Jump to content

New Fish In The Tank!


alexakos

Recommended Posts

Γειά σας "πολυγαλονάδες" ακουαρίστες!

Ειμαι ο "Αλεξάκο" όπως με γνωρίζουν οι φιλοι και έχω ένα φιλόδοξο σχέδιο...

να βρω για γυάλα (εχω ήδη στο μάτι ενα 200Χ80Χ80) και να φτιάξω ενα coral reef ενυδρείο.

Προυπολογισμός εργασίας σε είδος:

-1200 Λίτρα περίπου (κάτω από 2 μ. πλάτος και 80εκ. φάρδος δεν πέφτω.. το βάθος το διαπραγματευομαι)

-Φίλτράρισμα 4 sector sump (με 1. ζωντανό βράχο 2. σκιμμερ 3. magic mud 4. Κιχλίδα ανάρρωσης) περίπου στα 300 λιτρα + DSB μέσα στο ενυδρειο

-Φωτισμος στα 60,000 LUX ~ 10,000-12,000 Kalvin (est. 700W φωτισμού) αν γίνεται με LED ή λάμπες HQI.

Τωρα κατα πόσο θα χρειαστει Co2 + UV θα τα ακούσω απο την εμπειρία σας και την κατάσταση του ενυδρειου....

Προς το παρόν ψαχνω.... και χαίρομαι για το Project!

Link to comment
Share on other sites

καλωσορισες!!!!!!

απλα στο υψος που αναφερεις να ξερεις οτι οσο ποιο χαμηλο τοσο ποιο ευκολα και οικονομικα φωτιζεται.....οι περισσοτεροι με reef δεν πανε πανω απο 60 ποντους.....

δυσκολο και ακριβοσυντηρητο αυτο που θες να φτιαξεις!!μακαρι να το καταφερεις και να το χαρεις(και εμεις μαζι σου!)

καλα ποσταρισματα και καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην παρεα μας.Μου αρεσει το υψος που θες να δωσεις,αλλωστε και εμενα το υψος ειναι στους 70 ποντους. ;) Απλα να ξερεις οτι δυσκολευομαι λιγο με το υψος οποτε εσενα με τους 80 ποντους μπορει να μην ειναι ευκολο να κανεις καποιες εργασιες που ισως θες.

Link to comment
Share on other sites

καλωσορισες!!!!!!

απλα στο υψος που αναφερεις να ξερεις οτι οσο ποιο χαμηλο τοσο ποιο ευκολα και οικονομικα φωτιζεται.....οι περισσοτεροι με reef δεν πανε πανω απο 60 ποντους.....

δυσκολο και ακριβοσυντηρητο αυτο που θες να φτιαξεις!!μακαρι να το καταφερεις και να το χαρεις(και εμεις μαζι σου!)

καλα ποσταρισματα και καλη συνεχεια!

Παρα πολύ σωστος Χρηστο.

Υπολόγισε όμως τα 15 εκ μέσο όρο DSB του που θα "χασει" οφέλιμο βάθος... οποτε καθαρο το νερο θα είναι καπου στα 60εκ..

θα ανοιξω αργότερα ενα θέμα με τον φωτισμο...

προς το παρον.. ευχαριστω θερμά για το καλωσορισμα! Τι λετε.. προχοράμε στο ορεκτικο πιάτο?

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο,δεν υπολογισα το dsb!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...