Jump to content

H ιδια ασθενεια ξαναχτυπα!!


Recommended Posts

Χθες αφού προστέθηκαν στο ενυδρείο βάκτηρια για ενύσχηση της βιολογίας.

Πιο συγκεκριμένα το ΜicroΒacter7 της Βrightwell Αquatics.

Η οδηγίες λένε καθημερινα για 2 εβδομαδες 5ml στα 100λτρ και μετα μια καθε εβδομαδα.

Αφου προστεθηκαν τα βακτηρια, μετα από αρκετή ώρα και με προσαρμογή 2,5ωρών ανέβηκαν στο κυρίως ενυδρείο οι 2 clarkii.

Στην αρχή την ειχαν ακουσει λίγο, αλλα μετα πήγαν στην ανεμωνη τους και χαλαρωσαν.....

Κατα τη διαρκεια του χαλαρωματος, τους την έπεσε το συνεργείο καθαρισμου..... οι 2 γαριδες cleaner που έχω.... οι οποιες εχουν γινει τεραστιες σε μικρό διαστημα.

Παρακολουθουσα αρκετα τα υπολοιπα ψαρια του σαμπ.... ο puffer hyspidus, o οποίος ειχε τα περισσοτερα στιγματα.... δεν παει καθόλου καλα.

Μια ερωτηση τωρα προς του γνωστες.... τον ξενηστη.... fox face που κρατησε το βακτηριο-παρασιτο, να τον ανεβασω τελευταιο ή ΔΕΝ εχει σημασια?? :)

Link to comment
Share on other sites

Την πέμπτη ανέβηκαν στο κυρίως ενυδρείο τα 2 πρωτα ψαρια οπως αναφέρω παραπανω.

Δυστηχώς μονο ο 1 κλαρκι τα καταφερε...

Υποθετω ομως οτι σκοτωσε ο ένας τον άλλο... γιατι ειχα δει τρελους καβγαδες από την ώρα που ανέβηκαν, για την ίδια ανεμωνη, ενω υπαρχει και δεύτερη.

Μεσα στο σαβατοκύριακο ενω εκανα αλλαγες και μετρουσα στην "καραντινα" ειχα κι αλλες απώλειες.

Σημερα όμως ανέβηκαν και τα τελευταια ψαρια από κατω... ο Blue και ο foxface. Ο ένας goby αυτοκτόνησε.... αφου τον βρηκα εξω απο το σαμπ νεκρο.

Έτσι λοιπον, αφου ανέβηκαν τα 3 ψαρια που επέζησαν πανω, άδειασα όλο το σαμπ.

Το έβγαλα στη βεραντα και το ξέπλυνα. Πιστεψε με... 250λτρ σαμπ εστω και άδειο... με διαστασεις 100x50x50... ακόμα και για μένα ΔΕΝ ηταν καθόλου έυκολο!!!! :)

Στη συνέχεια το επανατοποθέτησα στο επιπλο και του έβαλα φρέσκο νερό με αλατότητα 1025.

Στη συνεχεια έβαλα μονο εσωτερική κυκλοφορία και τοποθέτησα άνθρακα.

έστι οτιδήποτε μπορει να έμεινε ώς υπόλειμμα από τη θεραπεια να το τραβήξει ο ανθρακας.

Αυριο, θια ανοιξω βανες και θα εχω κανονική κυκλοφορία και το τελικό στησημο.

Φωωτγραφίες.... αυριο!!! :)

Ελπιζω να τελειωσει εδώ η επαναλαμβανόμενη ατυχία μου στο θαλασσινο.... γιατι με βλεπω να το γυρναω κι αυτό σε χρυσόψαρα!!! :)

Να σημειώσω οτι ρίχνω καθημερινα 50ml ΜicroΒacter7 της Βrightwell Αquatics.

Link to comment
Share on other sites

Ρε Νικο,τι εγινε;

Αποθαρρυνθηκες απο τωρα;

Αν εισαι υπομονετικος,τα πραγματα σιγουρα θα πανε καλυτερα :)

ΥΓ.

Και μιας και καποτε μου ελεγες για το θαλασσινο,να σου πω πως μπορεις να το φτιαξεις μια χαρα δισκαδικο :):)

Link to comment
Share on other sites

Ρε Νικο,τι εγινε;

Αποθαρρυνθηκες απο τωρα;

Αν εισαι υπομονετικος,τα πραγματα σιγουρα θα πανε καλυτερα :)

ΥΓ.

Και μιας και καποτε μου ελεγες για το θαλασσινο,να σου πω πως μπορεις να το φτιαξεις μια χαρα δισκαδικο το συγκεκριμενο ενυδρειο δεν κανει και για τιποτα αλλο ολγω διαστασεων:):)

Link to comment
Share on other sites

Νικο το καρβουνο δε κανει καμια απολυτως δουλεια ως σφουγγαρι για την θεραπεια ....καλυτερα αγορασε ενα CupriSorb και αστο για μηνες πανω.Παντως εγω σαν παθων τελαυταια μαλιστα ακολουθησα αλλη ταχτικη που παρα το αποτελεσμα να χαθουν 2 ψαρια κριθηκε επιτυχης αφου τα χασα με λιωμενα εντελως κορμια τα ψαρια και σωθηκαν ολα τα υπολοιπα που ηταν ασχημα.Καλυτερα ασε τα φωτα κλειστα για κανενα μηνα και ασε την θερμοκρασια μονιμα 28 με αλατοτητα 1023 και ταιζε καθε 4-5 μερα και ριχνε μεσα ζουμια βιταμινες και βακτηρια 2πλασιες ποσοτητες με κενο 2 μερες για κανενα μηνα με αλλαγες καθε 3η Κυριακη πρωι.Οταν δεις πολυ λαχανι αλγη ελαττωσε τα βακτηρια απλα.Εμενα τωρα αρχισε να συνερχεται επειτα απο 3 μηνες και παρουσιαστηκε λαχανι αλγη και κοραλινη πανω στα τζαμια και στο βραχο παλι επειτα απο την θεραπεια χαλκου

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Νικόλα η θεραπεία που ακολούθησε ο Νικος δεν είχε ίχνος χαλκού οπότε και το cuprisorb είναι ανώφελο,ο άνθρακας θα απορρόφησει οτι παραμείνει στο ενυδρείο,βιολογικά το ενυδρείο του Νίκου είναι άρτιο,καθώς ο βράχος του είναι γεμάτος ζωή,η ωρίμανση του συστήματος λείπει... :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ο Νίκος, Φιλε Νικο σε ευχαριστω για τη συμβουλη. Απλα νομιζω οτι ο αλλος φιλος νΝικος σε καλυψε με την απαντηση του.

ΝΑ αναφέρω απλα οτι πλεον βρισκεται σε κανονική έιτουργια και πληρη το ενυδρείο.

3 ψαρια έμειναν.

Τωρα απλα υπομονή.... και αυτοσυγκράτηση.....

Link to comment
Share on other sites

Τωρα απλα υπομονή.... και αυτοσυγκράτηση.....

Μάρτυρες το φόρουμ ολόκληρο,το είπες.....μη δούμε ψάρια που σου χάρισαν μες το ενυδρείο σύντομα...Καλή αρχή για 3η φορά,ελπίζω και τελευταία! :)

Link to comment
Share on other sites

Μάρτυρες το φόρουμ ολόκληρο,το είπες.....μη δούμε ψάρια που σου χάρισαν μες το ενυδρείο σύντομα...Καλή αρχή για 3η φορά,ελπίζω και τελευταία! :)

Παω πασο τοτε...Και απο μενα τοτε καλο 3ο ξεκινημα με συναιση,υπομονη και αργα βηματα.... :)

Link to comment
Share on other sites

3η και καλητερη!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω μαγκες.

Παντως... μετα απο πμ που δεχτηκα απο φιλο συγχομπίστα, έχω μπει σε σκέψεις.

Μηπως τελικά η ασθένεια που αντιμετωπίζω ειναι Amyloodinium που μοιαζουν τα συμπτώματα με τα στιγματα ick που εβλεπα?? :)

Link to comment
Share on other sites

Νικο το καρβουνο δε κανει καμια απολυτως δουλεια ως σφουγγαρι για την θεραπεια ....καλυτερα αγορασε ενα CupriSorb και αστο για μηνες πανω.Παντως εγω σαν παθων τελαυταια μαλιστα ακολουθησα αλλη ταχτικη που παρα το αποτελεσμα να χαθουν 2 ψαρια κριθηκε επιτυχης αφου τα χασα με λιωμενα εντελως κορμια τα ψαρια και σωθηκαν ολα τα υπολοιπα που ηταν ασχημα.Καλυτερα ασε τα φωτα κλειστα για κανενα μηνα και ασε την θερμοκρασια μονιμα 28 με αλατοτητα 1023 και ταιζε καθε 4-5 μερα και ριχνε μεσα ζουμια βιταμινες και βακτηρια 2πλασιες ποσοτητες με κενο 2 μερες για κανενα μηνα με αλλαγες καθε 3η Κυριακη πρωι.Οταν δεις πολυ λαχανι αλγη ελαττωσε τα βακτηρια απλα.Εμενα τωρα αρχισε να συνερχεται επειτα απο 3 μηνες και παρουσιαστηκε λαχανι αλγη και κοραλινη πανω στα τζαμια και στο βραχο παλι επειτα απο την θεραπεια χαλκου

Εδω καλε μου φιλε θα διαφωνησουμε.

Σιγουρα υπαρχουν προιοντα που κανουν πολυ καλυτερο χημικο καθαρισμο στο ενυδρειο,τα οποια ειναι πιο ακριβα απο τον ανθρακα.

Αυτο δεν σημαινει πως και ο ανθρακας δεν κανει αυτο που πρεπει να κανει.Το κανει και μια χαρα μαλιστα.

Φιλικα :)

Link to comment
Share on other sites

Εδω καλε μου φιλε θα διαφωνησουμε.

Σιγουρα υπαρχουν προιοντα που κανουν πολυ καλυτερο χημικο καθαρισμο στο ενυδρειο,τα οποια ειναι πιο ακριβα απο τον ανθρακα.

Αυτο δεν σημαινει πως και ο ανθρακας δεν κανει αυτο που πρεπει να κανει.Το κανει και μια χαρα μαλιστα.

Φιλικα :)

Φυσικα και συμφωνω απολυτως και ειμαι ιδιας λογικης...απλα θεωρησα οτι η θεραπεια ηταν βαση χαλκου και εκει το καρβουνο δε μπορει να κανει κατι δραστικο

Link to comment
Share on other sites

Μηπως τελικά η ασθένεια που αντιμετωπίζω ειναι Amyloodinium που μοιαζουν τα συμπτώματα με τα στιγματα ick που εβλεπα?? :)

:)

Link to comment
Share on other sites

Μπορει ναι,μπορει οχι.

Το θεμα ειναι γιατι εμφανιστηκε.Γιατι ενα ενυδρειο εχει αρκετα παρασιτα και ιους,αλλα οσο το ανοσοποιητικο συστημα των ψαριων μας ειναι οκ,δεν νοσουν.Προβληματα αμφανιζονται,οταν τα ψαρια αρχιζουν να μην αισθανονται καλα με το χωρο που τα φιλοξενει και τις συνθηκες που επικρατους.

Επικεντρωσου λοιπον σε αυτο και προχωρα με μικρα και σταθερα βηματα και νομιζω,ολα καλα θα πανε. :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορει ναι,μπορει οχι.

Το θεμα ειναι γιατι εμφανιστηκε.Γιατι ενα ενυδρειο εχει αρκετα παρασιτα και ιους,αλλα οσο το ανοσοποιητικο συστημα των ψαριων μας ειναι οκ,δεν νοσουν.Προβληματα αμφανιζονται,οταν τα ψαρια αρχιζουν να μην αισθανονται καλα με το χωρο που τα φιλοξενει και τις συνθηκες που επικρατους.

Επικεντρωσου λοιπον σε αυτο και προχωρα με μικρα και σταθερα βηματα και νομιζω,ολα καλα θα πανε. :blush:

οπως παντα,εγραψες..... :):):):P

Link to comment
Share on other sites

Καθεμερινα συνεχίζω να ρίχνω τη δωση από τα βακτηρια.

Την πέμπτη συμπληρώνωνται οι 2 εβδομαδες, οπότε μετά θα ρίχνω μια δωση την εβδομαδα.

Τα ψαρια πραγματικα φαινονται να ειναι καλά, να μη φοβουνται τίποτα και με μεγάλη διάθεση για φαγητο!!

Το έχοουν ριξει στη ζητιανια!!

Είχαμε μια απώλεια όμως.

Ο μεσογειακός αχινός, από τη σαλαμηνα.... ΔΕΝ αντεξε.

ΔΕΝ ξέρω αν φταίνε οι συνεχόμενες ασθένειες και θεραπείες ή η ηλικία και ο χρόνος ζωής του, πάντως τον είχα εγώ 6 μήνες και άλλους 8 ο προηγούμενος ιδιοκτήτης του.

Link to comment
Share on other sites

Καθεμερινα συνεχίζω να ρίχνω τη δωση από τα βακτηρια.

Την πέμπτη συμπληρώνωνται οι 2 εβδομαδες, οπότε μετά θα ρίχνω μια δωση την εβδομαδα.

Τα ψαρια πραγματικα φαινονται να ειναι καλά, να μη φοβουνται τίποτα και με μεγάλη διάθεση για φαγητο!!

Το έχοουν ριξει στη ζητιανια!!

Είχαμε μια απώλεια όμως.

Ο μεσογειακός αχινός, από τη σαλαμηνα.... ΔΕΝ αντεξε.

ΔΕΝ ξέρω αν φταίνε οι συνεχόμενες ασθένειες και θεραπείες ή η ηλικία και ο χρόνος ζωής του, πάντως τον είχα εγώ 6 μήνες και άλλους 8 ο προηγούμενος ιδιοκτήτης του.

Οι αχινοι ζουνε πραγματικα παρα παρα πολλα χρονια.

Δεν αντεξε μαλλον την ολη αναστατωση και την ανακαταταξη στο ενυδρειο σου.Απλα οι επιπτωσεις σε αυτα τα ζωντανα δεν ειναι τοσο αμεσες και αργουν να φανουν.

Ερωτηση.Πως το βλεπεις τωρα το νερο σου απο αποψη διαυγειας σε σχεση με πριν τη χρηση των βακτηριων?

Link to comment
Share on other sites

Οι αχινοι ζουνε πραγματικα παρα παρα πολλα χρονια.

Δεν αντεξε μαλλον την ολη αναστατωση και την ανακαταταξη στο ενυδρειο σου.Απλα οι επιπτωσεις σε αυτα τα ζωντανα δεν ειναι τοσο αμεσες και αργουν να φανουν.

Ερωτηση.Πως το βλεπεις τωρα το νερο σου απο αποψη διαυγειας σε σχεση με πριν τη χρηση των βακτηριων?

To νερό παντα ηταν οπτικά καλό. Οταν αφαιρουσα τις άλγες από το τζαμι... παντα ηταν διαυγες.

Απλα με την κυκλοφορια που εχω βαλει τώρα, έχει ελαχιστο φιλμ πανω στην επιφανεια.

Βεβαια, τωρα έχω βαλει και "καλτσα" στην είσοδο του σαμπ και μαζευει πολυ μπιχλα εκει μεσα!!!

Τα ψαρια τα βλεπω σε άριστη κατασταση. Από την πρωτη μερα που ανεβηκαν πανω, έδειχναν μια χαρα. Εξακολουθουν να τρωνε και από το χέρι μου.

Τα σαρκοφυτα ανοιγουν στο φουλ...... και οι ανεμωνες εχουν βρει τη γωνια τους!!

Μια ερωτηση μονο. Αυριο συμπληρωνονται οι 2 εβδομαδες που ρίχνω τα βακτηρια. Θα το κανω μετα ανα εβδομαδα?? Ιδια ποσοτητα? Αλλαγη νερου ποτε να κανω??

Υ.Γ. Ειδα χθες ονειρο οτι επεσε ενα κομματι βραχου από το στησιμο του χρησταρα... και εσπασε το τσαμι... και ΠΛΗΜΜΥΡΙΣΑ!!

Link to comment
Share on other sites

Πλεον μπορεις να ριχνεις ή 25ml την εβδομαδα ή 5 σταγονες την ημερα.

Να μην τρως βαρια πριν πεσεις για υπνο για να μην βλεπεις τετοια κακα και τρομακτικα ονειρα :)

Link to comment
Share on other sites

Απο αλγες πως πας;

Καλή ερωτηση Χρηστο.

Από άλγες λοιπον, ενω το φως στο σαμπ αναβει 14 ώρες.... απλα διατηρειται η καουλερπα και η chaeto.

Ενω στο κυρίως ενυδρείο.... γεμιζω από καφέ αλγη μονο πανω στα τζαμια.

Δεν ξερω αν φταιει ο αντοφοσφορος ή τπτ άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...