Jump to content

Κοινωνικό Tanganyika γίνεται?


bartemderas

Recommended Posts

Καλημέρα.

Ανοίγω αυτό το νεό θέμα δεδομένου ότι :

1.τα ψάρια μου (Multies) μου αρέσουν πολύ τελικά, αλλά και με τον φόβο ότι λόγω αναπαραγωγών θα αρχίσω να πρέπει να αποχωρίζομαι κάποια

2. μου αρέσει η ιδέα να έχω τα ψάρια ως κατοικίδια, δηλαδή να τα κρατήσω για όσα χρόνια ζήσουν

3. μου αρέσουν και άλλα ψάρια από τη λίμνη αυτή

πιστεύετε ότι θα είχε επιτυχία το να κρατούσα π.χ. τα 2-3 αρσενικά Multies που μου αρέσουν πιο πολύ (και που είναι αποτέλεσμα δικής μου αναπαραγωγής) μαζί με 1 transcriptus αρσενικό και 1 brevis ή ένα brichardi;

Η ερώτησή μου δηλαδή έχει να κάνει με το αν ένα τέτοιο εγχείρημα θα είχε επιτυχία, ώστε στο 110 lt ενυδρείο μου, να παρατηρώ απλά 5-6 ψάρια να κάνουν βόλτες.

Φυσικά, μιλάμε για ένα στήσιμο που θα βολεύει τους κατοίκους.

Υπάρχει περίπτωση να κανιβαλίζονται όλα μαζί μεταξύ τους?

Το έχει δοκιμάσει κανείς ποτέ?

Φιλικά,

Σπύρος

Link to comment
Share on other sites

πιστεύετε ότι θα είχε επιτυχία το να κρατούσα π.χ. τα 2-3 αρσενικά Multies που μου αρέσουν πιο πολύ (και που είναι αποτέλεσμα δικής μου αναπαραγωγής) μαζί με 1 transcriptus αρσενικό και 1 brevis ή ένα brichardi;

Κοινωνικό Τανγκανίκα γίνεται, έχει ενδιαφέρον γιατί θα έχεις την δυνατότητα να παρατηρείς διαφορετικές συμπεριφορές, αλλά θέλει μελέτη για τα είδη που θα βάλεις και αρκετό μήκος.

Για να έχει μια ισορροπία το ενυδρείο τα είδη που θα βάλεις θα πρέπει να μπούν ανάλογα σε χαρέμια ή ζευγάρια. Τα multies με το Brevis θα διεκδικήσουν την ίδια περιοχή και το ίδιο πιθανότατα θα συμβεί με το transcriptus και το Brichardi με το δεύτερο να αποδεικνύεται συνήθως αρκετά επιθετικό.

Κοινωνικό ενυδρείο προσωπικά θα έφτιαχνα με ελάχιστο μήκος 1,20-1,50 εκατοστά και θα έβαζα ένα είδος απο την ομάδα των κοχυλόψαρων, ένα-δύο είδη από τα πετρόψαρα και ένα είδος από την ομάδα των Cyprichromis για να κολυμπούν στα υψηλότερα στρώματα.

edit: Για να είμαι πιο ακριβής αν ορίσουμε ως κοινωνικό κάθε ενυδρείο που έχει παραπάνω απο ένα είδος, τότε γίνεται να βάλουμε δύο είδη και σε μικρότερο ενυδρείο (πχ με μήκος 1 μ.) αλλά θέλει μελέτη για τα είδη που θα μπούν.

:)

Έγινε επεξεργασία - karydas
Link to comment
Share on other sites

χμμμ...

ευχαριστώ για την απάντησή σου,

Με άλλα λόγια το να βάλει κανείς 4-5 άτομα συνολικά σε 80 cm μήκος δεν μπορεί να γίνει? Μιλάμε πάντα για την περίπτωση που δεν θέλουμε ζευγάρια.

Link to comment
Share on other sites

Μετα από αυτα που ειπε ο φιλος καρυδας που κατεχει πολλες γνωσεις στα αφρικανικα είδη και όχι μονο, θα σου πω αυτο που ειδα από τη δική μου εμπειρία.

Ηθελα σε ενυδρειο μήκους 1μετρο να βαλω περισσοτερα ήδη απο αφρικανικες κιχλιδες.

Ομως μετα από πολλες πληροφοριες που αποκόμησα από εδω μεσα ειδα οτι σε αυτη τη διασταση ειναι πολύ δυσκολο να βρεις συμβατα ήδη.

Ετσι λοιπον δοκιμασα ενα ζευγαρι καλβους και 1 ζευγαρι julidochromis.

Εδω μπορεις να διαβασει σχετικά.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=36438&hl=

Ειμαι κι εγω fun των πολλων ειδών σε ενα ενυδρείο, αλλα για να το καταφερεις σωστα αυτό πρεπει και να διαλέξεις τις σωστες διαστασεις ενυδρείου και στη συνεχεια τα συμβατα ήδη.

Το δικό σου ενυδρείο πόσο είναι??

Link to comment
Share on other sites

χμμμ...

ευχαριστώ για την απάντησή σου,

Με άλλα λόγια το να βάλει κανείς 4-5 άτομα συνολικά σε 80 cm μήκος δεν μπορεί να γίνει? Μιλάμε πάντα για την περίπτωση που δεν θέλουμε ζευγάρια.

Βαζοντας ψάρια μόνα τους, χωρις ταίρι στο ενυδρείο, ειναι σαν να τους στερείς κατι.....δεν θα δεις ποτέ την φυσιολογική τους συμπεριφορά!

Οπότε καλύτερα 2 είδη και ας είναι ζευγάρια παρα 4-5 άτομα, διαφορετικού είδους, μόνα τους.

Link to comment
Share on other sites

Το δικό σου ενυδρείο πόσο είναι??

80*35*40 =112 lt

Βαζοντας ψάρια μόνα τους, χωρις ταίρι στο ενυδρείο, ειναι σαν να τους στερείς κατι.....δεν θα δεις ποτέ την φυσιολογική τους συμπεριφορά!

Οπότε καλύτερα 2 είδη και ας είναι ζευγάρια παρα 4-5 άτομα, διαφορετικού είδους, μόνα τους.

Σας ευχαριστώ και τους δυο σας. Όλα αυτά τα έχω σκεφτεί κατά καιρούς και μου φαίνονται απολύτως φυσιολογικά για να μην μπλέκει κανείς πολλά ψάρια.

Αυτό που τόνισα όμως εξ'αρχής είναι ότι θα μου άρεσε να είχα μόνιμους κατοίκους στο ενυδρείο, ώστε να μην αναγκάζομαι να αφαιρώ. Και εννοείται πως μιλάμε για απολύτως συμβατά ψάρια μεταξύ τους ως προς περιβάλλον και τροφές.

Δηλαδή: Στο ενυδρείο μου οριακά θα έμπαινε ένα χαρέμι multies και ένα ζευγάρι transcriptus. Και ειδικά όταν είναι να γεννήσουν, οι συμπεριφορές τους κορυφώνονται.

Αν όμως δεν τα "αναγκάσουμε" να αναπαραχθούν (που βεβαίως ομολογώ πως είναι απόλυτη επιτυχία και ανταμοιβή και εμπειρία για το χομπίστα), δεν μπορούν να ζήσουν άνετα ως "τουρίστες" μέσα στο ενυδρείο?

συγνώμμη αν σας κουράζω, απλά τις σκέψεις μου αποτυπώνω... :)

Link to comment
Share on other sites

Σπύρο θεωρητικά μπορείς να κάνεις ότι θέλεις. Να βάλεις δηλαδή στα 112 λίτρα 5 διαφορετικά ψάρια και να ζήσουν για πολλά χρόνια μαζί. Το θέμα είναι τι θέλεις εσύ απο ένα ενυδρείο. Θες μια εικόνα με ωραία χρώματα από ψάρια που απλά τριγυρνάνε στο ενυδρείο ή θές να δημιουργήσεις κάτι που να πλησιάζει στον βιότοπο τους και συνθήκες τέτοιες που θα τα κάνει να βγάλουν την συμπεριφορά που κατά προσέγγιση έχουν στην φύση; Για μένα το δεύτερο έχει περισσότερο ενδιαφέρον και με αυτό το σκεπτικό κάνω τις προτάσεις μου. Από εκεί και πέρα εσύ θα βλέπεις το ενυδρείο και θα πρέπει να είναι όπως σου αρέσει.

:)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι απόλυτα σαφές αυτό το οποίο προσπαθείτε να μου πείτε και ελικρινά ευχαριστώ, για το χρόνο σας.

:):D:rasp:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...