Jump to content

Ερωτηση


ub52

Recommended Posts

Παιδια καλησπερα,ειμαι καινουργιος στο club αλλα εδω κ 6 μηνες ασχολουμε με τις αφρικανες.απο την τρελα μου εχω αλλαξει 3 ενυδρεια μεχρι τωρα κ τελικα εχω ενα 800λιτρα κα8αρα 2Χ55Χ82 κ μια γεννηστρα 50λιτρα.παρουσιασει 8α η8ελα πολυ να σασ κανω αλλα δεν ξερω πως να ανεβασω photo αν μου πει καπιος 8α σας κανω.Λοιπον η ερωτηση που εχω να σας κανω ειναι αν εχω προβλημα με το βαρος του ενυδρειου ειμαι στον 4οροφο κ υπολογιζω οτι ειναι γυρω στα 1400κιλα απο οτι ρωτησα 2 μηχανικους μου ειπαν οτι ειναι επικινδυνο γιατι σε εναν σεισμο μπορει να βρε8ει απο κατω το 8εμα ειναι οτι δεν 8ελω για καμμια περιπτωση να δωσω πισω το ενυδρειο κ ασ ειναι επικινδυνο,υπαρχει λυση να κανω κατι?περιμενω συμβουλεσ

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον! ;)

Πότε χτίστηκε η πολυκατοικία? Το ενυδρείο βρίσκεται κοντά σε δοκάρι ή προς το κέντρο της πλάκας?

Για φωτογραφίες: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=6409

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ σε σενα δυστηχως φιλε μου δεν ειναι σε δοκαρι αλλα κ ουτε στιν μεση της πλακας,η πολικατοικια ειναι 2 ετων καινουργια

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα φιλε μου να σηκώσεις κατευθειαν φώτο και οχι μεσα απο το facebook.Δεν έχουν ολοι λογαριασμό εκεί και έτσι δεν μπορούν να το δουν. ;)

Link to comment
Share on other sites

εχετε να μου προτινεται κατι για το βαρος του ενυδρειου κ αν ειναι επικινδυνο?

Link to comment
Share on other sites

Για ένα τόσο σοβαρό θέμα καλύτερα να εμπιστευτείς μόνο την γνώμη ενός ειδικού.

;)

Link to comment
Share on other sites

Ολοι θα σου απαντήσουν να συμβουλευτείς μηχανικό και καλύτερα το μηχανικό του κατασκευαστή για να μην τρέχεις με αντίγραφα σχεδίων, ξυλότυπων κοκ.

Χοντρικά πάντως, αν και σε αυτά τα πράγματα δεν χωράνε αστεία, παίζει ρόλο η πλάκα , ο οπλισμός της και η θέση του ενυδρείου. Αν η πλάκα είναι 26άρα με καλό οπλισμό και η θέση του ενυδρείου δεν απέχει πάνω από 1-1,5 μέτρο από δοκάρι ή κολόνα δεν έχεις πρόβλημα. Πόσοι όμως από εμάς ξέρουμε λεπτομέρειες για το σκελετό του κτιρίου μας;

Link to comment
Share on other sites

μου ειπε ενας μηχανικος οτι μπορει να στιριχτει πανω στο δοκαρι με αλουμινια κ κατι σκινια δεν πολυ καταλαβα ελπιζω να ισχυει αυτο κ να μην εχω καπιο προβλημα,το ενυδρειο πως σας φαινεται ?

Link to comment
Share on other sites

'Άνοιξε ένα καινούργιο θέμα και κάνε μας μια αναλυτική παρουσίαση με φωτογραφίες για να το δούμε όπως του αξίζει. Ένα παράδειγμα δες εδώ.

;)

Έγινε επεξεργασία - karydas
Link to comment
Share on other sites

Εχω περιπου ιδιο ενυδρειο με εσενα και κατοπιν συμβουλης του μηχανικου που μελετησε την πολυκατοικεια το τοποθετησα ακριβως διπλα σε δοκαρι και κολωνα,εδω και 7 χρονια δεν εχω κανενα προβλημα. Ειμαι στον τριτο οροφο και η πολυκατοικεια ειναι 8ετιας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...