Jump to content

Αναπαραγώγη Τιλάπιας Νείλου


Recommended Posts

Θα ήθελα να μάθω περισσότερα σχετικά με την αναπαραγωγή της κοινής τιλάπιας του Νείλου

σε ενυδρεία και δεξαμενές...Γνωρίζω τα βασίκα περί του θέματος και θα ήθελα απόψεις από

άτομα με εμπείρια στο συγκεκριμένο ειδός για οσο το δυνατόν μεγαλύτερο ποσόστο επιτύχιας...

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να μάθω περισσότερα σχετικά με την αναπαραγωγή της κοινής τιλάπιας του Νείλου

σε ενυδρεία και δεξαμενές...Γνωρίζω τα βασίκα περί του θέματος και θα ήθελα απόψεις από

άτομα με εμπείρια στο συγκεκριμένο ειδός για οσο το δυνατόν μεγαλύτερο ποσόστο επιτύχιας...

:thumbup:

Θα ήθελες να τα μοιραστείς μαζί μας; Ίσως έτσι δώσεις αφορμή και σε άλλους φίλους να γράψουν όσα γνωρίζουν.

:P

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελες να τα μοιραστείς μαζί μας; Ίσως έτσι δώσεις αφορμή και σε άλλους φίλους να γράψουν όσα γνωρίζουν.

:thumbup:

Χαλίκι με αρκέτες κρυψώνες στον πυθμένα και θερμοκρασία γύρω στους 26 κελσίου με μπόλικο οξυγόνο

και γενικά παεί καλά...

Link to comment
Share on other sites

Χαλίκι με αρκέτες κρυψώνες στον πυθμένα και θερμοκρασία γύρω στους 26 κελσίου με μπόλικο οξυγόνο

και γενικά παεί καλά...

Σε ποσα λιτρα;

Link to comment
Share on other sites

Σε ποσα λιτρα;

2 tanks 200lt το καθενα

1 ενυδρείο 120χ120χ100cm(δε ξερω ποσα λίτρα ειναι αυτό) και ενα αρκετα μικρό που βαζω μεσα γόνο...

Link to comment
Share on other sites

2 tanks 200lt το καθενα

1 ενυδρείο 120χ120χ100cm(δε ξερω ποσα λίτρα ειναι αυτό) και ενα αρκετα μικρό που βαζω μεσα γόνο...

θα μας ενδιέφεραν να δούμε φωτογραφίες.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

θα μας ενδιέφεραν να δούμε φωτογραφίες.

:P

τα tanks μου ειναι μαυρα ιχθυοκαλλιέργιας οπότε δε θα φανούν και πολλά αλλα θα προσπαθήσω να

ανεβάσω μερικες από τις τιλάπιες στα ενυδρεία...

ασχολείται κανένας με την αναπαραγωγή του συγκεκριμένου είδους???

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

τα tanks μου ειναι μαυρα ιχθυοκαλλιέργιας οπότε δε θα φανούν και πολλά αλλα θα προσπαθήσω να

ανεβάσω μερικες από τις τιλάπιες στα ενυδρεία...

ασχολείται κανένας με την αναπαραγωγή του συγκεκριμένου είδους???

:thumbup:

Από οτι ξέρω μέχρι τώρα δεν έχει αναφερθεί κάποιος χομπίστας οτι ασχολείται με το συγκεκριμένο ψάρι.

:P

Link to comment
Share on other sites

τα tanks μου ειναι μαυρα ιχθυοκαλλιέργιας οπότε δε θα φανούν και πολλά αλλα θα προσπαθήσω να

ανεβάσω μερικες από τις τιλάπιες στα ενυδρεία...

ασχολείται κανένας με την αναπαραγωγή του συγκεκριμένου είδους???

:thumbup:

oxi kai toso kali poiotita sta photos einai apo kinito,,kai sorry gia ta greeklish...

post-21247-1279636226_thumb.jpg

post-21247-1279636260_thumb.jpg

post-21247-1279636286_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σε ποια φάση βρίσκεσαι τώρα?Τα ψάρια που έχεις ειναι νεαρά?Και αν επιτρέπεται πόσος είναι ο πλυθησμός?Έχεις ξεχωρίσει ζευγάρια?

Περιμένουμε με ενδιαφέρον νεα απο το project σου!

Ευχομαι καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σε ποια φάση βρίσκεσαι τώρα?Τα ψάρια που έχεις ειναι νεαρά?Και αν επιτρέπεται πόσος είναι ο πλυθησμός?Έχεις ξεχωρίσει ζευγάρια?

Περιμένουμε με ενδιαφέρον νεα απο το project σου!

Ευχομαι καλή συνέχεια!

Ειμαι στη φάση που προσπάθω να κανω ενα σεβάστο πλυθησμό!

Ο στοχος μου είναι το 1.000.000 σε πρώτη φαση και το εννοώ!

Είμαι στα 100 (το αρχίκο μου stock ηταν 30 τα οποία δεν ηταν καθόλου ευκολο να τα βρώ)

τα οποία αναπαράγωνται...

δεν εχω ξεχωρίσει ζευγάρια απλά βγάζω από το τανκ τα μικρότερα μεχρι να μεγαλώσουν...

Τα είδη που εχω είναι oreochromis niloticus kai oreochromis aureus και υβρίδια τους...

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ξεχωριστο και ενδιαφερον project φιλε μου. :excl:

Περιμενουμε συνεχη ενημερωση και φωτογραφιες. :excl:

Link to comment
Share on other sites

Πόσα μικρά μπορούν να βγουν σε κάθε γέννα;

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στη φάση που προσπάθω να κανω ενα σεβάστο πλυθησμό!

Ο στοχος μου είναι το 1.000.000 σε πρώτη φαση και το εννοώ!

Είμαι στα 100 (το αρχίκο μου stock ηταν 30 τα οποία δεν ηταν καθόλου ευκολο να τα βρώ)

τα οποία αναπαράγωνται...

δεν εχω ξεχωρίσει ζευγάρια απλά βγάζω από το τανκ τα μικρότερα μεχρι να μεγαλώσουν...

Τα είδη που εχω είναι oreochromis niloticus kai oreochromis aureus και υβρίδια τους...

εχεις που εχεις την δυνατοτητα να κανεις αναπαραγωγη , μηπως θα ηταν καλυτερο να εκανες ποιο επιλεκτικη αναπαραγωγη και να απεφευγες τα υβριδια ετσι ωστε να κραταγες καθαρα τα 2 ειδη ?

Έγινε επεξεργασία - geosid
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στη φάση που προσπάθω να κανω ενα σεβάστο πλυθησμό!

Ο στοχος μου είναι το 1.000.000 σε πρώτη φαση και το εννοώ!

Είμαι στα 100 (το αρχίκο μου stock ηταν 30 τα οποία δεν ηταν καθόλου ευκολο να τα βρώ)

τα οποία αναπαράγωνται...

δεν εχω ξεχωρίσει ζευγάρια απλά βγάζω από το τανκ τα μικρότερα μεχρι να μεγαλώσουν...

Τα είδη που εχω είναι oreochromis niloticus kai oreochromis aureus και υβρίδια τους...

Ωραιο το project σου!

Aν επιτρέπεται φίλε μου, αφορούν εμπορικούς σκοπούς οι αναπαραγωγές που θελεις να κάνεις ή απλα ειναι ενα project?

Τα 30 ψαρια που είχες αρχικά είναι απο εκτροφέα?

Οι τιλάπιες που διατηρείς είναι στοματοεπωάζουσες!Δήλαδή παίρνουν τα αυγά και τα εκολάπτουν στο στόμα τους(μπουκώνονται)

Μπορείς να παρατηρείς ποια ψάρια είναι μπουκωμένα και να τα ξεχωρίζεις απο τα άλλα, σε άδεια ενυδρεία.Ετσι θα αφηνουν τα μικρά ψαρια απο το στόμα τους πιο γρήγορα και δεν θα έχεις και απωλειες!

Παρατηρώντας επίσης ποια μπουκώνονται ίσως σε βοηθήσει με τον καιρό να ξεχωρίζεις θηλυκά απο αρσενικά και να δημιουργείς ζευγάρια!

Ρίξε και ΕΔΩ μια ματιά :excl:

Περιμένουμε νέα σου!

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το project σου!

Aν επιτρέπεται φίλε μου, αφορούν εμπορικούς σκοπούς οι αναπαραγωγές που θελεις να κάνεις ή απλα ειναι ενα project?

Τα 30 ψαρια που είχες αρχικά είναι απο εκτροφέα?

Οι τιλάπιες που διατηρείς είναι στοματοεπωάζουσες!Δήλαδή παίρνουν τα αυγά και τα εκολάπτουν στο στόμα τους(μπουκώνονται)

Μπορείς να παρατηρείς ποια ψάρια είναι μπουκωμένα και να τα ξεχωρίζεις απο τα άλλα, σε άδεια ενυδρεία.Ετσι θα αφηνουν τα μικρά ψαρια απο το στόμα τους πιο γρήγορα και δεν θα έχεις και απωλειες!

Παρατηρώντας επίσης ποια μπουκώνονται ίσως σε βοηθήσει με τον καιρό να ξεχωρίζεις θηλυκά απο αρσενικά και να δημιουργείς ζευγάρια!

Ρίξε και ΕΔΩ μια ματιά :excl:

Περιμένουμε νέα σου!

οραίο link φίλε prince!

Το project moυ είναι εκτροφή για Ενυδροπονία (aquaponics)

Σχεδιάζω και κατασκευάζω τα δικά μου συστήματα υδροκαλλιέργειας...

Τα ψάρια ειναί από εκτροφέα αλλα είναι πολύ δύσκολο να βρείς brood stock για αυτά στην Ευρώπη...

Έγινε επεξεργασία - tilapia_ras
Link to comment
Share on other sites

οραίο link φίλε prince!

Το project moυ είναι εκτροφή για Ενυδροπονία (aquaponics)

Σχεδιάζω και κατασκευάζω τα δικά μου συστήματα υδροκαλλιέργειας...

Τα ψάρια ειναί από εκτροφέα αλλα είναι πολύ δύσκολο να βρείς brood stock για αυτά στην Ευρώπη...

Αν ψάξεις υπάρχουν πολλά ενδιαφέρον links με παρα πολλές πληροφορίες για το εγχείρημά σου και πολλά επιστημονικά αρθρα!

Νομίζω δεν θα δυσκολευτείς πολύ να φτάσεις τον πλυθησμό που θέλεις αρκει να έχεις χώρους και όρεξη.

Το πιστεύω οτι δυσκολεύτικες να τα βρείς τα ψαρια....το εγχείρημά σου είναι πολύ διαδεδομένο στην Αφρική στην κεντρική Αμερική και σε Κινα, Ιαπωνια.

Εύχομαι καλή συνέχεια!!Ενημέρωνέ μας αν θέλεις για τις εξελίξεις σου!

:excl:

Υ.Γ.Αν βρείς καποια στιγμη την όρεξη και την διάθεση στησε και ενα ενυδρειο βιοτοπικό με ενα ζευγαρακι tilapias.Ετσι να χαζέψουμε και εμεις κατι διαφορετικό! :excl:

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι προετοιμάζεις μια σειρά από αναπαραγωγικά ενυδρεία για να παραχθούν αυτά τα νούμερα που αναφέρεις, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Αν ψάξεις υπάρχουν πολλά ενδιαφέρον links με παρα πολλές πληροφορίες για το εγχείρημά σου και πολλά επιστημονικά αρθρα!

Νομίζω δεν θα δυσκολευτείς πολύ να φτάσεις τον πλυθησμό που θέλεις αρκει να έχεις χώρους και όρεξη.

Το πιστεύω οτι δυσκολεύτικες να τα βρείς τα ψαρια....το εγχείρημά σου είναι πολύ διαδεδομένο στην Αφρική στην κεντρική Αμερική και σε Κινα, Ιαπωνια.

Εύχομαι καλή συνέχεια!!Ενημέρωνέ μας αν θέλεις για τις εξελίξεις σου!

:excl:

Υ.Γ.Αν βρείς καποια στιγμη την όρεξη και την διάθεση στησε και ενα ενυδρειο βιοτοπικό με ενα ζευγαρακι tilapias.Ετσι να χαζέψουμε και εμεις κατι διαφορετικό! :excl:

Το βιοτοπικό το ετοιμάζω ήδη...θα ανεβάσω σύντομα φωτος...

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι προετοιμάζεις μια σειρά από αναπαραγωγικά ενυδρεία για να παραχθούν αυτά τα νούμερα που αναφέρεις, σωστά;

Πολλά Αναπαραγωγικά ενυδρεία και δεξαμενές ιχθυοκαλλιέργειας!!! :excl:

Link to comment
Share on other sites

Το βιοτοπικό το ετοιμάζω ήδη...θα ανεβάσω σύντομα φωτος...

:excl::excl::thumbup:

Περιμένουμε..........

Υ.Γ. Αν ποτέ περάσεις απο την Ναύπακτο στο Ναό Μεταμόρφωση Του Σωτήρος, οι καλόγεροι θα σε βοηθήσουν σε πολλά πράγματα! Κάνουν το ίδιο πράγμα με εσένα εδω και χρόνια!

post-7034-1280320056_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

παιδιά αυτά τα είδη που αναφέρθηκαν παραπάνω είναι είδη προς βρώση??????????γιατί γίνεται αναπαραγωγή τους,για ποιους λόγους???πάντως επειδή έψαξα λίγο για αυτό το ψάρι είναι ιδιαίτερο και πολύ όμορφο.ευχαριστώ πολύ..... :excl::excl:

Link to comment
Share on other sites

οραίο link φίλε prince!

Το project moυ είναι εκτροφή για Ενυδροπονία (aquaponics)

Σχεδιάζω και κατασκευάζω τα δικά μου συστήματα υδροκαλλιέργειας...

Τα ψάρια ειναί από εκτροφέα αλλα είναι πολύ δύσκολο να βρείς brood stock για αυτά στην Ευρώπη...

παιδιά αυτά τα είδη που αναφέρθηκαν παραπάνω είναι είδη προς βρώση??????????γιατί γίνεται αναπαραγωγή τους,για ποιους λόγους???πάντως επειδή έψαξα λίγο για αυτό το ψάρι είναι ιδιαίτερο και πολύ όμορφο.ευχαριστώ πολύ..... :excl::excl:

Link to comment
Share on other sites

φίλε πρινσ εννοώ ότι γιατί γίνεται αυτό σε ευρύ φάσμα με τα συγκεκριμένα ψάρια,εξυπηρετούν κάποιο σκοπό άσχετα με το πρότζεκτ του φίλου......και η υδροπονία τι είναι και που αναφέρεται....συνγωρεστε με για την αμάθεια μου αυτή.

Link to comment
Share on other sites

φίλε πρινσ εννοώ ότι γιατί γίνεται αυτό σε ευρύ φάσμα με τα συγκεκριμένα ψάρια,εξυπηρετούν κάποιο σκοπό άσχετα με το πρότζεκτ του φίλου......και η υδροπονία τι είναι και που αναφέρεται....συνγωρεστε με για την αμάθεια μου αυτή.

Δες ΕΔΩ

Οταν λέμε Ενυδροπονια ή Ενυδρειοπονία (δεν ξερω πιο είναι το σωστο?) εννοούμε παλι την αναπτυξη καλλιεργειών χωρίς χώμα, αλλα απευθείας απο νερό στο οποίο εκτρέφονται ψάρια.Η "μόλυνση" που προκαλείται, απο τα περιττώματα των ψαριών στο νερό, αποτελεί φυσκό λίπασμα για τις καλλιέργειες!

Γι'αυτό το λόγο αναπαράγεις ψάρια ωστε να έχεις νερό για τις καλλιέργειές σου!

Υ.Γ.Φιλε και συνονόματε Κωνσταντίνε, σκέψου οτι το συγκεριμένο θέμα που άνοιξε ο αγαπητός φίλος tilapia ras, με εχει κανει να θέλω να πειραματιστώ και να ποτίσω δυο ίδιες γάστρες, μια με νερό βρύσης και μια με το νερό των αλλαγών του ενυδρείου μου!Θέλω να δώ την διαφορά.

(Αν το κάνουμε όλοι εξοικονομούμε και νερό.) :excl:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...