Jump to content

ανεμιστηρακια ενυδρειου


Recommended Posts

θα ηθελα να μαθω την λειτουργια τον ανεμιστιριων στο ενυδρειο,

ειναι για να κατεβαζουν την θερμοκρασια στο ενυδρειο?

ειναι για να βγαζουν το ζεστο αερα που προκαλουν η λαμπε?

κατεβαζουν την θερμοκρασια τα εν΄λογο ανεμιστηρακια?

Μου προτινεται κατι συγκεκρισμενο?

Έγινε επεξεργασία - ΣΕΡΑΦΕΙΜ ΜΑΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Κατεβαζουν την θερμοκρασια του νερου στο ενυδρειο.

μου προτινεις κατι?κατι που εχεις ξαναδουλεψεις?

Link to comment
Share on other sites

μου προτινεις κατι?κατι που εχεις ξαναδουλεψεις?

Τα λιτρα σου ειναι πολλα για να δοκιμασεις ανεμηστηρκια.

Θα εχεις και παρα πολυ εξατμηση και πολυ θόρυβο και μαλλον ΔΕ θα κανεις και δουλεια!! :wacko:

Η λυση σε τετοια λίτρα ειναι μαλλον μονοδρομος και λέγεται chiller... :bowdown:

Δεν ξερω τι ποικιλια για ψυκτικό μηχανημε έχει στην Κυπρο... αλλα ξερω οτι εχει φθηνο ρευμα!!!

ΑΗΚ... power!!! :):thumbup::(

Link to comment
Share on other sites

Τα λιτρα σου ειναι πολλα για να δοκιμασεις ανεμηστηρκια.

Θα εχεις και παρα πολυ εξατμηση και πολυ θόρυβο και μαλλον ΔΕ θα κανεις και δουλεια!! :wacko:

Η λυση σε τετοια λίτρα ειναι μαλλον μονοδρομος και λέγεται chiller... :bowdown:

Δεν ξερω τι ποικιλια για ψυκτικό μηχανημε έχει στην Κυπρο... αλλα ξερω οτι εχει φθηνο ρευμα!!!

ΑΗΚ... power!!! :):thumbup::(

ξεχασα να αναφερω ειναι για το μικρο ενυδρειο τον 270λιττρο
Link to comment
Share on other sites

ξεχασα να αναφερω ειναι για το μικρο ενυδρειο τον 270λιττρο

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις 4 ανεμιστηράκια 12cm.

2 να φυσάνε αέρα προς τα μέσα και 2 προς τα έξω.

Πιστεύω ότι θα κάνεις δουλειά.

Καλύτερα είναι να βάλεις και ένα controller τύπου elliwel.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο δικό μου (260 λίτρων) έβαλα 3 των 6cm μόνο και μόνο για να αποβάλουν τη θερμότητα που δημιουργούν οι λάμπες.. (φυσάνε προς τα έξω δηλαδή).. αλλά έβαλα και έναν 12 cm στο refougium ο οποίος όντως κάνει δουλειά...όταν ζεστάνει ακόμη πιο πολύ ο καιρός θα βάλω ακόμη έναν.

'Όλοι οι ανεμιστήρες είναι συνδεδεμένοι με τον eliwell

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Λοιπον για να μην ανοιξω αλλο θεμα γιατι περι ανεμιστήρα αφορά , σημερα πηγα στο praktiker και πηρα αυτον

Με μανταλακι τον επιασα στο πλαινο του καπακιου , ειναι παναλαφρος και ουτε καθολου κραδασμους να κανει το ενυδρειο , απολύτως τιποτα !!!!!!!!!!

Πολυ δυνατος με δυο ταχυτητες , βολικο μεγεθος , και τον συνδεσα με ελεκτη που τον εχω στους 26 με +-0,4 , πηρε μπροστα στους 26,4 και μου πηγε την θερμοκρασια στους 25,6 μεσα σε 40 λεπτα σε 280 λιτρα ενυδρειο !!!!!!!!

Και αλλες χρονιες ταλαιπωρούμαι με ανεμιστιρακια PC που αλλα καιγονται και ιστοριες !!

Τρομερος λοιπον , βολικος με το μανταλακι , περνει κλίση να τον πατε κοντα στην επιφανια (αλλα με τοσο αερα που βγαζει δεν υπαρχει λογο για πολυ πολυ κοντα) και το σπουδαιοτερο ειναι πουπουλο απο βαρος για να στιριχθει χωρης κανενα προβλημα στο τζαμι η στο καπακι με το μανταλακι του.

Και να ρωτησω και κατι , τον εχω βαλει στην μια ακρη του ενυδρειου , θα ειναι καλο να βαλω στην αλλη ακρη αλλον ενα μικρο του pc να βγαζει αερα προς τα εξω η ειναι χειροτερα ?

Έγινε επεξεργασία - aquamimis
Link to comment
Share on other sites

Aquamimis αν εχεισ ανοιχτο το καπακι λογικα δεν χρειαζεσαι ανεμιστηρακι για να βγαζει τον αερα προς τα εξω . Βγαινει απο μονος του. Σωστα τα λεω εμπειροτεροι ;;;

Ψηνομαι γι αυτον τον ανεμιστηρα αν οντως κανει δουλεια. Τον εχεις στηριξει εντελως πανω στο ενυδρειο κι εχεις ανοιχτο καπακι ; Δεν φοβασαι καμια στραβη ; (φτου φτου μακρια !)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον για να μην ανοιξω αλλο θεμα γιατι περι ανεμιστήρα αφορά , σημερα πηγα στο praktiker και πηρα αυτον

Αυτόν έχω και εγώ στο γλυκό και ειμαι απόλιτα ευχαριστημένος για το αλμυρό εχω αυτον

http://www.grotech-aquarientechnik.de/product_info.php/info/p17_Cool-Breeze-2-fan-cooler.html

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο ειναι 100x40 και το καπακι ειναι σε δυο φετες , μια 100x15 και μια 100x25 η οποια εχει και τις λαμπες , εχω αφερεσει την μικρη φετα και εχω πιασει απο πλαι τον ανεμιστηρα και του εχω δωσει κληση προς το ενυδρειο , βεβαια θα τον φτιαξω καλυτερα προχειρα τον εβαλα.

Στραβη σε τι , να πεσει μεσα ....? καλα αν δεις το μανταλακι που εχει θα καταλαβεις , επιασα το δαχτυλο μου και μου το τσακισε !!! :lol: ουτε μια στο εκατομυριο να φυγει , τι αλλη στραβη δηλαδη ?? να παρει υγρασια χλωμο γιατι δεν τον εχω κοντα στην επιφανεια , εκει που τον εχω βαραει ολη τη μερια του ενυδρειου , γηνεται χαμος απο αερα !!!

Στην πισω φετα καπακι υπαρχει και μια μεγαλη τρυπα , ακομη και απο κει βγαινει αερας , οποτε καλα λες ισως ειναι περιτο να βαλω μικρο να βγαζει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτόν έχω και εγώ στο γλυκό και ειμαι απόλιτα ευχαριστημένος

Τον εχεις στηριξει πανω στο καπακι και το εχεις ανοικτο;

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο ειναι 100x40 και το καπακι ειναι σε δυο φετες , μια 100x15 και μια 100x25 η οποια εχει και τις λαμπες , εχω αφερεσει την μικρη φετα και εχω πιασει απο πλαι τον ανεμιστηρα και του εχω δωσει κληση προς το ενυδρειο , βεβαια θα τον φτιαξω καλυτερα προχειρα τον εβαλα.

Στραβη σε τι , να πεσει μεσα ....? καλα αν δεις το μανταλακι που εχει θα καταλαβεις , επιασα το δαχτυλο μου και μου το τσακισε !!! :lol: ουτε μια στο εκατομυριο να φυγει , τι αλλη στραβη δηλαδη ?? να παρει υγρασια χλωμο γιατι δεν τον εχω κοντα στην επιφανεια , εκει που τον εχω βαραει ολη τη μερια του ενυδρειου , γηνεται χαμος απο αερα !!!

Στην πισω φετα καπακι υπαρχει και μια μεγαλη τρυπα , ακομη και απο κει βγαινει αερας , οποτε καλα λες ισως ειναι περιτο να βαλω μικρο να βγαζει.

Ευχαριστω για την απαντηση . Θα το επιχειρισω μαλλον , χαμενος δεν θα παει στο κατω κατω!!

Απο εξατμιση πως παει;

Στραβη εννοω και το βαρος που πεφτει στο τζαμι του ενυδρειου μηπως ειναι επικινδυνο .

Link to comment
Share on other sites

στο καπακι το ξυλινο τον εχω πιασει , και αστο απο βαρος ειναι πουπουλο , το ζυγισα σε ακριβιας ζυγαρια ακριβως ειναι με το μανταλι στα 408 γραμ !!!!!!!!

Εδω πριν φτιαξω το sump κρεμοταν 1,5 χρονο το σκιμερ που ηταν γομαρι και με τοσο νερο μεσα , στον ανεμιστιρα θα την ακουσει το γυαλι ???

Να και φωτο πως τον εχω βαλει , βεβαια θα του φτιαξω και καποια βασουλα να πιαστει το μανταλακι παραλληλα με το ενυδρειο ωστε να σταθει σχεδον ορθιος και να του δωσω κλιση με την βιδουλα που εχει.

Απο εξατμιση θα δουμε στο μελλον , παντως εμενα με βολευει και εξατμιση για να μπαινει και φρεσκο νερο στο ενυδρειο !!

Ααααα και ειναι μονο 6watt !!!!!!!!

post-49296-0-69282000-1335959745_thumb.jpg

post-49296-0-38056000-1335959753_thumb.jpg

post-49296-0-50915700-1335959761_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - aquamimis
Link to comment
Share on other sites

Τον εχεις στηριξει πανω στο καπακι και το εχεις ανοικτο;

το εχω στηριξει πανω στο τζαμι.Καπακι το εχω βγαλει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To ανεμιστηράκι είχα βάλει και ο Andreas kika και σε κάποια φάση του έπεσε μέσα με αποτέλεσμα να του καταστραφεί όλη η βιολογία.

Ευτυχώς σε ζωντανά δεν είχε απώλειες.... αλλά η ζημιά έγινε.. Προσοχή λοιπόν με τα 220 και μ αυτόν τον τρόπο στήριξης.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

To ανεμιστηράκι είχα βάλει και ο Andreas kika και σε κάποια φάση του έπεσε μέσα με αποτέλεσμα να του καταστραφεί όλη η βιολογία.

Ευτυχώς σε ζωντανά δεν είχε απώλειες.... αλλά η ζημιά έγινε.. Προσοχή λοιπόν με τα 220 και μ αυτόν τον τρόπο στήριξης.

Άλλη μια φορά για να το εμπεδώσουμε. Το ηλεκτρικό ρεύμα είναι πολύ επικίνδυνο. Καλό είναι να αποφευγουμε τις συσκευές των 220V αν δεν έχουν τις κατάλληλες προδιαγραφές.

Link to comment
Share on other sites

Μου θυμιζεις κατι που είχα κανει εγω πριν....... 3 χρόνια οταν μου καηκαν ολα τα ανεμηστηρακια απο overload.

DSCI0372.jpg

DSCI0369.jpg

Link to comment
Share on other sites

παιδιά οι θερμοκρασίες ανεβαίνουν σιγά σιγά και ήδη είδα αύξηση κατα ένα βαθμό την θερμοκρασία απο 26 - 27.

επειδή ειδα στο φορουμ τις λύσεις με τα ανεμιστηράκια... αλλά ρε παιδιά αυτές θέλουν και κάποιες γνώσεις ηλεκτρολογίας και γενικά διαθέσιμο χώρο στο ενυδρείο... ολοι οι υπόλοιποι τι κάνουμε;

Η λύση αυτή με τον ανεμιστήρα έχει αποτελέσματα σε δύσκολες θερμοκραςσίες του Αυγούστου;

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα με τα λίτρα του ενυδρείου, θα έχεις και τα αντίστοιχα αποτελέσματα... αν έχεις κανένα θηρίο μη περιμένεις και πολλά.

Σε ενυδρεία μέχρι και 200+ λίτρα ένας συνδυασμός με ανεμιστήρες θα κάνουν δουλειά.

Αν κάνεις μια έρευνα μέσα στις σελίδες του φόρουμ θα ανακαλύψεις διάφορες λύσεις.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!ξερετε περιπου με ανεμιστηρακια ποσους βαθμους μπορουμε να ριξουμε?εχω 60 λιτρα και ελεγα για 3 -12cm.2 μεσα ενα εξω!θα κανω τιποτα?εχω απο τωρα 28-29 βαθμους!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!ξερετε περιπου με ανεμιστηρακια ποσους βαθμους μπορουμε να ριξουμε?εχω 60 λιτρα και ελεγα για 3 -12cm.2 μεσα ενα εξω!θα κανω τιποτα?εχω απο τωρα 28-29 βαθμους!

υπερβολη, εγω με ενα 8αρι σε 60λτ περσι την εβγαλα μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

υπερβολη, εγω με ενα 8αρι σε 60λτ περσι την εβγαλα μια χαρα.

θυμασαι ποσους βαθμους εριχνε?

Link to comment
Share on other sites

Κάνουν δουλειά και έχει για όλα τα βαλάντια απο ιδιοκατασκευές μέχρι τα profilux που είναι φούλ αλουμίνιο.Θα σε συμβούλευα να τα δουλεύεις με κάποιο χρονοδιακόπτη ή στην καλύτερη περίπτωση σε κάποιον κοντρόλερ θερμοκρασίας για να μην δουλεύουν συνέχεια.Πρέπει να προσέξεις όμως και την εξάτμηση που θα είναι μεγαλύτερη.Πόσους βαθμούς και σε πόσο χρόνο ρίχνουν δεν μπορώ να σου πώ γιατί διαφέρουν απο κατασκευή σε κατασκευή και στην ποιότητα του κάθε ανεμιστήρα.Ρίξε την φωτοπερίοδο και σε ώρες που δεν θα έχει τόσο ζέστη(απόγευμα που δεν βαράει 40άρια έξω μέχρι αργά).Και κάτι τελευταίο και τους 3 ανεμιστήρες να φυσάνε μέσα στο ενυδρείο είναι καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια και εγω με ένα 55αρι είμαι. Τι επιλογές έχω απο έτοιμες λύσεις χωρίς να δώσω και πολλα λεφτά... Που δεν πιστεύω ότι χρειάζονται για αυτα τα λίτρα;

Μπορω να βρω σύστηματα με ανεμιστηράκια σε pet shop? η μπορω να βάλω και έναν ανεμιστήρα να χτυπάει κάποιες ώρες που ανάβουν και οι λάμπες...

Έχω απο τώρα 27-28 όταν δουλεύει και η λαμπα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...