Jump to content

Αναγνώρηση μικρών αφρικάνων


freedom

Recommended Posts

Θέλω να ξεκινήσω ένα 120L με αφρικάνες και μου δώσανε αυτά τα ψαράκια. Δεν έχω ιδέα από κιχίδες Αφρικής το μόνο που ξέρω είναι μερικά πράγματα για τις συνθήκες του νερού.

Επίσης διάβασα ότι πρέπει να είναι 1 αρσενικό με περισσότερα θυλικά από το ίδιο είδος.

Μπορείτε παρακαλώ να μου πείτε ποιο είδος είναι τα παρακάτω μικρά? Το μεγαλύτερο απο αυτά είναι 2.5 εκατοστά. Τα χρώματά τους αλλάζουν όταν μεγαλώσουν; Γιατί μου αρέσουν οι μπλε και οι κίτρινες αλλά απο ότι φαίνετε καμία από αυτές δεν είναι :)

post-192-1282142231_thumb.jpg

post-192-1282142243_thumb.jpg

post-192-1282142254_thumb.jpg

post-192-1282142270_thumb.jpg

post-192-1282142286_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στην Αφρική!

Η φωτό Νο4 αν και αρκετά σκοτεινή είμαι σχεδόν βέβαιος πως απεικονίζει ένα Neolamprologus multifaciatus, σχετικά ενήλικο.

Στην 1 και 2 θα μπορούσε να είναι επίσης μωρό (~2 μηνών) ψαράκι από αυτό το είδος.

Πολύ όμορφα ψαράκια για τα οποία θα βρεις πάρα πολλά στο forum.

Για τα άλλα 2 δεν γνωρίζω...ελπίζω κάποιος άλλος να σε βοηθήσει ...

edit: τώρα που τα ξαναβλέπω καλύτερα στην 1 ίσως είναι ocellatus, επίσης shell dweller, ενώ στη 2 κάτι με κάνει να αναθεωρώ.....

Αν μπορέσεις ανέβασε και καμιά φωτό του ενυδρείου σου, και πρόσθεσε και κανένα άδειο κέλυφος από σαλιγκάρια ... :)

Και πάνω από όλα ενημερώσου :D

καλή συνέχεια...!

Έγινε επεξεργασία - bartemderas
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου τα ψαράκια σου δεν είναι και στην καλύτερη τους κατάσταση. Τάιζέ τα καλά. Μούλιασε και την τροφή τους με βιταμίνες, πχ sera fishtamin, συχνές και μικρές αλλαγές νερού για καμια εβδομάδα και ενημέρωσε μας. Στη θέση σου θα τα έβαζα αγγελία άμεσα να τα πάρει κάποιος που να έχει το κατάλληλο ενυδρείο με τους κατάλληλους συγκατοίκους και να έχει όρεξη να ασχοληθεί μαζί τους. Πρέπει να ενημερωθείς τι ψάρια μπορείς να βάλεις στο ενυδρείο σου χωρίς να κάνεις βιαστικές κινήσεις. Αυτά δεν είναι συμβατά μεταξύ τους. Tελοσπάντων ότι έγινε έγινε.

Τώρα θα σου πω τι νομίζω για τα είδη χωρίς να είμαι 100% σίγουρος, καθώς οι φωτογραφίες δεν βοηθάνε. Στις πρώτες δύο φωτογραφίες πρέπει να είναι και τα δύο Neolamprologus Caudopunctatus. Στην 4η φωτογραφία είναι σίγουρα Neolamprologus Multifasciatus και στην τελευταία πρέπει να είναι κάποιο ψάρι από την λίμνη Malawi και πιο συγκεκριμένα από τα Haps. Υποθέτω πως είναι κάποιος predator. Μου μοιάζει αρκετά για κάποιο μικρό άχρωμο Nimbochromis Venestus, γιατί πάει να σχηματίσει τον ιδιαίτερο χρωματισμό του συγκεκριμένου ψαριού, που δεν τον έχει άλλη αφρικάνα. Στην 3η photo είναι πάλι κάποιο ψάρι από τη λίμνη Malawi.

Αν μπορείς δώσε μας καλύτερες φωτογραφίες ή ρώτα εκεί που τα πήρες μήπως ξέρουν κάποια ονομασία και μας βοηθήσουν.

:)

Έγινε επεξεργασία - vpatmos
Link to comment
Share on other sites

Κανενα απο τα ψαρια δεν ειναι απο Ταγκανικα.Ειναι ολα απο Malawi.

Εμενα μου φαινονται λογω χρωματος ολα απο διασταυρωση,εκτος του τελευταιου που μοιαζει με ξεθωριασμενο και ταλαιπωρημενο venustus......η livingstoni

Link to comment
Share on other sites

Κανενα απο τα ψαρια δεν ειναι απο Ταγκανικα.Ειναι ολα απο Malawi.

Εμενα μου φαινονται λογω χρωματος ολα απο διασταυρωση,εκτος του τελευταιου που μοιαζει με ξεθωριασμενο και ταλαιπωρημενο venustus......η livingstoni

Τα πρώτα δύο τι είναι;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ κρίμα πάντως...

Να ενημερωνόμαστε πριν αγοράσουμε οποιοδήποτε ψάρι για να μην την πατήσουμε όπως ο φίλος μας, που του πάσαραν υβρίδια.

:)

Link to comment
Share on other sites

Τα πρώτα δύο τι είναι;

Εμενα μου μοιαζουν με pseudotropheus κατι............

Ασφαλεστερα συμπερασματα μονο αν μεγαλωσουν λιγο

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου μοιαζουν με pseudotropheus κατι............

υβρίδια λοιπόν ε; κρίμα.... μα γιατί το κάνουν αυτό μερικοί;;

όπως και να χει θα δείξει όταν μεγαλώσουν, αν ο φίλος έχει την υπομονή να τα κρατήσει και να τα μεγαλώσει σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!

Φαίνετε ότι πρέπει να ξαναρχίσω το διάβασμα και ιδιαίτερα για τα είδη. Για το νερό τους είχα διαβάσει και έστρωσα το νερό 3 βδομάδες πριν τα βάλω μέσα στις κατάλληλες συνθήκες.

Στις φωτό φαίνονται άχρωμα τα 2 σκούρα από αυτά λόγο φωτογράφισης. Κανονικά η απόχρωσή τους έιναι έντονη και τα ψάρια φαίνονται υγειή.

Τα ψαράκια τα αγόρασα απο τα 2 "καλύτερα" pet shop της Πάτρας. Είμαι πελάτης τους χρόνια γιατί έχω ενυδρεία με αμαζόνες και τους είχα εμπυστοσύνη.

Τους εξήγησα ότι δεν έχω ιδέα από αφρικάνες και ότι θέλω συμβατά μεταξύ τους ψαράκια από Malawi. Μάλιστα στο ένα από τα 2 μαγαζιά τα πλήρωσα στην τιμή που μαγαζιά στην αθήνα πουλάνε τα εννήλικα.

Από το ένα μαγαζί επίσης πήρα 4 από αυτά και 4 ροδόστομους για το άλλο ενυδρείο τα οποία μέχρι να πάω σπίτι απεβίωσαν :)

Τελικά δεν είναι να έχεις εμπυστοσύνη σε κανένα παρά μόνο σε αυτά που μόνο ο ίδιος διαβάζεις. Είμαι χρόνια ενυδρειόφυλος και την πάτησα σαν...... Από τα λόγια τους φάνηκαν ότι ήταν "ειδικοί" και γνώριζαν τουλάχιστον τα είδη για να μου δώσουν συμβατά.

Για να κάνεις αφρικανοενυδρείο στην Πάτρα πρέπει να ταξιδέψεις Αθήνα πρώτα δλδ.

Και τώρα τι κάνουμε? :S

Τελικά είναι τουλάχιστον όλα Malawi τα ψάρια?

Ψάχνοντας λίγο είδα ότι ίσως είναι όντος το 1-2 και ίσως και το 3 Pseudotropheus estherae (Red Zebra Cichlid) Pseudotropheus_estherae_2.jpg

http://www.aquahobby.com/gallery/e_redzebra.php

Έγινε επεξεργασία - freedom
Link to comment
Share on other sites

Το τρίτο ψάρι φαίνεται να είναι Aulonocara "OB Peacock.Λόγο τις ποιότητητας τις φωτογραφίας και στο γεγονός ότι ακόμη είναι πολύ μικρά θα διαφωνήσω ότι είναι υβρίδια.

Link to comment
Share on other sites

Το τρίτο ψάρι φαίνεται να είναι Aulonocara "OB Peacock.Λόγο τις ποιότητητας τις φωτογραφίας και στο γεγονός ότι ακόμη είναι πολύ μικρά θα διαφωνήσω ότι είναι υβρίδια.

Μου δίνεις τουλάχιστον την ελπίδα ότι δεν μου δώσανε υβρίδια. Γιατί γνωρίζω ότι το ένα απο τα 2 μαγαζιά έχει ασχοληθεί στο παρελθόν με αναπαραγωγές.

Link to comment
Share on other sites

Μου δίνεις τουλάχιστον την ελπίδα ότι δεν μου δώσανε υβρίδια. Γιατί γνωρίζω ότι το ένα απο τα 2 μαγαζιά έχει ασχοληθεί στο παρελθόν με αναπαραγωγές.

Στο είπα και πριν.Έχω κάνει πολλές αναπαραγωγές μέχρι τώρα . Τα πλείστα μωρά δεν έχουν καμια ομοιότητα με τους γονείς.

Ακόμη μερικές κιχλιδες, τους χρωματισμούς τους τους περνού μετά παρελεύσεις μερικών μηνών.Απλά είναι ακόμη νωρίς. :)

Link to comment
Share on other sites

Στο είπα και πριν.Έχω κάνει πολλές αναπαραγωγές μέχρι τώρα . Τα πλείστα μωρά δεν έχουν καμια ομοιότητα με τους γονείς.

Ακόμη μερικές κιχλιδες, τους χρωματισμούς τους τους περνού μετά παρελεύσεις μερικών μηνών.Απλά είναι ακόμη νωρίς. :)

Και "ο ειδικός" στο pet shop που τον ξέρω και χρόνια μου είπε ακριβώς το αντίθετο! Ότι δεν αλλάζουν μεγαλόνωντας το χρώμα τους!

Οπότε περιμένω να μεγαλώσουν για να δω τι θα κάνω; Θέλω να τα κάνω ομάδες αλλά δεν μπορώ να βάλω εννήλικα τώρα. Τι να κάνω? :D

Link to comment
Share on other sites

Και "ο ειδικός" στο pet shop που τον ξέρω και χρόνια μου είπε ακριβώς το αντίθετο! Ότι δεν αλλάζουν μεγαλόνωντας το χρώμα τους!

Οπότε περιμένω να μεγαλώσουν για να δω τι θα κάνω; Θέλω να τα κάνω ομάδες αλλά δεν μπορώ να βάλω εννήλικα τώρα. Τι να κάνω? :)

Φίλε μου υπάρχει δυνατότητα να τα επιστρέψεις; Δεν υπάρχει λόγος να σε ενδιαφέρει τι είναι καν. Τα πρώτα δύο και το 4ο είναι 100% υβρίδια. Όσο σκληρό και αν ακούγεται, δεν αξίζει να κάνεις τίποτα με αυτά τα ψάρια. Δηλαδή θα κάνεις χαρέμι υβριδίων; :D Επέστρεψέ τα και θα ακούσεις πολύ ενδιαφέρουσες προτάσεις για το ενυδρείο σου.

Και να μεγαλώσουν ακόμα, δεν είναι καν συμβατά μεταξύ τους.

Νομίζω καταλαβαίνεις τι θέλω να σου πω. Έκανα πολλά posts εδώ, ίσως θεωρείται spam.

Ο τελευταίος λόγος ανήκει σε εσένα και μόνο. Εγώ απλά είμαι κάθετος σε αυτό το θέμα.

:rasp:

Έγινε επεξεργασία - vpatmos
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου υπάρχει δυνατότητα να τα επιστρέψεις; Δεν υπάρχει λόγος να σε ενδιαφέρει τι είναι καν. Τα πρώτα δύο και το 4ο είναι 100% υβρίδια. Όσο σκληρό και αν ακούγεται, δεν αξίζει να κάνεις τίποτα με αυτά τα ψάρια. Δηλαδή θα κάνεις χαρέμι υβριδίων; :) Επέστρεψέ τα και θα ακούσεις πολύ ενδιαφέρουσες προτάσεις για το ενυδρείο σου.

Και να μεγαλώσουν ακόμα, δεν είναι καν συμβατά μεταξύ τους.

Νομίζω καταλαβαίνεις τι θέλω να σου πω. Έκανα πολλά posts εδώ, ίσως θεωρείται spam.

Ο τελευταίος λόγος ανήκει σε εσένα και μόνο. Εγώ απλά είμαι κάθετος σε αυτό το θέμα.

:D

Παραπάνω λενε ότι δεν είναι υβρίδια και εγώ νομίζω ότι τα 2 τα μπροστά είναι rez Zebra. Είναι ακριβώς ίδια με αυτά τα ενήλικα που είδα σε photo. Απλά τα ψαράκια είναι μικρά 2.5 εκατοστά και δεν μπορεί κανένας να ξεχωρίσει ούτε φίλο ούτε ακριβώς τι είναι. θα βγάλω πάλι φωτό σε λίγες μέρες. Μεγαλώνουν γρήγορα και ίσως σαν ειδικοί εσείς καταλάβετε τι είναι.

Link to comment
Share on other sites

Το 4 είναι cynotilapia-afra. Βρήκα φωτογραφίες από μωρά και βεβαιώθηκα.

http://iosif-foto.blogspot.com/2009/02/cyn...-afra-baby.html

afra.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα 2 πρώτα υπάρχει και περίπτωση να είναι εκτός Pseudotropheus estherae (Red Zebra Cichlid) και κάποια Mbuna ομως Albino δλδ ψάρια που τους λείπει χρώμα.

Έγινε επεξεργασία - freedom
Link to comment
Share on other sites

To 3 πρέπει να είναι Metriaclima zebra (OB)

http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=807

Link to comment
Share on other sites

Το 5 πρέπει να είναι κάποιο από τα είδη Copadichromis λόγο της μητερής μύτης αλλά μπορεί να είναι και υβρίδιο.

http://www.cichlid-forum.com/articles/afri...nus_gallery.php

Link to comment
Share on other sites

Μια άποψη του ενυδρείου. :)

post-192-1282336472_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Video apo Metriaclima zebra (OB)

Video apo cynotilapia-afra

Video apo Red Zebra

Ας ελπίσουμε ότι τουλάχιστον αυτά δεν είναι υβρύδια γιατί από ότι βλέπω μοιάζουνε πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Το 4 είναι cynotilapia-afra. Βρήκα φωτογραφίες από μωρά και βεβαιώθηκα.

http://iosif-foto.blogspot.com/2009/02/cyn...-afra-baby.html

afra.jpg

Αμφιβαλλω!!!!

Link to comment
Share on other sites

είναι ίδιο! ίσως δεν φαίνεται καλά στην φωτογραφία. Θα βγάλω άλλες. Μεγαλώσανε τώρα λίγο κιόλας. :)

Link to comment
Share on other sites

Μερίκές σημερινές φωτογραφίες. Λίγο πιο μεγάλα και καθαρά.

Πείτε μου την γνώμη σας, σας παρακαλω!

Ανοίξτε για να τις δείτε μεγαλύτερες φαίνονται λεπτομέρειες που μπορεί να σας βοηθήσουν.

post-192-1283237069_thumb.jpg

post-192-1283237169_thumb.jpg

post-192-1283237247_thumb.jpg

post-192-1283237302_thumb.jpg

post-192-1283237396_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - freedom
Link to comment
Share on other sites

Αν θες μια γνώμη, καμία σχέση με afra. Είχα κιόλας και με τις φώτο δε βλέπω καμία ομοιότητα! Παρατήρησε το κεφάλι του πόσο διαφέρει..το σχήμα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...