Jump to content

O μονομάχος της Μαρίνας!


vag0s

Recommended Posts

Το ψάρι ανήκει σε φίλη μου, που το είχε αγοράσει απο πανηγύρι της περιοχής. Μόλις μου είπε ότι πήρε μονομάχο, το πρώτο πράγμα που την ρώτησα ήταν που τον είχε. Μου απάντησε ότι τον είχε σε ένα μεγάλο μπολ. Αμέσως της εξήγησα ότι κανένα ψάρι δεν ζει σε γυάλα και ότι πρέπει να πάρει ένα ενυδρειάκι 25 λίτρα. Μέχρι να το πάρει αποφάσισα να τον φιλοξενήσω εγώ, για να μην ταλαιπωρείται στο μπολ. Είχα και ένα ενυδρειάκι, το οποίο μόλις είχα κολλήσει μετά απο ράγισμα τζαμιού. Το συγκεκριμένο ήταν του vicious.

Μου τον έφερε σήμερα.

IMG_2328.jpg

Το ενυδρειάκι. (27 λίτρα)

IMG_2326.jpg

Στη θέση του.

IMG_2331.jpg

IMG_2332.jpg

Ευτυχώς που είχα αυτό το φίτρο. Το είχα ξεχάσει τελείως.

IMG_2333.jpg

Ξεκινώντας το πρόχειρο aquascape.

IMG_2334.jpg

Τέλος.

IMG_2339.jpg

IMG_2340.jpg

Μπόλι απο το μεγάλο.

IMG_2335.jpg

Προσαρμογή.

IMG_2337.jpg

Έτοιμος!

IMG_2345.jpg

Βγαλ΄ τε τα ψάρια απο τις γυάλες!

:)

Έγινε επεξεργασία - vag0s
Link to comment
Share on other sites

:):thumbup:
Link to comment
Share on other sites

Γρηγορο ναι, ασχημο οχι. :)

1. Ποσες μερες στεγνωσε η σιλικονη?

2. Στο μπολιασμα μπιχλα δεν εριξες? Μονο λιγο μακαρονι? (και αυτο πολυ καθαρο το βλεπω)

Link to comment
Share on other sites

Στο μπολιασμα μπιχλα δεν εριξες? Μονο λιγο μακαρονι? (και αυτο πολυ καθαρο το βλεπω)

Ενα αυτο που λεει ο Σπυρος...

και Δευτερο λαθος που εχεις τουλαχιστον με αυτα που βλεπω ειναι οτι εχεις ενα μονομαχο σε ενυδρειο χωρις καπακι... και αφου τον εχεις χωρις καπακι δεν φροντισες να κατεβασεις την σταθμη γυρω στους 8 ποντους...

Οι μονομαχοι πιδανε πολυ συχνα εξω απο το νερο.... φροντισε ή να βαλεις καπακι - καλυμμα λοιπον ή αλλιώς κατεβασε 8cm περιπου την σταθμη... :(:wacko:

Καλη συνεχεια Βαγγο, Πολυ καλο το στησημο και η δουλεια σου γενικοτερα... :):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Βαγγέλη, ωραίο στήσιμο έκανες. Παρακολούθησε τις μετρήσεις και φρόντισε για τα πιθανά άλματα του μονομάχου σου. Καλή συνέχεια.

:)

Link to comment
Share on other sites

Γρηγορο ναι, ασχημο οχι. :)

1. Ποσες μερες στεγνωσε η σιλικονη?

2. Στο μπολιασμα μπιχλα δεν εριξες? Μονο λιγο μακαρονι? (και αυτο πολυ καθαρο το βλεπω)

1.Δύο μέρες.

2.Όχι. Το ξέχασα τελείως. Λες να μην έπιασε;΄Ετσι όπως έχω τα υλικά από το φίλτρο είναι πολύ δύσκολο να πιάσει μπίχλα το μακαρόνι. Όλη μένει στο κάτω σφουγγάρι.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Βαλε μπολι απο το αλλο ενυδρειο σου.Α και βαλε και καμια φοτο του ενυδρειου και του μονομαχου. :):thumbup:

Για ποιο λόγο;

Link to comment
Share on other sites

1.Δύο μέρες.

2.Όχι. Το ξέχασα τελείως. Λες να μην έπιασε;΄Ετσι όπως έχω τα υλικά από το φίλτρο είναι πολύ δύσκολο να πιάσει μπίχλα το μακαρόνι. Όλη μένει στο κάτω σφουγγάρι.

:)

1. Η σιλικονη θελει πιο πολλες μερες στεγνωμα. Ας ελπισουμε να μην υπαρξει προβλημα.

2. Σε αλλες συνθηκες θα ηταν βασικο να υπηρχε μπιχλα απο τα σφουγγαρια. Τωρα ομως με ενα ψαρι δεν τρεχει τιποτα.

ροσοχη στο ταισμα τις πρωτες μερες και εχε το νου σου μηπως 1 στο εκατομμυριο θολωσει το νερο (ασπρη θολουρα), κακο σημαδι.

Link to comment
Share on other sites

1. Η σιλικονη θελει πιο πολλες μερες στεγνωμα. Ας ελπισουμε να μην υπαρξει προβλημα.

2. Σε αλλες συνθηκες θα ηταν βασικο να υπηρχε μπιχλα απο τα σφουγγαρια. Τωρα ομως με ενα ψαρι δεν τρεχει τιποτα.

ροσοχη στο ταισμα τις πρωτες μερες και εχε το νου σου μηπως 1 στο εκατομμυριο θολωσει το νερο (ασπρη θολουρα), κακο σημαδι.

Ok.

:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...