οποία έχει πολύ δουλείαμέχρι να βρείς τη σωστή αναλογία, 2) χρήση buffer (σκόνη αλάτων) η οποία λέει αναλογία σκόνης-λίτρων και τέλος, αυτή που χρησιμοποιώ 3) χρήση υγρού pk/pH minus της tetra το οποίο λέει πάλι τις αναλογίες που πρέπει να προστίθενται σε κάθε λιτρο νερού που είναι να προσθέσεις με τις αλλαγές νερού και ενωείται ξεκινάς με πολύ μικρότερες ποσότητες αυτού του υγρού λόγω του ότι έχεις μέσα ψάρια..

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Το ενυδρειο μου (rio 180)

Πληροφορίες

Διαστάσεις: 101*41*50

Όγκος: περιπου 180

Κατηγορία: κοινωνικο

Φυτά: φυκι, κερατόφυλλο,anubia,cryptocorine,moss(δεν θυμαμαι πιο ακριβως),6 Cladophora aegagropila (μπαλες),Cabomba caroliniana

Λιπανση: ανα 15 μερες υγρο λιπασμα της eheim

Ψάρια: 8 νεον, 3πλατυ,4 Kryptopterus Bicirrhis ( διαφανειες), 2 albino γατοψαρα, 1 πλεκο,8 red cherry

Διακοσμητικά υλικά: χαλικι aquatica 1mm. 2 ξυλα και 2 πετρες,4 καρυδες.

Φωτισμός: 2x45 w Τ5

Διάρκεια φωτισμού:9 ώρες

Φιλτράρισμα: Εσωτερικό Juwel 600lt/h (μεσα εχει τα σφουγγαρια και 1 λιτρο biomech τις eheim το οποιο ειναι σε 2 δυχτακια)

Θερμοστάτης: juwel 200 w

Παράμετροι:

pH:7,2

Γενική σκληρότητα (GH):12

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):11

Αμμωνία (ΝΗ3):0

Νιτρώδη (ΝΟ2):0

Νιτρικά (ΝΟ3):<5

Αλλαγές νερού:30%/10 μερες

Θερμοκρασία: 26

ολα τα τεστ ειναι υγρα τις api

Το ενυδρειο λειτουργει απο 8/3/10 (Το στρωσιμο εγινε με το safestart της tetra το οποιο ειναι απιστευτο :D )

Καλή δουλειά,

πολύ όμορφο,

Υ.Γ. Κι εγώ ένα τέτοιο θέλω να φτιάξω

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ ωραίο ενυδρείο μπράβο φίλε!! :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...