Jump to content

Diy C02


Recommended Posts

Τσεκαρε για διαρροη αεριου στον αερα.

Εγω εκανα το παρακατω πριν το τοποθετησω στο ενυδρειο.

Ξεβιδωσα το καπακι απο το μπουκαλι, το σκουπισα, το εφαρμοσα στα χειλια μου (σαν να ηταν το στομα μου το μπουκαλι), και εκλεισα την τρυπα στην αλλη ακρη του σωληνα, με το δαχτυλο μου.

Μετα φυσηξα και αφου δεν εβγαινε αερας απο πουθενα καταλαβα οτι ηταν αεροστεγη η συνδεσμολογια.

Αν το ειχα τοποθετησει ηδη στο ενυδρειο θα εβγαζα το σωληνακι απο το ενυδρειο και θα εκανα παλι το ιδιο "τεστ".

Μια αλλη αιτια μπορει να ειναι οτι το νερο που εφτιαξες το μειγμα, να ηταν πιο ζεστο (καυτο) απ'οτι πρεπει και να "σκοτωσες" τη μαγια.

Εχει βγαλει 3 φουσκαλες η σκαλα... αυτο ειναι ενθαρρυντικό ή πρεπει να κανω το τεστ??

Ευχαριστω!

Οσο για την θερμοκρασια την έλεγξα και ειχαν την ιδια θερμοκρασια οταν τα ενωσα(το σιροπι με την διαλυμενη μαγια) !!

Έγινε επεξεργασία - aquarium_9
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 64
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ακομα να βγαλει κατι! Αλλα το νερο στο μπουκαλι εχει παρει ενα χρωμα μπεζ το οποιο το ειχε μονο πανω πανω στην αρχη...Τωρα εχει εξαπλωθει σε ολο το μπουκαλι.... !! :( ΕΙναι καλο αυτο??

Link to comment
Share on other sites

Eπισης να πω πως το μειγμα εχει αρχισει να παίρνει μια μυρωδια.....Καλα παμε?? :(

Link to comment
Share on other sites

Eπισης να πω πως το μειγμα εχει αρχισει να παίρνει μια μυρωδια.....Καλα παμε?? :(

που το κατάλαβες??? άνοιξες το μπουκάλι?

Link to comment
Share on other sites

που το κατάλαβες??? άνοιξες το μπουκάλι?

Ναι... γιατι δεν επρεπε λετε ε?? :(:) Την εκανα παλι την πατατα..... :D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ναι... γιατι δεν επρεπε λετε ε?? :):D Την εκανα παλι την πατατα..... :thumbup::thumbup:

ω ναι... :(

βασικά σκέψου πως για να αρχίσουν να φαίνονται οι φυσαλίδες στο ενυδρείο σου, θα πρέπει να αναπτυχθεί μία πίεση μέσα στο μπουκάλι (λόγω του παραγόμενου CO2) έστι ώστε να αρχίσει να "ανεβαίνει" από τα σωληνάκια προς την σκάλα διάχυσης...

σου είπα θέλει υπομονή... τώρα που εκτόνωσες την όποια πίεση είχε αναπτυχθεί, θα σου πάρει λίγη ώρα (ξανά) για να δεις αποτέλεσμα...

δεν είχες δει κάποιες φυσαλίδες να ανεβαίνουν στην σκάλα σου?

Έγινε επεξεργασία - ilouvatar
Link to comment
Share on other sites

ω ναι... :(

βασικά σκέψου πως για να αρχίσουν να φαίνονται οι φυσαλίδες στο ενυδρείο σου, θα πρέπει να αναπτυχθεί μία πίεση μέσα στο μπουκάλι (λόγω του παραγόμενου CO2) έστι ώστε να αρχίσει να "ανεβαίνει" από τα σωληνάκια προς την σκάλα διάχυσης...

σου είπα θέλει υπομονή... τώρα που εκτόνωσες την όποια πίεση είχε αναπτυχθεί, θα σου πάρει λίγη ώρα (ξανά) για να δεις αποτέλεσμα...

δεν είχες δει κάποιες φυσαλίδες να ανεβαίνουν στην σκάλα σου?

Ωχχχχχχχχχχχχχχ ααααααααααα δεν πειραζει... ναι. ειχα δει καποιες που ακομα ειναι εκει... Τελος παντων.. ας το αφησω ετσι κλειστο ενα βραδυ και θα δω το πρωι! ΔΕΝ το ξαναπειραζω!!!!!!!! :):D

Link to comment
Share on other sites

καλά θα κάνεις...

θεωρώ πως την ανεπίστροφη την έχεις βάλει σωστά και πως το σύστημά σου είναι αεροστεγές...

αν και αύριο δεν δεις αποτέλεσμα κάτι θα πήγε στραβά, οπότε και τσεκάρεις αυτά που σου ανέφερε ο delta66 παραπάνω...

αλλά ας μην βιαστούμε... όπως λες, θα δεις το πρωί...

Link to comment
Share on other sites

Το σωληνακι μεσα στο μπουκαλι και εξω απο το μειγμα ετσι?

Αρκετα πανω απο το τελος του μειγματος και στο κενο αερος που υπαρχει απο το τελος του μειγματος μεχρι το καπακι.

Να μη κανει καμια και παει μειγμα στο ενυδρειο :(

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Το σωληνακι μεσα στο μπουκαλι και εξω απο το μειγμα ετσι?

Αρκετα πανω απο το τελος του μειγματος και στο κενο αερος που υπαρχει απο το τελος του μειγματος μεχρι το καπακι.

Να μη κανει καμια και παει μειγμα στο ενυδρειο :(

Nαι.. ολα ετσι ειναι ακολουθησα τον οδηγο βημα βημα και ακομα αποτελεσμα δεν ειδα! :) Θα δω αυριο... και αν δεν γινει κατι θα το ξανακανω το μειγμα... τι να πω!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια Καλημερα.... Ακομα τιποτα δεν εβγαλε :( ... Μηπως πρεπει να ξανακανω το μειγμα??? :)

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

γεια κοιταξε λιγο αν ειναι τελειως στεγανο το καπακι μην σου φευγει αερας , εμενα αυτο μου την εκανε (να περνα το σολινακι πολυ εφαρμοστα) αν και νομιζα οτι ηταν καλα στεγανοποιημενο

Έγινε επεξεργασία - eja
Link to comment
Share on other sites

Παιδια Καλημερα.... Ακομα τιποτα δεν εβγαλε :( ... Μηπως πρεπει να ξανακανω το μειγμα??? :)

Ευχαριστω!

τόσες μέρες???

τσέκαρε την στεγανότητα του συστήματος, μήπως χάνει κανένα σωληνάκι, το καπάκι από το μπουκάλι μήπως έχει ραγίσει? (το έχω πάθει)

αν το σύστημα που έχεις φτιάξει είναι στεγανό και δεν έχει κάποιο πρόβλημα, τότε κάποιο λάθος έχεις κάνει στο μείγμα, ή στις αναλογίες ζάχαρης-μαγιάς ή στις θερμοκρασίες...

Έγινε επεξεργασία - ilouvatar
Link to comment
Share on other sites

Εκανα αυτο που μου ειπε ο delta66 και ειναι ολα μια χαρα... Τελος παντων.. θα ξανακανω το μειγμα, θα αλλαξω καπακι και μπουκαλι και βλεπουμε!!!! Τωρα τι πρεπει να προσεξω οταν ξανακανω το μειγμα??

:(:)

Link to comment
Share on other sites

Τωρα τι πρεπει να προσεξω οταν ξανακανω το μειγμα??

ολα τα παραπανω και προσοχη στο μειγμα.χλιαρουτσικο νερακι και πολυ λιγη μαγια...
Link to comment
Share on other sites

Εκανα αυτο που μου ειπε ο delta66 και ειναι ολα μια χαρα... Τελος παντων.. θα ξανακανω το μειγμα, θα αλλαξω καπακι και μπουκαλι και βλεπουμε!!!! Τωρα τι πρεπει να προσεξω οταν ξανακανω το μειγμα??

:(:)

πρόσεξε την τρύπα που θα κάνεις στο καπάκι του μπουκαλιού... να μην είναι πολύ μεγάλη... το σωληνάκι να περνάει με ζόρι μέσα στην τρύπα. Έτσι θα διασφαλίσεις την στεγανότητα αυτής της "ένωσης".

καλή τύχη αυτή την φορά! :D

Έγινε επεξεργασία - ilouvatar
Link to comment
Share on other sites

πρόσεξε την τρύπα που θα κάνεις στο καπάκι του μπουκαλιού... να μην είναι πολύ μεγάλη... το σωληνάκι να περνάει με ζόρι μέσα στην τρύπα. Έτσι θα διασφαλίσεις την στεγανότητα αυτής της "ένωσης".

καλή τύχη αυτή την φορά! :D

Oκ!! Ευχαριστω!!! Για να δουμε τι θα γινει τωρα!!!! :(:)

Link to comment
Share on other sites

Εχει αρχισει ηδη να βγαζει μερικες μπουρμπουλήθρες!!!! Εχει πανω στην σκαλα παρα πολλες...!!! Αλλα να ρωτησω κατι.. πρεπει να ειναι ετσι ακινητες ή πρεπει να εχει μια κινηση γιατι ειδα μερικες να βγαινουν απο την σκαλα πολυ γρηγορα!!

:(

Link to comment
Share on other sites

Εχει αρχισει ηδη να βγαζει μερικες μπουρμπουλήθρες!!!! Εχει πανω στην σκαλα παρα πολλες...!!! Αλλα να ρωτησω κατι.. πρεπει να ειναι ετσι ακινητες ή πρεπει να εχει μια κινηση γιατι ειδα μερικες να βγαινουν απο την σκαλα πολυ γρηγορα!!

:(

Στην σκάλα σου θα δεις τις φυσαλίδες να ανεβαίνουν με μια ταχύτητα, δεν θα μένουν στάσιμες...

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα πρεπει να βγαινουν οι φυσαλιδες με σχετικα σταθερο ρυθμο.

Αν σου βγαζει μαζεμενες πολλες φυσαλιδες απο την ακρη του σωληνα και μετα καθυστερει, μαλλον θελει καθαρισμα το σωληνακι ή κατι που εμποδιζει τη ευκολη ροη μεχρι τη σκαλα.

Αν στεκονται μεσα στη σκαλα σταθερες, μαλλον καποιο φυλλο ή σαλιγγαρακι εχει παει στο δρομακι της σκαλας και τις εμποδιζει να προχωρησουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω.. ολα δειχνουν οτι ειναι καλα.. Αν παλι κατι δεν παει καλα θα ξανακανω το μειγμα... αυτο θα ειναι ο λογος που μπορει να μην γινεται.... !! Αλλα ας περιμενω ακομα 1 μερα για να δω!!! :(

Link to comment
Share on other sites

Μη περιμενεις αλλο.

Επρεπε να εχει ξεκινησει.

Καλοκαιρι ειναι. Η θερμοκρασια ειναι σουπερ για diy co2.

Δεν χανει απο πουθενα οπως ειπες.

Ξανακαντο με σωστη θερμοκασια στο νερο και σωστες αναλογιες υλικων.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Μη περιμενεις αλλο.

Επρεπε να εχει ξεκινησει.

Καλοκαιρι ειναι. Η θερμοκρασια ειναι σουπερ για diy co2.

Δεν χανει απο πουθενα οπως ειπες.

Ξανακαντο με σωστη θερμοκασια στο νερο και σωστες αναλογιες υλικων.

Εχω καποιες αποριες!!

1ον: Ποσο περιπου πρεπει να ειναι η θερμοκρασια στο νερο που θα διαλυσω την ζαχαρη?

2ον: Σε ποσο νερο πρεπει να διαλυσω την μαγια?

3ον: Λετε να μην πετυχαινει επειδη δεν βαζω μαγειρικη σοδα?

4ον: Οταν ενωθουν πρεπει να εχουν την ιδια θερμοκρασια ε?

Να σημειωσω οτι οταν σημερα εβαλα την μαγια σε λιγο νερο με την ζαχαρη σαν να εκανε ζυμωση... Το κακο ομως ειναι οτι μου τελειωσε η ζαχαρη! :D Αλλα θα παω να παρω και θα το ξανακανω οταν μου λυθουν οι αποριες!!! :(:) Πεισμωσα τωρα και θα το καταφερω... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εχω καποιες αποριες!!

1ον: Ποσο περιπου πρεπει να ειναι η θερμοκρασια στο νερο που θα διαλυσω την ζαχαρη?

2ον: Σε ποσο νερο πρεπει να διαλυσω την μαγια?

3ον: Λετε να μην πετυχαινει επειδη δεν βαζω μαγειρικη σοδα?

4ον: Οταν ενωθουν πρεπει να εχουν την ιδια θερμοκρασια ε?

Να σημειωσω οτι οταν σημερα εβαλα την μαγια σε λιγο νερο με την ζαχαρη σαν να εκανε ζυμωση... Το κακο ομως ειναι οτι μου τελειωσε η ζαχαρη! :D Αλλα θα παω να παρω και θα το ξανακανω οταν μου λυθουν οι αποριες!!! :(:) Πεισμωσα τωρα και θα το καταφερω... :thumbup:

1. Το νερό πρέπει να είναι ζεστό για να διαλυθεί η ζάχαρη.

2. Σε ένα ποτήρακι περίπου νερό.

3. Ούτε εγώ βάζω σόδα και μου ''δουλεύει'' μια χαρά. Η σόδα είναι για να κρατάει περισσότερο.

4. Πάνω κάτω πρέπει να έχουν την ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...