Jump to content

Οι Tanganyika μου!


Recommended Posts

λοοοοοοιπον.

#γυαλα*80 λιτρων

#φωτισμος*1χ18 watt arcadia lamp + ακροφυσια αλλα το ballast σαν πατενταδορος το εχω ξεχωριστο σε αλλο μερος μακρια απο το ενυδρειο και μεσα σε ψυκτρα διοτι ειναι ενα απλο και οχι καποιας εταιριας.

#φιλτρανση*εχω υπεραρκετη αφου παιζει ενα 2215 με 2/4 substart,1/4 siporax και κατω κατω για να εχω καθαρο βιολογικο υλικο εχω eheim fix το οποιο καθαριζεται καθε μηνα.

#θερμαντηρας*sera τεθωρακισμενος με πλαστικα o οποιος βρισκοταν σε oscar παλαιωτερα και γιατι ειναι λιγο ατσουμπαλα επιλεκτηκε ο συγκεκριμενος.(150 watt)

#Απο ζωντανα ξερω πως θα ακουσω μπινελικια αλλα τα ψαρακια τα εχω απο γονους περιπου 2 χρονια και δεν θελω να τα αποχωριστω.Εχουμε ενα leleupi yellow,εναν tropheus duboisi,εναν tropheus moori,δυο brichardi,εναν συνοδοντη αγνωστου πατρος :) και εναν leopard pleco μωρο γιατι ο παλιος ειχε γινει 20 cm και επρεπε να δωθει.Το μαξιμουμ μηκος ειναι 4,3 cm το leleupi.

#απο φυτα εχω δυο βαλισνεριες τις οποιες και κλαδευω μια φορα στις 2 βδομαδες γιατι γινεται ζουγκλα παροτι κλαδευουν και τα ψαρακια μου.

#διακοσμιση εχω carat 6 8 κιλα και τα κλασσικα τανγκανιακα βοτσαλα σε μια ομορφη μορφη.

Έγινε επεξεργασία - saradoulis
Link to comment
Share on other sites

Παραθετω μερικες φοτογραφιες και περιμενω να ακουσω το σωστο σχολιο οτι δεν κολλανε αλλα αφου δεν πλακονονται και δεν εχω καποιο θεμα να μην τα αφησω ρε παιδια?

post-17271-1274662025_thumb.jpg

post-17271-1274662289_thumb.jpg

post-17271-1274662366_thumb.jpg

post-17271-1274662459_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Oι φοτο ειναι παρμενες απο το πλαι του ενυδρειου.Παντως απο ποζα σκιζουν :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε saradoulis, κανείς δεν μπορεί να σου πει κάτι διαφορετικό από αυτό που ήδη ξέρεις, δηλαδή ότι τα ψάρια σου είναι ασύμβατα μεταξύ τους και πολλά για τα 80 λίτρα του ενυδρείου σου.

Αρχικά έχεις στο ενυδρείο κιχλίδες με διαφορετικές διατροφικές συνήθειες. Έχεις τα tropheus που είναι herbivorous και τα brichardi και leleupi που είναι carnivorous. Τι τροφή τα ταϊζεις; Αν δίνεις πρωτεΐνη τα tropheus σύντομα θα αποκτήσουν bloat και θα τα χάσεις. Αν από την άλλη δίνεις φυτικές τροφές, τα υπόλοιπα θα χάσουν το χρώμα τους και πιθανότατα θα αρρωστήσουν σύντομα. Επίσης τα tropheus είναι κοπαδόψαρα με άκρως επιθετική συμπεριφορά που όταν μεγαλώσουν δεν θ'αφήσουν τίποτα όρθιο.

Η πρόταση μου είναι να δώσεις άμεσα τα tropheus, το leleupi και τον pleco και να κρατήσεις τα brichardi ειδικά αν αποδειχθούν ζευγάρι και ίσως και τον synodontis αν και μεγαλώνοντας θα στριμωχθεί και αυτός. Ελπίζω να κάνεις το καλύτερο για τα ψάρια σου. Καλή συνέχεια.

:)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε saradoulis, κανείς δεν μπορεί να σου πει κάτι διαφορετικό από αυτό που ήδη ξέρεις, δηλαδή ότι τα ψάρια σου είναι ασύμβατα μεταξύ τους και πολλά για τα 80 λίτρα του ενυδρείου σου.

Αρχικά έχεις στο ενυδρείο κιχλίδες με διαφορετικές διατροφικές συνήθειες. Έχεις τα tropheus που είναι herbivorous και τα brichardi και leleupi που είναι carnivorous. Τι τροφή τα ταϊζεις; Αν δίνεις πρωτεΐνη τα tropheus σύντομα θα αποκτήσουν bloat και θα τα χάσεις. Αν από την άλλη δίνεις φυτικές τροφές, τα υπόλοιπα θα χάσουν το χρώμα τους και πιθανότατα θα αρρωστήσουν σύντομα. Επίσης τα tropheus είναι κοπαδόψαρα με άκρως επιθετική συμπεριφορά που όταν μεγαλώσουν δεν θ'αφήσουν τίποτα όρθιο.

Η πρόταση μου είναι να δώσεις άμεσα τα tropheus, το leleupi και τον pleco και να κρατήσεις τα brichardi ειδικά αν αποδειχθούν ζευγάρι και ίσως και τον synodontis αν και μεγαλώνοντας θα στριμωχθεί και αυτός. Ελπίζω να κάνεις το καλύτερο για τα ψάρια σου. Καλή συνέχεια.

:)

εχω βαλει ηδη αγγελια :thumbup: για ολα τα ψαρια.Ενα ζευγαρι labido μπορω να φιλοξενησω?

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα τισ τροφες ταιζω τα παντα.Αρτεμια,μισις,σπιρουλινα,tropical vegetable diet,tropical tanganyika και αλλες πολλες οποτε τα καλυπτω ολα και τα εχω και 2 χρονια συνεπως ειναι και προφανες.

Link to comment
Share on other sites

Τα labidochromis caeruleus μπαίνουν σε χαρέμια τους ενός αρσενικού με τρεις ή τέσσερις θηλυκές. Δυστυχώς θέλουν περισσότερα λίτρα και θα έλεγα ελάχιστο μήκος ενυδρείου το ένα μέτρο.

Θα πρότεινα να κοιτάξεις πετρόψαρα από την λίμνη Τανγκανίκα που μπαίνουν σε ζευγάρια πχ Brichardi, Julidochromis transcriptus ή κάποιο είδος απο τα κοχυλόψαρα της ίδιας λίμνης πχ N. multifasciatus.

:)

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα τισ τροφες ταιζω τα παντα.Αρτεμια,μισις,σπιρουλινα,tropical vegetable diet,tropical tanganyika και αλλες πολλες οποτε τα καλυπτω ολα και τα εχω και 2 χρονια συνεπως ειναι και προφανες.

Εσύ μπορεί να ταΐζεις τα πάντα, αλλά κάποια από τα ψάρια σου δεν κάνει να τρώνε τα πάντα. Τα tropheus με tropical tanganyika, artemia και mysis δεν έχουν καμία ελπίδα.

:)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε saradoulis ο Κωστής με κάλυψε απόλυτα σε όλα αλλά επειδή η επανάληψη είναι η μήτηρ της γνώσης :) επέτρεψε μου να επαναλάβω ότι:

α) Tropheus και αρτέμια και γενικότερα τροφές με υψηλή ζωική πρωτεϊνη είναι συνδυασμός που σκοτώνει. Τα tropheus εκτός από πρασινάδες διαφόρων τύπων τα ταΐζουμε με shrimp mix για τη συνολική ενίσχυση της καλής τους υγείας και τίποτα άλλο (κατά κοινή παραδοχή αλλά και σύμφωνα με τον Konings). Το θέμα δεν είναι απλά να τα καλύπτεις όλα, το θέμα είναι ότι μερικά πράγματα δεν κάνει να τα τρώνε.

β) Τα λίτρα είναι λίγα για οτιδήποτε εκτός από πετρόψαρα ή κοχυλόψαρα της Tanganyika όπως άλλωστε ανέφερε ο Κώστας.

Είμαι σίγουρος ότι θα κάνεις το καλύτερο για τα ψάρια σου μετά από όλα αυτά :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

τα εχω και 2 χρονια συνεπως ειναι και προφανες.

Ξέχασα επίσης να σχολιάσω το παραπάνω, πάντα καλοπροαίρετα, ότι το γεγονός ότι ζούνε δύο χρόνια έτσι δεν είναι καθόλου προφανές δυστυχώς για τίποτα και ούτε αποδεικνύει κάτι. Απλά ζουν για δύο χρόνια. Δυνητικά πόσο μπορούν να ζήσουν, τι συμπεριφορές μπορούν να δείξουν, ποια είναι τα χρώματά τους όταν νοιώθουν και ζουν σε περιβάλλον που ταιριάζει με τα γονίδιά τους, πως ανταποκρίνονται όταν τρέφονται σωστά κλπ κλπ

Σκέψου τα λιγάκι όλα αυτά, όλες οι συμβουλές είναι ΠΑΝΤΑ καλοπροαίρετες

:)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ saradoulis καλώς ήλθες ,με πρόλαβαν και καλά έκαναν οι αγαπητοί συνάδελφοι πιο πάνω.Δεν θα γράψω τίποτα άλλο απλά ακολούθησε τις οδηγίες που γράφτηκαν πιο πάνω και ευχαρίστως τα λέμε ξανά.

:)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον 1000 ευχαριστω για τα σχολια και οπως τα βλεπω παω για transcriptus..Παιζουν γεννες ευκολα?Ηθελα labido διοτι συνεχεια γενουν και αυτος ο γονος και τα μωρα μεσα στο ενυδρειο με τρελενουν.

Link to comment
Share on other sites

Θα σε παρακαλούσα να μας δώσεις τις διαστάσεις του ενυδρείου σου και ακόμα λίγες φωτο πανοραμικές.

:)

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο ειναι 60χ35χ40.Πανοραμικες φωτογραφιες δεν υπαρχει λογος να μπουν αφου το aquascape θα αλαξει με τα καινουργια ψαρακια.

Link to comment
Share on other sites

Μια αλλη ιδεα ειναι να κρατησω τον leleupi και να ασχολιθω μονο με αυτους μιας και το τελικο τους μεγεθος ειναι 10 cm στη φυση σε ψαρια ηλικιας 4+ χρονων.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο ειναι 60χ35χ40.Πανοραμικες φωτογραφιες δεν υπαρχει λογος να μπουν αφου το aquascape θα αλαξει με τα καινουργια ψαρακια.

Αγαπητέ saradoulis το ενυδρείο αυτό γινεται ενα πολύ όμορφο με κοχυλόψαρα Ταγκανίκα.Δεν θα πρότεινα σε αυτο το μήκος συνδυασμό κοχυλόψαρων και πετρόψαρων όπως τα julies.

Θα έλεγα λοιπόν να κάνεις ενυδρείο με multi θα ευχαριστηθείς συμπεριφορές και γέννες αλύπητες.

Μπορείς λοιπόν να βάλεις ενα χαρέμι multi ας πούμε 5 ψαράκια .

Οσον αφορά τα leleupi θα έλεγα οτι χρειάζονται μεγαλύτερο ενυδρείο λόγω της συμπεριφοράς τους.

:)

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα λοιπόν να κάνεις ενυδρείο με multi θα ευχαριστηθείς συμπεριφορές και γέννες αλύπητες.

Μπορείς λοιπόν να βάλεις ενα χαρέμι multi ας πούμε 5 ψαράκια .

Οσον αφορά τα leleupi θα έλεγα οτι χρειάζονται μεγαλύτερο ενυδρείο λόγω της συμπεριφοράς τους.

:)

Προσοχή στο θέμα συμπεριφορά και μήκος ενυδρείου,όπως και προαναφέρθηκε.Διαφορετικά θα υπάρξουν προβλήματα...

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή στο θέμα συμπεριφορά και μήκος ενυδρείου,όπως και προαναφέρθηκε.Διαφορετικά θα υπάρξουν προβλήματα...

:)

Διαβαζωωωωωωωωω και προσπαθω να καταληξω καπου. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλω το θεμα να κλισει η να μεταφερθει στις κιχλιδες αμερικης καθως αποφασισα να ασχολιθω με σκαλαρια.. :)

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα κλειδώνει και μπορείς να ανοίξεις καινούργιο θέμα εκεί που σε ενδιαφέρει.

Καλή επιτυχία όπυ και να πας και μην ξεχνάς η Αφρική είναι εδώ.

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...