Jump to content

Εσωτερικό Φίλτρο με αεραντλία


ΚΩΣΤΗΣ

Recommended Posts

Θα ήθελα την γνώμη όσων έχουν χρησιμοποιήσει τον συγκεκριμένο τύπο φίλτρου, τόσο για τον τρόπο λειτουργίας του όσο και για τα θετικά και αρνητικά αυτής.

Συνήθως χρησιμοποιείται σε γεννήστρες για το μεγάλωμα γόνου, αλλά και σε ενυδρεία καραντίνες.

Το φίλτρο στην γενική του μορφή είναι αυτό

:excl:

f901filter.jpg

Έγινε επεξεργασία - karydas
Link to comment
Share on other sites

εγώ είχα χρησιμοποιήσει ένα τέτοιο φίλτρο για αναπαραγωγή γαρίδας amano το καλό είναι ότι δεν μπορεί να ρουφήξει τον γόνο αλλά το σφουγγαράκι βρομίζει εύκολα και δεν είναι ωραίο στην όψη του όταν λερωθεί με υπολείμματα τροφής κ.τ.λ

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα την γνώμη όσων έχουν χρησιμοποιήσει τον συγκεκριμένο τύπο φίλτρου, τόσο για τον τρόπο λειτουργίας του όσο και για τα θετικά και αρνητικά αυτής.

Συνήθως χρησιμοποιείται σε γεννήστρες για το μεγάλωμα γόνου, αλλά και σε ενυδρεία καραντίνες.

Το φίλτρο στην γενική του μορφή είναι αυτό

:excl:

f901filter.jpg

λεγετε αεροφιλτρο κι ειναι αρκετα καλο για μικρες γυαλες αν εξαιρεσουμε οτι κανει θορυβο με τις μπουρμπουληθρες του. δεν κανει ομως για μεγαλη ιχθυοφορτιση. καλο και για γεννηστρες οπου αποφευγεις τον κινδυνο να τραβηξει το γοννο η να δημιουργει ρευμα μεσα στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχω καταλάβει καλά η αεραντλία είναι αυτή που αναγκάζει το νερό να περνάει μέσα από το σφουγγάρι το οποίο προσφέρει και μηχανικό αλλά και βιολογικό φιλτράρισμα;

:excl:

aquarium%20sponge%20filter.png

Link to comment
Share on other sites

ανάλογα με την αεραντλία που θα βάλεις

Link to comment
Share on other sites

αν θέλεις να βάλεις το φίλτρο σε ενυδρείο με γόνο θα βάλεις μια αεραντλία που να καλύπτει τα μισά ή και παραπάνω λίτρα του ενυδρείο αν το βάλεις σε ενυδρείο με μεγάλα ψάρια όσο μεγαλύτερη η αεραντλία τόσο το καλύτερο ή μπορείς να βάλεις μια αεραντλία σαν αυτή post-14047-1279821444_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τι μου θύμησες τώρα!

Μια χαρά είναι, πολύ πρακτικά και εύκολα για μέχρι 30λτ

Από κει και μέχρι 55-60λτ ζορίζονται εκτός αν βάλεις 300άρα αεραντλία αλλά μετά έχεις μεγάλη ανατάραξη

στην επιφάνεια.

Λίγο προσοχή και πολύ αργές κινήσεις θέλει κατά την απομάκρυνση του από το νερό για να καθαριστεί, εγώ έβαζα λίγο πριν βγει έξω από το νερό ένα πλαστικό ποτηράκι από κάτω να μαζέψει τη μούργα που θα έσταζε μέσα. Χωρίς αυτό έκανε μια μέρα να ξεθολώσει το νερό.

Link to comment
Share on other sites

Κωστα εκτος απο αυτο το sponge filter που δειχνεις υπαρχουν και αυτα:

http://aqmagic.com/store/images/bf1d_1.jpg

Εγω χρησιμοποιω τα μεγαλυτερα που υπαρχουν για τις γεννηστρες μου παντα ομως παραλληλα με κανονικα φιλτρα. Δεν τα εμπιστευομαι να μου κρατησουν βιολογια μονο αυτα. Το καλο ειναι οτι λειτουργουν και για οξυγονωση οποτε δεν χρειαζεσαι αεροπετρες.

Link to comment
Share on other sites

Κυρίως αυτό ήθελα να μάθω, αν δηλαδή μπορούμε να εμπιστευτούμε την βιολογία της γεννήστρας/καραντίνας αποκλειστικά σε αυτού του είδους φίλτρα.

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

:excl:

Link to comment
Share on other sites

Κωστα αλλοι στο εξωτερικο τα εμπιστευονται. Ιδιως τα μεγαλα που υποχονται οτι κανουν για 100+ λιτρα.

Εγω απλα ειμαι επιφυλακτικος.

Link to comment
Share on other sites

Σε κατι που εμενα εχουν φανει χρησιμα ειναι να τα λειτουργω ως προφιλτρα. Δηλαδη να τα ενωνω στο μπαστουνι εισαγωγης του φιλτρου και ετσι να μην εχω και τον κινδυνο να μου ρουφηξει τα μικρα αλλα και να μην τραβαει το φιλτρο βρωμια.

Έγινε επεξεργασία - ReBeLoS
Link to comment
Share on other sites

Σε κατι που εμενα εχουν φανει χρησιμα ειναι να τα λειτουργω ως προφιλτρα. Δηλαδη να τα ενωνω στο μπαστουνι εισαγωγης του φιλτρου και ετσι να μην εχω και τον κινδυνο να μου ρουφηξει τα μικρα αλλα και να μην τραβαει το φιλτρο βρωμια.

Ευχαριστώ Νίκο, μου φαίνεται ότι αυτή είναι η πιο σίγουρη λύση.

Όταν θα έχεις χρόνο θα ήθελα να δω σ'ένα θέμα μια γεννήστρα σου, πως είναι στημένη, τι κάνεις όταν είναι άδεια από γόνο κλπ. Είμαι σίγουρος ότι θα ενδιαφέρει εκτός από εμένα και πολλούς φίλους.

:excl:

Link to comment
Share on other sites

Καποια στιγμη στο μελον θα το κανω Κωστα .

Link to comment
Share on other sites

Μια καλη λυση γι' αυτες τις περιπτωσεις ειναι το φιλτρο βυθου.

Link to comment
Share on other sites

Εγω Κωστα χρησιμοποιω ενα της tropical στη γεννηστρα.

Αν και λεει πως ειναι ικανο να κρατησει ενυδρειο 100 λιτρων,για τον φοβο των ιουδαιων εχω τοποθετησει στην ελευθερη απο το χωρισμα μερια και ενα εσωτερικο φιλτρο.

Το μονο που χρειαζεται ειναι η προσεκτικη αφαιρεση του για καθαρισμα,ωστε να μη θολωσει οσο μπορουμε το νερο.

Link to comment
Share on other sites

παιδια με την ιδια τεχνικη δεν δουλευει και αυτο.>>>

Έγινε επεξεργασία - konstantinos 808
Link to comment
Share on other sites

παιδια με την ιδια τεχνικη δεν δουλευει και αυτο.>>>

προτινω αυτο,τοχω δοκιμασει και απλα τα σπαει!!!!!!!

βαζεις και βιολογικο και ετοιμος με μια καλη αεραντλια.

_________________4aafa8bbef5a2.jpg

Έγινε επεξεργασία - akoylini
Link to comment
Share on other sites

εχουμε και λεμε

αεροφιλτρο jbl

κοστος γυρο στα 12-15 ευρο

με αντιβαρο στη βαση του για να καθεται σταθερο εκει που θα το αφησεις (χωρις βεντουζες και ιστοριες )

οπως θα δειτε στις φωτο εχει χωρο το φιλτρο για βιολογικο υλικο ( σιποραξ μινι ) και το σφουγγαρι του ειναι ανταλλακτικο :)

post-16924-1280665220_thumb.jpg

post-16924-1280665227_thumb.jpg

post-16924-1280665235_thumb.jpg

post-16924-1280665246_thumb.jpg

post-16924-1280665253_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 10 years later...

ΚΑΛΗΣΠΈΡΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΈΑ... ΣΧΕΤΙΚΆ ΜΕ ΤΟ ΣΦΟΥΓΓΆΡΙ ΦΊΛΤΡΟ ΕΧΩ ΒΆΛΕΙ ΣΕ 80 ΆΡΙ  ΕΝΥΔΡΕΊΟ 15 ΨΑΡΆΚΙΑ ΜΙΚΡΑ ΤΡΟΠΙΚΆ  ΚΑΙ ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΟ ΤΗΝ ΑΝΤΛΙΑ  u - jet 3 ΓΙΑ 100 ΛΊΤΡΑ ΑΠΟΔΊΔΕΙ ΣΩΣΤΆ ΚΑΙ ΑΠΛΆ ΒΑΣΙΚΆ ΕΊΝΑΙ ΕΝΑ ΦΊΛΤΡΟ ΣΦΟΥΓΓΑΡΟ ΜΕ ΜΟΤΈΡ ΣΤΗ ΜΈΣΑ ΜΕΡΙΑ ΚΑΙ ΕΊΝΑΙ ΤΕΛΟΙΟ... ΠΕΡΙΤΤΌ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΤΑ ΣΦΟΥΓΓΆΡΙ Α  ΞΕΧΝΑΩ ΝΑ ΤΑ ΞΕΒΓΑΛΟ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...