Jump to content

Εχουμε γεννητουρια...


Giannis_4

Recommended Posts

Συνηθως 3η ημερα απο την ημερα που ειδες τα αυγα, θα δεις ουριτσες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 83
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αφησε τα ως εχει. Αυτη τη στιγμη περνανε ενα σχολειο, απαραιτητο κατα τη γνωμη μου,

για τη σωστη συνεχεια. :bowdown:

Σιγουρεψου οτι ειναι γονιμα (που απ οτι λες ειναι) και μην απογοητευτεις με την πρωτη

αν δεν δεις ουριτσες. :bowdown:

Ποσο καιρο τα εχεις εσυ και τι μεγεθος εχουν?

Link to comment
Share on other sites

Αφησε τα ως εχει. Αυτη τη στιγμη περνανε ενα σχολειο, απαραιτητο κατα τη γνωμη μου,

για τη σωστη συνεχεια. :bowdown:

Σιγουρεψου οτι ειναι γονιμα (που απ οτι λες ειναι) και μην απογοητευτεις με την πρωτη

αν δεν δεις ουριτσες. :bowdown:

Ποσο καιρο τα εχεις εσυ και τι μεγεθος εχουν?

Δυο μηνες και κατι λιγο τους εχω τους δυο συγκεκριμενους δισκους.

Η θηλύκια ειναι 10 ποντους και ο αρσενικος 8 ποντους.

Να σημειώσω οτι η θηλύκια εχει γεννήσει αλλες δυο δορες αλλα τοτε δεν ειχε γίνει ακομα ζευγαρι με τον πορτοκαλαδα ο οποιος πηγαινε και ετρωγε τα αυγα ενω τωρα βαρανε σκοπια και οι δυο μαζι η εναλλάξ...

Απ οτι εχω διαβασει τα γονιμα αυγα ειναι πορτοκαλι-καφε,ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Σαν τη γοπα του τσιγαρου περιπου και οταν ειναι γονιμοποιημενα βλεπεις μαυρες κουκιδες.

Παντως ειναι μικρα και θα μεινουν λιγο πισω στην αναπτυξη.

Το οτι τα εχεις δυο μηνες μονο και αυτο ειναι ενα θεμα. Ειναι απο κατ/μα η χομπιστα?

Ευχομαι να πανε ολα καλα. Σε 50 περιπου ωρες θα ξερεις. :bowdown:

Ηταν με αλλο δισκο μαζι πριν οταν ξαναγεννησε?

Ο πορτοκαλας ειναι και ο αρχηγος του ενυδρειου?

Link to comment
Share on other sites

Σαν τη γοπα του τσιγαρου περιπου και οταν ειναι γονιμοποιημενα βλεπεις μαυρες κουκιδες.

Παντως ειναι μικρα και θα μεινουν λιγο πισω στην αναπτυξη.

Το οτι τα εχεις δυο μηνες μονο και αυτο ειναι ενα θεμα. Ειναι απο κατ/μα η χομπιστα?

Ευχομαι να πανε ολα καλα. Σε 50 περιπου ωρες θα ξερεις. :bowdown:

Ηταν με αλλο δισκο μαζι πριν οταν ξαναγεννησε?

Ο πορτοκαλας ειναι και ο αρχηγος του ενυδρειου?

Απο καταστημα τα πηρα και ηταν τα πρωτα που μπηκαν στο ενυδρειο μου.

Δεν ηταν με αλλο δισκο,οι δυο τους ηταν παλι ομως δεν ηταν ζευγαρι.

Ναι ο πορτοκαλαδας ειναι ο αρχηγος..(δεν το πλησιάζει κανεις)

Ας ελπισουμε να γίνει κανενα καλο γιατι εχω ενθουσιαστεί με την ολη φαση!!! :bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Και ενα βιντεακι για να δειτε το ζευγαρι σε θεση σκοπιας και γενικα το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Το οτι η θηλυκια η μπλε εχει γηνει σχεδον μαυρη ειναι φυσιολογικο??? :bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Πεταξανε ουριτσες!!!! :bowdown::bowdown::bowdown:

Τρελη δουλεια το ζευγαρι για να τα κρατησουν σε ενα μερος,τα αρπαζουν με το στομα τους και τα ξαναβαζουν στο ξυλο πανω!!! :bowdown::buttrock::buttrock:

Αυριο εχω αλλαγη νερου,να την αναβαλω?

Link to comment
Share on other sites

Το οτι η θηλυκια η μπλε εχει γηνει σχεδον μαυρη ειναι φυσιολογικο??? :bowdown::bowdown:

Πολυ φυσιολογικο και ειναι αυτη που θα φαει το μεγαλο ζορι με τα μικρα αν μεινουν. :bowdown:

Η ουσια ειναι οτι εχεις γονιμο ζευγαρι. Απο εδω και περα οτι και να γινει εσυ κρατας

μονο αυτο και προετοιμαζεσαι σωστα. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Απ οτι καταλαβαινω θα ειναι δυσκολο να κρατησω κατι απο αυτη την γεννα αλλα θελω να κανω οτι περναει απο το χερι μου...

Θα ηθελα να μου πειτε τι θα χρειαστει απο τροφη,απο αλλαγες η οτιδηποτε αλλο που πιστευετε οτι θα μου ειναι χρήσιμο.

Συγνωμη ρε παιδια αν σας αγγαρευω αλλα ελπιζω να με καταλαβαινετε!!!

:bowdown::bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Το οτι η θηλυκια η μπλε εχει γηνει σχεδον μαυρη ειναι φυσιολογικο??? :bowdown::bowdown:

Οι γονεις σκουραινουν αρκετα οταν θελουν να τους βρουν τα μικρα για να κολησουν πανω τους προκειμενου να τραφουν για τις πρωτες 14-15 ημερες.

Τα pigeon δυστηχως δεν σκουραινουν και εκει θες πατεντες γιατι τα μικρα σχεδον ποτε δεν θα πανε πανω του.

Link to comment
Share on other sites

Απο τροφη για τις πρωτες 14 ημερες δεν θες κατι μιας και πρεπει να τραφουν απο την βλενη στο σωμα των γονιων. Αν δεν κολησουν στους γονεις τοτε δεν υπαρχει ελπιδα κατα 99%.

Μετα τις 14 ημερες αρχιζεις αρτεμια την οποια την αναπαραγεις εσυ.

Link to comment
Share on other sites

Οι γονεις σκουραινουν αρκετα οταν θελουν να τους βρουν τα μικρα για να κολησουν πανω τους προκειμενου να τραφουν για τις πρωτες 14-15 ημερες.

Τα pigeon δυστηχως δεν σκουραινουν και εκει θες πατεντες γιατι τα μικρα σχεδον ποτε δεν θα πανε πανω του.

Tι ειδους πατεντες πρεπει να κανω??

Αρα το παιχνιδι θα το κανουν μονα τους για 15 μερες και αν ολα πανε καλα τοτε θα μπω κι εγω..

Την αλλαγη να την κανω σημερα η θα υπαρξει προβλημα??

Link to comment
Share on other sites

Τωρα εγω ..... να μιλήσω; :bowdown:

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Νικο αν εχεις κατι να πεις με το οποιο θα βοηθησεις τον φιλο, φυσικα και να μιλησεις.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλοι μου......εγω θα σου πω την δικια μου γνωμη και γνωση.θα πρεπει να βαλεις μονο τους το ζευγαρι σε μια γεννηστρα με ενα κωνο,και οταν βγουν τα μικρα και μεινουν πανω σους γονεις για 3-4 μερες και εαν στα τρωνε,μπορεις να τα ρουφηξεις στη συνεχεια με μια συρηγγα και να τα βαλεις σε μικρη πλαστικη γεννηστρα και να τα μεγαλωσεις με αρτεμια ζωντανη.......

Link to comment
Share on other sites

Tα μικρα φευγουν απο το ξυλο και αρχησαν το κολύμπι...

Πηγαινουν πανω στην θηλυκια για λιγο,φευγουν,ξαναπανε...Πολυ κινηση στο ενυδρειο.

Το χωρησα με σφουγγαρι μπας και τα βοηθησει λιγο...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και παλι!!!

Σημερα ειναι η εκτη μερα απο τοτε που βγηκαν οι ουριτσες και τα μικρα ενω χθες ηταν συνεχως πανω στην μανα τους σημερα βλεπω αλλου την μανα αλλου τα μικρα.Σε καποια φαση την ειδα να πηγαινει κοντα τους και μετα απο λιγο εφυγε.

Ειναι φυσιολογικο ολο αυτο η κατι παει στραβα?

Link to comment
Share on other sites

Και μερικες φωτο απο την μερα που εσκασαν οι ουριτσες μεχρι σημερα που ειναι η 6η τους μερα...

post-18204-1277570322_thumb.jpgpost-18204-1277570335_thumb.jpgpost-18204-1277570344_thumb.jpgpost-18204-1277570355_thumb.jpgpost-18204-1277570363_thumb.jpgpost-18204-1277570371_thumb.jpgpost-18204-1277570404_thumb.jpgpost-18204-1277570522_thumb.jpgpost-18204-1277570531_thumb.jpgpost-18204-1277570539_thumb.jpgpost-18204-1277570562_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

τι έγινε; επιζήσαντες έχουμε;

Mπα δυστυχως δεν εμεινε κανενα ψαρακι αλλα με το που πεθανε το τελευταιο αυτα ξαναγεννησανε και τωρα περημενουμε τις ουριτσες...

Σταματημο δεν εχουν τα σκασμενα!!!

Link to comment
Share on other sites

Mπα δυστυχως δεν εμεινε κανενα ψαρακι αλλα με το που πεθανε το τελευταιο αυτα ξαναγεννησανε και τωρα περημενουμε τις ουριτσες...

Σταματημο δεν εχουν τα σκασμενα!!!

Άντε καλη τύχη και ενημέρωνε... Λογικά θα χρειαστεί να γίνει μερικές φορές αυτή η διαδικασία ώστε να γίνουν "καλοί" γονείς και να έχουν κάποια τύχη τα μικρά. Αυτή τη φορά σκοπεύεις να επέμβεις πιο δυναμικά ή θα τα αφήσεις στο μεγάλο;

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη ξεκινα την γεννηστρα και ασε το ζευγαρι σου να παιξει μπαλα.

Link to comment
Share on other sites

Η γεννηστρα οσο το δυνατον ψηλα και σε μερος που δεν εχει περασματα απο

τα μελη της οικογενειας, καθως και ο φωτισμος να μην δημιουργει σκιες οταν

πας να ταισεις η για αλλαγη. Οσο πιο ησυχα τοσο καλυτερα. :(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...