Jump to content

ρε παιδια που θα παει η φαση με τα μετρα???


Recommended Posts

τις τελευταιες μερες σκεφτομαι σε ποσο συντομο διαστημα μπορει να καταστραφει ή να αρχησει να καταστρεφεται ενα κρατος. ειλικρινα εχω σοκαριστει με το ποσο χαλαρα και εντελως φυσικα παιρνουμε οι περισσοτεροι αυτο που γινεται γυρω μας. οι γονεις μου ειναι εκπαιδευτικοι και με τις μειωσεις εχουν χασει περιπου το 30% του μισθου τους. αναλογιστειτε και την αυξηση του φ.π.α.... οι συνταξη ολων μας κοντευει να θεωρειτε αστειο... ατιμορυσια στο επακρο... τι να πω παιδια εγω ειμαι 22 χρονων παω για δευτερο πτυχιο-μαστερ, πτυχια σε ξενες γλωσσες, ερευνα στο πανεπιστημιο, και δεν βλεπω φως...

δεν ξερω τι μπορει να γινει, απλα δεν μπορω να πιστεψω ολα αυτα που ξεδιαντροπα συμβαινουν γυρω μας.

τα παιδια απο το φορουμ ΟΛΑ μα ΟΛΑ μου φαινεστε ατομα με κριτικη σκεψη και πραγματικα θελω τις αποψεις σας. ισως ψαχνω και για λιγο κουραγιο...

γνωμη μου ειναι τουλαχιστον να κανουμε κατι απο την αρχη στηριζομενοι σαν ελλαδα στην οποια παραγωγη μας π.χ. τουρισμο, που ακομα και αυτον οι καλοι μας φιλοι που μας δανειζουν τωρα μας τον εκοψαν... αυτο φαινεται αν δειτε τι λενε στα δελτια ειδησεων τους.... στη δουλεια της κοπελας μου σε μια εταιρια αθλητικων ειδων ηταν να ερθουν να δειγματισουν απο την αμερικη και δεν ηρθαν γτ τους ελεγαν οτι θα γινει επανασταση και κατι τετοια κουφα και οτι ειμαστε πλεον τριτοκοσμικοι και με τη βουλα.

κατι τελευταιο: ρε παιδια οι παππουδες και οι γιαγιαδες τι θα κανουν? εχω συγκλονιστει να βλεπω ηλικιωμενους να ψαχνουν στα σκουπιδια... τα ατομα γυρω στα 50-55 συντηρουν τους γονεις τους και τα παιδια τους μεχρι τα 35 τους.

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΣΑ ΛΑΟΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΕΞΥΠΝΟΙ ΚΑΙ ΚΑΤΑΦΕΡΤΖΙΔΕΣ αλλα υπαρχει μια μειωψηφια που κινει τα νηματα και απομυζει εμας.

ΔΕΝ κατακρινω καποιο κομμα γτ λιγο πολυ ολοι ξερουμε τι συμβαινει και συνεβαινε. οπως και ολοι ξερετε οτι κανεις δε θα σας δοσει ενα κομματι ψωμι απο δαυτους χωρις ανταλλαγμα.

Οσο για μενα θα πεις: και τι εκανες ρε φιλε? και θα σου πω: τιποτα

και ομως ολοι κατι καναμε... τουλαχιστον αναρωτηθηκαμε, καναμε σκεψεις, δεν αφεθηκαν ολα στη τυχη τους.... ολοι αισθανομαστε πληγωμενοι και απογοητευμενοι απο το πολιτικο συστημα. δεν νομιζω οτι φταει μονο αυτο απολυτα...αλλα εχει ευθηνη.

ελπιζω να φτιαξουν τα πραγματα αν και δεν βλεπω πως.... οταν η alfa bank δανειζεται με 1% και το κρατος σου με 6% και πανω... οταν δεν πτωχευεις για να μην διαγραφουν τα χρεη σου που σε πιεζουν να πληρωσεις, οταν ο φτωχος γινεται φτωχοτερος... οταν η υγεια, παιδεια παραπεουν...

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΞΙΖΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ!!

συγνωμη αν προσβαλω καποιον με τα λογια μου αλλα τις τελευταιες μερες τα σκεφτομαι ολα αυτα και ειπα να τα μοιραστω...

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστο η γενιά σου δε θα μεγαλώσει μέσα στο ψέμα, εμείς δυστυχώς μεγαλώσαμε με δανεικά και τώρα μας κακοφαίνεται...

Ήταν φυσικό και επόμενο να φτάσουμε εδώ που φτάσαμε..

Ανάπτυξη φαίνεται μετά από τρία χρόνια, 13 &14 μισθός θα κοπεί και στον ιδιωτικό τομέα (όπου πήγε το ΔΝΤ αυτό έκανε) γιατί βλέπεις δεν έχουμε τη δραχμούλα να την υποτιμήσουμε..

Όπως και να έχει έρχονται δύσκολα χρόνια, μας περιμένει αποκέντρωση και θα πρέπει να μάθουμε να ζούμε με ολιγαρκεία.

Γενικά δεν έχω καταλάβει πως θα τα βγάλουμε πέρα, όλα τα νοικοκυριά θα ζοριστούν πολύ, θα δεις μετά το καλοκαίρι ότι θα σφίξει και άλλο..

Δεν είμαι σίγουρος ότι αξίζουμε κάτι καλύτερο και βάζω και τον εαυτό μου μέσα..

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι 22 χρονων παω για δευτερο πτυχιο-μαστερ, πτυχια σε ξενες γλωσσες, ερευνα στο πανεπιστημιο, και δεν βλεπω φως...

και τι κάνεις ακόμα εδώ ?

στο εξωτερικό μπορεί να δεις φως , εδώ δύσκολα, εκτός αν ο μπαμπάς έχει πολλά λεφτά

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστο η γενιά σου δε θα μεγαλώσει μέσα στο ψέμα, εμείς δυστυχώς μεγαλώσαμε με δανεικά και τώρα μας κακοφαίνεται...

Ήταν φυσικό και επόμενο να φτάσουμε εδώ που φτάσαμε..

Ανάπτυξη φαίνεται μετά από τρία χρόνια, 13 &14 μισθός θα κοπεί και στον ιδιωτικό τομέα (όπου πήγε το ΔΝΤ αυτό έκανε) γιατί βλέπεις δεν έχουμε τη δραχμούλα να την υποτιμήσουμε..

Όπως και να έχει έρχονται δύσκολα χρόνια, μας περιμένει αποκέντρωση και θα πρέπει να μάθουμε να ζούμε με ολιγαρκεία.

Γενικά δεν έχω καταλάβει πως θα τα βγάλουμε πέρα, όλα τα νοικοκυριά θα ζοριστούν πολύ, θα δεις μετά το καλοκαίρι ότι θα σφίξει και άλλο..

Δεν είμαι σίγουρος ότι αξίζουμε κάτι καλύτερο και βάζω και τον εαυτό μου μέσα..

κοιτα εγω το βλεπω καθημερινα τωρα πια οτι ειναι δυσκολα τα πραγματα... νομιζω οτι παμε πολλα χρονια πισω... ουτε το αμαξι σου κινεις ευκολα ουτε να κανεις μια σπαταλη μια στο τοσο για τη παρτι σου μπορεις.. πραγμα που παλιοτερα τα εκανες ανετα εννοω... τωρα οσο για τα σημαντικα θεματα της ζωης μας οπως υγεια, συνταξη και τα λοιπα, πραγματα βασικα ειναι εννοειτε νομιζω πως η κατασταση ξεφυγε εντελως. τι να πω μακαρι να αλλαξουμε ροτα αλλα δυστυχως δεν το βλεπω. στο αν αξιζουμε κατι καλυτερο νομιζω συμφωνο μαζι σου για πολλα αν αναλογιστω τι κανουμε και τι δεν κανουμε ολοι μας....

θελω να δω πως θα τα βγαζουν περα παρα πολυ ελληνες τωρα και δυστυχως νομιζω οτι θα ερθουν δυσκολες μερες και σε οτι αφορα την κοινωνικη αναταραχη. ολοι αισθανομαστε να μας κλεβουν και μαλιστα <<νομιμα>> και σε τρελενει αυτο... ειδομεν..μακαρι να στρωσουμε καποτε...

Link to comment
Share on other sites

και τι κάνεις ακόμα εδώ ?

στο εξωτερικό μπορεί να δεις φως , εδώ δύσκολα, εκτός αν ο μπαμπάς έχει πολλά λεφτά

πες το ψέματα...

(να δω εσείς με τα θαλασσινά και τις ΔΕΚΟ τι θα κάνετε..)

Έγινε επεξεργασία - BiRiS
Link to comment
Share on other sites

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΣΑ ΛΑΟΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΕΞΥΠΝΟΙ ΚΑΙ ΚΑΤΑΦΕΡΤΖΙΔΕΣ
Δεν βρίσκω κάποιο ιστορικό στοιχείο των τελευταίων 40-50 χρόνων που να αποδεικνύει κάτι τέτοιο :) Νομίζω πως αυτός ο "έξυπνος λαός" ψηφίζει τους τριακόσιους. Αν και το πρόβλημα δεν είναι ποιον και αν ψηφίζει... Τέλος πάντων!
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΞΙΖΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ!!

Μπα... We got what we deserve! Και ακόμα δεν έχουμε λάβει ακριβώς αυτό που να αναλογεί... Έχουμε ακόμα κατηφόρα μπόλικη! Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

και τι κάνεις ακόμα εδώ ?

στο εξωτερικό μπορεί να δεις φως , εδώ δύσκολα, εκτός αν ο μπαμπάς έχει πολλά λεφτά

φιλε εκπαιδευτικος σου ειπα ειναι... και σε τεε οποτε και παραπαιδεια γιοκ, αρα λεφτα δεν βλεπω ε??? χαχα παντως σε εναμισι χρονο περιπου με στελνουν στη σουηδια. ειναι πολυ καλα λεφτα αλλα δεν νομιζω οτι ειναι λυση να φυγω απο τη χωρα μου (για ολους τους λογους που ξερεται) για να ζησω αξιοπρεπως.

τελος παντων το θεμα το ανοιξα γενικα για ολους οχι μονο για τη δικη μου περιπτωση.... και σκεφτομαι για παραδειγμα τα αλλα μελη της οικογενειας μου αδερφια ξαδερφια και λοιπα που μπορει να μην εχουν μαστερ και λοιπα αλλα να ειναι παρα πολυ καλοι σε αυτο που κανουν και ομως....

Link to comment
Share on other sites

..μακαρι να στρωσουμε καποτε...

θέλοντας και μη θα στρώσουμε, δε γίνεται αλλιώς...

btw τι σπουδάζεις?

Link to comment
Share on other sites

θέλοντας και μη θα στρώσουμε, δε γίνεται αλλιώς...

btw τι σπουδάζεις?

χημικος μηχανικος, με βιοτεχνολογια επιλογη τα 2 τελευταια χρονια και μαστερ στη διατροφολογια κανω τωρα σε συνεργασια με τα τεφαα αθηνων, τρικαλων και το νοσοκομειο αιγινιτιο που κανουμε καποιες εγκεφαλικες μελετες για την παχυσαρκια και αλλα. νταξει μπορει σε καποιους να μην αρεσουν αυτα τα θεματα, παντως απο μικρος προς τα εκει ειχα κλιση και συνεχησα..

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα αν δεν κάνεις διδακτορικό και ακολουθήσεις ακαδημαϊκή καριέρα τί άλλο μπορείς να κάνεις ώστε να σου αρέσει κιόλας..?

Σε βλέπω για προς τα έξω έτσι όπως πηγαίνει η κατάσταση...

Link to comment
Share on other sites

Διατηρώ κάτι επαφές με Σερβία (χωρίς σχόλια :) ) και μόλις μου στείλανε αυτό το ανέκδοτο που κυκλοφορεί στα εξωτερικά:

An American is talking with a Greek.

The American says:

-"In USA we have Barack Obama, Steve Wonder, Bob Hope and Johnny Cash."

So the Greek replies:

-"In Greece we have George Papandreou, No Wonder, No Hope and No Cash".

Μετάφραση για τους μη αγγλομαθής:

Ένας Αμερικάνος συνομιλεί με έναν Έλληνα.

Ο Αμερικάνος λέει:

-"Στις ΗΠΑ έχουμε τον Μπαρακ Ομπάμα, τον Στίβι Γουόντερ (=προβληματίζομαι), τον Μπομπ Χόουπ (=ελπίδα) και τον Τζόνι Κας (=μετρητά)."

Και ο Έλληνας απαντάει:

-"Στην Ελλάδα έχουμε τον Γιώργο Παπανδρέου, κανέναν προβληματισμό, καμία ελπίδα και καθόλου μετρητά."

Επειδή πρόκειται για λογοπαίγνιο, δεν θα έλεγα πως είναι αστείο στην ελληνική του έκδοση, αλλά έχει μεγάλο ενδιαφέρον το πως μας βλέπουν οι απ'έξω και ακόμα μεγαλύτερο το ότι το έλαβα από Σερβία!

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

καλό!!! δεν είναι τυχαίο βλέπεις που είμαστε το G του PIG

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα αν δεν κάνεις διδακτορικό και ακολουθήσεις ακαδημαϊκή καριέρα τί άλλο μπορείς να κάνεις ώστε να σου αρέσει κιόλας..?

Σε βλέπω για προς τα έξω έτσι όπως πηγαίνει η κατάσταση...

επειδη απο την αρχη που πηρα την αποφαση να ακολουθησω αυτο το δρομο ηξερα οτι εδω θα δουλευα σε δουλεια καμια σχεση με τον τομεα αυτο, στην καλυτερη θα με εβαζαν διαιτολογο που μπαινεις και απο ιεκ ή χημικο σε σχολειο, ενω δεν ειμαι χημικος αλλά χημικος μηχανικος, τελος παντων,

ειχα αποφασισει να κανω ακαδημαικη καριερα και ειναι αυτο για το οποιο σε λιγο καιρο θα ασχοληθω ενεργα για να πετυχω. στη σουηδια το καλο ειναι οτι με λιγη περισσοτερη δουλεια καθε μερα μπορεις να εχεις και καποια χρηματα και να ασχολησε με το πως θα τελειωσεις ενα διδακτορικο με προσβαση σε πολλες γνωσεις απο κοντα.

αλλη δουλεια στον τομεα μου δεν υπαρχει στην ελλαδα, φαντασου μονο να παω σε μια επιχειρηση με προιοντα διατροφης και να τους πω: εισαστε να απομωνοσουμε τους υποδοχης του γονιδιου της παχυσαρκειας και να επαιμβαινουμε μια για παντα γενετικα στους αρρωστους?

ε νομιζω πως και εγω θα αρχιζα να γελαω στη θεση τους...

Link to comment
Share on other sites

Αν το κάνεις αυτό όμως θα κάνεις χρήματα .... Αντίθετα στην Ελλάδα θα φας τα νιάτα σου και θα καταλήξεις στα 50 σου μετά απο τόση μελέτη και τόσο διάβασμα να παίρνεις 1500€.

Anyway, ευχομαι τα καλύτερα αν και φαίνεσαι συγκροτημένος και με καλό κόουτσινγκ οπότε θα τη βρεις την άκρη...

Link to comment
Share on other sites

\ έχει μεγάλο ενδιαφέρον το πως μας βλέπουν οι απ'έξω και ακόμα μεγαλύτερο το ότι το έλαβα από Σερβία!

αντε μην αμολυσω το θηριο στις λιμνες τους και τους κατασπαραξει... :)

ηρεμα μονομαχε....νταξει πλακα εκαναν τα παιδια...

post-19192-1273788636_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν το κάνεις αυτό όμως θα κάνεις χρήματα .... Αντίθετα στην Ελλάδα θα φας τα νιάτα σου και θα καταλήξεις στα 50 σου μετά απο τόση μελέτη και τόσο διάβασμα να παίρνεις 1500€.

Anyway, ευχομαι τα καλύτερα αν και φαίνεσαι συγκροτημένος και με καλό κόουτσινγκ οπότε θα τη βρεις την άκρη...

ευχαριστω και ελπιζω ολοι να βρουμε το δρομο μας και να κανουμε και αυτο που μας ευχαριστει και ειδικα και τα παιδια που ξεκινανε πανελληνιες... αλλο θεμα αυτο...παντως να ξερουν πως ευκαιριες θα δοθουν και αν κανουν αυτο που θελουν και ειναι πραγματικα καλοι (που αν το θελουν τοσο, θα ειναι κιολας) δεν θα χαθουν.. μονο καλο κουτσαρισμα οπως λες χρειαζεται μετα! :)

καλη τους επιτυχια!!!

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

Δύστυχος φιλε μου δεν δημιουργήθηκε αυτη η κατασταση απο την μια μερα στην αλλη...απλα ετσι ηθελαν να πιστεψουμε!!κ το καταφαραν.....ολα κανονισμενα τα'χουν εδω κ καιρο. Το ψαρι βρωμαει απο το κεφαλι λενε κ εχουνε δικιο...απο εκει ξεκινησε το κακο(κυβερνησεις)! Δεν ξερω αν διαβασες κ αυτο "βγαζουμε λεφτα στην πλατη της ελλαδας."... αλλα οταν εχεις δει το zeitgeist κ μετα ακους για "οικονομικους δολοφονους"- κ ενα εκατομμυριο τετοια- τι να πεις κ τι να κανεις?!-απελπιζομαι κυριολεκτικα....νιωθω λιγος κτλ.....Δεν ξερω γιατι αλλα το μονο που μου ερχετε στο μυαλο ειναι η βια-αυτο το συναισθημα με κατακλύζει κυριολεκτικα ολο κ ποιο πολυ ειδικά οταν βλεπουμε τις διαδηλωσεις που γινονται στην ελλαδα που σπανε το μαγαζι του καθε εμπορακου ή ακομα κ καιγοντας τραπεζες. Τι κερδιζει ή μαλλον τι καταφερνει οποιος καιει τις τραπεζες?! τους κανει "ζημια" νομιζει?!?! :) Ειναι γελιο αυτο που συμβαινει. ΦΩΤΙΑ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΗ θα επρεπε να εχουν βαλει 1000.000.000 φορες μεχρι σημερα!!! αλλα δυστυχώς δεν εχει γινει ουτε μια. Θες να σπασεις κατι μιστερ?! σπασε το σπιτι ή το μαγαζι του @##%%@#$#^&^-βουλευτη που σε εχει φερει σε αυτη την κατασταση... ο συνανθρωπος σου τι σου φτεει "μιστερ"?! Εχουμε την ιδια ηλικεια...εσυ εχεις τα πτυχία κ δεν ξερεις τι να τα κανεις οπως κ χιλιαδες αλλοι σε αυτη την χωρα.....εμενα οι δικοι μου εχουν επιχείρηση, σε νησί που πριν καποια χρονια εκανε τους μεγαλυτερους τζιρους στις κυκλαδες(σαν δημος) κ αυτη την στιγμη ολοι κλαινε με μαυρο δακρυ ... υπαρχουν πολλοι που ειναι αξιοι της μοιρας τους βεβαια οταν περνουν δανειο για να παρουν αμαξι πχ. Αλλα οταν εμενα ο πατερας μου φορολογειτε κ πληρωνει το~35-40% απο τον ετησιο τζιρο του τι να σκεφτω εγω?!?!? οτι πρεπει να δωσω κιαλλα?!?!?! Οτι πρεπει να υποστω οτι θα υποστουμε τις επομενες δεκαετιες?!γιατι ερχονται κιαλλα....μετρα...-ο-θεος-να-τα-κανει(αν δεν εχει μεταναστευσει κιαυτος ακομα μετα απο αυτα που συμβαινουν στον πλανητη) Πολλοι επιχειρηματίες προβλεπουν οτι τα πραγματικα μετρα θα ερθουν σε κανα χρονο.....οτι δλδ αυτα που ακουμε τωρα ειναι απλα για να παρουμε "μια ιδεα" !!!!!!!!! Δεν θυμαμαι σε ποια χωρα -εγινε προσφατα παντως-εβαλαν φυλακη συμβουλο τραπεζας γιατι φουνταρε μετα απο τις υποδειξεις του. Κ εδω δεν εχουμε δει ουτε εναν "υπευθηνο"...ολοι 'εξαφανιζολ΄!!! Που αμα τους μαζεψουμε ολους αυτους τους χωσουνε μεσα κ ρευτοποιησουν τα παντα τους- η ελλαδα θα γινει τουμπαϊ!!!!!Γιατι δλδ να πληρωσουν 14 εκατομμυρια ανθρωποι αυτα που εκαναν 1000? Δεν ξερω γιατι- κ θελω να ελπιζω οτι κανω λαθος-αλλα βλεπω πολλους να το εχουν αποδεχθει κιολας-σαν κατι το φυσιολογικο!! περιμενουν απλα το δρεπανι να περασει κ να τους παρει το κεφαλι.....

Link to comment
Share on other sites

Δύστυχος φιλε μου δεν δημιουργήθηκε αυτη η κατασταση απο την μια μερα στην αλλη...απλα ετσι ηθελαν να πιστεψουμε!!κ το καταφαραν.....ολα κανονισμενα τα'χουν εδω κ καιρο. Το ψαρι βρωμαει απο το κεφαλι λενε κ εχουνε δικιο...απο εκει ξεκινησε το κακο(κυβερνησεις)! Δεν ξερω αν διαβασες κ αυτο "βγαζουμε λεφτα στην πλατη της ελλαδας."... αλλα οταν εχεις δει το zeitgeist κ μετα ακους για "οικονομικους δολοφονους"- κ ενα εκατομμυριο τετοια- τι να πεις κ τι να κανεις?!-απελπιζομαι κυριολεκτικα....νιωθω λιγος κτλ.....Δεν ξερω γιατι αλλα το μονο που μου ερχετε στο μυαλο ειναι η βια-αυτο το συναισθημα με κατακλύζει κυριολεκτικα ολο κ ποιο πολυ ειδικά οταν βλεπουμε τις διαδηλωσεις που γινονται στην ελλαδα που σπανε το μαγαζι του καθε εμπορακου ή ακομα κ καιγοντας τραπεζες. Τι κερδιζει ή μαλλον τι καταφερνει οποιος καιει τις τραπεζες?! τους κανει "ζημια" νομιζει?!?! :) Ειναι γελιο αυτο που συμβαινει. ΦΩΤΙΑ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΗ θα επρεπε να εχουν βαλει 1000.000.000 φορες μεχρι σημερα!!! αλλα δυστυχώς δεν εχει γινει ουτε μια. Θες να σπασεις κατι μιστερ?! σπασε το σπιτι ή το μαγαζι του @##%%@#$#^&^-βουλευτη που σε εχει φερει σε αυτη την κατασταση... ο συνανθρωπος σου τι σου φτεει "μιστερ"?! Εχουμε την ιδια ηλικεια...εσυ εχεις τα πτυχία κ δεν ξερεις τι να τα κανεις οπως κ χιλιαδες αλλοι σε αυτη την χωρα.....εμενα οι δικοι μου εχουν επιχείρηση, σε νησί που πριν καποια χρονια εκανε τους μεγαλυτερους τζιρους στις κυκλαδες(σαν δημος) κ αυτη την στιγμη ολοι κλαινε με μαυρο δακρυ ... υπαρχουν πολλοι που ειναι αξιοι της μοιρας τους βεβαια οταν περνουν δανειο για να παρουν αμαξι πχ. Αλλα οταν εμενα ο πατερας μου φορολογειτε κ πληρωνει το~35-40% απο τον ετησιο τζιρο του τι να σκεφτω εγω?!?!? οτι πρεπει να δωσω κιαλλα?!?!?! Οτι πρεπει να υποστω οτι θα υποστουμε τις επομενες δεκαετιες?!γιατι ερχονται κιαλλα....μετρα...-ο-θεος-να-τα-κανει(αν δεν εχει μεταναστευσει κιαυτος ακομα μετα απο αυτα που συμβαινουν στον πλανητη) Πολλοι επιχειρηματίες προβλεπουν οτι τα πραγματικα μετρα θα ερθουν σε κανα χρονο.....οτι δλδ αυτα που ακουμε τωρα ειναι απλα για να παρουμε "μια ιδεα" !!!!!!!!! Δεν θυμαμαι σε ποια χωρα -εγινε προσφατα παντως-εβαλαν φυλακη συμβουλο τραπεζας γιατι φουνταρε μετα απο τις υποδειξεις του. Κ εδω δεν εχουμε δει ουτε εναν "υπευθηνο"...ολοι 'εξαφανιζολ΄!!! Που αμα τους μαζεψουμε ολους αυτους τους χωσουνε μεσα κ ρευτοποιησουν τα παντα τους- η ελλαδα θα γινει τουμπαϊ!!!!!Γιατι δλδ να πληρωσουν 14 εκατομμυρια ανθρωποι αυτα που εκαναν 1000? Δεν ξερω γιατι- κ θελω να ελπιζω οτι κανω λαθος-αλλα βλεπω πολλους να το εχουν αποδεχθει κιολας-σαν κατι το φυσιολογικο!! περιμενουν απλα το δρεπανι να περασει κ να τους παρει το κεφαλι.....

εχεις απολυτο δικιο φιλε και αυτες τις σκεψεις εβγαλα και γω και αυτος ηταν ο λογος που ανηξα και το θεμα. τι να πω. αρχικα λεω ψυχραιμια γτ αυτο θα πουν σε λιγο και οι διαχειριστες λογικα για οτι αφορα βιαιες πραξεις... απο την αλλη η βιαιοτητα με τα μετρα ειναι πολυ χειροτερη και νομιζω πως μπορει αν τα βαλεις στο ζυγι να εισαι και επιοικεις. δεν ξερω τι να σου πω φιλε πραγματικα και το χειροτερο ξερεις ποιο ειναι? οτι μας εχουν στην τελικη και υπολογους ουσιαστικα απο τη στιγμη που εμεις θα πληρωσουμε το λουκι... τωρα αν σκεφτει ο καθενας πως γινεται να σου λειπουν 20 δις σαν κρατος αρχικα και να μην μπορεις να παρεις πισω τα ιδια λεφτα που εδωσες -λαθος- στις τραπεζες ειναι εξωφρενικο.

κατι αλλο για αυτους που σπανε τραπεζες: οι τραπεζες ειναι ασφαλισμενες οποτε κλαιν μαιν... οι ανθρωπινη ζωη ΟΧΙ! δεν εφταιγαν οι 3 που καηκαν ζωντανοι και δεν φταινε ουτε τα θυματα προπογανδιτων κατα καιρους. οσο για την προπαγανδα θα σου πω το σκεπτικο μου: χωρις επεισοδεια δεν υπαρχει αναγκη αστυνομιας και νεων μετρων και νομικων πλαισιων για καταπατηση προσωπικων δεδομενων.. συμπερασματα δικα σας...

Link to comment
Share on other sites

παντως σε λιγο τα πραγματα για δημοσιογραφους και πολιτικους θα ειναι δυσκολα και αυτη τη στιγμη βλεπω να ερχεται χαος και ζουγκλα. η οικοδομη σταματησε, μικρες επιχειρησης πανε για φουντο και ολοι οι απολυμενοι δεν μπορουν να ζησουν. αληθεια οι αλοδαποι που δουλευαν στην οικοδομη τι θα κανουν για να ζησουν? ολοι οι μεγαλυτεροι σε ηλικιας ανθρωποι πιστευουν οτι θα γινουν κλεφτες. εγω δεν ξερω, το μονο που νομιζω και δεν λεω ξερω γτ δεν εχω πεινασει ποτε, ειναι οτι οταν ο ανθρωπος αρχιζει να σκεφτεται την αναγκη της επιβιωσης και μονο κανει πραγματα και ασχημα και πραγματα που αργοτερα θα μετανοιωσει. μακαρι να μην φτασουμε σε ασχημες καταστασεις αλλα τελικα δεν ξερω αν καποιοι θελουν το αντιθετο. σκεψη, συζητηση μεταξυ μας, αφουγκραζομαστε το κοσμο, κρινουμε και αποφασιζουμε. κυρηγμα απο 22 χρονων παιδι οπως εγω δεν μπορει να υπαρξει και ζητω απο τους εμπειρους στη ζωη, μεγαλυτερους και οχι να με διαφωτισουν και εμενα.

Link to comment
Share on other sites

κατι αλλο για αυτους που σπανε τραπεζες: οι τραπεζες ειναι ασφαλισμενες οποτε κλαιν μαιν... οι ανθρωπινη ζωη ΟΧΙ! δεν εφταιγαν οι 3 που καηκαν ζωντανοι και δεν φταινε ουτε τα θυματα προπογανδιτων κατα καιρους. οσο για την προπαγανδα θα σου πω το σκεπτικο μου: χωρις επεισοδεια δεν υπαρχει αναγκη αστυνομιας και νεων μετρων και νομικων πλαισιων για καταπατηση προσωπικων δεδομενων.. συμπερασματα δικα σας...

Γιαυτο λεω οτι τρελαινομαι κ εγω....μας εχουν βαλει κ σκοτωνόμαστε-κυριολεκτικα μεταξυ μας-κ αυτοι οι πραγματικοι υπολογοι καθονται στα πουπουλα αραχτοι κ λαϊτ.... Βεβαια να πουμε οτι πολλες τραπεζες κ μαγαζια καιγονται κ σπαζονται απο τα ιδια τα μελοι των κυβερνησεων ή ακομα κ της αστυνομιας για να εχουν κινητρο να τους 'μαζεψουν' ολους ή για να μπορουν να πουν την επομενη μερα στις ειδησεις οτι "αναρχικα στοιχεια μπλα μπλα μπλα" ενω αν δεν τα εσπαγαν θα επρεπε να πουν κ να εξηγήσουν τους πραγματικους λογους της διαδηλωσης-που πολλοι ελληνες ανα την ελλαδα δεν γνωριζουν-αλλα αυτοι που μας χαλιναγωγούν δεν θελουν να φανει προς τα εξω.... βεβαιως βεβαιως....

Να το παμε κ στο αστειο!?

1) εξαρθρωσαν ολοκληρη την τρομοκρατια της ελλαδος μεσα σε μια βδομαδα!!! τυχαιο?!?! ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!! δεν γινεται ρε μαγκες να πιασατε αυτους που κυνηγατε τοσα χρονια σε μια βδομαδα!!!! συνελθετε!!!!

Με λιγα λογια?! εδω ο κοσμος καιγεται κ αυτοι χτενιζονται.Νομιζουν οτι ετσι ξεχνιομαστε-αφαιρουμαστε απο το κυριως προβλημα..?ή για να πιστεψουμε οτι το κυβερνων κομμα τα καταφερε μπαμ μπαμ?!?! :)

2)πηρε νταμπλ ο βαζελος (παναθηναϊκος ειμαι)κ 2 νικες ο ολυμπιακος στα μεταξυ μας παιχνιδια = ολοι ευχαριστημενοι.

ακριβως το ιδιο εγινε κ στο τελευταιο προταθλημα που πηρε ο βαζελος ή μου φαινεται?! τυχαιο κιαυτο?!?!? :)

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτο λεω οτι τρελαινομαι κ εγω....μας εχουν βαλει κ σκοτωνόμαστε-κυριολεκτικα μεταξυ μας-κ αυτοι οι πραγματικοι υπολογοι καθονται στα πουπουλα αραχτοι κ λαϊτ.... Βεβαια να πουμε οτι πολλες τραπεζες κ μαγαζια καιγονται κ σπαζονται απο τα ιδια τα μελοι των κυβερνησεων ή ακομα κ της αστυνομιας για να εχουν κινητρο να τους 'μαζεψουν' ολους ή για να μπορουν να πουν την επομενη μερα στις ειδησεις οτι "αναρχικα στοιχεια μπλα μπλα μπλα" ενω αν δεν τα εσπαγαν θα επρεπε να πουν κ να εξηγήσουν τους πραγματικους λογους της διαδηλωσης-που πολλοι ελληνες ανα την ελλαδα δεν γνωριζουν-αλλα αυτοι που μας χαλιναγωγούν δεν θελουν να φανει προς τα εξω.... βεβαιως βεβαιως....

Να το παμε κ στο αστειο!?

1) εξαρθρωσαν ολοκληρη την τρομοκρατια της ελλαδος μεσα σε μια βδομαδα!!! τυχαιο?!?! ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!! δεν γινεται ρε μαγκες να πιασατε αυτους που κυνηγατε τοσα χρονια σε μια βδομαδα!!!! συνελθετε!!!!

Με λιγα λογια?! εδω ο κοσμος καιγεται κ αυτοι χτενιζονται.Νομιζουν οτι ετσι ξεχνιομαστε-αφαιρουμαστε απο το κυριως προβλημα..?ή για να πιστεψουμε οτι το κυβερνων κομμα τα καταφερε μπαμ μπαμ?!?! :)

2)πηρε νταμπλ ο βαζελος (παναθηναϊκος ειμαι)κ 2 νικες ο ολυμπιακος στα μεταξυ μας παιχνιδια = ολοι ευχαριστημενοι.

ακριβως το ιδιο εγινε κ στο τελευταιο προταθλημα που πηρε ο βαζελος ή μου φαινεται?! τυχαιο κιαυτο?!?!? :)

αρχικα τιποτα δεν ειναι τυχαιο και με τσατιζει που ενω ολοι εχουμε καταλαβει πως λειτουργει το συστημα, το οποιο και μας υποτιμα και ειναι εναντιον μας παλι παμε με τα νερα του...

καλα μην πιασω και το στοιχημα...

για το αστειο της υποθεσης: και το dvd της εθνικης π......ς βγηκε στα πρωτα μετρα για να εχουν να σου πουν μετα: ρε ελληνα που κλαιγεσαι το 20αρικο το εδοσες Ε?

και πιο παλιοα ο παο μπασκετ και ο αλλος μπαλα και τουμπαλιν.... ολοι μερικος ευχαριστημενοι και παντα καποιοι οικονομανε...και φυλλαδες και παραγοντες...

Link to comment
Share on other sites

οταν ο ανθρωπος αρχιζει να σκεφτεται την αναγκη της επιβιωσης και μονο, κανει πραγματα και ασχημα και πραγματα που αργοτερα θα μετανοιωσει.

Για εμας τους "απλους" ανθρωπους μιλας πιστευω....γιατι οι υπαίτιοι δεν παιζει να εχουν μετανιωσει...ισα ισα κιολας!!

Εγω θα γινω ανθρωποφαγος... οποιον δω τον εφαγα!! κ λεω να ξεκινησω απο χαμηλα......εχει εναν χοντρο-χοντρο δημαρχο το νησι μου.....ουυυυυυυυυ!!! 5 χρονια θα την βγαλω......

Link to comment
Share on other sites

Για εμας τους "απλους" ανθρωπους μιλας πιστευω....γιατι οι υπαίτιοι δεν παιζει να εχουν μετανιωσει...ισα ισα κιολας!!

Εγω θα γινω ανθρωποφαγος... οποιον δω τον εφαγα!! κ λεω να ξεκινησω απο χαμηλα......εχει εναν χοντρο-χοντρο δημαρχο το νησι μου.....ουυυυυυυυυ!!! 5 χρονια θα την βγαλω......

τωρα εχουν αρχισει να κλαινε και στην τοπικη αυτοδιοικηση για το νεο-καποδιστρια πως το λενε.... φαγανε φαγανε φαγανε και ξερεις αμα ανηξει η οραξη δεν κλεινει. παραδειγμα: δημος:λιωσα. γινεται τις ποπης για τη χωματερη να μη γινει εκει λενε οι κατοικοι... βγαινει ο δημαρχος να τους <<σωσει>>, σε 9 μερες εχει υπογραψει να γινει οι χωματερη... αποτελεσμα: λιωσα= μεσα στους πιο πλουσιους δημους της ελλαδας. δημοτες του:θεωρουνται και καλα υπο γτ εχουν τη χωματερη, ο δημαρχος λετε να εκανε το δημο του στολιδι με ολο το χαρτι που μαζεψε? οι δημοτες μηπως πηραν τα ποσα που δοθηκαν στο δημο?

πολυ δημοι θελουν και δεν μπορουν, οι περισσοτεροι μπορουν αλλα μπορουν και να φανε οποτε τρωνε....

ρε φιλε σε ολα τα ιδια και τα ιδια.... θα αρχισουμε να κανιβαλιζουμε σιγα σιγα ολοι.... :)

Link to comment
Share on other sites

Κανιβαλοι ολης της Ελλαδας ενωθείτε!!!ευτηχως υπαρχουν πολλοι "γαλαζοαιματοι"-κοιλαραδες για μασα!!! πεστε με τα μουτρα -ΤΣΑΜΠΑ ΕΙΝΑΙ !!!!! :):)

Link to comment
Share on other sites

Κανιβαλοι ολης της Ελλαδας ενωθείτε!!!ευτηχως υπαρχουν πολλοι "γαλαζοαιματοι"-κοιλαραδες για μασα!!! πεστε με τα μουτρα -ΤΣΑΜΠΑ ΕΙΝΑΙ !!!!! :):)

νομιζα οτι πηγαμε δεκαδες χρονια πισω... τωρα βλεπω να πηγαινουμε χιλιαδες..... :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...