Jump to content

Guppy - Γεννα


biktwria

Recommended Posts

καλησπερα παιδια

πηρα τρια ψαρακια γκαπισ

ενα αρσενικο κ δυο θηλυκα

αποτι μου ειπανε αυτα γεννανε συνεχεια

πωσ θα μπορεσω λετε να σωσω τα μικρα μην τα φανε?

Link to comment
Share on other sites

αν βάλεις κερατοφυλλο τα μικρά θα κρύβονται μέσα και δεν θα τα ενοχλούν

Link to comment
Share on other sites

Βαλε πολλα φυτα και κερατοφυλλο,για να μπορουν τα μικρα να βρισκουν κρυψωνες

Link to comment
Share on other sites

Απόσπασμα από το Αναλυτικό προφίλ των Γκάπυ που θα βρείς στο Aquazone εδώ:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=323428

"Αναπαραγωγή στο ενυδρείο: Από τις πιο εύκολες του χόμπι. Τα guppy είναι ψάρια αρκετά ανθεκτικά και ευπροσάρμοστα, λίγο καιρό λοιπόν αφότου τα έχουμε αγοράσει πιθανόν να παρατηρήσουμε μικρά. Τα θηλυκά μετά την ενηλικίωση τους έχουν την δυνατότητα να γεννάνε κάθε 30-40 μέρες, κάθε φορά από 10 έως 40 μικρά, ανάλογα με τις συνθήκες που παρέχουμε. Για να επιβιώσουν όμως τα μικρά αφότου γεννηθούν, χρειάζεται εάν πυκνοφυτεμένο ενυδρείο με πολλά φυτά (κερατόφυλλο, java moss, cabomba caroliana) ώστε να κρύβονται από τα ενήλικα που τα κυνηγούν. Τα ώριμα σεξουαλικά θηλυκά μπορούν να γεννήσουν μέχρι και 4-6 φορές και χωρίς αρσενικό, διότι αποθηκεύουν σπέρμα."

Διάβασε όλο το προφίλ που περιέχει συγκεντρωμένες πληροφορίες για τα ψαράκια σου.

Link to comment
Share on other sites

παιδια ξερετε τι σκεφτηκα?

αν παρατηρησω γεννητουρια να απομακρυνω τα τρια ενηλικα που εχω σε αλλο ενυδρειο μεχρι να μεγαλωσουνε τα μικρουλια

τι λετε?

πωσ σασ φανηκε σαν ιδεα??

Link to comment
Share on other sites

παιδια ξερετε τι σκεφτηκα?

αν παρατηρησω γεννητουρια να απομακρυνω τα τρια ενηλικα που εχω σε αλλο ενυδρειο μεχρι να μεγαλωσουνε τα μικρουλια

τι λετε?

πωσ σασ φανηκε σαν ιδεα??

καλη αρχικα, απλα δεν θα ειναι τα μονο μικρα της γεννας... μπορει να γεναει σε δοσεις...

Link to comment
Share on other sites

παιδια τι ειναι τα κρατοφυλλα κ που μπορω να τα προμηθευτω????

κ ποσο περιπου κοστιζουν?

Link to comment
Share on other sites

Είναι φυτό επιφανείας,δηλαδή απλά το ρίχνεις στο ενυδρείο και μένει στην επιφάνεια ώστε να κρύβονται τα μικρά ψάρια.Έχει ιδιαίτερα γρήγορη ανάπτυξη και είναι "μαγνήτης" νιτρικών (ΝΟ3).

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=242

Μπορείς να βρεις εύκολα από συνχομπίστες.

Link to comment
Share on other sites

παιδια τα ψαρακια θα ειναι ευδιακριτα?????

υπαρχει περιπτωση να μου τα ρουφηξει το φιλτρο??

Link to comment
Share on other sites

ποιο φίλτρο έχεις

Link to comment
Share on other sites

to atman 881 me substat pro μεσα,μακαρονακι κ υαλοβαβμβακα.η αντλια του ειναι 450 λιτρα την ωρα

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω να τα ρουφήξει αλλά αν μπορείς βάλε λίγο τούλι στην είσοδο του φίλτρου :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

το τουλι ειναι πολυ αποτελεσματικο. για τη γεννα σαν το κερατοφυλλο δεν υπαρχει αλλο, ουτε γεννηστρες ουτε τπτ. απο τοτε που εβαλα εχω γεμησει μικρα. υπαρχει βεβαια και σε μια ερευνα οτι η αναπτυξη των μικρων ειναι μικροτεροι οταν τα εχουμε μαζι με τα μεγαλα γτ εκκρινουν μια ουσια τα μεγαλα που μειωνει την αναπτυξη τους. αυτο ομως ειναι μια ενδειξη και εγω ας πουμε που τα εχω μαζι εχουν μια χαρα αναπτυξη...

Link to comment
Share on other sites

μπορω να βρω κερατοφυλα σε petshop εδω στην λαμια??

θα σε γελασω. αν εισουν αθηνα εχω και γω μπολικο... παρε τους τηλ μην πηγαινεις τσαμπα και βαλε καμια αγγελια εδω μηπως ειναι κανενας λαμιοτης που εχει :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

αυτην την στιγμη στο ενυδρειο εχω μονο 3 γκαπισ(ενα αρσενικο κ δυο θθληκα)

τιποτα αλλο

κανενα αλλο ψαρακι κ μου φαινεται πολυ αδειο

αν τα αφησω ετσι μεχρι να βρω κερατοφυλο υπαρχει περιπτωση να γλυτωσει κανενα απτα μικρα?

Link to comment
Share on other sites

κανενα αλλο ψαρακι κ μου φαινεται πολυ αδειο
πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο?
αν τα αφησω ετσι μεχρι να βρω κερατοφυλο υπαρχει περιπτωση να γλυτωσει κανενα απτα μικρα?
έχεις άλλα φυτά μέσα? Έγινε επεξεργασία - chris99
Link to comment
Share on other sites

πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο?

έχεις άλλα φυτά μέσα?

ακομα οχι αλλα θεω να βαλω

εχω μονο ενα διακοσμητικο πλαστικο δεντρακι

Link to comment
Share on other sites

δες εδώ πληροφορίες για τα γκαπι http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323428

βάλε ένα ακόμα θηλυκό και είσαι οκ

Link to comment
Share on other sites

60 λιτρα καθαρα περιπου

νομιζω οτι πρεπει να βαλεις αλλα 3 -4 ψαρακια μεσα και οχι βεβαια ολα γκαπι.υπαρχουν παρα πολλα μικρα ψαρακια που μπορεις να βαλεις μαζι τους.και σιγουρα φυτα .νομιζω οτι μπορεις να βαλεις και καποια μικρα βυθου(γατοψαρα).πολυ ομορφα και ζωιρα.

βαλε και καμια φωτο να εχουμε καλυτερη αποψη. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι πρεπει να βαλεις αλλα 3 -4 ψαρακια μεσα και οχι βεβαια ολα γκαπι.υπαρχουν παρα πολλα μικρα ψαρακια που μπορεις να βαλεις μαζι τους.και σιγουρα φυτα .νομιζω οτι μπορεις να βαλεις και καποια μικρα βυθου(γατοψαρα).πολυ ομορφα και ζωιρα.

βαλε και καμια φωτο να εχουμε καλυτερη αποψη. :bowdown:

βεβαια τα περισσοτερα αν οχι ολα τα γατοψαρα θελουν να ειναι σε ομαδα. οποτε 6-8 ειναι ενας αρχικος ικανοποιητικος αριθμος για αυτα...

ελεγξε αν χωρανε και βαζεις... αλλιως δυσκολο. κοιτα και τις συνθηκες τους καλα!

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

Στο κερατοφυλλο, στη moss και σε αλλα φυτα με λεπτο φυλλο τα μικρα εκτος απο κρυψωνα βρισκουν και φαγητο σε πολυ μικροσκοπικη μορφη, κατι πολυ βασικο για την επιβιωση ακομα κι αν δεν υπηρχε καποιο μεγαλο ψαρι να τα απειλησει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...