Jump to content

Μπορώ να βάλω κιχλίδες;


Bubbles

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Επειδή το νερό της βρύσης μου έχει ph γύρω στο 8 και σκληρότητες kh 10 και gh 13 περίπου κάποιοι μου πρότειναν να βάλω κιχλίδες αφρικής. Το ενυδρείο είναι 120 λίτρων με μήκος 80cm έχει ακουαλίτη και ξύλα και φυτά(ανούμπιες και πτερόπους). Μέσα ζουν γαρίδες red cherry και 3 ζεβράκια(danio rerio). Είχα ξεκινήσει με ασιατικό και δεν πήγε καλά οπότε σκέφτομαι κάτι διαφορετικό.

Ποια είδη χωράνε στο ενυδρείο μου; Εκτός από τα ζεβράκια που πρέπει να βγουν τι άλλες αλλαγές πρέπει να γίνουν;

Να προσθέσω ότι είμαι αρχάριος

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε καλώς ήρθες στα νερά της Αφρικής. Σίγουρα οι παράμετροι του νερού της βρύσης σου είναι ιδανικοί για ένα τέτοιο εγχείρημα, ειδικά αν σκεφτείς ότι πολλοί χρησιμοποιούμε διάφορα σκευάσματα για να τους πετύχουμε.

Στο θέμα μας τώρα, αυτό που μας ενδιαφέρει είναι το μήκος του ενυδρείου. Αυτό συμβαίνει γιατί τα ψάρια στις συγκεκριμένες λίμνες είναι κυριαρχικά στην περιοχή τους και θα διεκδικήσουν το πάτημα του ενυδρείου, σε αντίθεση με το ύψος που στις περισσότερες περιπτώσεις μας είναι αδιάφορο. Το δικό σου ενυδρείο έχει μήκος 80 εκατοστά. Σίγουρα έχουμε επιλογές, περιορισμένες μεν, αλλά έχουμε.

Tα ζεβράκια πρέπει να βγούν, όπως και οι γαρίδες οι οποίες αν μείνουν θα γίνουν ένας πολύ νόστιμος μεζές. Το ξύλο αν δεν σου μαλακώνει το νερό να το κρατήσεις. Πρέπει επίσης να αλλάξεις τον βυθό και να αντικαταστήσεις το χαλίκι με άμμο χονδρόκοκκη (θαλάσσης, αραγωνίτη, χαλαζιακή ή μια μίξη). Η άμμος είναι απαραίτητη για τις Αφρικανές καθώς το σκάψιμο αποτελεί αγπημένη συνήθεια και τρόπος να καθαρίζουν τα βράγχια τους. Ακόμα πολλά είδη κάνουν εκεί τις φωλιές τους και ζευγαρώνουν.

Τώρα για ψάρια προτείνω λίμνη Τανγκανίκα και συγκεκριμένα ένα ζευγάρι από την ομάδα των Julidochromis ή ένα ζευγαρι Ν. Brichardi. Σίγουρα θα ακολουθήσουν κι άλλες προτάσεις από την υπόλοιπη ομάδα για να διευρύνουν τις επιλογές σου.

:D

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνίσω με τον προλαλήσαντα σε όλα απλά σαν προσωπική γνώμη θα σου πρότεινα ένα χαρεμάκι από 1 αρσενικό και 4 θυλικά Labidochromis Caeruleus. Στα λίτρα σου θα είσαι οριακά αλλά πιστευω θα το ευχαριστηθείς. Με καλές συνθήκες θα δεις και πολλές γέννες!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνίσω με τον προλαλήσαντα σε όλα απλά σαν προσωπική γνώμη θα σου πρότεινα ένα χαρεμάκι από 1 αρσενικό και 4 θυλικά Labidochromis Caeruleus. Στα λίτρα σου θα είσαι οριακά αλλά πιστευω θα το ευχαριστηθείς. Με καλές συνθήκες θα δεις και πολλές γέννες!

Καλησπέρα κι από ΄μένα! Αν και προς το παρόν δεν έχω ασχοληθεί ενεργά με την Αφρική (αλλά ποτέ δεν ξέρεις :bowdown: ) θεωρώ την παραπάνω σύνθεση λίγο υπερβολική για τα 120 λίτρα λόγω του μεγάλου μεγέθους (10 cm σε σχέση πάντα με το ενυδρείο) και της βεβαιότητας του μεγάλου αριθμού στης γέννες.

Εγώ θα πρότεινα κάτι μικρότερο όπως: Julidochromis Transcriptus προφίλ

ή εναλλακτικά Neolamprologus multifasciatus προφίλ .

Εγώ θα έκλεινα περισσότερο προς τα Juli, αλλά... γούστα είναι αυτά :thumbup:

Καλή συνέχεια! :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - parisMJT
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον φίλο Πάρη. Για τα Labidochromis Caeruleus τα 120 λίτρα είναι λίγα και ακόμα πιο λίγα είναι τα 80 εκατοστά που είναι το μήκος του ενυδρείου. Θεωρώ πως πρέπει να περιοριστούμε στην λίμνη Τανγκανίκα.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες και από μένα στην Αφρική! :thumbup:

Θα συμφωνήσω με το φίλο Καρύδα όσον αφορά το aquascape.Δες ΕΔΩ κάποια aquascape για βραχόψαρα της Αφρικής.

ΕΔΩ και ΕΔΩ Μπορείς να δείς κάποια ψαράκια!

Τα Neolamprologus multifasciatus είναι κοχυλόψαρα της Λίμνης Τανκγανικα.Ειναι μια καλή προταση για το ενυδρείο σου!Θα χαρείς γέννες και συμπεριφορές!

Επίσης μπορείς να κάνεις μια αναζήτηση στα παλιότερα θέματα τις Αφρικής και να βρείς πολλές πληροφορίες!

Οτι χρειαστείς εδώ είμαστε! :bowdown: Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια αλλά όπως φαίνεται το ενυδρείο είναι αρκετά μικρό και οι γαρίδες είναι από τ' αγαπημένα μας οπότε μάλλον θα ξαναπροσπαθήσω με ασιατικό.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια αλλά όπως φαίνεται το ενυδρείο είναι αρκετά μικρό και οι γαρίδες είναι από τ' αγαπημένα μας οπότε μάλλον θα ξαναπροσπαθήσω με ασιατικό.

Ευχαριστώ

Μην απογοητευεσαι και ριξε μια ματια στις νανοκιχλιδες της λιμνης Tanganyika :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια αλλά όπως φαίνεται το ενυδρείο είναι αρκετά μικρό και οι γαρίδες είναι από τ' αγαπημένα μας οπότε μάλλον θα ξαναπροσπαθήσω με ασιατικό.

Ευχαριστώ

Μην απογοητευεσαι και ριξε μια ματια στις νανοκιχλιδες της λιμνης Tanganyika :bowdown:

Ριξε μια ματια στην πρόταση του Δια,υπάρχουν εξαιρετικά ψάρια με υπέροχες συμπεριφορές. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...