Jump to content

Αναπαραγώγη Τιλάπιας Νείλου


Recommended Posts

Δες ΕΔΩ

Οταν λέμε Ενυδροπονια ή Ενυδρειοπονία (δεν ξερω πιο είναι το σωστο?) εννοούμε παλι την αναπτυξη καλλιεργειών χωρίς χώμα, αλλα απευθείας απο νερό στο οποίο εκτρέφονται ψάρια.Η "μόλυνση" που προκαλείται, απο τα περιττώματα των ψαριών στο νερό, αποτελεί φυσκό λίπασμα για τις καλλιέργειες!

Γι'αυτό το λόγο αναπαράγεις ψάρια ωστε να έχεις νερό για τις καλλιέργειές σου!

Υ.Γ.Φιλε και συνονόματε Κωνσταντίνε, σκέψου οτι το συγκεριμένο θέμα που άνοιξε ο αγαπητός φίλος tilapia ras, με εχει κανει να θέλω να πειραματιστώ και να ποτίσω δυο ίδιες γάστρες, μια με νερό βρύσης και μια με το νερό των αλλαγών του ενυδρείου μου!Θέλω να δώ την διαφορά.

(Αν το κάνουμε όλοι εξοικονομούμε και νερό.) :excl:

ΠΡΟΧΩΡΑ είναι ένα καλό ΕΓΧΕΙΡΗΜΑ που πιστεύω οτι θα εχει αξιοσημείωτα αποτελέσματα......ίσως αυτό που θα κάνεις να είναι πρόδρομος και για άλλα μέλη του φόρουμ :excl:

μακάρι να είχα χώρο ώστε να πειραματιστώ κι εγώ :thumbup:

αυτές οι ΤΕΧΝΙΚΕΣ είναι πανάξιες και για την εξοικονόμηση νερού και συνεπώς ενέργειας.......

εύχομαι καλά αποτελέσματα και στους δυο.....περιμένουμε με ανυπομονησία τα πολύ όμορφα πρότζεκτ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Prince...

Εγω ήδη το κανω αυτο...

Με το νερό αλλαγης... (πλην του θαλασσινου) ποτιζω η γλαστρες ή κηπο...

Απλα για να δεις δαιφορα θα πρεπει να κανεις μερα παρα ερα αλλαγες....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

:):D:rasp:

Περιμένουμε..........

Υ.Γ. Αν ποτέ περάσεις απο την Ναύπακτο στο Ναό Μεταμόρφωση Του Σωτήρος, οι καλόγεροι θα σε βοηθήσουν σε πολλά πράγματα! Κάνουν το ίδιο πράγμα με εσένα εδω και χρόνια!

post-7034-1280320056_thumb.jpg

Οι καλόγεροι στο Ναό Μεταμόρφωση Του Σωτήρος με εχουν βοηθήσει πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Aquaponics

με τι χρήση υδροπονικών συστηματών εχεις τι δυνατότητα να ανακυκλώνεις και το νερό...

Εγώ πειραματίζομαι με δικής μου κατασκεύης συστήματα...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

αγαπητοι φιλοι γεια σας,

γραφτηκα προσφατα στο φορουμ για να μπορεσω να μαθω οτι αφορα τα ψαρια του γενους Τιλαπια

για το ιδιο λογω με τον tilapia_ras. Ειμαι γεωπονος και με ενδιαφεραι η μεθοδος Aquaponics.

Εχω ξεκινησει τις κατασκευες και μαζευω τα απαιτουμενα υλικα.

Που μπορω να βρω μερικα ψαρια του ειδους αυτου και υπαρχει καποιος που μπορει να με βοηθησει με την εκτροφη των ψαριων(δεν εχω ξαναασχοληθει με ενυδρεια και εκτροφη ψαριων).

Εγω με τη σειρα μου μπορω να βοηθησω στην υδροπονικη καλλιεργεια φυτων.

Αυτο τον καιρο δεν εχω αρκετο ελευθερο χρονο αλλα θα ηθελα να ξεκινησω την εγκατασταση με αργα βηματα.

καθε βοηθεια ευπροσδεκτη.

ευχαριστω

Δημητρης

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Αγαπητοί φίλοι,

έχω σχεδόν ετοιμάσει ένα σύστημα ενυδρειοπονία και ψάχνω κι εγώ για τιλάπιες. Πού μπορώ να προμηθευτώ;

Το σύστημά μου αποτελείται από μία παλετοδεξαμενή 650 λίτρων, την οποία αρχικά θα την γεμίσω με 300 λίτρα για να τροφοδοτήσω 3 παρτέρια συνολικού όγκου 100 λίτρων περίπου.

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει σχετικά με την προμήθεια τιλάπιας;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Υ.Γ. Επίσης, θα με ενδιέφερε να μάθω πως τα πήγαν με την ενυδρειοπονία τα μέλη tilapia_ras και daman.

Link to comment
Share on other sites

:P;):thumbup:

Περιμένουμε..........

Υ.Γ. Αν ποτέ περάσεις απο την Ναύπακτο στο Ναό Μεταμόρφωση Του Σωτήρος, οι καλόγεροι θα σε βοηθήσουν σε πολλά πράγματα! Κάνουν το ίδιο πράγμα με εσένα εδω και χρόνια!

post-7034-1280320056_thumb.jpg

α ρε ναυπακτο ελατε κερναω καφε

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Είδα τυχαία το forum και είπα να λάβω μέρος στη κουβέντα.Έχω ήδη ένα σύστημα aquaponics και μάλιστα αρκετά μεγάλο.Τρία τέσσερα κυβικά νερό και grow beds με κάπου 200 φυτά.Τα ψάρια που έχω είναι τιλάπιες.Ξεκίνησα με 7 μεγάλα και έχω ίσωσ και 400.Ένα τολμηρο ενχείρημα μια και από τη μία είμουν εντελός άσχετος με το χώρο του ψαριού και από την άλλη στην όμορφη χώρα μας δε μπορείς να βρεις τίπολα εύκολα, οπότε αναγκάζεσαι σε πατέντες.Σας κάνω link μερικές φωτογραφείες που έχω βάλει στο facebook.

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.2314500029393.135419.1456205645&type=3 Το σύστημα ξεκίνησε μετά το πάσχα να λειτουργεί και ακόμα έχω από τα πρώτα φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Είδα τυχαία το forum και είπα να λάβω μέρος στη κουβέντα.Έχω ήδη ένα σύστημα aquaponics και μάλιστα αρκετά μεγάλο.Τρία τέσσερα κυβικά νερό και grow beds με κάπου 200 φυτά.Τα ψάρια που έχω είναι τιλάπιες.Ξεκίνησα με 7 μεγάλα και έχω ίσωσ και 400.Ένα τολμηρο ενχείρημα μια και από τη μία είμουν εντελός άσχετος με το χώρο του ψαριού και από την άλλη στην όμορφη χώρα μας δε μπορείς να βρεις τίπολα εύκολα, οπότε αναγκάζεσαι σε πατέντες.Σας κάνω link μερικές φωτογραφείες που έχω βάλει στο facebook.

http://www.facebook....56205645&type=3 Το σύστημα ξεκίνησε μετά το πάσχα να λειτουργεί και ακόμα έχω από τα πρώτα φυτά.

Γιατί δεν μας κάνεις μια αναλυτική παρουσίαση του συστήματος σε ξεχωριστό θέμα να το χαρούν και όσοι δεν έχουν λογαριασμό στο facebook;

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 1 year later...
  • 1 year later...

έχω κι εγώ τιλάπιες κόκκινες και γκρί, με σκοπό επίσης την ιχθυοπονία. Δε μού'χουν αναπαραχθεί ακόμα όμως. θά θελα να ανταλλάξω ψάρια με κάποιον

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Θα ήθελα να μάθω περισσότερα σχετικά με την αναπαραγωγή της κοινής τιλάπιας του Νείλου

σε ενυδρεία και δεξαμενές...Γνωρίζω τα βασίκα περί του θέματος και θα ήθελα απόψεις από

άτομα με εμπείρια στο συγκεκριμένο ειδός για οσο το δυνατόν μεγαλύτερο ποσόστο επιτύχιας...

:helpsmilie:

Καλησπέρα θα ήθελα να μάθω απο που αγοράζεις τιλάπια. Τα θέλω για ιχθυοκαλιέργεια και ενυδρειοπονία. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Σχετικά με την αναπαραγωγή της Τιλάπιας Νείλου θέλει σταθερή θερμοκρασία και το βασικό!!! τα αυγά τους τα έχουν στο στόμα.

Ψάχνω να βρω και να αγοράσω Τιλάπια Νείλου αν ξέρει κάποιος και θέλει να με βοηθήσει..............

Πάντος για το θέμα για δέστε και αυτό θα βοηθήσει

Edit:Αφαιρεσα το λινκ γιατι δεν ειχε καμια σχεση με το θεμα.Αν εβαλες καταλαθος το λινκ ξαναδοκιμασε το σωστο διαφορετικα δεν ενδιαφερει το σαιτ αυτο κανεναν.

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Σχετικά με την αναπαραγωγή της Τιλάπιας Νείλου θέλει σταθερή θερμοκρασία και το βασικό!!! τα αυγά τους τα έχουν στο στόμα.

Ψάχνω να βρω και να αγοράσω Τιλάπια Νείλου αν ξέρει κάποιος και θέλει να με βοηθήσει..............

Πάντος για το θέμα για δέστε και αυτό θα βοηθήσει

Edit:Αφαιρεσα το λινκ γιατι δεν ειχε καμια σχεση με το θεμα.Αν εβαλες καταλαθος το λινκ ξαναδοκιμασε το σωστο διαφορετικα δεν ενδιαφερει το σαιτ αυτο κανεναν.

είσαι συγουρος οτι το λινκ ηταν ασχετο . Το είδες;   

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και το ειδα,ειχε να κανει με κους κους απο ενα site με ειδησεις και κουτσομπολια :)

 

Γι'αυτο σε ρωτησα αν εισαι σιγουρος για το λινκ,μηπως ειχες κι αλλα παραθυρα ανοιχτα και αντεγραψες λαθος συνδεσμο?

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και το ειδα,ειχε να κανει με κους κους απο ενα site με ειδησεις και κουτσομπολια :)

 

Γι'αυτο σε ρωτησα αν εισαι σιγουρος για το λινκ,μηπως ειχες κι αλλα παραθυρα ανοιχτα και αντεγραψες λαθος συνδεσμο?

Το λινκ ηταν για εκτροφη Τιλάπιας ασχετο αν ηταν απο κουτσομπολιστικο σαιτ, αδιαφορο. Εγω το ανέβασα για να βοηθήσω γιατι είχε και βιντεάκι. Πάντος αφου εκρινες ετσι πάσο.

Link to comment
Share on other sites

 

Είδα τυχαία το forum και είπα να λάβω μέρος στη κουβέντα.Έχω ήδη ένα σύστημα aquaponics και μάλιστα αρκετά μεγάλο.Τρία τέσσερα κυβικά νερό και grow beds με κάπου 200 φυτά.Τα ψάρια που έχω είναι τιλάπιες.Ξεκίνησα με 7 μεγάλα και έχω ίσωσ και 400.Ένα τολμηρο ενχείρημα μια και από τη μία είμουν εντελός άσχετος με το χώρο του ψαριού και από την άλλη στην όμορφη χώρα μας δε μπορείς να βρεις τίπολα εύκολα, οπότε αναγκάζεσαι σε πατέντες.Σας κάνω link μερικές φωτογραφείες που έχω βάλει στο facebook. http://www.facebook.com/media/set/?set=a.2314500029393.135419.1456205645&type=3 Το σύστημα ξεκίνησε μετά το πάσχα να λειτουργεί και ακόμα έχω από τα πρώτα φυτά.

 

Καλησπέρα. Είδα της φωτογραφίες, έχω φτιάξει ένα μικρό σύστημα ενυδρειοπονίας. Θέλω να ρωτήσω τα Τιλάπια απο τα αγορασες γιατι θέλω να αγοράσω και εγω. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
On 24/7/2010 at 4:42 ΜΜ, το μέλος tilapia_ras έγραψε:

Ειμαι στη φάση που προσπάθω να κανω ενα σεβάστο πλυθησμό!

Ο στοχος μου είναι το 1.000.000 σε πρώτη φαση και το εννοώ!

Είμαι στα 100 (το αρχίκο μου stock ηταν 30 τα οποία δεν ηταν καθόλου ευκολο να τα βρώ)

τα οποία αναπαράγωνται...

δεν εχω ξεχωρίσει ζευγάρια απλά βγάζω από το τανκ τα μικρότερα μεχρι να μεγαλώσουν...

Τα είδη που εχω είναι oreochromis niloticus kai oreochromis aureus και υβρίδια τους...

Φίλε μήπως έχεις διαθέσιμες Τιλάπιες του Νείλου; ενδιαφέρομαι να βάλω κι εγώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 20/7/2010 at 5:32 ΜΜ, το μέλος tilapia_ras έγραψε:

oxi kai toso kali poiotita sta photos einai apo kinito,,kai sorry gia ta greeklish...

post-21247-1279636226_thumb.jpg

post-21247-1279636260_thumb.jpg

post-21247-1279636286_thumb.jpg

φίλε έχεις διαθέσιμες τιλάπιες; ενδιαφέρομαι για ενυδρείο στείλε μου ένα μήνυμα αν μπορείς b.georgakakos@gmail.com

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...