Jump to content

Aiolos - Ενυδρείο υφάλου


Aiolos

Recommended Posts

τρομερο βιντεο. ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ !!!!!!!!

ποια καμερα εχεις??

Είναι μια SONY Handycam (μοντέλο 4ετίας)

HD AVCHD

Model: HDR-SR1

Αυτό που τη χαρακτηρίζει είναι ο καταπληκτικός φακός που έχει (Carl Zeiss), όπως και δυνατότητες της σε macro λήψεις..... συν και τ άλλα της "χαρίσματα"

Link to comment
Share on other sites

Είναι μια SONY Handycam (μοντέλο 4ετίας)

HD AVCHD

Model: HDR-SR1

Αυτό που τη χαρακτηρίζει είναι ο καταπληκτικός φακός που έχει (Carl Zeiss), όπως και δυνατότητες της σε macro λήψεις..... συν και τ άλλα της "χαρίσματα"

Να σε ρωτησω και εγω αν μπορει να κανει και υποβρυχια ληψη;

Link to comment
Share on other sites

Υποβρύχια έτσι όπως είναι όχι... αλλά η Sony βγάζει θήκες για τα περισσότερα μοντέλα της, αλλά κοστίζουν όσο η κάμερα ίσως και παραπάνω !!!!

Μια άλλη λύση έρχεται από μια Γερμανική εταιρία την EWA Marine... http://www.ewa-marine.com/

που βγάζει κάτι ειδικές .."σακούλες θήκες" για πολλά μοντέλα και είναι κατά πολύ φτηνότερες, αλλά με περιορισμούς στο βάθος... νομίζω μέχρι 5 μέτρα.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Χίλια μπράβο Βαγγέλη :)

Είχα την τύχη να το δω απο κοντά το αριστούργημα σου (βιαστικά αφού έχει ένα θέμα με το πάρκινγκ η περιοχή :) ). Είσαι υπόδειγμα χομπίστα(άφθαστο για πολλούς απο μάς)!

Έγινε επεξεργασία - kleovoulos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Η ρουτίνες της συντήρησης είναι ένα άλλο θέμα που θα το ανοίξω σύντομα και αυτό... είναι λίγο "περίεργο"

Υπάρχει μια καθημερινή ενασχόληση (μη φανταστείς τίποτα τρομερό) καθώς και η εβδομαδιαία / μηνιαία συντήρηση.

Εμείς πότε θα τα δούμε αυτά ?! :D

Απαιτώ ( :thumbup: ) να μάθω τις ρουτίνες της συντήρησης όπως και το τι βελτιωτικά προϊόντα που χρησιμοποιείς

ΠΕΕΕΣ ΜΑΣ!

Link to comment
Share on other sites

Σιγα το ενυδρειο

κοιτα το δικο μου και με καλητερη μουσικη και υποθεση .........................

:D:thumbup::hysterical::hysterical:

Ανπαικταμπλ Βαγγο :hysterical:

Παιδια μη βαρατε για το βιντεακι...

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πότε θα τα δούμε αυτά ?! :D

Απαιτώ ( :thumbup: ) να μάθω τις ρουτίνες της συντήρησης όπως και το τι βελτιωτικά προϊόντα που χρησιμοποιείς

ΠΕΕΕΣ ΜΑΣ!

Όπως είπα είναι λίγο σύνθετο το θέμα της συντήρησης, τόσο για την ποικιλία των προϊόντων, όσο για για το θέμα αν θα πρέπει να αναφερθούν ονομαστικά....

Μόλις "τακτοποιηθεί" το θέμα θα αναφερθώ και σ αυτό το κομμάτι.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα είναι λίγο σύνθετο το θέμα της συντήρησης, τόσο για την ποικιλία των προϊόντων Αυτό ας μην το συζητήσουμε στο βίντεο με τον εξοπλισμό στο 2:34 φαίνεται καθαρά νομίζω.. :D

, όσο για για το θέμα αν θα πρέπει να αναφερθούν ονομαστικά....

Μόλις "τακτοποιηθεί" το θέμα θα αναφερθώ και σ αυτό το κομμάτι.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι ένα κόσμημα, η παρουσίαση είναι τόσο άρτια που αν είχε κάποιους τίτλους με τις ονομασίες των οργανισμών που βλέπουμε, θα την παρομοίαζα με ντοκιμαντέρ... Όσο για τον δημιουργό τι να πούμε; Πραγματικά παράδειγμα χομπίστα, γνώσεις, μεράκι και διάθεση να τα μοιραστεί με τους υπόλοιπους...

Συγχαρητήρια :D

Link to comment
Share on other sites

Η λαύτρη παρουσίαση που έχω δεί.

Τύφλα να ΄χει το ANIMAL CHANNEL !

:D:thumbup::hysterical::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι δισκας φανατικος και περασα ενα 6 μηνο απο τα αλατια.Τετοια μερακλιδικη δουλεια δεν εχω ξαναδει και δυσκολα νομιζω οτι θα δω ποτε.

Ολα αψογα συγχαρητηρια και μπραβο σου για ολα...απο τα ζωντανα σου μεχρι την ντουλαπα σου ...μεχρι και τα φανταστικα πλανα που μας εδειξες Μπραβο σου και παλι ...

εχεις ριξει πολυ χρημα....λεμε...

Link to comment
Share on other sites

Χρήμα έπεσε...(που κάποιο ποσό ήταν από λάθος επιλογές από την αρχή), αλλά αυτό που έπεσε, πέφτει και θα συνεχίσει να πέφτει είναι η αγάπη και το μεράκι για το χόμπυ.

Σας ευχαριστώ όλους

Link to comment
Share on other sites

Πριν μια εβδομαδα σου ζητησα να κανεις μια παρουσιαση με τις καθημερινες ρουτινες του φανταστικου ενυδρειου σου! Θα γινει συντομα? Η να παρω το πρωτο αεροπλανο για θεσσαλονικη? ;)

Το ξερω πως θελει πολυ δουλεια αλλα δεν αντεχω να περιμενω αλλο! :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να ανεβάσω το σχετικό άρθρο, θα σου αναφέρω ενδεικτικά κάποιες πληροφορίες...

Κατά καιρούς ξεκινάω διάφορα project με όλη τη σειρά των προϊόντων κάποιας εταιρίας και διαρκεί πάνω από εξάμηνο.... με κύριο γνώμονα τις σωστές παραμέτρους στο ενυδρείο μου.

Η καλύτερη ρουτίνα (και πάντα όσον αφορά το ενυδρείο μου) είναι η εβδομαδιαία αλλαγή νερού σε ποσοστό 15-20% συν κάποια βοηθήματα για ιώδιο και αλκαλικότητα.

Όσον αφορά τη διατροφή... ρίχνω μεγάλη ποικιλία τροφών για ψάρια και κοράλλια. 2,3 ή και 4 φορές την ημέρα, αλλά λόγω της ποικιλομορφίας η δόσεις είναι μειωμένες απ αυτές που προτείνει ο κατασκευαστής.

Link to comment
Share on other sites

εεε τι να λεμε τωρα! ο ανθρωπος ειναι παραδειγμα προς μιμιση! χιλια μπραβο να πω ....δεν ειναι αρκετα!

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη ρουτίνα (και πάντα όσον αφορά το ενυδρείο μου) είναι η εβδομαδιαία αλλαγή νερού σε ποσοστό 15-20% συν κάποια βοηθήματα για ιώδιο και αλκαλικότητα.

Dear Βαγγο,

αν μπορεις δωσε μας λιγες περισσοτερες πληροφοριες για ιώδιο & αλκαλικότητα.

οσο αναφορα το ιώδιο ο φιλος μας ο shimek λεει:

Γεια σου,

Η ιωδίνη είναι το στοιχείο, ενώ το ιωδιούχου είναι μια ιοντική μορφή του εν λόγω στοιχείου που εμφανίζεται όταν η ιωδίνη διαλύεται στο νερό. Και τα δύο θα σκοτώσουν τα κοράλλια - και άλλα πράγματα, όπως οι άνθρωποι... Την ιωδίνη την συναντάμε σε πολλές μορφές (το ιωδιούχο είναι μόνο ένα από τα πολλά που μπορεί να εμφανιστούν στο ενυδρείο) είναι πολύ κοινά στις θαλάσσιες τροφές των ψαριών,και μπορεί να συσσωρευτεί ραγδαία στα ενυδρεία, και σε αντίθεση με ότι λένε οι κατασκευαστές στις διαφημίσεις, δεν μπορεί να ελεγχθεί με ακρίβεια. Αν κάνετε χρήση τέτοιον πραγμάτων να είστε πολύ προσεκτικοί. Δεν συνιστώ την χρήση της στο ενυδρείο ούτε το μπάνιο των κοραλλιών σε διάλυμα που περιέχει οποιοδήποτε μορφή από αυτή.

και επιδη εχω δυο ανεμωνες για τις οποιες λενε οτι η χρηση ιωδιου ειναι απαραιτητη ....... για λεγε.......

τωρα οσο αναφορα την αλκαλικότητα. πες μας σε παρακαλω σε τι επιπεδα την κρατας και τι χρησιμοποιεις.

thanks in advance

JD

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το ιώδιο, πράγματι τα συμβατικά τεστ δεν σου δίνουν αξιόπιστα αποτελέσματα και με λίγα λόγια δεν ξέρεις που βαδίζεις.

Μέχρι να μου τελειώσει το τεστ, θα μετράω απλά για να μετράω !!!

Απλά ακολουθώ μια ρουτίνα από το συμπλήρωμα ιωδίου της Salifert και προσθέτω κάθε βδομάδα αυτό που προτείνει ο κατασκευαστής.

Γενικά κατανάλωση ιωδίου πρέπει να υπάρχει στο ενυδρείου μου λόγω των πολλών μαλακών κοραλλιών και ειδικά με την Xenia που έχει αποικήσει μεγάλο μέρος.

Τώρα όσον αφορά την αλκαλικότητα... πάντα είχα πρόβλημα από καταβολής κόσμου!!!

Χρησιμοποιώ Α/Ο με DI φίλτρο στο τελικό στάδιο και είναι μηδενική.

Στο νερό της αναπλήρωσης προσθέτω Mineral Salt της Sera ώστε να αυξάνω την αλκαλικότητα.

Αυτή τη περίοδο προσθέτω σε καθημερινή βάση με αυτόματο δοσομετρητή το KH plus Concentrate της korallen Ζucht, και θα περιμένω μερικές μέρες για να δω τι αποτελέσματα θα μου δώσει και αυτό.

Από τα πολλά που δοκίμασα το μόνο που με ικανοποίησε ήταν το Reef Builder της Seachem, αλλά λόγω ότι είναι σε σκόνη και έπρεπε να προσθέτω κάθε τρεις μέρες είπα να δοκιμάσω κάτι σε υγρή μορφή...θα δείξει.

Αν όχι, πάλι στη σκόνη θα γυρίσω όσο βαρετό και να είναι.

Τα επίπεδα που προσπαθώ να κρατάω είναι 7-8 dKH... αλλά συνήθως είναι χαμηλά, γύρω στα 6,4 περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Που τους βρήκες αυτούς τους υφάλους???

Link to comment
Share on other sites

Xε χε... είναι πλάνα που δεν χρησιμοποιήθηκαν από τη σειρά του Jacques Yves Cousteau.... :bigemo_harabe_net-117::P (αν είσαι από τους παλιούς και τη θυμάσαι) !!!

Ωραίες εποχές !!!!

Βασικά αυτός φταίει που έμπλεξα με το θαλασσινό...

είχε κάνει την τηλεόραση ενυδρείο...

ενώ εγώ έκανα το αντίθετο και ξεκόλλησα από την τηλεόραση :thumbup::thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...