Jump to content

Recommended Posts

Εχει κανεις απο εδω μεσα τη ''λοξα'' για τα puzzle ???

στον ελευθερο χρονο (σπανια δηλαδη ) αραζω με τη γυναικα και φτιαχνουμε κανα puzzle να περναει η ωρα :D

Αυτα ειναι τα παζλ μου :D

στη τελευταια φωτο ειναι αυτο που θα ξεκινησω οοοοοταν βρω χρονο .

post-16924-1275738953_thumb.jpg

post-16924-1275738960_thumb.jpg

post-16924-1275738967_thumb.jpg

post-16924-1275738981_thumb.jpg

post-16924-1275738989_thumb.jpg

post-16924-1275738999_thumb.jpg

post-16924-1275739006_thumb.jpg

post-16924-1275739015_thumb.jpg

post-16924-1275739022_thumb.jpg

post-16924-1275739032_thumb.jpg

post-16924-1275739041_thumb.jpg

post-16924-1275739047_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - geosid
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν και δεν μου αρέσει να ασχολούμαι, το θεωρώ πολύ ενδιαφέρον. Ξέρω ανθρώπους που φτιάχνουν τεράστια κομμάτια με τα οποία κοσμούν τον τοίχο τους και είναι πολύ εντυπωσιακό το αποτέλεσμα.

Ένα απο αυτά που έχω δει σε τοίχο είναι αυτό και σε διαστάσεις πάνω από δυο μέτρα μήκος

1187776031PP30542.jpg

:D

Link to comment
Share on other sites

Πλεον με τα παιδια στο σπιτι μου ειναι δυσκολο να προσεχω που πανε τα κομματια του παζλ ....

Εχω παθει πλακα να εχω τελειωσει το παζλ και να μην ξερω που ειναι το κομματι ( να το εχει παρει η μικρη μου κορη ) αλλα την βρηκα την ακρη στελνοντας mail στην εταιρεια με τα στοιχεια του παζλ μου εστειλαν το κομματι που μου ελειπε :D ( παλι καλα ) !!!

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν μου αρέσει να ασχολούμαι, το θεωρώ πολύ ενδιαφέρον. Ξέρω ανθρώπους που φτιάχνουν τεράστια κομμάτια με τα οποία κοσμούν τον τοίχο τους και είναι πολύ εντυπωσιακό το αποτέλεσμα.

Ένα απο αυτά που έχω δει σε τοίχο είναι αυτό και σε διαστάσεις πάνω από δυο μέτρα μήκος

1187776031PP30542.jpg

:D

αν εχω ορεξη φτιαχνω κι εγω αρκετα puzzle το καλοκαιρι!ενα απο αυτα που το εχω στολισει και πανω απο το ενυδρειο μου ειναι αυτο που εχεις στη φωτο φιλε karydas :D οχι βεβαια σε 2 μετρα αλλα με 1000 κομματια...το ειχα φιταξει τον περασμενο αυγουστο. :)

θα βαλω φωτο απο καποια puzzle μου αργοτερα <_<

Link to comment
Share on other sites

Οτιδήποτε μας κρατάει μακρυά από την τηλεόραση, καλό είναι.

Για την ιστορία πρόκειται για την Δημιουργία του Αδάμ, έργο του Μιχαήλ Άγγελου που κοσμεί την Καπέλα Σιξτίνα.

:D

Link to comment
Share on other sites

εχω φτιαξει αρκετα παζλ..τα μεγαλυτερα ειναι 2 απο 5000κομματια..τα υπολοιπα απο 1000-2000.οποτε καταφερω θα ανεβασω και φωτογραφιες..τωρα ζαχαρωνων ενα με 8000 κομματια.

Link to comment
Share on other sites

εχω φτιαξει αρκετα παζλ..τα μεγαλυτερα ειναι 2 απο 5000κομματια..τα υπολοιπα απο 1000-2000.οποτε καταφερω θα ανεβασω και φωτογραφιες..τωρα ζαχαρωνων ενα με 8000 κομματια.

απο που αγοραζεις παζλ?

Link to comment
Share on other sites

συνηθως απο βιβλιοπωλεια η απο κανενα μουστακα..το τελευταιο που αγορασα ειναι απο ενα μαγαζι puzzlemania στη βουλιαγμενης..εχει τα παντα εκει..αν υπηρχε καποιος να κανει μαζι μου παζλ θα προσπαθουσα αυτο με τα 24000 κομματια που εχω δει :D

Link to comment
Share on other sites

Μερικα απο τα δικα μου. Για την ωρα ειμαι κυριως στα 1000 κομματια, ενα εχω στα 1500(αυτο με την Βενετια και την γονδολα) και για κακη μου τυχη ειναι ασπρομαυρο και δεν το εχω καταφερει ακομη.

Οι φωτογραφιες ειναι απο τον κατασκευαστη καθως δεν ετυχε ποτε να φωτογραφισω τα δικα μου.

15105.jpg

15835.jpg

15652.jpg

15615.jpg

29283_xx_S2_1.jpg

product-2391556.jpg

11113.jpg

51jhHHMBDnL._SL500_AA300_.jpg

Link to comment
Share on other sites

συνηθως απο βιβλιοπωλεια η απο κανενα μουστακα..το τελευταιο που αγορασα ειναι απο ενα μαγαζι puzzlemania στη βουλιαγμενης..εχει τα παντα εκει..αν υπηρχε καποιος να κανει μαζι μου παζλ θα προσπαθουσα αυτο με τα 24000 κομματια που εχω δει :D

εχει ωραια κομματια :D:)

Link to comment
Share on other sites

Μιας και ανοιξε ωραιο θεμα. Θα ηθελα να μου πειτε πως τα κολατε στην κορνιζα;

Εγω κολαω το παζλ με την ειδικη κολα (η οποια κολαει τα κοματια μεταξυ τους, οχι με το υλικο που ειναι απο πισω). Μετα το γυριζω αναποδα και με πινελο περναω ενα μιγμα με ξυλοκολα και νερο το ιδιο μιγμα το περναω και σε mdf 6mm. Τα κολαω μεταξυ τους. Κατα την διαρκεια του στεγνωματος ελεγχω την μπροστινη μερια μην τυχον εχει ξερασει κολα αναμεσα στα κοματια την οποια καθαριζω με υγρα πανακι (παρολο που η κολα μολις στεγνωσει γινεται διαφανη δημιουργει αναγλυφο που δεν το θελω). Τελος το κρεμαω σε κορνιζα ΧΩΡΙΣ τζαμι, πιστευω οτι ετσι δειχνει περισσοτερο παζλ γιατι φαινεται το αναγλυφο των κομματιων.

Το βασικο προβλημα ειναι απο οσα κυκλοφορουν δεν μου αρεσουν το 99% των θεματων, δρακους, ειδυλλιακα τοπια ειναι για μενα εκτος λογω αισθητικης.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και ανοιξε ωραιο θεμα. Θα ηθελα να μου πειτε πως τα κολατε στην κορνιζα;

Εγω κολαω το παζλ με την ειδικη κολα (η οποια κολαει τα κοματια μεταξυ τους, οχι με το υλικο που ειναι απο πισω). Μετα το γυριζω αναποδα και με πινελο περναω ενα μιγμα με ξυλοκολα και νερο το ιδιο μιγμα το περναω και σε mdf 6mm. Τα κολαω μεταξυ τους. Κατα την διαρκεια του στεγνωματος ελεγχω την μπροστινη μερια μην τυχον εχει ξερασει κολα αναμεσα στα κοματια την οποια καθαριζω με υγρα πανακι (παρολο που η κολα μολις στεγνωσει γινεται διαφανη δημιουργει αναγλυφο που δεν το θελω). Τελος το κρεμαω σε κορνιζα ΧΩΡΙΣ τζαμι, πιστευω οτι ετσι δειχνει περισσοτερο παζλ γιατι φαινεται το αναγλυφο των κομματιων.

Το βασικο προβλημα ειναι απο οσα κυκλοφορουν δεν μου αρεσουν το 99% των θεματων, δρακους, ειδυλλιακα τοπια ειναι για μενα εκτος λογω αισθητικης.

Περνω 2 κομματια ξυλου στις ιδιες διαστασεις με το puzzle φτιαχνω το παζλ πανω στο ενα ξυλο , μολις τελειωσει βαζω το δευτερο κομματι ξυλο πανω στο παζλ και το αναποδογυριζω , επειτα βαζω κολλα πανω στην πισω μερια του παζλ και κολλαω πανω του ενα κομματι χαρτονι καλλιτεχνιας , μολις στεγνωσει περνω το παζλ και το πηγαινω να μου το βαλουν σε κορνιζα :D

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που παλιότερα μου άρεσε αλλά δεν βρίσκω πλέον ειναι 3-D puzzle με διαφορα μνημεία όπως η Notre dame... Αν κάποιος ξέρει που μπορώ να βρω κάτι τέτοιο στη αγορά ας μου το πει :D

3Dnotredamecathedral.jpg

Link to comment
Share on other sites

www.puzzlemania.gr H www.puzzle-mania.gr

Link to comment
Share on other sites

Εγω εψω ενα τετοιο... 3d δηαλδη

Tο βραδυ η αυριο φωτπ

Link to comment
Share on other sites

αντε κοντευουμε .... στη μεση ειμαι .....

post-16924-1276271644_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

εγω προχτες πηρα ενα παζλ απο τον πατακη 1000 κομματια αλλα μινιατουρα..φανταστειτε το καθε κομματι ειναι το μισο του κανονικου..θα το φτιαξω και θα το ποσταρω..σημερα θα προσπαθηνσω να ποσταρω τα υπολοιπα που εχω στολισει στο σπιτι

Link to comment
Share on other sites

εδω υπαρχουν τα μεγαλυτερα παζλ και οι τιμες τους Παζλ αυτο που με εχει εντυπωσιασει ειναι το ''Πανοραμα της ζωης'' ...η εταιρια υποσχετε μαλιστα αν χαθει εστω και ενα κομματι να σου το ξανα στιλει :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - krisos
Link to comment
Share on other sites

Μικρός είχα φτιάξει το big ben σε 3D και βρίσκεται μισοδιαλυμένο στο πατάρι, μάλιστα είχε και κανονικό μηχανισμό ρολογιού και ήταν και λειτουργικό.

Πριν λίγα χρόνια έφτιαξα τον μυστικό δείπνο του Leonardo da Vinci μαζί με παρέα, ακόμα κοσμεί την κουζίνα.

P6113712.jpg

Εντελώς τυχαία χάθηκε ένα κομμάτι... αλλά αντικαταστήθηκε. :thumbup: Τώρα ο πίνακας έχει πολλαπλή αξία!

P6113713.jpg

Είναι ωραίο να μοιράζεσαι τη χαρά της δημιουργίας! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

εδω υπαρχουν τα μεγαλυτερα παζλ και οι τιμες τους Παζλ αυτο που με εχει εντυπωσιασει ειναι το ''Πανοραμα της ζωης'' ...η εταιρια υποσχετε μαλιστα αν χαθει εστω και ενα κομματι να σου το ξανα στιλει :bowdown:

το επομενο μου παζλ θα ειναι η ακαδημια της αθηνας(8000 κομματια)..μακαρι να εβρισκα αλλο ενα ατομο παρεα για να φτιαχναμε το πανοραμα της ζωης που ειναι 24000..αν εχει φτιαξει αρκετα πιστευω θα το καταφερναμε σε ενα 4μηνο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

110620101233.th.jpg

το συγκεκριμενο ηταν το 1ο μου παζλ..5000 κομματια και σαν αρχαριος με δυσκολεψε παρα πολυ..εκανα περιπου 1 χρονο να το φτιαξω μιας και παραλληλα ημουν φανταρος.πελον κοσμει το σαλονι του σπιτιου μου οπως και τα 2 επομενα

110620101234.th.jpg

1000 κομματια

110620101235.th.jpg

2000 κομματια και ενα απο τα αγαπημενα μου

110620101243.th.jpg

1000 κομματια και προοριζεται για το σπιτι στο νησι

110620101242.th.jpg

1000 κομματια δωρο στη κοπελια

110620101240.th.jpg

1000 κομματια με μεταλλικη υφη και το εχω κρεμασμενο στο δωματιο μου οπως επισης και το επομενο

110620101239.th.jpg

1000 κομματια

110620101238.th.jpg

1000 κομματια με βελουδικη υφη.στολισμενο στο δωματιο του αδερφου μου

110620101236.th.jpg

1000 κομματια στο δωματιο των γονιων μου και τελος

110620101244.th.jpg

5000 κομματια ηταν δωρο..αλλα πιο πολυ μπελας ηταν παρα δωρο.. :thumbup::bowdown:

εχω κανει και αλλα παζλ αλλα τα εκανα δωρο και δεν μπορω να σας τα δειξω..ελπιζω σε λιγες μερες να σας στειλω και τα αλλα 2 παζλ που ετοιμαζω.οπως καταλαβαινετε εχω στολισει ολο το σπιτι με παζλ..αν και η μητερα μου εχει φρικαρει πιστευω ειναι πολυ ομορφα να διακοσμουν ενα σπιτι

καλο βραδυ

Link to comment
Share on other sites

110620101234.th.jpg

αυτο εφτιαξα και εγω τον περασμενο αυγουστο!απιστευτος πινακας :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει κα ισε 5000 κομματια..αυτο θα ηταν ωραιο κομματι πιστευω..αν δεν το ειχα σε 1000αρι ισως το προσπαθουσα

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα μ αρεσουν τα παζλ αλλα δεν βρησκω χρονο,ενα που εφτιαξα περσυ με την κοπελια μου εινα 3000 κομματια και ειναι αυτο...

post-18204-1276369905_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...