Jump to content

Σκεψεις για λιμνη....


Geosid

Recommended Posts

Ειμαι καλο παιδι όμως....

Εδω το 7 ειναι το υψος...

post-12891-1277075215_thumb.jpg

εισαι και ο πρωτος!!!! :bowdown::bowdown::bowdown:

αυτο ακριβως εννοουσα... τωρα αν ειναι σωστο σκεπτικο ειναι και περασμενη η ωρα προηγηθηκαν και 3 αγωνες μουντιαλ...καταλαβαινεις...

ευχαριστω παντως

αντε και γραφιστας :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 225
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δωσε μου αυτες τις διαστασεις...

Και θα το λυσω με την εφερμογη 3 φορες το γενικευμενο πυθαγορειο θεωρημα... :bowdown:

Εκτος αν θες να παμε σε ολοκληρωματα... :bowdown:

Υ.Γ. Το 8 ειναι το υψος

1= 1,35

2= 1,68

3= 0,66

4= 0,82

5=1,50

6=1,72

7=1,31

8= απο 72 εως 80κατι ( υπολογισε το με 0.72 το υψος )

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι καλο παιδι όμως....

Εδω το 7 ειναι το υψος...

post-12891-1277075215_thumb.jpg

3= 2.17

Link to comment
Share on other sites

Με ύψος 0,72 το βγαζω 1475λτρ...

Οποτε υπολόγισε το 1500λτρ χοντρικα. :bowdown:

Υ.Γ. Μολις ξύπνησα... οποτε οι μαθηματικοι δικαιολογήστε με...

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω καταλαβει ακριβως, αλλα εαν εχει βοθρο απο κατω (εστω ανενεργος) δεν θα υπαρξει προβλημα εαν του βαλεις 2 τονους βαρος απο πανω; Σιγουρα δεν εχει φτιαχτει με αυτες τις αντοχες.

Link to comment
Share on other sites

Με ύψος 0,72 το βγαζω 1475λτρ...

Οποτε υπολόγισε το 1500λτρ χοντρικα. :bowdown:

Υ.Γ. Μολις ξύπνησα... οποτε οι μαθηματικοι δικαιολογήστε με...

και τι βαζουμε μεσα σε αυτα τα λιτρα? :bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Γκαπι. :bowdown:

Οσο για το βοθρο.... εχει δικιο ο Παναγιωτης.... εισαι σίγουρος οτι ειναι μακρια?? :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Γκαπι. :bowdown:

Οσο για το βοθρο.... εχει δικιο ο Παναγιωτης.... εισαι σίγουρος οτι ειναι μακρια?? :bowdown:

ειναι δεν ειναι δεν υπαρχει προβλημα τωρα απο τι στιγμη που εχω τελειωσει με το σκαψιμο :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

ειναι δεν ειναι δεν υπαρχει προβλημα τωρα απο τι στιγμη που εχω τελειωσει με το σκαψιμο :bowdown:

ΥΠΑΡΧΕΙ προβλημα, εαν ειναι απο κατω βοθρος

Εαν απο κατω ειναι κενο... ΔΕΝ ξερω πως θα αντιδρασει το υπαρχων δαπεδο!!

Link to comment
Share on other sites

ΥΠΑΡΧΕΙ προβλημα, εαν ειναι απο κατω βοθρος

Εαν απο κατω ειναι κενο... ΔΕΝ ξερω πως θα αντιδρασει το υπαρχων δαπεδο!!

Aυτος ηταν ο βασικοτερος λογος που προτινα να μην σκαψει αλλα να χτισει κατευθειαν πανω στο μοσαικο,για να λιγοστεψουν οι πιθανοτητες καθιζησης σε πιο ασθενες υπεδαφος και για να γλυτωσει σκαψιματα τσουβαλια μπαζα και κουβαλιμα.

Απλα θα εβαζε 2-3 τουβλα παραπανω στο υψος και θα τελειωνε σε ενα απογευμα...

ειναι δεν ειναι δεν υπαρχει προβλημα τωρα απο τι στιγμη που εχω τελειωσει με το σκαψιμο :bowdown:

Το προβλημα δεν ειναι στο σκαψιμο αλλα στο μεγαλο βαρος σε μικρη επιφανεια πανω απο εδαφος "κουφιο".

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

οπως φαινεται και στην φωτο το μωσαικο στη γωνια δεν το εχω πειραξει , απλα βγηκε το χωμα που υπηρχε στο παλιο παρτερι και κατεβηκα 10 ποντους σχεδον κατω οπου εκει συναντησα αλλο στρωμα με μωσαικο , εκει λοιπον εγω εριξα τσιμεντο απο πανω . κανονικα κατω απο το μωσαικο θα εχει και αλλο χωμα Η μπαζα . αλλα η επιφανεια που μιλαμε ( γωνια ) ειναι μικρη σε σχεση με ολη την υπολοιπη κατασκευη που εχει μεινει ανεπαφη .

Link to comment
Share on other sites

Aυτος ηταν ο βασικοτερος λογος που προτινα να μην σκαψει αλλα να χτισει κατευθειαν πανω στο μοσαικο,για να λιγοστεψουν οι πιθανοτητες καθιζησης σε πιο ασθενες υπεδαφος και για να γλυτωσει σκαψιματα τσουβαλια μπαζα και κουβαλιμα.

Απλα θα εβαζε 2-3 τουβλα παραπανω στο υψος και θα τελειωνε σε ενα απογευμα...

Το προβλημα δεν ειναι στο σκαψιμο αλλα στο μεγαλο βαρος σε μικρη επιφανεια πανω απο εδαφος "κουφιο".

Εδω κανεις λαθος Θωμα!!

ΔΕΝ τιθεται θεμα καθιζησης με 2-3 τονους σε 3 τ.μ

Αλλα τιθεται το θεμα υποχωρησης του πιθανον καπακιου του βοθρου που ΔΕΝ ξερουμε αν ειναι τελικα απο κατω και αν ειναι εαν εχει μπαζωθει.

Αν ηταν νεου τυπου βοθρος.. αυτος ο έτοιμος, θα έλεγα ΔΕΝ εχεις προβλημα.

Αλλα ΔΕΝ ξερω με τι υλικα και με ποιον τροπο κατασκευαστηκε ο συγκεκριμενος.

Γιωργο... ΔΕ θελω να σε φοβησω..... απλα καταγραφω τη σκεψη μου.

Αλλα στην τελικη... καντο, και αν υποχωρήσει ο βοθρος... το πολυ πολυ μετα να τον μπαζωσεις και να φτιαξεις αλλο απο πανω με σιγουρια!! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

οπως φαινεται και στην φωτο το μωσαικο στη γωνια δεν το εχω πειραξει , απλα βγηκε το χωμα που υπηρχε στο παλιο παρτερι και κατεβηκα 10 ποντους σχεδον κατω οπου εκει συναντησα αλλο στρωμα με μωσαικο , εκει λοιπον εγω εριξα τσιμεντο απο πανω . κανονικα κατω απο το μωσαικο θα εχει και αλλο χωμα Η μπαζα . αλλα η επιφανεια που μιλαμε ( γωνια ) ειναι μικρη σε σχεση με ολη την υπολοιπη κατασκευη που εχει μεινει ανεπαφη .

Αν δεν εχεις λαβει τα απαρετητα μετρα οταν χτιζεται το σπιτι και κατοπιν συνενοησης με τον μηχανικο σου,δεν μπορεις να βαλεις ενα τοσο μεγαλο βαρος σε τοσο μικρη επιφανεια,ειτε ειναι στην αυλη ειτε ειναι στον 3ο οροφο και χωρις σκαψιμο,υπαρχουν καποιες ανοχες στο πατωμα με αποτελεσμα να εχουμε περιορισμους στα λιτρα.

Αυτος ειναι και ο συμαντικοτερος λογος που δεν μπορω να κανω κατι αντιστοιχο στη ταρατσα.

Εδω κανεις λαθος Θωμα!!

ΔΕΝ τιθεται θεμα καθιζησης με 2-3 τονους σε 3 τ.μ

Αλλα τιθεται το θεμα υποχωρησης του πιθανον καπακιου του βοθρου που ΔΕΝ ξερουμε αν ειναι τελικα απο κατω και αν ειναι εαν εχει μπαζωθει.

Αν ηταν νεου τυπου βοθρος.. αυτος ο έτοιμος, θα έλεγα ΔΕΝ εχεις προβλημα.

Αλλα ΔΕΝ ξερω με τι υλικα και με ποιον τροπο κατασκευαστηκε ο συγκεκριμενος.

Γιωργο... ΔΕ θελω να σε φοβησω..... απλα καταγραφω τη σκεψη μου.

Αλλα στην τελικη... καντο, και αν υποχωρήσει ο βοθρος... το πολυ πολυ μετα να τον μπαζωσεις και να φτιαξεις αλλο απο πανω με σιγουρια!! :bowdown:

Το παραπανω συμπερασμα ειναι ακριβως οτι μου ειπε ο μηχανικος μου,πριν 6 μηνες που τελειωσε ο 3ος οροφος και η ταρατσα(4ος).

Αν μπορεις να μου εγγυηθεις οτι γινετε τοτε να κανω και εγω μια στη ταρατσα. :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

Εδω κανεις λαθος Θωμα!!

ΔΕΝ τιθεται θεμα καθιζησης με 2-3 τονους σε 3 τ.μ

Αλλα τιθεται το θεμα υποχωρησης του πιθανον καπακιου του βοθρου που ΔΕΝ ξερουμε αν ειναι τελικα απο κατω και αν ειναι εαν εχει μπαζωθει.

Αν ηταν νεου τυπου βοθρος.. αυτος ο έτοιμος, θα έλεγα ΔΕΝ εχεις προβλημα.

Αλλα ΔΕΝ ξερω με τι υλικα και με ποιον τροπο κατασκευαστηκε ο συγκεκριμενος.

Γιωργο... ΔΕ θελω να σε φοβησω..... απλα καταγραφω τη σκεψη μου.

Αλλα στην τελικη... καντο, και αν υποχωρήσει ο βοθρος... το πολυ πολυ μετα να τον μπαζωσεις και να φτιαξεις αλλο απο πανω με σιγουρια!! :hysterical:

δεν φοβαμαι :P:P

Το πολλη πολλη να κερδισω και αλλα λιτρα με το βοθρο :bowdown::bowdown::buttrock:

Χωρις πλακα τωρα , το καπακι του βοθρου που ειναι καλημενο ειναι τουλαχιστον 5 μετρα μακρια απο την κατασκευη και απο οτι λεει ο Φαδερ ο βοθρος πηγαινει κατω απο το ενα δωματιο του σπιτιου και οχι απο εκεινη τη μερια , τωρα εαν κανει λαθος βρηκα ποιος θα πληρωσει τα υλικα για να μπαζωθει εαν γινει καμια στραβη :buttrock::buttrock::buttrock:

Υ.Γ βρειτε καμια ιδεα για liner γιατι απο το πρωι που περνω τηλεφωνα εχω ακουσει τα ανικουστα :bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Αν σου βγει γυρω στα 2100 τι κερδιζω?

(με 76cm Μ.Ο υψος)

κερναω καφε στο meeting point απο τα χερακια μου ο καφες :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

παιδες

Ερωτηση ...

Για να πω οτι βαζω μικρα κοι ποσα λιτρα θα πρεπει να φτασω ?

Δεν μιλαμε να βαλω 30 ψαρια ......

θεωρητικα οι διαστασεις που εχω κανουν για κοι ?

ποσα λιτρα ανα ατομο ?

Link to comment
Share on other sites

ΙΜΟ οχι.

Γινοται πολυ μεγαλα.

Μεχρι να γινουν μεγαλα εγω παιζει να εχω μετακομιση ....

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι να γινουν μεγαλα εγω παιζει να εχω μετακομιση ....

Και οι αυτοκρατορες τη Ιαπωνιας μετακομιζαν (εις τοπον χλοερον) αλλα το Koi τους το κληροδοτουσαν στο διαδοχους τους σε σωστο μεγεθος λιμνης. :bowdown:

Δεν περιμεναν απο τον επομενο να λυσει "το θεμα". :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχεις λαβει τα απαρετητα μετρα οταν χτιζεται το σπιτι και κατοπιν συνενοησης με τον μηχανικο σου,δεν μπορεις να βαλεις ενα τοσο μεγαλο βαρος σε τοσο μικρη επιφανεια,ειτε ειναι στην αυλη ειτε ειναι στον 3ο οροφο και χωρις σκαψιμο,υπαρχουν καποιες ανοχες στο πατωμα με αποτελεσμα να εχουμε περιορισμους στα λιτρα.

Αυτος ειναι και ο συμαντικοτερος λογος που δεν μπορω να κανω κατι αντιστοιχο στη ταρατσα.

Το παραπανω συμπερασμα ειναι ακριβως οτι μου ειπε ο μηχανικος μου,πριν 6 μηνες που τελειωσε ο 3ος οροφος και η ταρατσα(4ος).

Αν μπορεις να μου εγγυηθεις οτι γινετε τοτε να κανω και εγω μια στη ταρατσα. :bowdown:

Αλλο αυλη και άλλο ταρατσα....

Και πιστεψε με... κατι παραπανω ξερω για έδαφος.... καθιζήσεις... μετακινήσεις... :bowdown:

Αλλο Δομοστατικος και αλλο Γεωτεχνικος.

Αλλα Πολιτικοι μηχανικοι ειναι και οι 2.

Τελος το σπαμ. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Μολις τελειωσα με το σοβατισμα του δευτερου παρτεριου , μενει τωρα μονο να σηκωθει το τοιχιο στη μεση και να σοβατιστη μεσα εξω .

Θα προσθεσω μια με δυο σειρες τουβλα ακομα για να ανεβω σε υψος και λιτρα .

Ειμαι στο ψαξιμο για Liner και για τον υπολοιπο εξοπλισμο .

Συνεχεια θα εχουμε παρασκευη και τελος με ολα τα χτισιματα πιστευω να εχω την κυριακη αν ολα πανε καλα :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

μολις τελειωσα και με το χτισημο απο το μεσαιο τοιχιο , σηκωθηκε ενα τουβλο ποιο πανω σε σχεση με τα παρτερια , για ριχτε μια ματια και πειτε μου τη γνωμη σας ... να το σηκωσω αλλο ενα τουβλο πανω Η να το αφησω οπως ειναι ?

Αυριο το πρωι παω για ψωνια για να διακοσμησω την εξω μερια των παρτεριων - λιμνουλας .

post-16924-1277488934_thumb.jpg

post-16924-1277488948_thumb.jpg

post-16924-1277488969_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...