Jump to content

Οι προσδοκίες μεγάλωσαν


trelllos

Recommended Posts

SEIO 620 PUMP MARINE CORAL AQUARIUM POWERHEAD

Την εχετε δει? Πιστευω οτι ειναι αρκετα καλες και μοιαζουν πιο πολυ στις ΤUNZE

και ειναι κατα πολυ φθινοτερες.Εχουν γυρω στα 2400 λιτρα κυκλοφορια (σε στυλ τουρμπινας )και στοιχιζουν με μεταφορικα απο Αγγλια μεσω ebay 40 ευρω εκαστη.

Οποιος ξερει αν ειναι καλες ας μου πει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 74
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σίγουρα είναι δοκιμασμένοι (το πλήρες τους όνομα είναι maxi jet PH??) απλά έλεγα μήπως αυτή η ροή νερού που υπόσχεται η Tunze, η όχι σημειακή δηλαδή, είναι καλύτερη.  Διαφορά στο κόστος υπάρχει αλλά δεν είναι και απαγορευτική. Την nanostream που η Τunze την κοστολογεί στα 55 ευρώ, σε internetικό μαγαζί την βρήκα 48 έναντι των 30 που έχει η maxi jet 1200 PH. Η διαφορά λοιπόν, για 4 πάντα κυκλοφορητές, είναι 72 ευρώ. Έστω ότι η διαφορά είναι επιτρεπτή, από άποψη κυκλοφορίας τι γίνεται? Με τους maxi jet είμαι στο 12,2 Χ των λίτρων μου ενώ με τους nanostream στο 27, 8. Tι είναι καλύτερο???

29718[/snapback]

Δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη γιατί δεν τις γνωρίζω.

Θα έλεγα όμως ότι η τεράστια ροή ευνοεί ορισμένα είδη κοραλλιών πχ ακροπόρες, αντίθετα μαλακά και LPS τα στρεσάρει. Άρα θα πρέπει εκ των προτέρων να γνωρίζεις τι κοράλλια θα φιλοξενείς στο σύστημά σου.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είχα την χαρά να δω από κοντά της nano stream στην πρώτη τους παρουσίαση στην έκθεση της Νυρεμβέργης έχω να πω ότι είναι πολλά υποσχόμενης κρατώντας τα καλά στοιχειά τον stream αλλά σαφώς ποιο βελτιωμένες και με ασήμαντο μέγεθος. Ιδιαίτερα για τα μικρότερα ενυδρεία κάτω τον 400 λίτρων θα είναι μια χαρά. Τον Σεπτέμβριο η tunze θα αρχίσει η διάθεση των nano stream σε όλη την Ευρώπη..

Με τους maxi jet είμαι στο 12,2 Χ των λίτρων μου ενώ με τους nanostream στο 27, 8. Tι είναι καλύτερο???

Όπως σου τόνισε και ο Νίκος θα πρέπει να αποφασίσεις το reef σου τι κοράλλια θα στεγάσει έτσι ώστε να σου πούμε το καλύτερο δυνατό. Τα πολλά επί τα χρειαζόμαστε αναγκαία σε ένα ενυδρείο με sps… :lmao:

Link to comment
Share on other sites

... Νυρεμβέργης ...

αααααχ........ η δεύτερη πατρίδα μου

Όπως σου τόνισε και ο Νίκος θα πρέπει να αποφασίσεις το reef σου τι κοράλλια θα στεγάσει έτσι ώστε να σου πούμε το καλύτερο δυνατό. Τα πολλά επί τα χρειαζόμαστε αναγκαία σε ένα ενυδρείο με sps… :lmao:

29779[/snapback]

Αυτό είναι κάτι που δεν το έχω σκεφτεί καλά καλά ακόμα. Απλά σκεφτόμουνα να αγοράσω τους κυκλοφορητές από τώρα, ώστε να μοιράσω λίγο το κόστος.

Η εμμονή μου για τους Tunze είναι λόγω της μη σημειακής εξόδου του νερού.

Σας λέω, είμαι άσχετος, απλά μου ακούγεται πολύ καλό. Όσον αφορά τους 4, σκέφτηκα εγώ τώρα, ….μήπως είναι καλύτερα να μπουν δύο από τη μία μεριά και δύο από την άλλη.

…και επειδή σας έχω που σας έχω ζαλίσει…. από skimmer ποιο??

Ένα έχω αποδεχθεί: ότι πρέπει να είναι καλό άρα ακριβό. Πολλοί λένε για το Aqua Medic turboflotor 1000. το είδα στο διαδίκτυο και φρίκαρα…330 ευραίους.

Το turboflotor Multi SL κάνει επίσης δουλειά?

Το DOC Skimmer 9010 της Tunze? Δεν θέλω να ξεφύγω πάνω από το 250.

Και τέλος, προς το παρών, το www.seame.com το γνωρίζετε? Έχει καλές τιμές και δωρεάν μεταφορικά για αγορές που υπερβαίνουν τα 75 ευρώ.

Έχει ψυνίσει κανείς τίποτα από κει? Είναι όπως τα λένε?

Ευχαριστώ πολύ για την υπομονή σας και για τις όποιες απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ισχύει για τους Turbelle stream της Tunze.

Πόσους θα βάλεις και ποιες θα είναι οι θέσεις τους θα το κρίνεις αφού πρώτα τοποθετήσεις το βράχο. Σκοπός είναι η ροή να φτάνει σε περισσότερα σημεία.

Η ροή του νερού καλό είναι να είναι όσο το δυνατό πιο κυκλοτερής. Αντιμέτωποι κυκλοφορητές δημιουργούν συνεχείς περιδινήσεις που δεν συνιστάται για μόνιμα.

Ένα wave maker βέβαια θα κάνει πολύ καλύτερη δουλειά.

το www.seame.com το γνωρίζετε?

Έχω ψωνίσει πάρα πολλές φορές και απ' ότι ξέρω αρκετοί Φίλοι μας.

Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι αν δεν υπάρχει κάτι στο stock του πρέπει να περιμένεις να το παραγγείλει, να του έρθει και κατόπιν να στο στείλει. Αυτό έχει σαν συνέπεια πολλές φορές να υπάρχει καθυστέρηση στην παραγγελία σου.

Όσον αφορά ποιο Skimmer θα επιλέξεις, άσε καλύτερα να αποφασίσει η....τσέπη σου.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

κορυφαιο σκιμμερ για τα λιτρα και τα λεφτα σου το Deltec Mce 600

κανενας δεν το μετανοιωσε.Το αντιθετο.

οσον αφορα τωρα τις αντλιες οι turbelle θα σου ερθουν πιο φτηνα σε βαθος χρονου καθως ειναι πολυ πιο οικονομικες στην καταναλωση σε σχεση με αυτο που δινουν.

τωρα αν πας στις maxijet μπορεις να κανεις την πατεντα στο στομιο εξοδου.Δηλ. παιρνεις ενα πριονακι και κοβεις το στομιο εξοδου τοσο ωστε να φαινεται η φτερωτη.Βελτιωνει κατα πολυ την ροη και δεν ειναι πλεον "σημειακη"

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΝΑ ΤΟ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΙΣ ΣΤΑ ΛΙΤΡΑ ΑΥΤΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 200

EURO undefined

ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΕ ΔΙΑΨΕΥΣΕΙ ΕΙΜΑΙ ΑΝΟΙΚΤΟΣ ΣΕ ΚΑΘΕ ΣΥΖΗΤ :lmao: ΗΣΗ

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΝΑ ΤΟ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΙΣ ΣΤΑ ΛΙΤΡΑ ΑΥΤΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 200

EURO  undefined

ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΕ ΔΙΑΨΕΥΣΕΙ ΕΙΜΑΙ ΑΝΟΙΚΤΟΣ ΣΕ ΚΑΘΕ ΣΥΖΗΤ :lmao: ΗΣΗ

30135[/snapback]

Εγώ πάντως, εκτός της κατανάλωσης ρεύματος, που έχω ήδη αναφέρει,

δεν ξοδεύω πάνω από 50 Ευρώ το μήνα, σε αναλώσιμα, για το ενυδρείο μου , το οποίο υπερβαίνει τα 1200 λίτρα.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω και κάτι άλλο

Πήγα εχθές και είδα το έτοιμο στημένο reef που υπάρχει στις αγγελίες του hitsek.

Με ενθουσίασε. Είναι καταπληκτικό. Αλλά κόλλησα κιόλας.

Όπως έχω αναφέρει ήδη, η εμπειρία μου είναι ίση με το μηδέν.

Έχω όλη την καλή διάθεση και την όρεξη να μάθω.

Έτσι λοιπόν στήνοντας έναν ύφαλο σιγά σιγά, ήμουν σίγουρος ότι θα τα έβγαζα εις πέρας.

Τώρα όμως με έναν έτοιμο στημένο και στρωμένο ύφαλο?

Θα τα καταφέρω?

Εδώ λοιπόν θα ήθελα τις γνώμες σας, κατά πόσο είναι εύκολο για έναν εντελώς άσχετο να διατηρήσει έναν πανέμορφο ύφαλο.

Αρκεί το μεράκι? Γιατί νιώθω ότι όχι απλά πάω να κολυμπήσω στα βαθιά χωρίς να ξέρω κολύμπι, αλλά ότι έχει και 10 μποφόρ συγχρόνως.

Τα φώτα σας please.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε trelllos

Κατ' αρχήν να σου αναφέρω ότι το συγκεκριμένο ενυδρείο που είδες, είναι ένα από τα καλύτερα στην κατηγορία και επάξια διακρίθηκε σαν ενυδρείο του μήνα.

Όσον αφορά την έλλειψη εμπειρίας, που αναφέρεις, νομίζω ότι είναι κάτι που οφείλεται αποκλειστικά σε εσένα να την αποκτήσεις.

Είμαι σίγουρος ότι πολλοί Φίλοι μέσα από το forum, θα προθυμοποιηθούν να σε βοηθήσουν στα πρώτα σου βήματα. Ταυτόχρονα και εσύ θα εμπλουτίσεις τις γνώσεις σου διαβάζοντας την πλούσια βιβλιογραφία και τα άρθρα που υπάρχουν άφθονα στο διαδίκτυο.

Αυτό που θα πρέπει να ξεκαθαρίσεις μέσα σου είναι αν τελικά είσαι διατεθειμένος να ασχοληθείς με το χόμπι σοβαρά και δεν είναι απλά ένας ενθουσιασμός της στιγμής.

Όπως έχει αναφερθεί πολλές φορές, το ενυδρείο δεν είναι ένα διακοσμητικό στοιχείο, που θα ομορφύνει ένα σαλόνι και που θα χρειαστεί να το στήσεις μια φορά και από κει και πέρα θα το θαυμάζεις και μόνο.

Αλλά πρόκειται για ένα ζωντανό οργανισμό, όπως για παράδειγμα ένα σκυλάκι, που έχει ανάγκη τη συνεχή φροντίδα σου και την αγάπη σου.

Αν είσαι σίγουρος για αυτά, τότε μην διστάσεις να προχωρήσεις.

Σίγουρα θα κολυμπήσεις στα βαθιά και με πολλά μποφόρ, αλλά να είσαι και το ίδιο σίγουρος ότι η ακτή βρίσκεται πολύ κοντά.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Το καθε τι εχει δυο πλευρες και τα παντα εξαρτωνται απο το τι θελεις ακριβως. Απο τη μια εχουμε ενα εξαιρετικο ενυδρειο (που ακομα ελπιζω ο hitsek να το κρατησει...πραγματικα) και απο την αλλη την εμπειρια του στησιματος ενος νεου ενυδρειου. Τι θελεις πραγματικα να κανεις? εισαι διατεθημενος να δωσεις τα παντα για να κρατησεις ζωντανα ολα αυτα που θα παρεις μαζεμενα? μιλαμε πραγματικα για pet...οχι για διακοσμητικα.

Σκεψου πολυ προσεχτικα...οχι το αν θα μπορεσεις...αυτο ειναι σιγουρο αλλα το πως ακριβως θελεις να προχωρησεις. Σιγα σιγα ή στα βαθια ?

Σωστη απαντηση δεν υπαρχει και οτι και αν αποφασισεις εμεις θα κανουμε οτι μπορουμε να σε βοηθησουμε! :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Και θα ήθελα να συμπληρώσω εδώ, ότι απέσυρα το ενδιαφέρον μου για το ενυδρείο του Γιώργου. Τελικά προτίμησα να πάω σιγά-σιγά και να στήσω τον δικό μου ύφαλο.

Το θεώρησα πολύ κρίμα να αποτελέσει ο υπέροχος ύφαλος του Γιώργου το «πειραματικό» μου ενυδρείο. Του αξίζει κάτι καλύτερο.

Και που ξέρεις καμιά φορά, μπορεί σε πέντε χρόνια να είναι σαν του Γιώργου.

........λέμε τώρα

θα ήθελα επίσης να σας ευχαριστήσω για τις όποιες συμβουλές σας.

Τελικά η παρέα σας είναι καταπληκτική

:lmao::lmao:

Link to comment
Share on other sites

Και θα ήθελα να συμπληρώσω εδώ, ότι απέσυρα το ενδιαφέρον μου για το ενυδρείο του Γιώργου. Τελικά προτίμησα να πάω σιγά-σιγά και να στήσω τον δικό μου ύφαλο.

Το θεώρησα πολύ κρίμα να αποτελέσει ο υπέροχος ύφαλος του Γιώργου το «πειραματικό» μου ενυδρείο. Του αξίζει κάτι καλύτερο. 

Και που ξέρεις καμιά φορά, μπορεί σε πέντε χρόνια να είναι σαν του Γιώργου.

........λέμε τώρα

θα ήθελα επίσης να σας ευχαριστήσω για τις όποιες συμβουλές σας.

Τελικά η παρέα σας είναι καταπληκτική

:lmao:  :rasp:

30922[/snapback]

Εκανες την καλυτερη κινηση κατα τη γνωμη μου με την εννοια οτι θα αποκτησεις ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ εμπειριες (και δυσκολιες) με το ξεκινημα νεου ενυδρειου οι οποιες θα σου χρειαζονται παντα, θα γνωριζεις καλυτερα το εξοπλισμο και το στησιμο του κτλ

Απο εκει και περα πραγματικα θα ηταν κριμα να παθουν ζημια τα ζωντανα του Γιωργου λογο απειριας (απολυτα λογικο να συμβει)...

Παμε τωρα να δουμε τι θα στησουμε :rasp::lmao:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ο κύβος ερίφθη. :lmao:

Εχθές πραγματοποίησα την πρώτη μου παραγγελία για το ενυδρείο.

Βεβαία η πρώτη είναι ένα βιβλίο αλλά μάλλον δεν μετράει. :rasp:

Παρήγγειλα λοιπόν την αντίστροφη όσμωσή μου από τον ro-man. Πιστεύω όταν με το καλό γυρίσω να με περιμένει.

:lmao:

Link to comment
Share on other sites

Εχθές πραγματοποίησα την πρώτη μου παραγγελία για το ενυδρείο.

Βεβαία η πρώτη είναι ένα βιβλίο αλλά μάλλον δεν μετράει.  :rasp:

Παρήγγειλα λοιπόν την αντίστροφη όσμωσή μου από τον ro-man. Πιστεύω όταν με το καλό γυρίσω να με περιμένει.

:lmao:

31120[/snapback]

Το βιβλιο μετραει και παραμετραει!!! Τα βιβλια, ιδιαιτερα για το θαλασσινο, ειναι οι σημαντικοτερες αγορες μας :rasp:

Μια χαρα ο RO-Man...και εγω απο εκει εχω παρει....

Καλη Αρχη :lmao:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το νερό μπήκε στο αυλάκι. ;)

Εχθές αγόρασα skimmer, το DOC 9010 της TUNZE, και μου ήρθε και η R/O από τον RO MAN. Σήμερα θα είναι έτοιμη και η βάση του ενυδρείου.

Από Δευτέρα δίνεται η παραγγελία για τις γυάλες.

Τελικά οι διαστάσεις του κυρίως ενυδρείο θα είναι 1,35 Χ 0,50 Χ 0,60 m και του sump περίπου 1,00 Χ 0,40 Χ 0,50.

Λέω να το ξεκινήσω σαν fish only για την αρχή, να δω πως θα πάω.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ευχάριστα τα νέα φίλες trelllos!!! :thumbup: Αν έχεις σκοπό (και να μην το έχεις τώρα θα σου έρθει αργότερα η όρεξη :thumbup:) να το κάνεις reef πρέπει να ξεκινήσεις να σκέφτεσαι κυκλοφορητές, βράχο, ψάρια reef safe και άλλα! Θα σου πω το αποτέλεσμα από προσωπική εμπειρία, στην αρχή σου φαίνεται βουνό και μετά παιχνιδάκι! Εγώ δεν ήμουν και στο φόρουμ να ανταλλάσω απόψεις/μαθαίνω, εσύ δε θα έχεις κανένα πρόβλημα και σύντομα θα έχεις ένα πολύ όμορφο ενυδρείο! :wacko: Αναμένουμε τις εξελίξεις και φωτογραφίες! ;)

Link to comment
Share on other sites

.... πρέπει να ξεκινήσεις να σκέφτεσαι κυκλοφορητές, βράχο, ψάρια reef safe και άλλα! ....

Σίγουρα θα γίνει reef. Βράχος θα μπει εξ αρχής ζωντανός (περί το 30 κιλά για αρχή), σε πρώτη φάση θα μπουν μάλλον δύο marea 3200 ή και τρεις. Το φωτιστικό μάλλον θα είναι κάποιο 6 Χ 54 Τ5. Βέβαια στη αρχή δεν θα ανάβουν και οι 6, αλλά για το μέλλον πιστεύω να είμαι καλυμμένος. Όσον αφορά τα ψάρια θα προσπαθήσω να κινηθώ εξ’ αρχής σε κάποια reef safe, (να δω πως θα χωρέσω κάποιο trigger).

Υ.Γ. Συγχαρητήρια για το IKS.

Εγώ δεν κέρδισα τίποτα. ;)

Link to comment
Share on other sites

καλό ξεκίνημα φίλε … και όλα θα πάνε καλά..

… καλορίζικα και τα καλούδια..

.. ανέβασε καμιά φωτογραφία να δούμε το νέο reef της παρέας .

. εγώ συμφωνώ με τον Γιώργο… καλό είναι να το ετοιμάσεις από τώρα για reef..

.. εμείς εδώ είμαστε να βοηθήσουμε.. .. τι υπερχείλιση θα κάνεις ?

καλή συνέχεια..

Link to comment
Share on other sites

.. τι υπερχείλιση θα κάνεις ?

Η υπερχείλιση θα είναι εσωτερική και θα είναι ένας γυάλινος πύργος, στην μία πίσω γωνία.

Θα ανεβάσω φωτώ το συντομότερο δυνατόν από τα καλούδια μου. Για τις γυάλες όμως θα πρέπει να περιμένω καμιά 15αριά μερούλες ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα Τρελε !! ;):thumbup: Συμφωνω σε ολα οσα αναφερεις παραπανω σχετικα με την πορεια που θα ακολουθησεις και το σχεδιασμο για μελλοντικη μετατροπη σε reef! Ετσι και αλλιως ενα fish only με ζωντανο βραχο ειναι υπεροχο! Απλα...ξεχνας θεραπειες με χαλκους και φαρμακα και ισως πρεπει να βαλεις στα σχεδια και μια καραντινα!

Περιμενουμε photos με τα καλουδια αλλα και με βημα-βημα την δημιουργια του ενυδρειου (Ναι θελουμε και Photos με σκετο νερο μεσα :thumbup: )...Οτι ερωτησεις εχεις εδω ημαστε και...

...θα χωρεσουμε και Trigger !! :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό συνονόματε το γέμισμα. Νιώθω την αγονία σου αφού όλοι μας έχουμε περάσει από το στάδιο της αναμονής....

Μια που πείρε το αυτί μου Trigger να σου φτιάξω την διάθεση με τα καλά μαντατα.Υπαρχουν 3-4 που ενώ ανήκουν στην οικογένεια των trigger -υποοικογενεια Xanthichthys και είναι reef safe.

Για να σου ανοίξω την όρεξη ;)

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=533

Link to comment
Share on other sites

Τα συγχαρητήριά μου Θανάση για τις υπεύθυνες επιλογές σου.

Καλή συνέχεια και καλή επιτυχία, που πιστεύω είναι δεδομένη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...