Jump to content

Καλό μήνα κ καλή απεξάρτηση ;p


Recommended Posts

εγω θελω:

- να απαγορευθει το καπνισμα

με ενοχλει ο καπνος, μυριζουν τα ρουχα μου και αισθανομαι να αργοπεθαινω απο το καπνο του διπλανου μου.

- να απαγορευθει το ποτο

με ενοχλει η μεθυσμενοι ανασα του αλλου και αισθανομαι οτι κινδυνευω απο μεθυσμενους οδηγους. επισης καταστρεφω το συκωτι μου και μπορει να εξαρτηθω.

- να απαγορευθει η μετακινηση με ΙΧ οχηματα (και δικυκλα). 24 ωρες την ημερα αναπνεω καυσαεριο και με ενοχλει ο ηχος της μηχανης τους. επισης αν εχω εγω ΙΧ μου τρωει χρηματα, ενω αν δεν εχω με καθυστερει να φτασω με το λεωφορειο στη δουλεια μου(αν ολοι αφηναμε τα ΙΧ, τα ΜΜΕ θα ηταν γρηγοροτερα)

- να απαγορευθει η χρηση κινητων τηλεφωνων και οτι ασυρματη τεχνολογια υπαρχει. με ενοχλει η ομιλια του διπλανου μου και αισθανομαι οτι θα πεθανω νωριτερα απο ραδιενεργια γιατι εχω πονοκεφαλους.

- να απαγορευθουν οι εισαγωγες τροφων απο τριτες χωρες γιατι δεν ξερω τις συνθηκες που παραγονται και που μεταφερονται.

ολα αυτα θελω να γινουν (για αρχη), ωστε να ζησω περισσοτερο και καλυτερα. ετσι, δεν θα επιβαρυνω τα ταμεια με ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη αλλα θα τα επιβαρυνω με τη συνταξιοδοτηση μου. θα τα επιβαρυνω ομως? δεν θα τα δικαιουμαι που πληρωνω απο τωρα 600€ ΙΚΑ και θα πληρωνω πολυ περισσοτερα τα επομενα 25 χρονια (τουλαχιστον)? να μην τα παρω εγω, αλλα καποιος που εχει δουλεψει 5 ή 10 χρονια στη χωρα μου δηλαδη? ή καποιος που εχει το διοικητη του ΙΚΑ κολητο και θα κερδισει το ταδε διαγωνισμο? ή να τα παρουν καλυτερα τα 300 ρεμαλια και τα σοϊα τους? οχι παντως εγω.

να συνεχισω μηπως? νομιζω περιτο ειναι.... τα ξερετε πολλοι απο εσας καλυτερα απο μενα....

απλα σκεφτητε λιγο..........................

Link to comment
Share on other sites

Ως καπνιστής εγω θα παραθέσω μια άλλη άποψη...

Εγω εχωντας υπαρξει καπνιστης (25 χρονια) και μη καπνιστης (4 χρονια) νοιωθω και τις δυο πλευρες.

Θα σε ρωτησω ομως το εξης: Ο μη καπνιστης δεν σου κανει κακο* μη καπνιζοντας ο ιδιος. Εσυ ως καπνιστης?

Και εγω τα ιδια σκεφτομουν οταν καπνιζα.

Τι?

Την παρτη μου.

Και αυτο λογω της εξαρτησης.

Δεν σε νοιαζει τιποτα κανενας νομος.

Θελεις απλα να ξεχαρμανιασεις.

Εδω εθελοτυφλεις και δεν υπολογιζεις την δικη σου υγεια, θα υπολογισεις των αλλων?

Φυσικα και εγω ειμαι υπερ των λογικων λυσεων και υποχωρησεων και απο τις δυος πλευρες.

*Αυτο το "κακο" μπορεις να το ορισει ο καθενας οπως θελει. Ακομα και για την ασχημη μυρουδια (που δεν τη νοιωθει ο καπνιστης).

Τι θα ελεγες αν καποιος συναδελφος σου που καθετα διπλα σου ειχε την κακη συνηθεια να ... κλανει συνεχεια και εβγαινει ενας νομος που θα απαγορευε το "κλανειν"? :)

Και η μυρουδια δεν ειναι ασημαντος λογος.

Πολλες φανατικες καπνιστριες γυναικες που σας αρεσαν ενω εισασταν καπνιστες, αν το σταματησετε θα αλλαξετε γνωμη απο το "αρωμα" που φορανε και δεν μπορουσατε να το μυριστε. :P

Link to comment
Share on other sites

Αντί να κοιταξουν να φτιαξουν διωρθόσουν τις ελλείψεις στα νοσοκομεία στην παιδεια κλπ κλπ... το κάπνισμα τους μάρανε? Γιατί ? Για να είμαστε πιο Ευρωπαίοι? Η για να αυξήσουν το μέσω όρο ζωής μας μπας και προλαβαίνουμε να πέρνουμε σύνταξη....

Δουλειά δεν είχε ο Γαιδαρος.....τα παιδια του....

Αυτο που δίαβασ και συμφωνώ είναι ο Αποπροσανατολισμός. Θα ασχοληθούν τα πρωινάδικα και τα δελτία ειδήσεων με τους κατασταηματάρχες και τους πολίτες που έφαγαν το πρόστιμο.... για να περάσουν μαλακά μαλακά τα νέα μέτρα για κάτι παλί που θα είναι εις βάρος του πολίτη.

Απλά τα πράγματα... Όπως και την προηγούμενη φορά που ασχολήθηκαν 2-3 βδομάδες και μετά δεν ξανακούστηκε τιποτα για αυτο το μέτρο.... αλλά ξέρετε τι? την προηγούμενη φορά καλούσαν τους καταστηματάρχες να δηλώσουν αν τα μαγαζιά τους είναι μη καπνιζόντων ή όχι. Φυσικα το 90% το δήλωσε καπνιζόντων ή και τα 2... Που να βρουν ανθρωπο να γράψουν.

Τώρα το γυρίζουν... Easy Money!!!

Καπνιστές και μη.... Έχω συμμετέχει παμπολες φορές σε συζητησεις μεταξύ καπνιστών και μη... Οι καπνιστές δεν σεβοντε τους μη και οι μη καπνιστές είναι ρατσιστές. Γνώμη μου... βλακείες...

1ον στα σημερινά μαγαζιά προυπόθεση για να λειτουργουν απο το υπουργείο υγείας είναι ο εξαερισμός έχω πολλα χρόνια να μπω σε σωτό μαγαζί που να έχει καπνα μέσα δεν μιλάω για κανενα παρακμοιακό...

και να επιτρέπεται να καπνίζεις ο μη καπνιστης κάθεται άνετα εκει μέσα.

2ον Όλα τα άλλα υγειινά τα κάναμε το καπνισμα μας χαλάει... Το φαί είναι καθαρό που τρώμε...Η ατμόσφαιρα είναι 5κάθαρη και όλες συνθήκες είναι οκ... πλάκα μου κανεις?

3ον Οι καπνιστές είμαστε τόσο κακοί που αμα μας ζητησει καποιος να φυσαμε το καπνο από την αλλη θα του βαρεσουμε σφαλιάρες....ελεος

κ πολλα αλλα που θα γεμισουν σελίδες...

αυτες οι υπαρβολικες απόψεις ενέργειες και πεποιθήσεις με τσατίζουν. Η προσπάθεια να ξεγελάσεις το σύστημα και ο αγώνας που καταβάλει κάποιος για να ζήσει την ζωή του όπως θέλει...

Στο κάτω κάτω το μονο που μας ανηκει πλεόν είναι το σώμα μας. Μπορούμε να το μεταχειρίζομαστε όπως θέλουμε και χωρίς να επιβαρύνουμε τους άλλους...

Ευχαριστώ και συγγνώμη αν σας κούρασα.

Θα σου απαντήσω και στα 3 αν το θες.

Στο πρώτο θα απαντήσω ότι σπάνια λειτουργεί εξαερισμός λόγο κατανάλωσης μάλλον, αν και υπάρχουν εγκαταστάσεις.Το χειμώνα το 70%απο τα μαγαζιά δεν φαίνεται από τη μια γωνία ως την άλλη.

Στο δεύτερο θα πάρω την κατηγορία μου , τους αθλητές δηλαδή και θα σου πω ότι υπάρχουν και άνθρωποι που τρώνε και υγιεινά και τους ενοχλεί αφάνταστα το κάπνισμα.

Στο τρίτο έχω πάει μέχρι και στο τμήμα για αυτό το θέμα.

Τέλος δεν καταλαβαίνω γιατί να θέλουν να κάνουν αυτό για να μας περάσουν τα νέα μέτρα.Είτε υπάρχει αυτό είτε όχι αντίδραση δεν υπάρχει έτσι και αλλιώς.Γαλακτομούσχαρα είμαστε με κάπνισμα στους δημόσιους χωρίς η χωρίς.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχωντας υπαρξει καπνιστης (25 χρονια) και μη καπνιστης (4 χρονια) νοιωθω και τις δυο πλευρες.

Θα σε ρωτησω ομως το εξης: Ο μη καπνιστης δεν σου κανει κακο* μη καπνιζοντας ο ιδιος. Εσυ ως καπνιστης?

Και εγω τα ιδια σκεφτομουν οταν καπνιζα.

Τι?

Την παρτη μου.

Και αυτο λογω της εξαρτησης.

Δεν σε νοιαζει τιποτα κανενας νομος.

Θελεις απλα να ξεχαρμανιασεις.

Εδω εθελοτυφλεις και δεν υπολογιζεις την δικη σου υγεια, θα υπολογισεις των αλλων?

Φυσικα και εγω ειμαι υπερ των λογικων λυσεων και υποχωρησεων και απο τις δυος πλευρες.

*Αυτο το "κακο" μπορεις να το ορισει ο καθενας οπως θελει. Ακομα και για την ασχημη μυρουδια (που δεν τη νοιωθει ο καπνιστης).

Τι θα ελεγες αν καποιος συναδελφος σου που καθετα διπλα σου ειχε την κακη συνηθεια να ... κλανει συνεχεια και εβγαινει ενας νομος που θα απαγορευε το "κλανειν"? :)

Και η μυρουδια δεν ειναι ασημαντος λογος.

Πολλες φανατικες καπνιστριες γυναικες που σας αρεσαν ενω εισασταν καπνιστες, αν το σταματησετε θα αλλαξετε γνωμη απο το "αρωμα" που φορανε και δεν μπορουσατε να το μυριστε. :P

Delta μιλάμε για συνειδητή επιλογή μου, δεν εθελοτυφλώ για την υγεία μου, αντιθέτως κάνω κάποια βήματα ώστε να την περιορίσω. Το ξεκίνησα έχοντας έναν μεγάλο όγκο πληροφοριών πάνω στο θέμα και γνωρίζοντας τα συν και πλήν. Δεν ζήτησα να καπνίζω τα 3 πακέτα που κάνω κάθε μέρα. Ζήτησα να μην με μεταχειρίζονται σε 2 επιπέδου πολίτη όπως γίνεται στο εξωτερικό. Θεωρώ πως έχεις γνώση της κατάστασης έξω και γιαυτό δεν θα κάτσω να παραθέσω στοιχεία και εμπειρίες. Το να μου παρέχει την δυνατότητα ενός ανθρώπινου χώρου καπνιζόντων (και όχι στην πίσω είσοδο δίπλα στα σκουπίδια ή στην σκάλα του κτιρίου (το έχω δει και αυτό). ή να έχω την κατανόηση των συναδέλφων ώστε να πηγαίνω στο παράθυρο και να κάνω ένα τσιγάρο. Το "άρωμα" αυτό με έφτιαχνε από μικρό ίσως γιατί πάντα γούσταρα την μυρωδιά του καπνού.

Για εμένα, προσωπικά, κυβερνήσεις που κρατάνε νόμιμο ένα προιόν αλλά απαγορεύουν την χρήση του σε όλους σχεδόν τους χώρους, με πάνε σε δηλώσεις περί "κράτους ασθενή", αν όχι φασιστικές τότε κοροιδευτικές για την νοημοσύνη μου.

Μην το πάρεις σαν επίθεση αλλά σου έσπρωξε εσένα κανένας το τσιγάρο στο στόμα; Σαν ενήλικο άτομο δεν πρέπει ο καθένας να σέβεται τις επιλογές σου ειδικότερα όταν κάνεις τα πάντα για να μην επιβαρήνεις τους άλλους; Αν θες να το πάμε στο θέμα μυρωδιά ε να απαγορευτεί και το πατσουλί που παστώνονται κάποιες και κάποιοι, να μπουν και τάπες στις απολύξεις μας, να πέφτουν πρόστιμα στα άτομα με δυνατή σωματική μυρωδιά και να φτιάξουμε ένα υπέροχο αποστειρωμένο περιβάλλον. Παιδιά εγώ προσωπικά δεν το θέλω αυτό. Δεν μπορώ την αποστείρωση και τον καθωσπρεπεισμό. δεν έχει μέτρο αυτό το σύστημα απλά είναι το άλλο άκρο.

Link to comment
Share on other sites

.. Ζήτησα να μην με μεταχειρίζονται σε 2 επιπέδου πολίτη όπως γίνεται στο εξωτερικό...

Σορυ ρε φιλε αλλα μετα απο αυτο δεν μπορεσα να διαβασω απο τα γελια.

Εδω, ετσι κι αλλιως, καπνιστες και μη καπνιστες, μας μεταχειριζονται σαν πολιτες 34ης κατηγοριας. :)

Link to comment
Share on other sites

Θα σου απαντήσω και στα 3 αν το θες.

Στο πρώτο θα απαντήσω ότι σπάνια λειτουργεί εξαερισμός λόγο κατανάλωσης μάλλον, αν και υπάρχουν εγκαταστάσεις.Το χειμώνα το 70%απο τα μαγαζιά δεν φαίνεται από τη μια γωνία ως την άλλη.

Στο δεύτερο θα πάρω την κατηγορία μου , τους αθλητές δηλαδή και θα σου πω ότι υπάρχουν και άνθρωποι που τρώνε και υγιεινά και τους ενοχλεί αφάνταστα το κάπνισμα.

Στο τρίτο έχω πάει μέχρι και στο τμήμα για αυτό το θέμα.

Τέλος δεν καταλαβαίνω γιατί να θέλουν να κάνουν αυτό για να μας περάσουν τα νέα μέτρα.Είτε υπάρχει αυτό είτε όχι αντίδραση δεν υπάρχει έτσι και αλλιώς.Γαλακτομούσχαρα είμαστε με κάπνισμα στους δημόσιους χωρίς η χωρίς.

Το νόμισμα έχει 2 όψεις. Ότι και να λέμε πάντα θα έρχεται κάτι και θα ανατρέπει τα προηγούμενα.

Όπως υπάρχουν και πολλοί αθλήτες με το τσιγάρο στο στώμα.

Όπως το πες......αντίδραση δεν υπάρχει έτσι και αλλιώς....

Link to comment
Share on other sites

Μην το πάρεις σαν επίθεση αλλά σου έσπρωξε εσένα κανένας το τσιγάρο στο στόμα;

Οχι εχεις δικιο.

Αλλα και δεν με ενημερωσε και κανεις οτι εθιζει και αν θελω καποια να το σταματησω δεν θα μπορω.

ΥΓ οταν αρχισα εγω το καπνισμα (για πλακα στην παρεα you know) δεν υπηρχε καν σαν ενημερωση ουτε το "ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΣΚΟΤΩΝΕΙ"

Link to comment
Share on other sites

Οχι εχεις δικιο.

Αλλα και δεν με ενημερωσε και κανεις οτι εθιζει και αν θελω καποια να το σταματησω δεν θα μπορω.

ΥΓ οταν αρχισα εγω το καπνισμα (για πλακα στην παρεα you know) δεν υπηρχε καν σαν ενημερωση ουτε το "ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΣΚΟΤΩΝΕΙ"

Ντάξει είσαι και μιας κάποιας ηλικίας ρε Delta ανήκες σε άλλη κατηγορία καπνιστών. Κοίτα όσο για το 34ης κατηγορίας, δεν το δέχτηκα ποτέ και δεν θα το δεχτώ. Και όποιος δεν πάρει 1-2 φορές με το ευγενικό ξερω εγώ να τον φέρνω στα μέτρα μου.

Τελως πάντων το βασικό είναι το εξής: Με σεβασμό και συνεννόηση και οι 2 πλευρές μπορούν να συνυπάρξουν χωρίς υπερβολικές υποχωρήσεις.

Ε και αν με πολυπρήξει κανένας στον εργασιακό χώρο, του φυτεύω καπνογόνο στο συρτάρι και ας μου πει εμένα για μυρωδιές και τέτοια :)

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα όσο για το 34ης κατηγορίας, δεν το δέχτηκα ποτέ και δεν θα το δεχτώ. Και όποιος δεν πάρει 1-2 φορές με το ευγενικό ξερω εγώ να τον φέρνω στα μέτρα μου.

Μαλλον δεν καταλαβες τι ειπα.

Δεν μπορεις να φερεις* στα μετρα σου, αυτους** που μας φερονται σαν πολιτες 34ης κατηγοριας***

* μονος σου αυτονομα

** που αποφασιζουν για την τυχη της χωρας μας

*** συγκριτικα με τους πολιτες αλλων χωρων, οχι τριτοκοσμικων οπως η Ελλαδα

Link to comment
Share on other sites

στην ελλαδα δεν γινεται πια δημοψηφισμα για τιποτα...

Eδω δεν γινεται για αλλα πιο σοβαρα προβληματα . Απλα ολα γινονται για το συνφερον και την κονομα. Πως να αποκτησεις παιδεια οταν οι ευαισθησια και το σωστο παραδειγμα που προσπαθουμε να δωσουμε στα παιδια μας μετατρεπεται σε σφαλιαρα απο το συστημα και δεν ξερεις μετα τι να τους πεις . Αυτο που εχουμε δεν ειναι δημοκρατια αλλα επιλεγμενη τρομοκρατια

Link to comment
Share on other sites

Μην το πάρετε στραβά όλα εξαρτήσεις είναι. Απλά προτιμώ το τσιγάρο από τα ψυχοφάρμακα (Νο1 εξάρτηση στις ΗΠΑ που το τσιγάρο είναι ο διάβολος).

Αυτο το επιχειρημα δεν πρεπει να περασει απαρατηρητο παντως. :P

Πολλοι εχουν φτασει στο σημειο να ειναι εξαρτημενοι απο κατι ως ψυχοβοηθημα.

Απο ναρκωτικα μεχρι .... ενυδρεια :)

Link to comment
Share on other sites

Αν το σκεφτούμε έξυπνα καλό θα μας κάνει αν κόψουμε το τσιγάρο...

Όλα αυτά που ξοδεύουμε για τσιγάρα θα τα επενδύσουμε στο ενυδρείο... μέχρι να μας το φορολογήσουν και αυτό !!!

Link to comment
Share on other sites

Αν το σκεφτούμε έξυπνα καλό θα μας κάνει αν κόψουμε το τσιγάρο...

Όλα αυτά που ξοδεύουμε για τσιγάρα θα τα επενδύσουμε στο ενυδρείο... μέχρι να μας το φορολογήσουν και αυτό !!!

:)

Link to comment
Share on other sites

Αίολε να σε δω να καπνίζεις τις anubies και το κόβω μαχαίρι!

Delta πραγματικά πονεμένο το συγκεκριμένο θέμα, το είχα καταλάβει σε πιο low level. Ας μην το προχωρήσουμε ως εκεί γιατί η κουβέντα δεν βγάζει άκρη. Σαν το Μεσανατολικό ένα πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...