Jump to content

Υπάρχει τρόπος να κοντρολάρω τη ροή του Co2 σε Diy


g_konstantinos

Recommended Posts

Αποφάσισα να φτιάξω αυτό το σύστημα DIY CO2 με τη ζάχαρη και τη μαγιά.

Το πρόβλημα μου είναι ότι βγάζει πολύ, αν ισχύει αυτό που έχω ακούσει για «όσα λύτρα το ενυδρείο τόσες φυσαλίδες το λεπτό» (στο περίπου) έμενα που είναι 180lit βγάζει 250+ το λεπτό. Υπάρχει τρόπος να κοντρολάρω τη ροή; (δοκίμασα με αυτά τα βαλβιδάκια που υπάρχουν για τον αέρα, αλλά δεν κάνει κάτι).

Και ένα δεύτερο. Τώρα που βγάζει πολύ υπάρχει κάποιος κίνδυνος;

mod note

εγινε αλλαγη του μεγεθους της γραμματοσειρας

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Πως διαλύεται η κάθε φυσσαλίδα? Μέτρα pH και kH 3-4 φορές μέσα στη μέρα και μια πριν ανοίξουν τα φώτα το πρωί και δεν αν είσαι εντός ορίων εδώ: http://www.aquazone.gr/index.php?pid=20

Ο κίνδυνος είναι το βράδυ που αντί τα φυτά να καταναλλώνουν το CO2, αντίθετα παράγουν κι αυτά με την αναπνοή οπότε ίσως η συγκέντρωση να γίνεται επικίνδυνη, μπορείς εύκολα να βάλεις μια αεραντλία να δουλεύει το βράδυ για να απομακρύνει το CO2.

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να αφησεις ανοιχτο το μπουκαλι λιγες ωρες να ξεθυμανει.

Μαλλον εχει βαλει παρα πολυ μαγια.

Ετσι θα εχεις πολλες φυσαλιδες αλλα θα τελειωσει πολυ συντομα η δραση του μιγματος.

Το βραδυ βγαλε καλυτερα τελειως το co2 απο το ενυδρειο και αστο ανοιχτο οπως σου ειπα πιο πανω.

Το πολυ πολυ να χαλασει το μιγμα.

Εγω το εχω δοκιμασει και ξεθυμανε παντως.

Link to comment
Share on other sites

Το PH μου είναι 7 και το ΚΗ 7. Το CO2 το έχω στην είσοδο του φίλτρου (EHEIM 2236 εξωτερικό)

Το θέμα μου όμως είναι πως θα κοντρολάρω τη ροή

mod note

εγινε αλλαγη του μεγεθους της γραμματοσειρας

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα προσπαθώ να φτιάξω μια πατέντα με ένα μπουκάλι μεταλλικό που θα μπορώ να φτιάχνω το μίγμα εκεί και θα έχει για πώμα ένα κλασικό ρυθμιστή ροής με μανόμετρο σαν και αυτούς που έχουν οι μπουκάλες. Η απορία είναι , θα πάθει κάτι το μίγμα αν βρεθεί υπό πίεση;

Link to comment
Share on other sites

Το PH μου είναι 7 και το ΚΗ 7. Το CO2 το έχω στην είσοδο του φίλτρου (EHEIM 2236 εξωτερικό)

Το θέμα μου όμως είναι πως θα κοντρολάρω τη ροή

Υπαρχει τροπος αλλα ειναι επικινδυνος λογω της μειωμενης αντοχης σε πιεσεις απ τα πλαστικα μπουκαλια σε συγκριση με τις μεταλλικές μπουκαλες διοξειδιου.

Μπορει να σπασει και να γεμισει ζαχαρονερο ο τοπος.

Και δεν καθαριζεται ευκολα. :buttrock:

Κατι σαν αυτο http://i225.photobucket.com/albums/dd212/d...3dropsystem.jpg

Υπαρχει και σε μεταλλικο το βαλβιδακι

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα προσπαθώ να φτιάξω μια πατέντα με ένα μπουκάλι μεταλλικό που θα μπορώ να φτιάχνω το μίγμα εκεί και θα έχει για πώμα ένα κλασικό ρυθμιστή ροής με μανόμετρο σαν και αυτούς που έχουν οι μπουκάλες. Η απορία είναι , θα πάθει κάτι το μίγμα αν βρεθεί υπό πίεση;

Το μιγμα δεν θα παθει κατι.

Μονο μη προσαθησεις να γεμισεις αεριο διοξειδιο την κατασκευη σου γιατι θα ειναι πολυ επικινδυνο.

Οι κανονικες μπουκαλες διοξειδιου περνανε υδραυλικο ελεγχο για να ελεγθει η ασφαλεια τους.

Link to comment
Share on other sites

Το μιγμα δεν θα παθει κατι.

Μονο μη προσαθησεις να γεμισεις αεριο διοξειδιο την κατασκευη σου γιατι θα ειναι πολυ επικινδυνο.

Οι κανονικες μπουκαλες διοξειδιου περνανε υδραυλικο ελεγχο για να ελεγθει η ασφαλεια τους.

Αυτή τη βαλβίδα την δοκίμασα αλλά ή θα κλείσει τελείως ή θα βγάζει αβέρτα ( εκτός αν φταίει η βαλβίδα μου) δεν είναι καλής ποιότητας

ΟΧΙ , δεν μπαίνει άλλωστε, το μπουκάλι που λέω είναι από είδη camping αλουμινίου, απλα με βολεύει γιατί έχει μεγάλο άνοιγμα να μπορώ να βάλω το μίγμα. Το μόνο που μου λείπει είναι μια μουφα που να έχει από τη μια τις βόλτες του μπουκαλιού και από την άλλη τις βόλτες του ρυθμιστή. (μάλλον θα καταλήξω σε τόρνο)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να κοντρολλαρεις τη ροη.

Στο λαστιχο που φευγει απο το μπουκαλι βαζεις ενα διπλό βανακι.

Τη μια εξοδο την οδηγεις στο ενυδρειο ΤΕΡΜΑ ΑΝΟΙΧΤΗ.

Τη δευτερη την αφηνεις να στελνει εκτος ενυδρειου και οσο την ανοιγεις, τοσο λιγοτερο co2 θα πηγαινει στο ενυδρειο και αντιστροφα...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να κοντρολλαρεις τη ροη.

Στο λαστιχο που φευγει απο το μπουκαλι βαζεις ενα διπλό βανακι.

Τη μια εξοδο την οδηγεις στο ενυδρειο ΤΕΡΜΑ ΑΝΟΙΧΤΗ.

Τη δευτερη την αφηνεις να στελνει εκτος ενυδρειου και οσο την ανοιγεις, τοσο λιγοτερο co2 θα πηγαινει στο ενυδρειο και αντιστροφα...

Αυτό μου ακούγετε πολύ καλό θα το δοκιμάσω :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

μου ηρθε τρελη ιδεα.........

στο διπλο βανακι συνδεουμε ενα σωληνα που παει στο ενυδρειο και ενα σωληνα που καταλειγει σε ενα.......μπαλονι..........

ετσι οταν κλεινουμε την ροη προς το ενυδρειο το διοξειδιο φουσκωνει το μπαλονι ενω την επομενη που ανοιγουμε την ροη θα εχουμε και μια καλυτερη παροχη διοξειδιο λογο της πιεσης του μπαλονιου...

εχουμε και την ασφαλεια οτι αν αυξηθει πολυ η πιεση θα σκασει το μπαλονι και οχι το μπουκαλι....

στεκει???

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το κόλπο με το διπλό βαλβιδάκι το έκανα χθες αλλά δεν είχε το αποτέλεσμα που θα ήθελα οπότε ….. προχωράμε στο σχέδιο Νο2 «DIY μπουκάλα CO2”

τωρα για το μπαλόνι δεν ξέρω, μπορει και να δουλέψει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...