Jump to content

Labidochromis Sp. “yellow”


Recommended Posts

Tο απαξιωτικο προς το φορουμ φιλε μου ηταν πως οπως σου εγραψα,καποιοι ανθρωποι εχουν κατσει και εχουν κανει δουλεια ωστε να παρουσιασουν πληροφοριες για τα ψαρακια μας.

Πληροφοριες που εσυ δεν εκανες τον κοπο να δεις οτι υπαρχουν,και απλα παρεθεσες λινκ απο αλλα φορουμ.

Φίλε μου εγώ δεν έβαλα κανένα λινκ απο άλλα φόρουμ,σέβομαι απόλυτα την δουλειά που έχετε κάνει και σας συγχερω για αυτήν.Μήπως κάποιος άλλος το έκανε; τσέκαρε το ΝΑΜΕ.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου εγώ δεν έβαλα κανένα λινκ απο άλλα φόρουμ,σέβομαι απόλυτα την δουλειά που έχετε κάνει και σας συγχερω για αυτήν.Μήπως κάποιος άλλος το έκανε; τσέκαρε το ΝΑΜΕ.

Δεν αναφερομαι σε σενα φιλε μου. :(

Στον φιλο malaw αναφερομαι

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφερομαι σε σενα φιλε μου. :D

Στον φιλο malaw αναφερομαι

Σκέφτομαι πολύ σοβαρά την αγορά ενός ακομα ενυδρείου έτσι ώστε να ξεχωρίσω τις κιχλίδες, και να αφήσω μαζί τα σκαλάρια και τα γκουράμι.και στο μικρό μου ενυδρείο να αφήσω μόνο τα γκάπυ και τα μολλύ.Επειδή τα έχω κάποιους μήνες δεν θέλω να τα δώσω σε κάποιον άλλον :) γι αυτο θα τα χωρίσω σε 3 ενυδρεία,ελπίζω να έκανα σωστά τους χωρισμούς... :(

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γιώργο στο έχω γράψει και παραπάνω, είναι σημαντικό να μας πεις τις ακριβείς διαστάσεις των ενυδρείων γιατί αλλιώς απλά μαντεύουμε.

:(

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γιώργο στο έχω γράψει και παραπάνω, είναι σημαντικό να μας πεις τις ακριβείς διαστάσεις των ενυδρείων γιατί αλλιώς απλά μαντεύουμε.

:(

Δεν ξέρω πως να βρω τα λίτρα, δεν γράφει κάτι πάνω στο ενυδρείο μου. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Πάρε ένα μέτρο και πες μας: Μήκος χ Υψος χ Πλάτος . Αυτό το γινόμενο αν το διαρέσεις /3 δίνει τα μικτά σου λίτρα...

Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα μέτρο και μέτρα τις διαστάσεις . Μετά γράψε μας

1ο ενυδρείο: (μήκος x πλάτος x ύψος)

και ποια είδη έχεις μέσα

2ο ενυδρείο: (μήκος x πλάτος x ύψος)

και ποια είδη έχεις μέσα

Έτσι θα έχουμε όσες πληροφορίες χρειαζόμαστε για να σε βοηθήσουμε.

:(

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Πάρε ένα μέτρο και πες μας: Μήκος χ Υψος χ Πλάτος . Αυτό το γινόμενο αν το διαρέσεις /3 δίνει τα μικτά σου λίτρα...

Οκ φίλε μου σε ευχαριστώ, θα μετρήσω και τα δυο ενυδρεία μου και θα σου πω αύριο γιατι δεν είμαι στο σπίτι μου αυτή τη στιγμή...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Πάρε ένα μέτρο και πες μας: Μήκος χ Υψος χ Πλάτος . Αυτό το γινόμενο αν το διαρέσεις /3 δίνει τα μικτά σου λίτρα...

Για να βρεις τα μεικτά λίτρα πολλαπλασιάζεις τις διαστάσεις του ενυδρείου (σε εκατοστά) και διαιρείς με το 1000. Εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις την παρακάτω εφαρμογή

http://www.aquazone.gr/index.php?pid=15

:(

Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα μέτρο και μέτρα τις διαστάσεις . Μετά γράψε μας

1ο ενυδρείο: (μήκος x πλάτος x ύψος)

και ποια είδη έχεις μέσα

2ο ενυδρείο: (μήκος x πλάτος x ύψος)

και ποια είδη έχεις μέσα

Έτσι θα έχουμε όσες πληροφορίες χρειαζόμαστε για να σε βοηθήσουμε.

:)

Οκ φίλε μου σε εύχαριστω πολύ :( εκ των πρωτέρων, αύριο θα τα μετρήσω και θα σου δώσω όλες τις πληροφορίες που χρειάζεσαι γιατί αυτή τη στιγμή δεν είμαι στο σπίτι μου...

Link to comment
Share on other sites

Για να βρεις τα μεικτά λίτρα πολλαπλασιάζεις τις διαστάσεις του ενυδρείου (σε εκατοστά) και διαιρείς με το 1000. Εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις την παρακάτω εφαρμογή

http://www.aquazone.gr/index.php?pid=15

:(

Ουπς!! τι γκάφα Θεεε μου!! Δια 3 είπα??!! Πυροβολήστε με. Φυσικά /1000 είναι το σωστό, εννοείται...sorry

Link to comment
Share on other sites

Οπως ελέχθει πιο πάνω ο φίλος μας θα βρεί εδώ μέσα όποια πληροφορία χρειάζεται για το στήσιμο ενός αφρικάνικου ενυδρείου αλλά και όποια πληροφορία ζητήσει από τα μέλη θα την έχει.

Αυτό που περιμένουμε είναι οι διαστάσεις - πράγμα κρίσιμο για μας - για να βοηθήσουμε στη σωστή επιλογή.

:(

Link to comment
Share on other sites

ok τα μετρησα και συμφωνα με την σελιδα που μου δωσατε βρηκα τα εξης:

Το μεγαλο ειναι συνολικα λιτρα 63.9 και καθαρα λιτρα 54.315 και περιεχει 1 γλυφτη 2 σκαλαρια 3 γκουραμι και 3 κιχλιδες(το μικρο δεν νομιζω να πιανετε) :)

Το μικρο ειναι συνολικα λιτρα 18.0075 και καθαρα λιτρα 15.3063750 και περιεχει 2 νεον 2 μπαλουν μολλυ ενα γλυφτη και ενα γκαμπι (τωρα εβαλα μεσα και περιπου 25 μωρα γκαμπι που μου ειχαν γεννησει πριν κανενα μηνα, η μαμα τους δυστιχως 2 μερες μετα την γεννα πεθανε) :D

το ενυδρειο που σκεφτομαι να παρω ειναι περιπου στα 100 λιτρα (θα δουμε γιατι τα οικονομικα δεν πανε καλα) και δεν θελω να διωξω κανενα ψαρακι γιατι τα αγαπαω :( ολα εκτως απ τα μωρα γκαμπι που ειναι πολλα και θα δωσω μερικα.(και τα μωρα αγαπω μα δεν μπορω να τα κρατησω ολα)

Link to comment
Share on other sites

ok τα μετρησα και συμφωνα με την σελιδα που μου δωσατε βρηκα τα εξης:

Το μεγαλο ειναι συνολικα λιτρα 63.9 και καθαρα λιτρα 54.315 και περιεχει 1 γλυφτη 2 σκαλαρια 3 γκουραμι και 3 κιχλιδες(το μικρο δεν νομιζω να πιανετε) :D

Το μικρο ειναι συνολικα λιτρα 18.0075 και καθαρα λιτρα 15.3063750 και περιεχει 2 νεον 2 μπαλουν μολλυ ενα γλυφτη και ενα γκαμπι (τωρα εβαλα μεσα και περιπου 25 μωρα γκαμπι που μου ειχαν γεννησει πριν κανενα μηνα, η μαμα τους δυστιχως 2 μερες μετα την γεννα πεθανε) :thumbup:

το ενυδρειο που σκεφτομαι να παρω ειναι περιπου στα 100 λιτρα (θα δουμε γιατι τα οικονομικα δεν πανε καλα) και δεν θελω να διωξω κανενα ψαρακι γιατι τα αγαπαω :( ολα εκτως απ τα μωρα γκαμπι που ειναι πολλα και θα δωσω μερικα.(και τα μωρα αγαπω μα δεν μπορω να τα κρατησω ολα)

Αντιλαμβάνεσαι και εσύ οτι 55-60 λτ. ενυδρείο δεν αρκεί για τα ψάρια αυτά έξω και από τις ασυμβατότητες που υπάρχουν.

Να σκεφτούμε λοιπόν και να γράψουμε τι θα μπορούσε να γίνει ώστε να έχεις κάτι συμβατικό για τα λίτρα σου αλλά και να ταιρίαζει και στα ψάρια που θα φιλοξενήσεις.

:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...