Jump to content

Αγορά Ph μετρου


Recommended Posts

Σκεφτομαι να πάρω ένα ηλεκτρονικό ph μετρο για να μου κάνει την ζωη πιό ευκολη στις μετρήσεις.Βρήκα αυτό,τί λέτε? Χρειάζομαι τίποτα extra? Χρειάζεται καποια συντήρηση που θα μου κοστίσει παραπάνω?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να πάρω ένα ηλεκτρονικό ph μετρο για να μου κάνει την ζωη πιό ευκολη στις μετρήσεις.Βρήκα αυτό,τί λέτε? Χρειάζομαι τίποτα extra? Χρειάζεται καποια συντήρηση που θα μου κοστίσει παραπάνω?

Ευχαριστώ

Θα ειναι αξιοπιστο ?? :)

Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνωμη μου,οτι εχει να κανει με εξοπλισμο,καλο ειναι να ειναι επωνυμο και αξιοπιστο,για να αγοραζεται μια φορα

Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνωμη μου,οτι εχει να κανει με εξοπλισμο,καλο ειναι να ειναι επωνυμο και αξιοπιστο,για να αγοραζεται μια φορα

Η τιμή είναι αρκετα δελεαστική :)

Link to comment
Share on other sites

Ένα παρόμοιο pHμετρο είχα προμηθευτεί κι εγώ από ebay.

Μιά χαρά λειτουργούσε, έχανε όμως σχετικά εύκολα, με αποτέλεσμα να του κάνω συχνά καλιμπράρισμα.

Δεν ξέρω αν έφταιγε το συγκεκριμένο ή αν φταίει γενικά αυτή η φουρνιά των κινέζικων.

Όπως προείπε και ο φίλος Δίας, καλύτερα ένα επώνυμο.

Το ίδιο έκανα κι εγώ εν τέλει...

Βέβαια η τιμή του είναι αρκετά καλή για να "πειραματιστείς"... προμηθεύσου όμως και κάποια υγρά καλιμπραρίσματος.

Καλή αγορά!

Link to comment
Share on other sites

Tελικα δεν το προτεινετε ετσι ?

πάρτο απλά θα προσέχεις δυο τρια πραγματάκια... δε θα το έχεις μέσα μόνιμα σε νερό , κάθε φορά πριν το χρησιμοποιήσεις θα το καλιμπράρεις (θα έχεις μόνιμα δυο διαλύματα σε δύο ποτηράκια γιαυτή τη δουλειά) και τέλος κάθε φορά που θα το χρησιμοποιείς θα το πλένεις μετά με νερό από ΑΟ ή απιονισμένο. Εάν κάνεις όλα αυτά είσαι μια χαρά, εάν δε τα κάνεις θα το πετάξεις σε ένα μήνα :)

ΥΓ. Ποτέ και για κανένα λόγο δεν ακουμπάς το "γυαλάκι" που έχει μπροστά γιατί σπάει με το ακούμπημα...

Link to comment
Share on other sites

πάρτο απλά θα προσέχεις δυο τρια πραγματάκια... δε θα το έχεις μέσα μόνιμα σε νερό , κάθε φορά πριν το χρησιμοποιήσεις θα το καλιμπράρεις (θα έχεις μόνιμα δυο διαλύματα σε δύο ποτηράκια γιαυτή τη δουλειά) και τέλος κάθε φορά που θα το χρησιμοποιείς θα το πλένεις μετά με νερό από ΑΟ ή απιονισμένο. Εάν κάνεις όλα αυτά είσαι μια χαρά, εάν δε τα κάνεις θα το πετάξεις σε ένα μήνα :)

ΥΓ. Ποτέ και για κανένα λόγο δεν ακουμπάς το "γυαλάκι" που έχει μπροστά γιατί σπάει με το ακούμπημα...

φυσικά τα pHμετρα είναι πολύ ευαίσθητα όργανα...

το καλό ξέπλυμα με απιονισμένο νερό χρειάζεται σε οποιοδήποτε pHμετρο, όχι μόνο στο συγκεκριμένο.

ΚΑΙ εδώ ισχυει ο κανόνας του οτι πληρώνεις παίρνεις... :P

Link to comment
Share on other sites

Και εγω το ιδιο εχω παραγγειλη και ακομα να ερθει. :):P

Το συγκεκριμένο λέει πως κάνει 10 -25 μέρες για να έρθει στην Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το παρέλαβα και είναι ολα ΟΚ.Εχει υγρά καλιμπραρίσματος και εχω διαβάσει για το πώς θα το ρυθμίζω.Αυτό που θέλω να μου πείτε έναι πώς θα το διατηρώ.Διαβασα πως το ηλεκτρόδιο πρέπει να είναι πάντα υγρό και πως βάζουν στο καπάκι ένα σφουγκαράκι με απιονισμένο νερό ,ισχύει κατι τέτοιο?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εγω το ξεπλενω με την οσμοσι και αυτο ειναι ολο.Τωρα αυτο για το σφουγγαρακι δεν το ξερω.Εαν ξερει κανεις κατι τι τετοιο η οτιδηποτε για να το συντηρουμε καλυτερα ας το γραψει ;):D

Link to comment
Share on other sites

Το παρέλαβα και είναι ολα ΟΚ.Εχει υγρά καλιμπραρίσματος και εχω διαβάσει για το πώς θα το ρυθμίζω.Αυτό που θέλω να μου πείτε έναι πώς θα το διατηρώ.Διαβασα πως το ηλεκτρόδιο πρέπει να είναι πάντα υγρό και πως βάζουν στο καπάκι ένα σφουγκαράκι με απιονισμένο νερό ,ισχύει κατι τέτοιο?

Ευχαριστώ

Αναλογα τι λεει στις οδηγιες φυλαξης.

Το ξεπλυμα του "ματιου" του με απιονισμενο ή απο ΑΟ φτανει συνηθως σε αυτα τα πεχαμετρα και μετα αλαφρυ σκουπισμα λη τιναγμα να στεγνωσει και φυλαξη απλα βαζωντας το καπακι του.

Μη ξυσεις ποτε το "ματι".

Αφηνε το αρκετη ωρα στο νερο, για να παρεις τελικη ενδειξη.

Μπορεις να επιταχυνεις τη διαδικασια κουνωντας το μεσα στο νερο σαν να το ξεπλενεις.

ΥΓ Καλα ειναι για τα λεφτα τους. Δεν χρειαζεται και απολυτη ακριβεια. Πιο χρησιμο ειναι να κανεις ευκολα και γρηγορα συχνες μετρησεις (για αποτομες ή μεγαλες αλλαγες στο πεχα) οπως προσφερει ενα τετοιο μηχανηματακι

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Αναλογα τι λεει στις οδηγιες φυλαξης.

Το ξεπλυμα του "ματιου" του με απιονισμενο ή απο ΑΟ φτανει συνηθως σε αυτα τα πεχαμετρα και μετα αλαφρυ σκουπισμα λη τιναγμα να στεγνωσει και φυλαξη απλα βαζωντας το καπακι του.

Μη ξυσεις ποτε το "ματι".

Αφηνε το αρκετη ωρα στο νερο, για να παρεις τελικη ενδειξη.

Μπορεις να επιταχυνεις τη διαδικασια κουνωντας το μεσα στο νερο σαν να το ξεπλενεις.

ΥΓ Καλα ειναι για τα λεφτα τους. Δεν χρειαζεται και απολυτη ακριβεια. Πιο χρησιμο ειναι να κανεις ευκολα και γρηγορα συχνες μετρησεις (για αποτομες ή μεγαλες αλλαγες στο πεχα) οπως προσφερει ενα τετοιο μηχανηματακι

Πολύ κατατοπιστικό ποστ :D

Και εγω περισσότερο το θέλω για να μετράω το ph στο βαρέλι προετοιμασίας οποτε θέλω και να μήν παιδεύομαι με τα υγρά ;)

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:Στην συκευασία υπάρχουν 2 φακελάκια με σκόνη και λέει να τα βάλω σε 250ml νερό για να έχω υγρό καλιμπραρίσματος (6.86 και 4.00).Να τα αδειάσω σε νερό βρίσης ή σε απιονισμένο?

Έγινε επεξεργασία - Freeman
Link to comment
Share on other sites

Λογικά σε νερό Α/Ο που είναι απαλλαγμένο από διάφορες ουσίες . ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εννοείται βέβαια ότι όλα τα " ξεπλύματα με νερό κι όλα καλά" είναι εντελώς λάθος.

Συγγνώμη κιόλας, αλλά τα ηλεκτρόδια πεχά συντηρούνται σε συγκεκριμένο διάλυμα συντήρησης, το οποίo είναι KCl συγκέντρωσης 3 Μ (mol/L). Οποιαδήποτε άλλη πρακτική θα οδηγήσει σύντομα σε χαλασμένο ηλεκτρόδιο.

Θα πρότεινα να ρίξετε μια ματιά στα παρακάτω:

1. http://www.asi-sensors.com/ASI/learning/pH...trode_clean.pdf

2. http://www.si-analytics.com/fileadmin/uplo...English-PDF.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...