Jump to content

Σκεψεις για λιμνη....


Geosid

Recommended Posts

Κανουν, απλα το YTONG ειναι πιο ελεφρη και εχει πιο μεγαλη διασταση με αποτελεσμα να χρειαστεις λιγότερα.

Επισεις ειναι και πολυ καλό θερμομονοτικο υλικό.

κοστος ?

γιατι το τουβλο παει 0.12 το ενα , θα χρειαστω περιπου 240 τουβλα ...

σε σχεση με το ytong? διαφορα τιμης ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 225
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

κοστος ?

γιατι το τουβλο παει 0.12 το ενα , θα χρειαστω περιπου 240 τουβλα ...

σε σχεση με το ytong? διαφορα τιμης ?

ΔΕΝ ξερω... ψαξε το...

το 240 πως το εβγαλες?? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση ....

To liner εχει σαν υλικο κατασκευης ( Polyethylene, Polythylene, PVC liners, EPDM/rubber, and polypropylene. )

Οι μουσαμαδες των φορτηγων και οι διαφημιστικοι μουσαμαδες εχουν σαν υλικο κατασκευης το pvc .

Εχω δει εδω και καιρο οτι στο Σχιστο πουλανε μουσαμαδες με κοστος κοντα στα 25 ευρο ( διαστασεις 5χ5 Η 4χ5 ) εαν δεν κανω λαθος .

Στη θεση του liner δεν θα μπορουσε να χρεισιμοποιηθει ενας τετοιος μουσαμας εστω διπλομενος στα 2 ?

Link to comment
Share on other sites

Θελω να προσθεσω οτι πρεπει να παρθει πολυ σοβαρα υποψιν στην κατασκευη, ο παραγοντας "μικρα παιδια".

Και εννοω να πληρει η λιμνη ολες τις προυποθεσεις ασφαλειας και προσβασης απο παιδια.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Θελω να προσεθσω οτι πρεπει να παρθει υποψιν στην κατασκευη ο παραγοντας "μικρα παιδια".

Και εννοω να πληρει ολες τις προυποθεσεις ασφαλειας και προσβασης στη λιμνη απο παιδια.

αυτο ειναι το κυριοτερο Σπυρο . Οταν ειναι τα παιδια μονα τους στην αυλη να παιζουν θα υπαρχει απο πανω σιτα - πλεγμα ( οπως ειναι στο water in ) απο εξω . Και γενικοτερα θα υπαρχει καποιος ελεγχος σε αυτο το θεμα .

Safety First :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Θελω να προσεθσω οτι πρεπει να παρθει υποψιν στην κατασκευη ο παραγοντας "μικρα παιδια".

Και εννοω να πληρει ολες τις προυποθεσεις ασφαλειας και προσβασης στη λιμνη απο παιδια.

:helpsmilie:

Για πολλους λογους αλλα με συμαντικοτερο και κυριο την ασφαλεια των παιδιων,θα προτινα να ειναι υπεργια και οχι υπογια η λιμνη με το λιγοτερο 1 μετρο υψος.

Επισης να υπολογισεις και κατι που ισως δεν το εχεις σκεφτει,τι θα κανεις με τις γατες της γειτονιας; :ninja:

Θα το κλεισεις ολο απο πανω σαν γυπεδο 5χ5?

Link to comment
Share on other sites

:lmao:

Για πολλους λογους αλλα με συμαντικοτερο και κυριο την ασφαλεια των παιδιων,θα προτινα να ειναι υπεργια και οχι υπογια η λιμνη με το λιγοτερο 1 μετρο υψος.

Επισης να υπολογισεις και κατι που ισως δεν το εχεις σκεφτει,τι θα κανεις με τις γατες της γειτονιας; :helpsmilie:

Θα το κλεισεις ολο απο πανω σαν γυπεδο 5χ5?

55 ποντους υψος θα εχει εαν δεν σκαψω ποιο κατω απο το μωσαικο , εαν σκαψω θα εχω μεγιστο υψος 90 ποντους Η 1 μετρο ( δεν εχω σκοπο να παω ποιο κατω ) . Υπεργια θα ειναι , εαν δεις στη φωτο που εχω βαλει , απλα θα φαρδυνω το παρτερι και θα ανεβασω 10-15 ποντους το υψος του τοιχου .

για τις γατες θα ισχυει το ιδιο πραγμα ( πλεγμα ) :ninja:

Αυτες τις μερες μαλλον θα εχω τα τουβλα στα χερια μου , θα τα βαλω εντελως προχειρα για να δειτε περιπου πως σκεφτομαι να την κανω μπας και μου δωσετε καμια εναλλακτικη :lmao:

Έγινε επεξεργασία - geosid
Link to comment
Share on other sites

55 ποντους υψος θα εχει εαν δεν σκαψω ποιο κατω απο το μωσαικο , εαν σκαψω θα εχω μεγιστο υψος 90 ποντους Η 1 μετρο ( δεν εχω σκοπο να παω ποιο κατω ) . Υπεργια θα ειναι , εαν δεις στη φωτο που εχω βαλει , απλα θα φαρδυνω το παρτερι και θα ανεβασω 10-15 ποντους το υψος του τοιχου .

για τις γατες θα ισχυει το ιδιο πραγμα ( πλεγμα ) :ninja:

Αυτες τις μερες μαλλον θα εχω τα τουβλα στα χερια μου , θα τα βαλω εντελως προχειρα για να δειτε περιπου πως σκεφτομαι να την κανω μπας και μου δωσετε καμια εναλλακτικη :helpsmilie:

Αν τους 55 τους κανεις εστω 80 8α εισαι μια χαρα,με 55 ποντους απο το εδαφος παλι ειναι ρισκο για τα παιδια,ειναι σαν να ανεβαινουν σε μια ψηλη καρεκλα με το κινδυνο να πεσουν κατω η' στο νερο.

Επισης θα γλιτωσεις σκαψιματα μπαζα κουβαληματα και μερες.

Αν ηξερες οτι 100% απο κατω εχεις 3-4 μετρα χωμα δεν τρεχει τιποτα αλλα τωρα εχεις και το ρισκο να τα βρεις ολα μεσα στο βοθρο η' στο κενο απο το βαρος.

Μιλαμε για τονους σε μικρη επιφανεια με αγνωστο υπεδαφος.

Πολλες φορες ενα ενυδρειο 800 λιτρα αποτελει ρισκο αν δεν μπει σε σωστο σημειο στο 3ο οροφο και ψαχνουμε τα σχεδια να ρωτησουμε τον μηχανικο,φαντασου τωρα οτι εχεις να κανεις με 4-5 φορες αυτο το βαρος και αντι για τσιμεντα και πλακες απο κατω να εχεις βοθρο η' εστω κενο.

Link to comment
Share on other sites

Αν τους 55 τους κανεις εστω 80 8α εισαι μια χαρα,με 55 ποντους απο το εδαφος παλι ειναι ρισκο για τα παιδια,ειναι σαν να ανεβαινουν σε μια ψηλη καρεκλα με το κινδυνο να πεσουν κατω η' στο νερο.

Επισης θα γλιτωσεις σκαψιματα μπαζα κουβαληματα και μερες.

Αν ηξερες οτι 100% απο κατω εχεις 3-4 μετρα χωμα δεν τρεχει τιποτα αλλα τωρα εχεις και το ρισκο να τα βρεις ολα μεσα στο βοθρο η' στο κενο απο το βαρος.

Μιλαμε για τονους σε μικρη επιφανεια με αγνωστο υπεδαφος.

Πολλες φορες ενα ενυδρειο 800 λιτρα αποτελει ρισκο αν δεν μπει σε σωστο σημειο στο 3ο οροφο και ψαχνουμε τα σχεδια να ρωτησουμε τον μηχανικο,φαντασου τωρα οτι εχεις να κανεις με 4-5 φορες αυτο το βαρος και αντι για τσιμεντα και πλακες απο κατω να εχεις βοθρο η' εστω κενο.

Θα σκαψω μαλλον μεσα στο αλλο σ/κ στη γωνια να δω τι γινεται και αν ολα πανε καλα συνεχιζω εαν οχι θα το ριξω στο πλεξιμο :ninja::helpsmilie::lmao:

Link to comment
Share on other sites

Θα σκαψω μαλλον μεσα στο αλλο σ/κ στη γωνια να δω τι γινεται και αν ολα πανε καλα συνεχιζω εαν οχι θα το ριξω στο πλεξιμο :helpsmilie::lmao::lmao:

:lmao::ninja:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω γιατι αλλα μου φαινεται λιγο υπερβολικο αυτο για τα παιδια...Δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα να πεσουν μεσα...Και αν πεσουν ποσες πιθανοτητες θα ειχαν να παθουν κατι..??

Βεβαια δεν γνωριζω την ηλικία τους αλλα και παλι υπερβολικο μου φαινεται.... :ninja:

Link to comment
Share on other sites

ε!οχι ειναι μικρα τα παιδια αυτο το γνοριζω....πανω απο ολα η ασφαλεια τους!γιωργο αν κανουμε την καμπιλη προς τα εξω,ανεβεις και γηρω στους 25-30 ποντους απο το υψος που εχει τωρα το παρτερη θα ειναι μια χαρα(γνωμη μου)....και αν βαλεις liner σκεφτικες να μην βαλεις καθολου τουβλα παρα μονο σκετο μπετο να κανεις το σχημα που θελεις με ξυλα οπος καλουπονουν στην οικοδομη!και για παραπανω ασφαλεια(παντα για τα παιδια)να εβαζες καγκελακι!!δεν θα ηταν και δησκολο να υλοπιοιθη αυτο.....τι λες? :ninja:

Έγινε επεξεργασία - μηνας
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω γιατι αλλα μου φαινεται λιγο υπερβολικο αυτο για τα παιδια...Δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα να πεσουν μεσα...Και αν πεσουν ποσες πιθανοτητες θα ειχαν να παθουν κατι..??

Βεβαια δεν γνωριζω την ηλικία τους αλλα και παλι υπερβολικο μου φαινεται.... :lmao:

η μεγαλη ειναι 5μιση χρονων ( δεν την φοβαμαι )

Η μικρη ειναι 2μιση χρονων ( ειναι ανταρτης ) ..... την εχω ικανη να τσακωσει τη μεγαλη απο το μαλλι και να την βουτηξει μεσα στη λιμνη :ninja::helpsmilie::lmao:

Link to comment
Share on other sites

ε!οχι ειναι μικρα τα παιδια αυτο το γνοριζω....πανω απο ολα η ασφαλεια τους!γιωργο αν κανουμε την καμπιλη προς τα εξω,ανεβεις και γηρω στους 25-30 ποντους απο το υψος που εχει τωρα το παρτερη θα ειναι μια χαρα(γνωμη μου)....και αν βαλεις liner σκεφτικες να μην βαλεις καθολου τουβλα παρα μονο σκετο μπετο να κανεις το σχημα που θελεις με ξυλα οπος καλουπονουν στην οικοδομη!και για παραπανω ασφαλεια(παντα για τα παιδια)να εβαζες καγκελακι!!δεν θα ηταν και δησκολο να υλοπιοιθη αυτο.....τι λες? :ninja:

εαν ερθεις να σκαψεις θα σου πω τη γνωμη μου απο κοντα :helpsmilie::lmao::lmao:

Link to comment
Share on other sites

η μεγαλη ειναι 5μιση χρονων ( δεν την φοβαμαι )

Η μικρη ειναι 2μιση χρονων ( ειναι ανταρτης ) ..... την εχω ικανη να τσακωσει τη μεγαλη απο το μαλλι και να την βουτηξει μεσα στη λιμνη :helpsmilie::lmao::lmao:

Kαταλαβα :ninja:

Link to comment
Share on other sites

τα εχουμε πει........και αν φιλοτιμιθεις ελα αυριο να τα ξαναπουμε 50 μετρα μας χοριζουν στον υπεροχο χωρο εργασειας μας :lmao::lmao: καλο αυτο για τη μικρη και τη μεγαλη :ninja::helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση ....

To liner εχει σαν υλικο κατασκευης ( Polyethylene, Polythylene, PVC liners, EPDM/rubber, and polypropylene. )

Οι μουσαμαδες των φορτηγων και οι διαφημιστικοι μουσαμαδες εχουν σαν υλικο κατασκευης το pvc .

Εχω δει εδω και καιρο οτι στο Σχιστο πουλανε μουσαμαδες με κοστος κοντα στα 25 ευρο ( διαστασεις 5χ5 Η 4χ5 ) εαν δεν κανω λαθος .

Στη θεση του liner δεν θα μπορουσε να χρεισιμοποιηθει ενας τετοιος μουσαμας εστω διπλομενος στα 2 ?

επαναφερω την ερωτηση γιατι χαθηκε στα πολλα ποστ :ninja:

Link to comment
Share on other sites

επαναφερω την ερωτηση γιατι χαθηκε στα πολλα ποστ :ninja:

Αν το υλικο του μουσαμα ειναι μονο απο PVC τοτε ειναι φιλικο για τα ψαρια και δεν θα εχεις κανενα προβλημα.

Επειδη διαβασα οτι θες να ειναι οσο περισοτερα λιτρα γινετε και μετα εγινε προταση για καγκελακια γιατι να μην ειναι η λιμνη και η επιφανεια του νερου στο υψος που θα φτανανε τα καγκελακια;

Πχ αν η λιμνη εφτανε το 55 υψος και τα καγκελακια το 80,το ιδιο αποτελεσμα θα ειχες αν ηταν η λιμνη 80.

Και περισοτερα λιτρα θα ειχες και ενα πιο ομορφο αποτελεσμα.

Απο την αλλη αν γινει με τσιμεντο και ξυλα η' τουβλα, μπορεις να βαλεις τα καταλληλα μονωτικα και να μην χρειαστεις λινερ η' πανι.

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

απο οτι εριξα μια γρηγορη ματια υπαρχουν 5 τυποι liner ο καθε ενας με διαφορετικο υλικο ( Polyethylene, Polythylene, PVC liners, EPDM/rubber, and polypropylene. ) εαν παω στη κατηγορια pvc , ισως να μην εχω προβλημα με εναν μουσαμα . Αλλα θα ηθελα μια σιγουρη απαντηση :ninja:

Link to comment
Share on other sites

απο οτι εριξα μια γρηγορη ματια υπαρχουν 5 τυποι liner ο καθε ενας με διαφορετικο υλικο ( Polyethylene, Polythylene, PVC liners, EPDM/rubber, and polypropylene. ) εαν παω στη κατηγορια pvc , ισως να μην εχω προβλημα με εναν μουσαμα . Αλλα θα ηθελα μια σιγουρη απαντηση :ninja:

Προβλημα στεγανωτητας;

Προβλημα διαρκειας ζωης;

η' προβλημα για κατοικηση ψαριων και παρενεργειες;

Link to comment
Share on other sites

Προβλημα στεγανωτητας;

Προβλημα διαρκειας ζωης;

η' προβλημα για κατοικηση ψαριων και παρενεργειες;

ολα αυτα μαζι :ninja:

Link to comment
Share on other sites

ολα αυτα μαζι :ninja:

Τοτε θα πρεπει πρωτα να αποφασισεις πως θα το φτοιαξεις και με τι υλικα και στην συνεχεια θα επιλεξεις τη μονωση για τις αναγκες που θα εχεις.

Αν σκαψεις σε χωμα βαλε liner η' καταλληλο μουσαμα,αν το κανεις με τουβλα βαλε liner η' καταλληλο μουσαμα,αν το κανεις με ξυλα και τσιμεντο μπορεις να αντικαταστησεις το liner η' τον μουσαμα με καποιο μονωτικο υλικο που βαζουν σε τσιμεντενιες δεξαμενες ποσιμου νερου(δεν χρειαζετε και αντικατασταση στο χρονο).

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

Τοτε θα πρεπει πρωτα να αποφασισεις πως θα το φτοιαξεις και με τι υλικα και στην συνεχεια θα επιλεξεις τη μονωση για τις αναγκες που θα εχεις.

Αν σκαψεις σε χωμα βαλε liner η' καταλληλο μουσαμα,αν το κανεις με τουβλα βαλε liner η' καταλληλο μουσαμα,αν το κανεις με ξυλα και τσιμεντο μπορεις να αντικαταστησεις το liner η' τον μουσαμα με καποιο μονωτικο υλικο που βαζουν σε τσιμεντενιες δεξαμενες ποσιμου νερου(δεν χρειαζετε και αντικατασταση στο χρονο).

τελικα βρηκα που ειναι ο βοθρος .... ( ακους Νικοοοοο ) .....

το ποιο πιθανο να γινει με τουβλα , αλλα να κατεβω και λιγο κατω απο την επιιφανεια ....

Link to comment
Share on other sites

τελικα βρηκα που ειναι ο βοθρος .... ( ακους Νικοοοοο ) .....

το ποιο πιθανο να γινει με τουβλα , αλλα να κατεβω και λιγο κατω απο την επιιφανεια ....

Λιγο δεν πειραζει να κατεβεις αλλα μην ψαξεις και για πετρελαιο.... :ninja::helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Λιγο δεν πειραζει να κατεβεις αλλα μην ψαξεις και για πετρελαιο.... :ninja::helpsmilie:

οσο κατεβει ο εκσαφεας ( πακιστανος ) που θα μισθωσω .....

Δεν ειμαι για να σκαβω στα γεραματα :lmao::lmao:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...