Jump to content

Αναπληρωση με νερο βρυσης


sfedonas

Recommended Posts

ΙΜΟ βιάζεσαι σε συμπεράσματα :D

Δεν το διατύπωσα σωστά! :D

Σαν sps keeper έχω την ίδια απορία με τον Τάσο :)

Είναι δυνατόν να καταρρίπτετε η θεωρία του απόλυτου απαιτητικού συστήματος Zeovit! :D

Link to comment
Share on other sites

το νερο βρυσης μου παντος μου βγαζει kh12. πρέπει να το ρίξω?

Υ.Γ. το zeovit τι ακριβώ είναι?

salTasos:
Link to comment
Share on other sites

πως μπορεί να μειωθεί το ΚΗ στο νερό αν δεν υπάρχει Α/Ο η παρόμοιο σύστημα

δεν ξέρω

ίσως πέρασμα από τύρφη και μετά από ενεργό άνθρακα :) η αν παγώνεις και το ξεπαγώνεις μέχρι να φύγουν τα άλατα

δεν μπορώ να φανταστώ άλλες μεθόδους

το zeo δεν είναι στο θέμα που συζητάμε εδώ , έχουν γραφτεί διάφορα στο παρελθόν , κανε μια αναζήτηση και για απορίες άνοιξε καινούριο θέμα :D

Link to comment
Share on other sites

το μετραω με sera αλα το βρισκω λογικο. μενω διονυσο και ειναι πολυ σκληρο το νερο εδω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εγω απο την εμπειρια μου σου λεω να βαζεις νερο απο οσμωση και αυτο γιατι στην αρχη και εγω εβαζα νερο απο την βρυση και μετα απο λιγο καιρο γεμισα κυανοβακτηριδια.οποτε αν θελεις να δεις τα κοραλια σου να μην στρεσαρονται και να δεις μεγαλη διαφορα βαλε νερο απο οσμωση.ειναι ακριβοτερη η λυση αλλα και η καλυτερη.

Link to comment
Share on other sites

κραταω το reefακι μου κοντα στους 8 μηνες τωρα και αναπληρωνα νερο απο την οσμωση.ειχαπαντα χαμηλο kh και ασβεστιο.φιλος μου προτεινε να χρησιμοποιησω βρυσης με αντιχλωριο για καποιο καιρο για την αναπληρωση και απο τοτε που το χρησιμοποιησα μου πανε ολα σουπερ.εφυγε το κυανο μετα απο μια εβδομαδα και το ασβεστιο ειναι κολλημενο στο 460 και το kh στο 12.τα κοραλλακια μου ειναι ολα μ****α και πανε σουπερ.τωρα δεν ξερω αν το νερο της αρτας ειναι καλο και δεν εχει κακα στοιχεια μεσα αλλα το reefακι μου την εχει εκτιμησει δεοντως την αλλαγη αυτη.βεβαια αυτα ειναι προσωπικη εμπειρια και δεν λεω σε κανεναν να το κανει.εμενα παντως μου πανε ολα καλα μεχρι στιγμης εδω και 2 μηνες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...