Jump to content

H ιδια ασθενεια ξαναχτυπα!!


Recommended Posts

Ψαροκαμμμμενοι.......

Τελικά όπως φαίνεται πλέον ξεκάθαρα την προηγούμενη φορά ΔΕΝ κατάφερα να περιορίσω την ασθένεια που είχε το ενυδρείο μου. (βλ. σχετικό).

Το μόνο που κατάφερα ήταν να επιζήσει 1 και μοναδικό ψάρι, ο fox face, οποίος στην τωρινή έξαρση της ίδιας ασθένειας να ΜΗΝ έχει επηρεαστεί καθόλου!!

Ας το δούμε όμως από την αρχή.

Για ακόμα μια φορά βιαστικά και πρόσθετα ψάρια στο ενυδρείο. Απλά αυτή τη φορά δεν τα πήρα...μου τα δίνανε.... και ΔΕΝ μπορούσα να πω οχι!! :D

Ποιο είναι το πρόβλημα??

Προχθές όπως αναφέρω και στο θέμα που παρουσιάζω το ενυδρείο ψόφησε ο diodon.

Η πρώτη εντύπωση μου ήταν ότι οφείλεται στο μύδι που έφαγε. Ο λόγος.... γιατί το ίδιο μύδι αρνήθηκε 3 φορές να το φάει η ανεμώνη.

Η επόμενη παρατήρηση που έκανα την ίδια μέρα ήταν ότι ο σκυλομούρης άρχισε να κάθεται πάνω στον κυκλοφορητή και να του ρουφάει την κοιλιά.... σαν να θέλει να ξυστεί ένα πράγμα.

Το ίδιο έκανε και ο παλιότερος dogface που στο τέλος σάπιζε ζωντανός.

Η πρώτη μου κίνηση ήταν να μετρήσω το νερό. Το νερό μια χαρά σε όλες της μετρήσεις.

Έτσι.... η επόμενη κίνηση ήταν να ενημερώσω την ομάδα κρούσης.... τους καλούς μου φίλους NickTheFish και chris z3 οι οποίοι έσπευσαν αμέσως για αυτοψία!!!

Η πρώτη μάτια έδειξε σημάδια ich σε 3 από τα ψάρια μου.... κάτι το οποίο εγώ δε είδα καν!!!

Σιγά σιγά όλα τα ψάρια άρχισαν να βγάζουν με τελευταίο το blue tang. Ο fox face.... ακόμα δεν έχει βγάλει τίποτα και είναι στην καλύτερη του φάση!!!!

Έτσι λοιπόν μετά από αλλεπάλληλες συζητήσεις με φίλους, έμπειρους χομπίστες.... καταλήξαμε στο ότι ΔΕΝ είχαμε νικήσει την ασθένεια, απλά καταφέραμε να κάνουμε το fox face φορέα.

Τώρα αν είναι παράσιτο ή βακτήριο... ΔΕΝ έχω ιδέα!!

Θεραπεία:

Στο ενυδρείο όμως έχει πλέον και ασπόνδυλα, όπως γαρίδες, ερημίτες κλπ, αλλά και κοράλλια.... όπως ανεμώνες, σαρκόφυτα, brain, καουλαστρεα, hystrix. Οπότε κάνει απαγορευτική τη θεραπεία εντός του ενυδρείου.

Έτσι λοιπόν χθες... μέχρι τις 2:30 τα ξημερώματα έβγαλα όλο το βράχο από το ενυδρείο για να πιάσω τα ψάρια. Απομόνωσα το samb. Κατέβασα όλα τα ψάρια κάτω χωρισμένα στα διαμερίσματα για τυχόν καβγάδες.

Ξανά έβαλα το βράχο σε τυχαία μορφή μέχρι να τελειώσει η θεραπεία και να ξαναστηθεί το ενυδρείο.

Τα φάρμακα που αποφάσισαν οι ειδικοί να χρησιμοποιήσω είναι σε συνδυασμό το Seachem. Metronidazole και το Seachem. Focus.

Το πρώτο διαλύεται και μπαίνει στο νερό... το δεύτερο το διαλύεις στην τροφη.

ΝΑ σημειώσω εδώ ότι κατέβασα στο σαμπ την αλατότητα από 1025 σε 1019 και τη θερμοκρασία την ανέβασα από 27,5 σε 28 και θα πάει σταδιακά μέχρι 28,5-29.

Στο κυρίως ενυδρείο δουλεύει ο βράχος με τα κοραλια και τα ασπόνδυλα με την εσωτερική κυκλοφορία μόνο και το φωτισμό.

Η θεραπεία ξεκίνησε χθες.... και ελπίζω ολα να πάνε καλά με όσο το δυνατό λιγότερες έως καθόλου απώλειες.... Πιστεύω ότι αυτή τη φορά ξεκινήσαμε νωρίς τη θεραπεία....

Σήμερα θα ανεβάσω φωτογραφίες.

Τέλος θα ήθελα να ευχαριστήσω τους NickTheFish, chris z3, salamander, dimitrig και ΑΚΗΣ για την μέχρι τώρα πολύτιμη ομολογουμένως βοήθεια τους. ;)

Link to comment
Share on other sites

Σου ευχωμαι οτι το καλυτερο,παιδευτηκες πολυ.Ας ελπισουμε να πανε ολα καλα.

Link to comment
Share on other sites

Αφου τα επιασες και τα εβαλες χωρια,μια χαρα θα πανε ολα.Μην ξεχασεις να εχεις καλη οξυγονωση στην καραντινα σου.

Link to comment
Share on other sites

Δις εξαμαρτείν ουκ ανδρός σοφού...

Link to comment
Share on other sites

περαστικά στα ζωντανά σου

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα κάτι δεν πάει καλά με αυτη την ιστορία.Δεν μπορεί συνεχώς τα ίδια και τα ίδια...περαστικά πάντως και καλά ξεμπερδέματα.

Link to comment
Share on other sites

Η θεραπεια βρισκεται στην τριτη μερα.

Σημερα έπεσε η Δευτερη δωση από το Seachem. Metronidazole, αφου οι οδηγίες λένε 3 δόσεις, μία καθε 2 μέρες.

Ταιζω κανονικα από την πρώτη μερα θεραπείας αλλα πάντα ανακατευω την τροφή με το Seachem. Focus. οπώς λενε και οι οι οδγηγίες.

Από οξυγόνωση ειμαστε καλα, αφου την επίστροφή από το τελευταιο στο πρώτο διαμέρισμα την κάνω να πεφτει το νερό από ψηλα αλλα και εχω σε πληρη λειτουργία τον κυκλοφορητη σου dsb να χτυπα στην επιφανεια και εχω πολυ καλή αναταραξη.

Το κακο ειναι οτι σημερα ειδα τον κλοουν ocelaris απο το πρωτο διαμερισμα που τον είχα στο πρό τελευταίο.... και στο τελευταίο εχω τους marroon... :D

Ελπιζω να μην πεσει διπλα!!!

Παρατηρησα οτι ολα τα ψαρια τρωνε κανονικα.

Ο dog face ενω ηταν το πιο φηλικό ψαρι που ειχε φτασει σε σημειο να ερχεται να τον χαιδευω... τωρα ειναι ακρος επιθετικος ιδιαιτερα οταν βλεπει απόχη!!! ;)

Η θεραπεια συνεχίζεται κανονικα.....

Επόμενη δόση φαρμακου την Κυριακή.

Ξεχασα να πω οτι και στα δυο φαρμακα έχουν ελάχιστο χρόνο θεραπείας. Από κει και πέρα..... αναφερουν και τα δύο να την πρατησω μεχρι να εξαφανιστουν τελείως τα συπτώματα.

Link to comment
Share on other sites

Κουραγιο....Το πιο σωστο ειναι παντως καραντινα τα ψαρια και 2πλασια θεραπεια χαλκου στο ενυδρειο και κανονικη στα ψαρια μεσα στη καραντινα

Link to comment
Share on other sites

Κουραγιο....Το πιο σωστο ειναι παντως καραντινα τα ψαρια και 2πλασια θεραπεία χαλκού στο ενυδρειο και κανονικη στα ψαρια μεσα στη καραντινα

Στο ενυδρείο ΔΕ μπορώ να κάνω θεραπεία χαλκού αφού έχω και ασπόνδυλα και ανεμώνες κλπ.

Απο κει και πέρα.... χθες έριξα την τρίτη δόση του φαρμακου.

Θεωρητικά ειναι και η τελευταία.

Όμως, οι οδηγίες του φάρμακου αναφέρουν ότι μπορώ να τη συνεχίσω μέχρι να εξαφανιστούν τα συμπτώματα.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να εξαφανιστούν τα συμπτώματα....

Διακρινεις κάτι;;;

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να εξαφανιστούν τα συμπτώματα....

Διακρινεις κάτι;;;

Δεν ερχεσαι να μου πεις?? ;)

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το ερωτημα του Ζ3 ειναι σωστό.

Πως μπορω να κρινω αν τελικα ειναι οκ τα ψαρια??

Τα επιφανειακά στιγματα εφυγαν.. αλλα αυτο δε σημαινει οτι το ψαρι ειναι οκ!!

Link to comment
Share on other sites

Και τα ψαρια σου να ειναι ΟΚ,πρεπει να περιμενεις να πεθανουν τα παρασιτα απο το κυριως ενυδρειο,αφου δεν θα βρισκουν ψαρια,και δεν θα μπορουν να αναπαραχθουν.

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά Νίκο! ;)

Link to comment
Share on other sites

Και τα ψαρια σου να ειναι ΟΚ,πρεπει να περιμενεις να πεθανουν τα παρασιτα απο το κυριως ενυδρειο,αφου δεν θα βρισκουν ψαρια,και δεν θα μπορουν να αναπαραχθουν.

Για πόσο καιρό Άκη??

Στο κυρίως ενυδρειο ΔΕΝ εχω ριξει κανενα φαρμακο...

Ξερεις κι εσυ οτι ΔΕ μπορουν να μεινουν επ απειρο στο samb τα ψαρια!!

Αποφάσησα να ρίξω και 4η δόση στα ψαρια. Σημερα δηλαδη θα ριξω και την 4η.

Αυριο κλεινουν 1 εβδομαδα στο samb.

To θεμα ομως ειναι το τι κανω μετα!!!

Εχω ήδη ετοιμασει 600λτρ νερό για να κανω αλλαγη. Πόσο όμως τελικα να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Καλη ερωτηση αλλα...

Στο κυριως ενυδρειο εννοειται οτι δεν εριξες τιποτα,αλλα τα παρασιτα αφου δεν βρισκουν ξενιστες πρεπει να πεθανουν σιγα σιγα μονα τους.Εγω αν ηταν δυνατον,θα εκανα αλλαγες νερου στο sump και θα τα αφηνα ακομα μια εβδομαδα.

Οταν ειναι να τα βαλεις στο κυριως ενυδρειο,πετα ολο το νερο του sump.Στο κυριως ενυδρειο κανε μια συνηθισμενη αλλαγη νερου ή και καθολου και θα εισαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Καλη ερωτηση αλλα...

Στο κυριως ενυδρειο εννοειται οτι δεν εριξες τιποτα,αλλα τα παρασιτα αφου δεν βρισκουν ξενιστες πρεπει να πεθανουν σιγα σιγα μονα τους.Εγω αν ηταν δυνατον,θα εκανα αλλαγες νερου στο sump και θα τα αφηνα ακομα μια εβδομαδα.

Οταν ειναι να τα βαλεις στο κυριως ενυδρειο,πετα ολο το νερο του sump.Στο κυριως ενυδρειο κανε μια συνηθισμενη αλλαγη νερου ή και καθολου και θα εισαι οκ.

Το να πεθανουν τα παρασιτα ομως Ακη,αλλα και τα αυγα τους,απαιτει παραπανω χρονο απο μια εβδομαδα.Ισως και ενα μηνα.

Ετσι οπως εξελιχθηκαν τα πραγματα,ειναι δικοπο μαχαιρι

Link to comment
Share on other sites

Θα κανω αλλαγη πριν ολοκληρωθει η θεραπεια??

ή θα το θεωρήσουμε αποθεραπεια? :)

Εχω φτιαξει αρκετο νερό.... απλα ειμαστε ήδη μια εβδομαδα στο σαμπ... :P

Link to comment
Share on other sites

Μια άλλη σκεψη ειναι...

Να κανω μια αλλαγη 40-50λτρ στο samb από τα 250λτρ που ειναι συνολικα. Να κανω καθε 2-3 μερες μ ια τετοια αλλαγη μεχρο να ολοκληρωθει και η δευτερη εβδομαδα.

Ταυτοχρονα επειδη σημερα θα ξαναστήσουμε το βράχο, θα κανω μια γενναία αλλαγή στο κυρίως ενυδρείο, αφου πρεπει να το αδειασουμε για να στήσουμε.

Έτσι θα έχω φρέσκο νεράκι στο κυρίως ενυδρείο, θα απομακρυνθεί το φάρμακο σιγα - σιγα από το σαμπ και ΔΕ θα χρειαστεί μετά να κάνω προσαρμογή στα ψαρια, αφου πανω με κατω θα εχουν σχεδόν ίδιο νερό.

Λοιπόν?? :)

Να σημειώσω οτι προμηθεύτηκα και με 6 λάμπες ΑΤΙ χθες για να τις τοποθετήσω.... αφου τοσο καιρό ήμουν με ότι νανε-κινεζικες. :P

Link to comment
Share on other sites

Τελικά χθες με την βοήθεια του chris z3 και του DIMITRIOS, αλλά και τις πολύτιμες συμβουλές του ΑΚΗΣ (μο τον οποίο είχαμε Live επικοινωνία) στήθηκε και πάλι ο βράχος στο κύριο ενυδρείο.

Ταυτόχρονα κάναμε και μία αλλαγή της τάξεως των 500λτρ στο κυρίως ενυδρείο.

Προστέθηκε και αραγωνήτης, 10κιλα ψόφιος και μερικά κιλά που προϋπήρχαν στο σαμπ πριν κάνω τη θεραπεία, με αποτέλεσμα να σηκωθεί ο αραγωνητης σε ολο το ενυδρείο περιπου 2 δαχτυλα, με μέσο όρο αραγωνήτη πανω από 10cm.

Στο σαμπ έγινε αλλαγή 50λτρ για ανανέωση του νερού αλλα και για αποφυγη αυξησης αμμωνίας.

Αλλωστε η θεραπεία τελείωσε. Την κρατησαμε 3 μερες παραπανω και ρίξαμε μια δοση προλιπτικά παραπανω, οπως αναφερω και στο προυγούμενο ποστ.

Ο λόγος που ΔΕΝ ανεβαινουν τα ψαρια πάνω ειναι για να κρατησω οσο το συνατό περισσοτερο τους ξενιστες (ψαρια) από την επαφή τους με τυχόν υπολείμματα ή αυγά του βακτηρίου-παράσιτου (ακομα ΔΕΝ ξερουμε τι ειναι).

Αλλα ΔΕ μπορουν να κρατηθουν επ άπειρο τα ψαρια κατω, ουτε και το ενυδρείο μονο με την εσωτερική του κυκλοφορία.

Έτσι αποφασίσαμε σιγά σιγά να ανεβαίνουν ψαράκια πανω σε αραιά διαστηματα και να ριχνω καθημερινα ζωντανα βακτήρια.

Αλλαγή στο samb θα κάνω κάθε 2-3 μέρες μέχρι να ανεβούν ολα τα ψαρια πανω.

Τάισμα συνεχίζει να γίνεται με διαλυμένη την τροφή στο focus.

Ο ένας από τους 2 goby δυστυχώς στρεσαρίστηκε τόσο... που πήδηξε έξω από το σαμπ και τον βρήκαμε απέξω νεκρό.

Αλλάχτηκαν όλες οι λάμπες και τα ballast στο φωτιστικό και μπήκαν 6 ΑΤΙ. (Περισσότερες πληροφορίες στο θέμα παρουσίασης του ενυδρείου.)

Ελπίζω αυτή τη φορά να νικήσαμε..... :)

Τέλος θα ήθελα να ευχαριστήσω τους φίλους DIMITRIOS και ΑΚΗΣ, αλλά κυρίως τον chris z3 που ξέχασα να του πω ότι ο προαστιακός περνά κάθε 1 ώρα και περίμενε στο σταθμό 50λεπτα!!! :P

Ευχαριστω μαγκες.....

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να πω οτι η αλατότητα στο samb που ειναι μονο τα ψαρια ειναι στο 1018 ενώ στο ενυδρείο 1025-1026.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...