Jump to content

Γιατι δεν τα κρατα η μπουκομενη?


kixlidatos

Recommended Posts

Αδελφια Αφρικανοι. Εχω αυτο το ψαρι.Η θυλικια του πριν εναμιση μηνα γεννησε,κανονικα τα κρατησε για 5 μερες και μετα τα εφτυσε.Πριν μια εβδομαδα ξανα ηταν μπουκωμενη και χθες το βραδυ που πηγα σπιτι ξανα τα ειχε φτυσει.Γιατι συμβαινει αυτο? :)

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές συμβαίνει αυτό (να τα φτύσει η θηλυκιά ή να τα φάει) όταν οι γονείς είναι νέοι, αλλά με τον καιρό μαθαίνουν. Υπομονή και στην επόμενη γέννα μπορεί να τα πάει καλύτερα.

:)

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι κάτω από 1 έτους είναι πολύ πιθανό να τα φτύσει λόγω απειρίας. Εκτός όμως από την ηλικία παίζει ρόλο και η ασφάλεια. Αν δεν έχει ένα σχετικά ασφαλές περιβάλλον να γεννήσει τα μικρά της θα προτιμήσει να τα φάει η ίδια (όσο παράλογο και αν φαίνεται είναι η δύναμη της επιβίωσης). Μην ξεχνάς ότι η γέννα για αυτά τα ψάρια είναι πολύ επώδυνη, μιας και μπορεί να χρειαστεί να μείνει νηστικιά για ένα περίπου μήνα! Άρα οι πειρασμοί είναι πολλοί...

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι κάτω από 1 έτους είναι πολύ πιθανό να τα φτύσει λόγω απειρίας. Εκτός όμως από την ηλικία παίζει ρόλο και η ασφάλεια. Αν δεν έχει ένα σχετικά ασφαλές περιβάλλον να γεννήσει τα μικρά της θα προτιμήσει να τα φάει η ίδια (όσο παράλογο και αν φαίνεται είναι η δύναμη της επιβίωσης). Μην ξεχνάς ότι η γέννα για αυτά τα ψάρια είναι πολύ επώδυνη, μιας και μπορεί να χρειαστεί να μείνει νηστικιά για ένα περίπου μήνα! Άρα οι πειρασμοί είναι πολλοί...

Πολύ σωστή η παρατήρησή σου! :)

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο εχει παρα πολλες κρυψωνες με πολλες πετρες.Εχω τα labito που γεννανε κανονικα, και μεγαλωνουν αρκετα μικρα.Εγω το εχω 6 μηνες το ψαρι.Πισρευω αυτο που ειπε ο φιλος Καρυδας, ειναι μικρο ακομα.Γιατι και σαν χαρακτηρας ειναι πολυ τσαμπουκαλεμενη.Δεν νομιζω να φοβατε και πολυ.Σας ευχαριστω πολυ :)

Link to comment
Share on other sites

Θα παρατηρήσεις διαφορές συμπεριφοράς από είδος σε είδος και συχνά και από ψάρια του ίδιου είδους.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν είναι κάτω από 1 έτους είναι πολύ πιθανό να τα φτύσει λόγω απειρίας. Εκτός όμως από την ηλικία παίζει ρόλο και η ασφάλεια. Αν δεν έχει ένα σχετικά ασφαλές περιβάλλον να γεννήσει τα μικρά της θα προτιμήσει να τα φάει η ίδια (όσο παράλογο και αν φαίνεται είναι η δύναμη της επιβίωσης). Μην ξεχνάς ότι η γέννα για αυτά τα ψάρια είναι πολύ επώδυνη, μιας και μπορεί να χρειαστεί να μείνει νηστικιά για ένα περίπου μήνα! Άρα οι πειρασμοί είναι πολλοί...

Έτσι ακριβώς , το ίδιο είχα πάθει όταν προσπαθούσα να μου ζευγαρώσουν και η θηλυκιά έτρωγε τα μικρά όταν μπουκωνόταν.Πιστεύω ότι έφταιγε το ενυδρείο και δεν ένιωθε ασφαλής.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς , το ίδιο είχα πάθει όταν προσπαθούσα να μου ζευγαρώσουν και η θηλυκιά έτρωγε τα μικρά όταν μπουκωνόταν.Πιστεύω ότι έφταιγε το ενυδρείο και δεν ένιωθε ασφαλής.

Καλησπέρα.

Γενικός οτιδήποτε στρεσάρει την θυληκιά θα γίνει πιο δύσκολο το να δεις μικρά. Κρυψώνες, συνθήκες νερού, επιθετικότητα αρσενικού(γι αυτό προτιμάμε χαρέμι 1m/3f), άλλα είδη στο ενυδρείο και άλλα. Όσο καλύτερες συνθήκες για αυτή/ες τόσο πιο γρήγορα θα δείς αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...