Jump to content

Νερό Θαλάσσης


Recommended Posts

Αναθεώρηση....

Σε μερικούς μήνες θα κλείσουμε τα 2 χρόνια που ξεκίνησε αυτό το θέμα.

Τότε δειλά-δειλά πειραματιζόμασταν για τις αλλαγές νερού από τη Θάλασσα.. και σήμερα φτάσαμε όπου πολλοί από εμάς να το έχουμε καθιερώσει.

Είναι ώρα λοιπόν να ξαναζωντανέψουμε και πάλι το θέμα και να αναφέρει εδώ ο καθένας μας τις παραμέτρους που βρίσκει.

Να καθιερώσουμε ένα στάνταρ πληροφοριών ώστε να γνωρίζουμε τόπο, χρόνο και φυσικά τις τιμές.... (θα ήταν θεμιτό πριν και μετά την αραίωση και πάντα με νερό όσμωσης).

Ας είναι καλά το Google maps, τα τεστ μας και η όρεξη που έχει ο καθένας μας !!!!

Μία ιδέα για τα νερά μας !!!

Περιοχή στον χάρτη 1

6 Ιουλίου 2010

T= 27 C

SG= 1026

pH= 8,2

KH =9,3

Ca =430

Mg =1290

I2 =0,01 (χαμηλό)

PO4= 0

NO2= 0

NO3= 0

NH3= 0

post-13206-1278414991_thumb.jpg

http://maps.google.gr/maps?saddr=39.921417,23.594314&hl=el&sll=39.921565,23.594089&sspn=0.002234,0.005284&t=h&dirflg=w&mra=mift&mrsp=0&sz=18&z=18

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Με κάνεις να σκέφτομαι σοβαρά να πάω μια βόλτα σε μια απομακρυσμένη παραλία που ξέρω και να γεμίσω δοχεία με νερό. Προς το παρόν μόνο βράχο έχω αλλά πρέπει να κάνω μια αλλαγή 50% και θα με γλιτώσει αρκετά σε αλάτι αν η ποιότητα νερού είναι καλή.

Link to comment
Share on other sites

Μία ιδέα για τα νερά μας !!!

Περιοχή στον χάρτη 1

6 Ιουλίου 2010

T= 27 C

SG= 1026

pH= 8,2

KH =9,3

Ca =430

Mg =1290

I2 =0,01 (χαμηλό)

PO4= 0

NO2= 0

NO3= 0

NH3= 0

post-13206-1278414991_thumb.jpg

Tις μετρησεις τις εκανες ο ιδιος;

Link to comment
Share on other sites

Ναι σήμερα το πρωί μου έφερε ένας φίλος δείγμα νερού από την περιοχή και οι μετρήσεις έγιναν με Salifert

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό θέμα γιά να μαζέψουμε εδω ότι έχουμ εμετρήσει απο διάφορες περιοχές.

Δική μου μέτρηση την περασμένη εβδομάδα σε μήκος μόλις 5-6 μέτρα απο την παραλία και σε βάθος νερών μόλις 1 μέτρο.

Περιοχή Αργολίδας.

Παραλία Κονδυλίου η Αγίου Νικολάου, 3 χιλιόμετρα έξω απο το Τολό.

Πυκνότητα....1025

ΚΗ...9

Φωσφορικά...0

Νitrite....0

Nitrate...<0,25

Αμωνία....0

PH....8

Ασβέστιο....420

Μαγνήσιο...1350

ORP...318

Εαν επαληθευτούν αύριο μεθαύριο ξανά οι μετρήσεις αυτές ξεκινάω μέσα στην εβδομάδα με αλλαγή 210 λίτρων στο ενυδρείο μου.

Σημ.Η παραλία είναι στο σημείο που υπάρχει η κόκκινη διαγράμμιση.

clipboard01pq.png

http://maps.google.gr/maps?saddr=37.527783,22.936063&hl=el&sll=37.527052,22.936106&sspn=0.00924,0.021136&t=h&dirflg=w&mra=mift&mrsp=0&sz=16&z=16

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Είχε κάνει κάτι παρόμοιο και ο Νίκος Ψάλτης παλιότερα

Link to comment
Share on other sites

Η τέλεια διευκόλυνση, να παίρνεις κάνα 2 δοχεία και να τα γεμίζεις απευθείας από την θάλασσα. Τρομερή εξοικονόμηση χρόνου αλλά και κάποιο χρήματος.

Link to comment
Share on other sites

Μία ιδέα για τα νερά μας !!!

Περιοχή στον χάρτη 1

Update Λουτρά Αγίας Παρασκευής (Λεπτομέρεια χάρτη)

Από βάθος μισού μέτρου, απόσταση 10 μέτρα από την ακτή.

6 Ιουλίου 2010

T= 27 C

SG= 1026

pH= 8,2

KH =9,3

Ca =430

Mg =1290

I2 =0,01 (χαμηλό)

PO4= 0

NO2= 0

NO3= 0

NH3= 0

post-13206-1278414991_thumb.jpg

http://maps.google.gr/maps?saddr=39.932121,23.577229&hl=el&sll=39.932138,23.577486&sspn=0.002234,0.005284&t=h&dirflg=w&mra=mift&mrsp=0&sz=18&z=18

Ενημέρωση στοιχείων χάρτη

post-13206-1278456536_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Big Blue παρόλο που η δειγματοληψία σου έγινε από ένα κολπίσκο χωμένο μέσα σ έναν μεγαλύτερο, οι τιμές είναι άψογες !!!

Σε μένα φάτσα κάρτα το Αιγαίο πέλαγος είναι !!!

Link to comment
Share on other sites

Η τέλεια διευκόλυνση, να παίρνεις κάνα 2 δοχεία και να τα γεμίζεις απευθείας από την θάλασσα. Τρομερή εξοικονόμηση χρόνου αλλά και κάποιο χρήματος.

Αρχίζω να το σκέφτομαι σοβαρά....

Ο φίλος μου έχει σπίτι εκεί, μπροστά στη θάλασσα (κυριολεκτικά) και πηγαινοέρχεται δυο φορές την εβδομάδα.

Μια εκδρομούλα μαζί του μ ένα 60λίτρο βαρελάκι παρέα δεν θα με χάλαγε !!!!

Link to comment
Share on other sites

Και όταν μου λένε "τι αλάτι χρησιμοποιείς?"

Θα απαντώ.... "Αιγαίο τι τι ρι τι τιιιιιιι !!!!" (για όσους θυμούνται μια παλιά διαφήμιση)

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που με έχει προβληματίσει είναι να η δημιουργία μιας μικρής αλυκής

σε λεκάνη ώστε η μεταφορά να είναι ποιο εύκολη.

Είναι δυνατή η ανασύνθεση του νερού μετά?

Ποια συστατικά θα χαθούν από την εξάτμιση?

Αν και νομίζω ότι είναι παράνομο κάτι τέτοιο. :)

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που με έχει προβληματίσει είναι να η δημιουργία μιας μικρής αλυκής

σε λεκάνη ώστε η μεταφορά να είναι ποιο εύκολη.

Είναι δυνατή η ανασύνθεση του νερού μετά?

Ποια συστατικά θα χαθούν από την εξάτμιση?

Αν και νομίζω ότι είναι παράνομο κάτι τέτοιο. :)

Ίσως κάποιος χημικός σου δώσει πιο τεκμηριωμένες απαντήσεις, αλλά δεν χάνεις (εάν υπάρχουν οι προϋποθέσεις) να δοκιμάσεις με μια ΧΧΧ ποσότητα ώστε να δεις κατόπιν μετρήσεων και ελέγχων, τι αλατότητα σου έδωσε αυτή η ποσότητα και τι μετρήσεις είχε το νερό πριν και μετά την ανασύνθεση.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι μου λέει ότι αυτό το θέμα θα έχει απο εδω και εμπρός πολύ ζήτηση!!!

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή και τη μέση σας με τέτοια βάρη

Φοράμε ζώνη στη μέση + δε σκύβουμε με τεντωμένα τα πόδια

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το απόγευμα επαλήθευσα τις μετρήσεις.

Κόσμος σχεδόν καθόλου στην παραλία και το αμάξι καθ'ότι 4χ4 έφθασε σε απόσταση αναπνοής απο την ακροθαλασσιά.

Επιλέχθηκαν δοχεία γιά ελιές με δύο χερούλια 30 λίτρων το κάθε ένα και με μεγάλο καπάκι γιά να μπορεί στην συνέχεια κατά το άδειασμα να μπεί μέσα κυκλοφορητής.

Γέμισα 250 περίπου λίτρα και δεν κουράστηκα καθόλου, ούτε στην μεταφορά απο το αμάξι στο σπίτι αφού ως μονοκατοικία η μπαλκονόπορτα του σπιτιού ήταν πολύ κοντά στο σημείο που άραξα το αυτοκίνητο.

Αλλαγή υαλοβάμβακα στην συνέχεια-αντιφώσφορου-καθάρισμα skimmer και ozon.Δεν έκανα τίποτε άλο.

Θα σας ενημερώσω γιά την εξέλιξη.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Το νερο απο την θαλασσα θελει πολυ καλη απολυμανση για τυχον μκροβια που μπορει να μεταφερθουν στο συστημα μας. :)

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφέρον περιμένω με αγωνία την εξέλιξή του :)

Link to comment
Share on other sites

Όταν τελικά φέρω και εγώ νερό, σκέφτομαι επί 24+ ώρες να το φιλτράρω από άνθρακα, αντιφώσφορο και ενυδρειακό βαμβάκι καθώς και από UV

Αυτό που μου έκανε όμως εντύπωση στις μετρήσεις μου είναι ότι τα επίπεδα Ιωδίου ήταν μηδενικά.

Οι δοκιμές έγιναν με δύο διαφορετικά τεστ, της Salifeert και της Seachem, όπου ταυτόχρονα έκανα και τεστ στο ενυδρείο μου και μου έδειξαν 0,01 και 0,06 αντίστοιχα.... περίεργο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Όταν τελικά φέρω και εγώ νερό, σκέφτομαι επί 24+ ώρες να το φιλτράρω από άνθρακα, αντιφώσφορο και ενυδρειακό βαμβάκι καθώς και από UV

Αυτό που μου έκανε όμως εντύπωση στις μετρήσεις μου είναι ότι τα επίπεδα Ιωδίου ήταν μηδενικά.

Οι δοκιμές έγιναν με δύο διαφορετικά τεστ, της Salifeert και της Seachem, όπου ταυτόχρονα έκανα και τεστ στο ενυδρείο μου και μου έδειξαν 0,01 και 0,06 αντίστοιχα.... περίεργο!!!!

Δεν νομίζω ότι υπάρχει περίπτωση νερό απο θάλασσα...την όποια θάλασσα να έχει μηδέν ιώδιο.

Link to comment
Share on other sites

να σας κουρασω λιγο

Καλησπερα παιδια πριν απο μια 15ετια και βαλε,ο πατερας μου εσπασε το ενυδρειο του προσπαθωντας να ανοιξει μια τρυπα για να φτιαξει κατι στην/την υπερχειληση του θαλασσινου fish only τοτε ενυδρειου και επειδη δεν ειχε ετοιμο νερο αναγκαστηκε να φερει απο τη θαλασσα,η πιο κοντινη ηταν η Πειραικη(μενουμε Πειραια),θυμαμαι που μου ελεγε απο τοτε οτι εχουμε υψηλοτερη αλμυροτητα και θυμαμαι που μου λεγε οτι αραιωνε το νερο για να την φερει πιο χαμηλα(βεβαια να ξερετε οτι ο Πατερας μου τοτε ηταν βρυσατος και δεν ειχε ro/di ακομη χρησιμοποιουσε υδρομετρο οποτε οτι και να μετρουσε μαλλον ηταν αρκετα μακρυα απο την πραγματικοτητα).τεσπα.Το θεμα ειναι οτι δεν ειχε κανενα προβλημα με τα ψαρια του(οχι πολλα ψαρια αλλα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΑ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ) και οτι στο τελος του εγινε ψιλοσυνηθεια οποτε του ρθει να κανει καποιες παραπολυ σπανιες αλλαγες νερου και δεν ειχε ετοιμασει με συνθετικο αλατι τοτε εκανε με νερο απο την πειραικη και στο τελος απο οτι θυμαμαι οχι απλα χωρις να το αραιωνει αλλα και χωρις να φερνει την θερμοκρασια σε πιο ψηλα επιπεδα(μαλλον δεν θα το κανε αυτο το χειμωνα επειδη εγω στην πειραικη ειχα μετρησει θερμοκρασιες 18 κεσλιου).

Οσον αφορα τα νερα της Πειραικης απεχουν πολυ απο αυτα των παρθενων περιοχων που μας δειχνουν τα παιδια και ξεπλενονται συνεχως απο το πελαγος.

Θα ηθελα να πω οτι σε ορισμενες περιοχες ειναι εμφανη τα σημαδια του ευτροφισμου κυριως στους γυρω κολπους απο το πασαλιμανι και αυξημενη(μαλλον αρκετα πανω απο τα φυσιολογικα επιπεδα) η ποσοτητα των μικροοργανιοσμων(βακτηριοπλαγκτον,αποικοδομητες και αλλα),ακομη καποτε λειτουργουσε εργοστασιο παραγωγης λιπασματων και ενας θεος ξερει τη βαρεα μετλλα εχουν περασει στις τροφικες αλυσιδες(βλεπε βιοσυσωρευση).

Ωστοσο ο πατερας μου εγω και ο ξαδερφος(ο πιο γνωστης και τρεαλρας)μου καναμε αρκετες φορες πολυ μεγαλες αλλαγες νερου αλλα και restart των συστηματων μας με 100% ΖΩΝΤΑΝΟ(οπως το λεμε με τον ξαδερφο μου)νερο.

Παντως να σας πω δεν νομιζω να εχω ρηξει περισοοτερα βαρεα μεταλλα απο αυτα που εχουν ορισμενα πολυ διασημα και πετυχημενα συνθετικα αλατια(αν θελετε σας δειχνω παρα πολλες χημικες και βιοχημικες αναλυσεις που εχουν γινει πανω σε αλατια και καταδυκνειουν οτι στα αλατια που χρησιμοποιυμε καποια στοιχεια οπως ο χαλκος,το αρσενικο,το χρωμιο και αλλα εχουνε φτασει στο θεο!

σον αφορα τα μικροβια αλλο απολυμανση και αλλο αποστειρωση.

τωρα ζημια θα κανει αν σταθω πολυ σ'αυτο αλλα ενας συνηθυσμενος τροπον να πετυχεις απολυμανση ειναι η προσθηκη χλωρινης στο νερο και μετα απο καποιο χρονο η προσθηκη θεισουλφιτων για ουδετεροποιηση της

αν θελετε αναφερω αναλογιες και συγκενρωσεις.

ενω οσον αφορα την αποστειρωση τοτε αυτη δεν επιγχανετε ευκολα θελει φιλτραριμα του νερου απο μηχανικα φιλτρα ελαχιστων micron και ενσυνεχεια κευραυνοβοληση του νερου με υψηλες δοσεις uv που εξρταται αποτην παροχη νερου μεασ απο τον αποστειρωτη αλλα και τον ογκο νερου που εχει η λαμπα τα μw/cm2 που βγαζει την παλαιοτητα του λαμπτηρα τη συχνοτητα που θα περναει το νερο του συτστηματος/η του κουβα μεσα απο την uv και αλλους παραγοντες(παντως εαν δεν με ξεγελαει η μνημη μου ενα παλικαρι στο forum σας αναφερει τι δωσεις χρειαζονται καποιοι μικροοργανισμοι αλλιως αν επιθυμηται σηκωνω λινκ,εν ολιγης τιποτα δεν κανουμε με τις μικρες uv λαμπες καθως λιγοι μικροοργανισμοι περνουν χαμπαρι σ'αυτες τις δωσεις

αναφορικα να πω οτι εγω χρησιμοποιυσα uv sterilzer με intensity 220 μw/cm2 και ογκο νερου μεσα στην uv 3,5λιτρα ετσι ρυθμιζα την κυκλοφορια του νερου ωστε να περναω ολο τον ογκο του συτημαντος μου μεσα απο την uv 5/6 φορες την ωρα και με χρονο ανανεωσης του νερου μεσα απο τη uv γυρω στα 2,5 sec να πετυχαινω γυρω στα 500μw/cm2 (με καινουργιο λαμτηρα),με καποια συγκεκριμενη παροχη νερου χωρις βεβαια να φιλτραρω μηχανικα το νερο(ιδιως οταν η uv δουλευε στο ενυδρειο) οποτε και η αποδοση επεφτε(ο τροπος χρησης της uv ειναι για αλλο topic).

οσον αφορα τωρα τα μικροβια να πω οτι δεν ειναι ολα βλαβερα και για να γινουν ορισμενα θα πρεπει να ειναι σε καποιες συκγεκριμενες συγκεντρωσεις,εμεις καναμε,δεν καναμε αποστειρωση(οσο το δυνατον μελετημενη χρηση uv sterilizer αφου πρωτα φιλτραραμε το νερο μεσα απο ειδικα μηχανικα προφιλτρα με μεγεθος μερικα micron).δεν φανηκε να εχουμε προβληματα ασθενειων οχι μονο σε ψαρια αλλα ουτε σε σαλικγαρια ουτε βαλλαμε ποτε καποιο νεο ειδος τουλαχιστον πιο ανωτερου οργανισμου(βλεπε καβουρι,ετσι νομιζω τουλαχιστον).

Μια ακομη ιστορια να σας πω ειναι οτι μια φορα που μαζεψα νερο το οποιο ηταν αρκετα θολο(ειχε συλλεχθει οχι απο την πειραικη αλλα κοντα στο πασαλιμανι)και το περασα απο την μεγαλη μου uv το αποτελεσμα ηταν το νερο μου να βγαλει NO3 οχι απο την ακτινοβολια αλλα απ τον θανατο του βακτηριοπλαγκτον!!!!!!!!!!οποτε μαλλον θα εβαλα εκτος των αλλων νομιζω και φοσφωρικα αλλα αυτα εχουμε βαρεθει να προσπαθουμε να τα μετραμε με τα τεστακια που βγαζουν ματια!!!!!!

ετσι λοιπον στματησα να περναω το νερο απο την uv και να κανω αυτο που ελεγε η παραδοση(δηλαδη συλλογη του ΖΩΝΤΑΝΟΥ ΝΕΡΟΥ,αν χρειαζετε και δεν βαριεσε αραιωση του αλλωστε ειχα 1,028 πολυ κοντα στην ερυθρα ετσι? και

το γρηγοροτερο μεσα στο συτσημα σου για να κανουν τσιμπουση οι πολυποδες οι ανεμονες(μην ξεχναμε οτι στη φυση οι ανεμονες τρεφονται κυριως με κοηποδα,βλεπε DR ALLEN και DR FAUTIN,αν θελετε βγαζω λινκ) αλλα και η μικροφουνα του ζωντανου βραχου και του ρεφουγιθμ.και το βασικοτερο για να μην ψοφησει/χασει την θρεπτικη αξια του το βακτηριοπλαγκτον!!!!!!!!!!!!!!

οταν λοιπον βαζαμε ζωντανο νερο στα ενυδρεια μας λιγα απο αυτα που παρατηρουσαμε ειναι

PH ΤΡΕΛΟ 8,3(οταν μαλιστα στο δικο μου εβαζα καλκβασερ και το σκιμμερ τραβαγε 1500λιτρα την ωρα αερα με αλφαδολαστικο απο το μπαλκονι το πεχα εφτανε το θεο σε τετοιο βαθμο που σταματησα ανακγαστικα το καλκ και ειχα πολυ μικρη μεταβολη στο πεχα κατα τη διαρκεια του 24ωρου με τον αντιστροφο φωτισμο του ρεφυγιουμ).

αυξηση της ζωης του ρεφουγιθμ,βραχου και της αμμου απο τον πολλαππλασιασμο των αμφιποδων,σκουληκιων,tube wormsκαι αλλων

((οπως ακριβως συμβαινει οταν βαζουμε ζωντανο φυτοπλακτον στο νερο))

αλλα το πιο θαυμαστο ειναι τα κοπηποδα(μην τα μπερδευουμε με τα αμφιποδα)που οταν κλεισουμε τις αντλιες του ενυδρειου με το φακο θα δουμε κατι πολυ μικρα(και καποια σε διαφορα μεγεθοι)στουκας να τρεχουν μεσα στο νερο κα να πεφτουν πανω στο φακο.

φοβερο polyp extasion απο τα κοραλλια και φουσκομα του orαl disk στις bubble και μια γενικοτερη αυξηση του μεγεθους των ανεμονων μαλλον επειδη ρουφουσουν αρκετο νερο για να τραφουν με το βακτηριοπλαγκτον,τα κοπηποδα και ενας θεος ξερει ακριβως για ποιον/ποιους λογους.

τεσπα κατι αλλο που μουρθε στη μνημη ειναι η συμπεριφορα των σκιμμερς στο ΖΩΝΤΑΝΟ ΝΕΡΟ(να δωσω λινκ αν θελετε απο παρατηρησεις του ERIC BORNEMAN στο τι βακτηριοπλαγκτον και μιkροφιουνα βγαζουν τα σκιμμερ),

βεβαια πρεπει να ειχε σχεση και με το ΙΣΟΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΣΗΜΕΙΟ των πρωτειωνων και το ph του νερου αλλα καπου εδω εχω κουραστει να γραφω κιολας και εσεις σιγουρα να διαβαζετε

ετσι η παρατηρηση που εχω να διατυπωσω ειναι οτι

Θυμαμαι οτι οταν ειχαμε καποιους μηνες να κανουμε αλλαγη και μας τη βαραγε να κανουμε μια δυνατη αλλαγη νερου(30%/40%) για να φρεσκαρουμε τα συστηματα μας και να ταισουμε τα ζωντανα μας τοτε τα σκιμμερ μας ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΟΝΤΑΝ ΠΑΡΑΞΕΝΑ ,θυμαμαι το δικο μου

το aquamedic turboflotor shorty compact 5000 που ηταν ρυθμιοσμενο στο wet side πεταγε νερο μετα την αλλαγη στη συνεχεια με λειτουργια στο MIDDLE SIDE εβγαζε ασπριδερο ζουμι μετα απο την αλλαγη οπως οταν ζευγαρωνουν τα σαλικγαρια και στο DRY SIDE πρασινο ενω οταν καθυστερουσαν τις αλλαγες τοτε καφετιαζε ενω το Η&S οταν ηταν ρυθμισμενο στη στη μεση και πριν την αλλαγη εβγαζε καφε βρωμοζουμο μετα την αλλαγη νερου την αλλη μερα το δοχειο συλλογης ηταν μεχρι τη μεση γεματο με σκουροπρασινο ζουμι!!!!!!!

δεν θα παρουσιαστει κατα την γνωμη μου

((ειμαι 99% σιγουρος αφου εγω επερνα νερο απο σχετικα βρωμικες περιοχες))οχι παντα με πρασινοθολα νερα αλλα με αρκετα πρασινα φυκη στα βραχια(αυτος ειναι ενας δεικτακος))

κανενα προβλημα στα ενυδρεια των παιδιων που θα παρουν πελαγισιο ΖΩΝΤΑΝΟ ΝΕΡΟ και δεν πρεπει να ταλαιπωρηθουν αλλα και να ταλαιπωρησουν το ΖΩΝΤΑΝΟ ΝΕΡΟ με ανουσια φιλτραρισματα αντιθετως αν θελουν να κανουν κατι που δεν καναμε εμεις ποτε ειναι για να εχουν μια ιδεα να βρουν 2/3 παρθενες προσβασιμες με το αμαξι παραλιες σε κοντινη σχετικα αποσταση και να κανουν δειγματολειψιες νερου για χημικη(αμα τους περνει ας κοιταξουν και το μικροβιακο φορτιο) αναλυση που θα στειλουν σε καποιο πανεπιστημιο/κρατικο χημειο)σε διαφορες εποχες του χρονου για να ξερουν περιπου παλι(καθε εποχη ψιλοαλλαζει και αυτο εξαρταται απο πολλους παραγοντες που δεν αξιζει να αναλωθουμε αλλο τωρα) που κυμαινονται οι τιμες και να χρησιμοποιουν τις συκγεκριμες παραλιες για συλλογη ζωντανου νερο,αγοραζοντας ενα 100/150λιτρο βαρεζι που να χωραει στο αμαξι.εεεε θα κατσει λιγο το αμαξι αλα χαλαλι!!!!!1!

απλα γνωμη μου(δες ποιος μιλαει εδω επερνε νερο κοντα σε λιμανι) ειναι η παραλια να ειναι μακρυα απο εκτος των αλλων και απο ποταμι(γιατι ποιος ξερει ποιο εργοστασιο αφησε τι μεσα στο νερο του ποταμου,ρεματος).

τεσπα εχω αρκετα ακομη να γραψω αλλα κουραστηκα και δεν ξερω αν θα μπορειτε να παρακολουθησετε ολα αυτα που γραφω και αν θελετε??????

αα ετσι προχειρα και πεταμενα κατι αλλο που μου ρθε ειναι οτι στα νερα των θαλασσων μας καποια οργανικα αμινοξεα βιταμινες και αλλα παρουσιαζουν μεγαλες μεταβολες στις συγκεντρωσεις τους σε διαφορετικες εποχες που δεν ξερω τι σχεση εχουν με τα αλλα οικοσυστηματα της φλοριδα,των φιτζι,τις ινδονησιας

(εχω καποια στο νου μου οπως η βιταμινη c)

Ενας απο τους λογους που γουσταρω αυτο το σπορ ειναι οτι εχεις πολους τροπους για να πετυχεις ενα παρα πολυ καλο αποτελεσμα!

καλο σας βραδυ!

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα το εχουν τα τεστ μας και οχι η θαλασσα.Τα τεστ μετρανε 1 (καθε τεστ το δικο του)απο τις παρα παρα πολλες εννωσεις ιωδιου που υπαρχουν στο θαλασσινο νερο.Το οτι δεν μετρας ή μετρας συγκεντρωσεις ιωδιου ειναι ουσιαστικα αχρηστο στο να βγαλεις συμπερασματα για την περικτηκοτητα του νερου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό Άκη μου το έχεις ξαναπεί για το ιώδιο, αλλά μιας και υπάρχουν τα τεστ (και μέχρι να τελειώσουν) μετράω για να... μετράω !!!!

Αλλά μου έκανε εντύπωση ότι το τεστ της Seachem μου έδειξε 0,06 στο ενυδρείο και 0,0 στο νερό της θάλασσας και τα έκανα ταυτόχρονα !!!

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Περασμένο 24ωρο απο την πρώτη μου real αλλαγή θαλασσινού νερού και τα πάντα πάνε ρολόι.

Αξιοσημείωτο το εξής...

Ενω με τις προηγούμενες αλλαγές μου ο δείκτης orp τρόμαζε να φτάσει στο 350 που υπάρχει και ο κόφτης στον ελεγκτή ozon με αποτέλεσμα αρκετές ώρες σε λειτουργία το ozonizer ,πλέον έφτασε πολύ πιό εύκολα εκεί, και απο χθές είναι σταθερά χωρίς να λειτουργεί το ozon στα 350-360.

Τώρα βέβαια θα μου πείτε πως εαν απο χέρι έχεις 320 τι περιμένεις;

Δεν ξέρω εαν αυτό είναι καλό η όχι, όμως έτσι έχουν τα πράγματα.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...