Jump to content

Pseudotropheus Demasoni


Recommended Posts

αν ναι ποσα μπαινουν σε 180 λιτρα????(species tank)

(αναλογια m/f) μου αρεσουν παρα πολυ και τωρα που θα μου δωσουν ενυδρειο 180 λιτρων (μετα τις εξετασεις) λεω να βαλω αυτα τα πανεμορφα ψαρακια

Υ.Γ.

εχω ακουσει οτι ειναι πολυ επιθετικα ψαρια αν βαλω και εναν

Synodontis multipunctata (η καπιων του ιδιου ιδους) θα εχω προβλημα?

http://www.planetcatfish.com/catelog/speci...p?species_id=95

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Σπύρο καλώς ήρθες στην Αφρικάνικη πλευρά του φόρουμ.

Τα P. Demasoni ανήκουν στην οικογένεια των mbuna και χαρακτηριστικό τους γνώρισμα είναι η έντονη επιθετικότητα τους. Γι'αυτό τον λόγο τα βάζουμε ως μοναδικό είδος στο ενυδρείο μας (species tank) και σε κοπάδι των 10 περίπου ατόμων έτσι ώστε η επιθετικότητα να μοιράζεται σε πολλά άτομα. Αυτό από μόνο τους μας πάει σε αρκετά λίτρα και άποψη μου είναι ότι για μια τέτοια ομάδα απαιτείται ενυδρείο περίπου 300 λίτρων.

Μπορείς όμως να φιλοξενήσεις τα Demasoni στο ενυδρείο σου που είναι 180 λίτρα, με την προϋπόθεση να βάλεις ένα χαρέμι του 1 αρσ. +3 θηλ. και να παρακολουθήσεις πως θα πάνε στην πορεία. Κανείς δεν μπορεί να σου πει με σιγουριά αν θα δουλέψει αυτή η σύνθεση σε αυτά τα λίτρα, καθώς θα παίξει ρόλο ο χαρακτήρας των ψαριών αλλά και το στήσιμο που θα κάνεις.

Αν θέλεις πραγματικά να δεις τον χαρακτήρα αυτών των ψαριών, η μεγάλη ομάδα και το μεγαλύτερο ενυδρείο είναι μονόδρομος. Από την άλλη θα παρακολουθούσα με ενδιαφέρον πως θα εξελιχθεί ένα χαρέμι στα λίτρα σου, οπότε θα περιμένω την εξέλιξη αν το αποφασίσεις να προχωρήσεις. Καλή συνέχεια.

;)

Link to comment
Share on other sites

Η συμβουλη του καρυδα ειναι συμαντικη.

Από κει και περα θα σου πω ότι το ίδιο επιχείρημα ήθελα να κανω κι εγω και το ειχαμε συζητησει με τους αφρικανους και εδω μεσα και στις συναντησεις.

Το κοινο μας ειναι οτι κι εγω ηθελα να το κανω σε ενυδρειο με 1μετρο μηκος.

Τοτε εγω υπολογισα για 5-6 ψαρια. Απλα για να μπορεσω διακρινω 1-2 αρσενικα μεσα στο ενυδρειο του pet shop ήταν αδυνατο!!!

Ακόμα και ο pet shoper μου ειπε οτι ΔΕ μπορει.

Οπόττε μου δυσκόλευε το "πειραμα" που ηθελα να κάνω δοκιμαζωντας τα ψαρια αυτα σε λιγοτερα από οσα χρειάζονται λίτρα.

ΒΕβαια.... ήξερα εξαρχής ότι θα έδινα 25€για το κάθε ψαρι... και στην περίπτωση που γινοταν πανικός και ΔΕ μπορουσα να συμβιώσουν... θα τα χαριζα τα ψαρια αυτα πίσω στο pet shop.

Υ.Γ. Τα γουσταρω αυτα τα διαβολοψαρα... ;)

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με όσα ανέφερες ο Κώστας(karydas).Προσωπικά θα τα χαρακτήριζα''οι δολοφονοι με το αγγελικο πρόσωπο''.

Πάντως τα ψάρια θα τα βρεις σχετικά ευκολα στην αγορά.Καλη συνέχεια. ;)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για ις απαντησεις

καταρχην το ενυδρειο ειναι 80 εκ μηκος 50 εκ υψος και 40 πλατος

θα το συζητησω με τα υπολειπα μελη της οικογενιας για ανα ποφασισουμε

(καθος υπαρχει περιπτωσει το ενυδρειο να γινει θαλασινο)

υπαρχει καπιο site που να εχει φωτογραφιες απο κιχλιδες και να λεει για ποσα λιτρα ειναι η καθε μια?

δεν με πειραζει αν ειναι στα αγγλικα!

Υ.Γ.

με demmasoni υπαρχει περιπτωσει να δω αναπαραγωγει???

Link to comment
Share on other sites

Λόγω ότι τα ψάρια της Αφρικής είναι στο μεγαλύτερο μέρος τους κυριαρχικά στην περιοχή τους, αυτό που μας ενδιαφέρει κυρίως είναι οι διαστάσεις του βυθού. Το μήκος του ενυδρείου είναι ο βασικότερος παράγοντας γιατί θα διεκδικηθεί και θα χωριστεί από τα κυρίαρχα ψάρια του ενυδρείου και τα υπόλοιπα θα πρέπει να έχουν χώρο και κρυψώνες για να αντιστέκονται στην επιθετικότητα τους. Το πρόβλημα στην δική σου περίπτωση δεν είναι τόσο τα λίτρα όσο τα 80 εκατοστά μήκος.

Τα ψάρια στην φύση ζευγαρώνουν και αναπαράγονται. Το αν θα κάνουν το ίδιο και στο ενυδρείο μας εξαρτάται από το αν θα τους παρέχουμε τις συνθήκες που χρειάζονται (χώρο, σωστή αναλογία αρσ/θηλ, συνθήκες νερού, τροφή κλπ).

Εδώ μπορείς να δεις ποια είδη από την ομάδα των mbuna μπορούν να φιλοξενηθούν με βάση το μήκος του ενυδρείου.

;)

Έγινε επεξεργασία - karydas
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για ις απαντησεις

καταρχην το ενυδρειο ειναι 80 εκ μηκος 50 εκ υψος και 40 πλατος

θα το συζητησω με τα υπολειπα μελη της οικογενιας για ανα ποφασισουμε

(καθος υπαρχει περιπτωσει το ενυδρειο να γινει θαλασινο)

υπαρχει καπιο site που να εχει φωτογραφιες απο κιχλιδες και να λεει για ποσα λιτρα ειναι η καθε μια?

δεν με πειραζει αν ειναι στα αγγλικα!

Υ.Γ.

με demmasoni υπαρχει περιπτωσει να δω αναπαραγωγει???

Εγω βασει των διαστασεων του ενυδρειου θα σε απογοητευσω.

Θεωρω οτι θα εχεις πολυ συντομα σοβαρο προβλημα.Το κυριαρχο θα εξαντλησει την εντονη επιθετικοτητα του

αμεσως στα υπολοιπα,και στο τελος θα μεινει μονο του.

Εγω θα εψαχνα για καποιο πιο ηπιου χαρακτηρα ειδος ψαριου!!

Έγινε επεξεργασία - Δίας
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βαλεις ενα χαρεμακι Multies και ενα ζευγαρακι Julies!!

Εναλλακτικα μπορεις να βαλεις ενα ζευγαρακι N.Brichardi!

Link to comment
Share on other sites

αποφασησα να βαλω μεσα 1m/3f demasoni (αν παω σε κιχλιδικο ενυδρειο) γιατι δεν μπορω να αντισταθω! ειναι πανεμορφα τα ατιμα!

αν δω οτι εχω προβληματα (φτου φτου φτου) τα ψαρια θα επιστραφουν και θα βαλω αλλες κιχλιδες ;)

Έγινε επεξεργασία - spyros-DH
Link to comment
Share on other sites

αποφασησα να βαλω μεσα 1m/3f demasoni (αν παω σε κιχλιδικο ενυδρειο) γιατι δεν μπορω να αντισταθω! ειναι πανεμορφα τα ατιμα!

αν δω οτι εχω προβληματα (φτου φτου φτου) τα ψαρια θα επιστραφουν και θα βαλω αλλες κιχλιδες ;)

Δοκιμασέ τα, αφού σου αρέσουν τόσο.

Όμως, θα τα παρακολουθείς συνέχεια.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να διακρινεις τα male απο τα female?

Link to comment
Share on other sites

ελπιζω να μπορει ο pet shopas

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

ΓΙα να μην ανοιξω αλλο θέμα ειπα να συνεχισω εδω. Εχω βαλει 6 demasoni μεσα στον ενυδρειο εδω και σχεδόν ένα μήνα. Κατοικουν μαζι με τα αλλα ψαρακια αρμονικα και δεν εχω πολλους τσαμπουκαδες.. Ξεχωριζει ομως ποιο ειναι το κυριαρχο demasoni μεταξυ τους.. και τωρα η ερώτηση.. Τα 4 ψαρακια απο τα 6 εχουν πολυ εντονα χρωματα και ειναι σε μήκος 4-5 εκατοστά. Μπορώ να ξεχωρίσω κάπως αλλίως τα θυληκά ή γέμισα το ενυδρείο με μπακουρια demasoni??

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολα ξεχωρίζεις! Συνήθως στην αναπαραγωγή καταλαβαίνεις! Αλλά τα αρσενικά είναι λίγο πιο ογκώδης και ελάχιστα πιο μεγάλα απο τα θηλικά!

Link to comment
Share on other sites

το λέω γιατι έχω ενα σκουροχρωμο με εντονα χρώματα που τρωει λιγο και καθεται συνεχεια στα βράχια. Ελεγα μήπως είναι θυληκο και δω μικρα τοσο σύντομα.Αλλος τρόπος να τα ξεχωρίσω δεν υπαρχει οποτε περιμενω τις ορέξεις τους..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...